Sloužím vlasti

4. díl: Lentilkiáda

Už samotný přesun na Vekou Moravu (se všemi věcmi) byl trochu zmatečný. Zatímco všichni ostatní byli zapojeni do denních aktivit, naše trojice se práci kontinuálně vyhýbala s tím, že se dnes přesouváme do Dukelských kasáren nemůžeme být manuálně využiti. Tahle výmluva nám vydržela přes oběd, až do odpolední hodiny, kdy nám konečně nějaká šarže vyplnila cesťák a my byli propuštěni za závoru. Na Hlavním nádraží, odkud jsme tušili pravidelné spoje směr Opava, nás paní pokladní seznámila s jízdním řádem. O pár minut jsme minuli vlak a další spoj vyjíždí až večer. Jiným způsobem se k cíly nedostaneme. Hezky jsme poděkovali a volný čas šli trávit do hospody.

pondělí 13.11.2000 19.11.2019 14:25:56 publikovaný vojenské zážitky Jenda

Dali jsme nějaké to pivko, najedli se a v lehce bujaré náladě nastoupil cestu hrůzy. Jelikož v těch dobách neexistoval vynález zvaný Pendolino, čekali nás krásné čtyři hodiny trávené na koženkových lavicích druhé třídy. Naštěstí moc lidí necestovalo a navíc, komu by se chtělo jezdit s trojicí vojáků. První hodina jízdy byla zábavná. V hlavách jsme si připravovali veselé i tragické scénáře budoucího života. Pak, doprovázeni neustálou tmou za okny, jsme podlehli únavě a spali a spali. Tu a tam některé z naších očí zkontrolovalo výstroj a aktuální čas, ale jinak jsme chrápali jako dřeva. V Ostravě-Svinov jsme, z důvodu nutného přestupu, trávili schoulení u topení také nějakou tu minutku, nechali se převést do cílové stanice, prošli si spící město a chvilku před budíčkem stanuli před obrovskými kasárnami. Vysvětlit dozorčímu objektu, že jsme tu správně nám dalo celkem zabrat, ale vpustil nás a my se přesunuli do jedné z budov a nevyspalí a rozlámaní skončili na lavičce u dozorčího roty.

Pak, s ohlášením budíčku, chodba ožila a my spatřili nejvíc vojáků na metr čtvereční. Z každých dveří, které vedly na chodbu, se vyrojily zástupy mladíků. K nám se zatím stále nikdo nehlásil. Když jsme měli možnost, spali jsme. Oficiální převzetí provedl nějaký lampasák, který nám podepsal papíry, seznámil nás s programem, určil nám četu ve které budeme zařazeni a ukázal pokoj, kde budem bydlet. Naštěstí jsme byli ubytování všichni spolu a mohli tak prožívat traumatické okamžiky společně. Vybalili jsme si a protože se nás snídaně nikterak netýkala, hladověli. Naštěstí oběd nám již vydán byl.

Další velký šok nastal při slavnostním nástupu kasáren. Zjistili jsme, že objekt slouží k shromažďování vojáků různých útvarů a vlévá do nich vědomosti. Z toho důvodu byly k vidění šedé, zelené, modré, oranžové a červené barety. Lentilkiáda. Místní logisti (šedivý), kteří byli v drtivé přesile vynikali naprostou vojenskou nedisciplínou, neschopností fungovat jako jednotka a výjimečnou silou flákat se. Asi z toho důvodu se stejné barvy k sobě družily a vytvářeli malé skupinky. Například k nám docestoval po chvilce nositel stejně zeleného baretu, představil se jako člen hradní stráže a téměř plakal nad stylem pochodování místních. Nebylo se čemu divit, protože právě u jeho jednotky se trávily hodiny a hodiny dupáním a za každý špatný pohyb byli trestáni. Naproti tomu místní neuznávali tempo, rytmus, ani stejné nohy. Prostě neuvěřitelný bordel.

Výuka obsluhy elektrocentrály probíhala v areálu. Krom nás se v tomto oboru vzdělávalo i pár členů zřejmě dobrovolných hasičů. Kapitán, který nás školil, nás seznámil s náplní, látkou a upozornil nás, že kurz bude ukončen zkouškou, kdy budou naše znalosti ověřeny. Těm úspěšným bude vystaven průkaz strojníka. Nepochyboval jsem, že se bez toho papíru nesmím vrátit do Prahy.

Dny v Opavě utíkaly pomalu a byly náročné. Vzhledem k tomu, že jsme nikoho neznali, bloudili jsme stále jako trojlístek. Abychom se trochu uvolnili a rozehnali chmurné myšlenky, vydali jsme se v pátek na pivko. Cesta do hospody byla zajímavá, protože nás civilisti velkým obloukem obcházeli a velmi často raději přešli na druhou stranu ulice. Nechápali jsme proč, ale brzy jsme to zjistili. Umístili jsme své zadky na židle, objednali si pivo a začali regenerovat. Za chvilku dorazila parta šedobaretníků a rozšířila naše rady. Chvilku jsme se obávali, ale proces seznamování byl rychlý. Dozvěděli jsme se, proč jsou Opavští obyvatelé tak vystrašení z uniforem. Zdejší vojenská omladina totiž lehce terorizovala město. Vymlácená hospoda anebo diskotéka je prý na denním pořádku. Kecalo se a pilo, pilo se a kecalo.

Když se začali zvedat první spolustolovníci, objednali jsme si s Petrem ještě jedno. A pak ještě. Nakonec už jsme hodiny ani nesledovali a řítili se po hlavě do ohromného maléru. V hospodě jsme skončili sami, měli hodně velký problém vůbec zaplatit a s hodně procenty alkoholu v krvi se nakonec nechali vyhodit. Dokodrcali se k bráně, vzájemně se podpírali a dožadovali se vstupu. Proběhlo krátké vyšetřování, proč jdeme pozdě, proč jsme podnapilí a proč nestojíme každý zvlášť (respektive nestojíme vůbec). Velmi mlhavě si vzpomínám na to, že si pro nás přišel velící a beze slova nás odvedl na rotu. Tušil jsem, že bude zle, ale ráno se zatím nic nedělo. Až na to, že vojín Petr pozvracel četaři na dovolené postel. Nastoupili jsme, jako každou sobotu, hospodářský den. Celé kasárna se shromáždila na buzeráku na nástup. Žádné kárání. Pak proběhlo rozdělení. Už jsme se s Petrem radovali, že potrestáni nebudeme. Lidi pomalu odcházeli na svá stanoviště a my zbyli na obrovské asfaltové ploše sami. Tvrdá pěst trestu dopadla v plné tíži. Muž, který si nás vyzvedával po večerce na bráně nám oznámil, že pro naši zvláštní schopnost jsme byli vybráni ke zvláštnímu úkolu. Budeme uklízet jeho kancelář.

Bylo nám blbě, chtělo se nám spát a hlava se nám motala. Ze všeho nejvíc jsme toužili se někam svalit a vyspat tu kocovinu, kterou jsme si uhnali. Místo toho jsme byli ale pod neustálým dozorem, protože majitel kanceláře, kterou jsme uklízeli, seděl přímo v ní. Samozřejmě oznámit, že máme hotovo by byla hotová sebevražda. Proto jsme matlali všechno, co nám přišlo pod ruku a pro jistotu mokré a čisté věci otírali znovu a znovu. Úklid se zdál nekonečný, ale nebylo tomu tak a my po obědě byli propuštěni. Ovšem Petr těch škraloupů neměl stále dost a odpoledne přehoupl kasárenské zdi a odjel domů. Bylo totiž jasné, že na nějaké vycházky můžeme zapomenout. Naštěstí všechno dobře dopadlo a on se, aniž by si toho někdo všiml, v neděli vrátil. Když jsme ho s druhým Petrem zpovídali přiznal se, že při rozhodnutí, že hodí SVOPa, ho vedla jen opice, která mu stále ještě seděla za krkem. Střízlivý by to prý neudělal.

Druhý týden jsme přežili také, všichni tři úspěšně složili zkoušky a obdrželi tolik potřebné lejstro. Trochu mě šokovalo, že se jedná o malinký, na několikrát složený papírek. Ale byl tam štempl, moje jméno, tak co? V poslední den jsme se už nemohli dočkat toho, jak se z toho pekla dostaneme. A protože průběh vyexpedování vypadal podobně, jako cestou sem, prostě jsme se sebrali, poslední koruny utratili za lístek na autobus (abychom nemuseli capkat pěšky) a na nádraží čekali příjezd vlaku. Místo lokomotivy se však na peroně objevil důstojník a poklidným hlasem nás vyzval, abychom předložili cestovní příkaz. Tak jsme zmateně šacovali batohy a kapsy. Tyátr rázně ukončila čekající šajba, která nás upozornila, že žádný cesťák mít nemůžeme, když nám ho ona nevydala. Byli jsme naloženi do auta a odvezeni zpět na kasárna. Vystavení příkazu bylo doprovázeno nelichotivými větami o naší nekázni, nutnosti důrazného potrestání a oznámení našich přestupků domácímu útvaru. Hlavní pro nás ale bylo, že jsme dostali papír a mohli prchnout. Bohužel na jízdenku již nebylo, z kasáren nás nikdo odvézt nechtěl a tak jsme stejně museli na nádraží šlapat pěšky. Zbytek cesty už byl bezproblémový a my se zase objevili v hlavním městě. S obrovskou radostí jsme spočinuli na svých kavalcích. A ostatním povyprávěli o hrůze, kterou jsme byli nuceni prožít.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 30.11.2019 14:13:20

vynikající

46.23.60.40 hodnotil(a) 30.11.2019 14:12:44

vynikající

Lucík hodnotil(a) 26.11.2019 23:17:36

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 30.11.2019 14:15

Ty si byl na vojne takovy rebel?

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 04.12.2019 08:18

Ani ne rebel, jako prase. Regůlérně jsem se zprasil. Ale nebylo to z frajerství, ani z nutnosti, bylo to ze žalu. Opavské školení bylo prostě hrozné.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Jak jsem se ocitl v pasti

Při ranní cestě do práce během dnešních dnů mi připomíná vlhký vzduch, plíživá mlha a šero stejnou atmosféru, jakou jsem okusil při nástupu na vojnu. Samozřejmě je to ve velké míře způsobeno tím, že na kalendáři bylo zobrazeno téměř totožné datum, ale dříve jsem si tohoto opakovaného úkazu nevšímal. Od třetí čtvrtiny roku 2001, kdy jsem byl propuštěn do civilu, se ve mě v polovině října vrací stejné vzpomínky. Na Dejvická kasárna, na nástup čety na buzeráku před odchodem na snídani, na chrchlání, kašlání a odplivávání ve tvaru, na žluté světlo lamp, na pana svobodníka, který nás odvedl před jídelnu a hlavně, na nikdy nekončíci proud vtipů, úsměvných komentů a dobré nálady.

2. díl: ... radši kulku do palice

Již jako plnohodnotní vojáci základní vojenské služby jsme cvičili a připravovali se na nadcházející zkoušku. Týden trvající test fyzické zdatnosti, spojený s ostrou střelbou ze zbraně, nácvikem chemického nebezpečí a nočním pochodem. Nedělali jsme si ideály o tom, že se jedná o něco lehkého. O této fázi výcviku se totiž tradovala jedna poučka: "Boletice, nikdy více, radši kulka do palice". Navíc nám naše VD (velitelé družstev) několik dní před naším odjezdem promítli velmi poutavé video. Krajina připomínající Dukelský průsmyk a stejně odění vojáci, pohybující se před objektivem, nám nahnali hrůzu. Střelba, obličeje v maskách, noční přepady, řvaní povelů a rozkazů. Nad tím vládla a ještě děsivější atmosféru dělala skladba skupiny Leibach. Když snímek skončil, seděl jsem opařený ještě několik minut poté. Tohle prostě nemůžeme přežít.

3. díl: Mezi mazáky a supráky, aneb pravý vojenský život záklaďáka

Tak jako existují jasně definované protiklady černá-bílá, velký-malý a hodný-zlý, pochopil jsem, že přijímač a ostatní měsíce základní vojenské služby jsou ve stejném vztahu. Ne, že by to bylo trochu něco jiného. Bylo to naprosto jiné. Dovolím si uvést pár strikně dodržovaných pravidel prvního měsíce trávených na Čínské. Povinnost vojáků byla chodit vždy upravení, oholení, zdravit hodnost stejnou a nebo vyšší. Buď se chodilo ve tvaru (dva a více lidí), anebo se nechodilo nikam. Skříňka musela být dokonale uklizená (to už jsem psal), postel ustlaná, na bidle (posteli) se nesmělo ležet v maskáčích, natož v botách. Denní rozvrh byl všem předen znám a neexistovala minuta, kdy se nefungovalo podle denního rozkazu. A my jsme se tak nějak ocitli v místě, kde to moc neplatilo.

4. díl: Lentilkiáda

Už samotný přesun na Vekou Moravu (se všemi věcmi) byl trochu zmatečný. Zatímco všichni ostatní byli zapojeni do denních aktivit, naše trojice se práci kontinuálně vyhýbala s tím, že se dnes přesouváme do Dukelských kasáren nemůžeme být manuálně využiti. Tahle výmluva nám vydržela přes oběd, až do odpolední hodiny, kdy nám konečně nějaká šarže vyplnila cesťák a my byli propuštěni za závoru. Na Hlavním nádraží, odkud jsme tušili pravidelné spoje směr Opava, nás paní pokladní seznámila s jízdním řádem. O pár minut jsme minuli vlak a další spoj vyjíždí až večer. Jiným způsobem se k cíly nedostaneme. Hezky jsme poděkovali a volný čas šli trávit do hospody.

5. díl: Stanice 916

V Dejvicích jsem prožil několik dní a znovu se balil a chystal k odjezdu. Tentokrát jsem měl svoje místo mezi spolubojovníky, kamarády a mazáky opustit na hodně dlouhou dobu. Do vojenské knížky přibyl další zápis. Od začátku prosince jsem povolán jako obsluha elektrocentrály na Stanici 916, nacházející se na Suchém Vrchu v Orlických Horách. Se mnou se stali dalšími nástupci současné posádky David, kterého jsem znal už z Čínské a svobodník Jirka, červenčák. Spolu s panem praporčíkem a řidičem jsme se naskládali do UAZu a maximální rychlostí osmdesát kilometrů v hodině (když jsme jeli z kopce) odjeli do Pardubického kraje. Cesta mi trochu připomínala výlet do Opavy. Stejně polstrované sedačky, stejně nudné hodiny vyplněné monotónním hučením, jen na rozdíl od vlaku tu hodně táhlo a bylo o poznání hlučněji. Naštěstí jsem dálniční pouť skoro celou prospal.

6. díl: Sucháč na sněhu

Za okny stanice vládla povětšinou tma, anebo mlha. Ze stříbrné oblohy se dosti pravidelně hrnula bílá nadílka a krajina se změnila v pohádkovou. Nepamatoval jsem si, že bych kdy viděl jehličnan, jehož větve jsou povislé k zemi, obtěžkány nánosem sněhu. Bohužel nevlídné počasí dávalo celkovému dojmu spíše příchuť depresivní. Až jedno ráno se za okny vylouplo na oblohu sluníčko a přichystalo nám tak nádhernou podívanou, že jsem ještě před snídaní vyběhl ven a kochal se krásami zimy. Tím ovšem radostné zážitky spojené s bílou krajinou končily. Starostí byl naopak přehršel.

7. díl: Sucháč pod sluncem

Sněhové nadílce trvalo ještě dlouho, než slezla z vrcholu, ale týdny se střídaly jak na běžícím páse a sníh se nadobro ztratil z krajiny. Slunečných dnů přibývalo. Jaro nastoupilo na trůn. Nechodili jsme zabalení do několika vrstev, nemrzli cestou domů a zpět a nadšeně pozorovali, jak se okolní krajina mění. Navíc jsme nebyli většinu dne zalezlí na stanici, ale nastavovali jsme své tváře slunečným paprskům. Neustále se zkracující číslo nás činilo odvážnějšími, nápaditějšími a hlavně nepřemožitelnými. To, co bylo nemyslitelné na začátku ledna jsme v polovině dubna bez zaváhání spáchali. Odjezdy vojenských pohlavářů z Prahy jsme měli ošetřené a příjezd návštěvníků byl vždy dopředu hlášen. Navíc nám k odstraňování katastrof stačily v průměru dvě hodiny.

8. díl: Loučení se zeleným životem - za nula

Poslední čtvrtrok se na Sucháči nesl v prazvláštním režimu. Milan se nám ani po několika týdnech nerozmluvil a navíc neměl moc smysl pro humor. Pro zasmání jsem si tedy chodil jen k Adamovi. Bohužel to nebylo tak časté a pravidelné, protože snížením počtu členů hlásky se eliminovala možnost sloužit ve třech. Jeden byl na opušťáku, zbylí dva si házeli služby. Ideální to nebylo, ale jinak to nešlo. Zatímco s Adamem jsme si užívali společných metalových skvostů, Milan mě přesvědčil o tom, že člověk může mít hudební hluch (to není překlep) a přitom celkem kvalitně hrát na kytaru. Navíc tento dubňák fungoval v oznamovacím režimu. Nechodil se totiž ptát, jestli může něco uskutečnit. Jakoukoliv snahu o jisté narovnání jeho poslušnosti jsem zanechal ve chvíli, kdy mi přišel oznámit, že jde na vycházku. Upozornil jsem ho, že obsluha stanice je dvoučlenná a Adam je pryč. Tudíž to není možné. Odpovědí mi bylo, že jde jen na hodinu. Pokusil jsem se mu alespoň napsat vycházku do vycházkové knížky. Marné, dle jeho slov to nepotřeboval.