Sloužím vlasti

6. díl: Sucháč na sněhu

Za okny stanice vládla povětšinou tma, anebo mlha. Ze stříbrné oblohy se dosti pravidelně hrnula bílá nadílka a krajina se změnila v pohádkovou. Nepamatoval jsem si, že bych kdy viděl jehličnan, jehož větve jsou povislé k zemi, obtěžkány nánosem sněhu. Bohužel nevlídné počasí dávalo celkovému dojmu spíše příchuť depresivní. Až jedno ráno se za okny vylouplo na oblohu sluníčko a přichystalo nám tak nádhernou podívanou, že jsem ještě před snídaní vyběhl ven a kochal se krásami zimy. Tím ovšem radostné zážitky spojené s bílou krajinou končily. Starostí byl naopak přehršel.

1. čtvrtletí roku 2001 publikovaný vojenské zážitky Přátelé a Jenda Adolescence (15 - 21 let)

Sypající se sníh pro nás znamenal odklízení betonové plochy před stanicí. Pár dní jsme to dělali velmi poctivě, ale když jsme každých půl hodiny vybíhali k odklízení, pravidlo hrabání a zametání jsme upravili. Uklízet budeme pouze v případě, že k nám někdo pojede. Nejednou se však stalo, že se za dveřmi stanice ocitl zapadlý řidič, který přišel prosit o pomoc. Jeho prvotní žádost směřovala k zapůjčení hrabla nebo lopaty. Protože my jsme byli hodní a navíc jsme nechtěli těchto nástrojů pozbýt (jeden nikdy neví, s kým má tu čest), vydali jsme se s nebožákem. Z auta povětšinou koukal jen zadek. Zbytek byl zabořen v kupě sněhu. I když se majitel chtěl pustit do výkopových prací, nabídli jsme pomoc, chopili se násad a makali. Řidič se nejdříve zdráhal a děkoval, ale pak zaujal vyčkávací postoj, zapálil si a pozoroval, jak mu banda záklaďáků vysvobozuje auto. Odměnou pro nás bylo teplo z práce a dobrý pocit z pomoci bližnímu. Ovšem všeho moc škodí a desátého zoufalce jsme odmítli s tím, že musíme plnit službu vlasti a šli dál čučet na bednu.

Narozeniny jsem strávil (nedá se říci, že oslavil) na Sucháči, ale svátky Vánoční si užíval v teple domova. Byla to moje první dovolená a i když to bylo jen pár dní (opravdu jen svátky), bylo velmi příjemné se dostat zase domů a užívat si rodinnou pohodu. Nacpal jsem se kaprem, bramborovým salátem a cukrovím. Co jsem našel pod ježatým zeleným kuželem si už nepamatuju, ale nikdy tam nebylo prázdno. Samozřejmě cesta zpátky byla obtěžkána jídlem nacpanou taškou. Mamka nám přibalila něco na přilepšenou. Ve druhém turnusu, na silvestra, odjel domů David a kromě jídla, sterea, mraky krámů a sbírky techno-hitů přivezl (nechal se dovézt) auto. Naše radost z toho, že už nebudeme tahat nákupy jako muly na hřbetech, neznali mezí. Ovšem vyjet s předním náhonem po zasněžené a velmi kvalitně uklouzané silnici kopec nebylo lehké.

V den návratu zavolal David zpod kopce, že má jisté problémy s vyjetím. A vyžádal si pomoc. Jiřík popadl lopatu a zmizel ve tmě a chladu. Za chvilku volal Jiřík, že jednočlenná obsluha není dostačující a poptal pomocníka. V závěru jsme se u bílé škůdky sešli všichni (služba-neslužba) a z plných sil se snažili přinutit řvoucí stroj k pohybu vzhůru. Auto klouzalo dozadu i do stran. Nakonec se jako správné řešení ukázala jízda dvou vojáků na přední sajtně a jednoho tlačícího vzádu. Po zhruba hodinovém snažení se osobák ocitl na parkovišti.

Objem ručního nákupu se od nákupu vezeného autem rapidně lišil. Jak v počtu položek, tak i hmotnosti. Kromě klasického točeňák-chleba-máslo se na seznamu objevili lahůdky jako nakládané okurky, salám, sýr, zelenina, těstoviny, zavařeniny a možná i cosi od drůbeže. Na tento velký nákup jsem jel s Davidem opět já. Ale tentokrát se nestala smutná příhoda s rozmláceným nákupem. Tentokrát to bylo mnohem zábavnější. Bílá pokrývka byla den ode dne přisypávána a tak jsme si na potravinovou výpravu vzali i lopaty. Cesta dolů byla víceméně bezpečná kvůli sněhové, několikametrové bariéře, která lemovala silnici. Nákup byl uložen do několika jezevců a batohů. Tentorkát nedošla pára na poslední zatáčce (jako v předchozím výjezdu), ale skončili jsme u daleko níže. Jakékoliv snažení s lopatou nebylo nic platné a tak David nechal škodovku u krmelce (jedna ze staveb a hlavní orientační bod na cestě na Sucháč), popadli jsme bagáž, maximálně využili pracovní nářadí a vydali se k vrcholu. Lehké to nebylo, ale alespoň jsme nic nerozbili. Samozřejmě nechat auto ve škarpě po zbytek zimy se nikomu nechtělo (hlavně ne Davidovi) a tak jsme využili svěřených kontaktů a zavolali silniční pohotovost. Požádali jsme o protažení komunikace od hlavní až k nám. Pán náš požadavek akceptoval s tím, že to chápe a pak dodal, že přijede za tři dny. Chvilku jsme remcali, ale ničeho nedosáhli. Nakonec to tak dlouho netrvalo a my byli velmi mile překvapeni, že druhý den ráno se nám pod okny ozývá silný naftový motor. Záchrana dorazila. Co nám radost neudělalo byl pohled na zahrabané auto, které jsme museli osvobodit. Ale cesta na Sucháč byla volná.

I když se zprvu zdálo, že osádka stanice bude až do červencových dní neměnná, nebylo tomu tak. David nám neustále zatěžoval ušní bubínky naprosto nemelodickou záplavou zvuků ("vlaky", jak to Jiřík pojmenoval), maloval si psychadelické černobílé obrázky a týmová práce pro něj přestala býti zábavnou. I přes opakované výzvy velitele stanice k nápravě chování se nic nestalo a David si jel po své línii. Jednoho březnového dne však zastavil na parkovišti UAZ a přivezl nového vojína. Nástupní termín leden, vysoký, černovlasý s lenonkami na nose. Hrdě prohlašoval, že pochází z Hořic a jakékoliv záměny s tím, že je Hradečák tvrdě odporoval. Proběhla výměna, David byl nahrazen Adamem a život na hlásce šel dál. I když si sesazený voják zase odvezl svoje stereo, hudební žánr se naopak rozšířil. K Landům, které jsme povětšinou točili a znali je již nazpaměť a rádiovým hitům přibyla rocková a metalová alba. Něco z toho bylo poslouchatelné, něco méně, něco bylo pouze pro Adamovi uši. Sám byl totiž zastáncem "blicího" druhu metalu. Protože se Adam ukládal k výkonu odpočinku zcela ojedinělým způsobem, dostal přízvisko "hroch".

Když už jsem nakousl odpočívání a ležení vůbec, musím zmínit, že z druhého podlaží, tedy z ložnice posádky, jsme se natrvalo přesunuli do přízemí. Nahoře nebylo ani rádio, ani televize, navíc by se tam zcela zbytečně topilo. A tak jsme si na služebně rosprostřeli několik matrací (matráčků) a noci přečkávali tam. Dozorčí měl právo postele z toho důvodu, aby z ní dosáhl na telefon. Později jsme ale zavedli nepsané pravidlo, že kdo je nejblíž u zvonícího aparátu, ten bere hovor. Ať už má službu kdokoliv. Nikoho to nijak nepohoršovalo a fungovalo to.

Stravování se díky Lukášovi postupně změnilo ze studené a nezdravé krmě na konzumaci chutných a hlavně teplých jídel. Točeňák jsme začali používat do špaget anebo k němu měli přílohu. Žádné ustavičné žraní dvaceti centimetrů salámu, společně s chlebem a hořčicí. Na talíři se objevily zapečené těstoviny, špenát, smažený sýr, langoše, sekaná s kaší, polévky (povětšinou pytlíkovky, ale i tak), krupicová kaše nebo vepřo knedlo zelo. Prostě luxus. Lukáš, kvůli pohodlí u přípravy smažených jídel, vylepšil kuchyň o vlastní elektrický spotřebič - fritovací hrnec.

Jeden nákup, který kluci (Lukáš s Jiříkem) přivezli chytře na bobech, obsahoval i živého králíka. Hned od začátku bylo striktně dané, že není určen ke konzumaci, ale k potěše ducha. Lukáš, jakož jeho páníček, ho pojmenoval Karlos a umístil ho do plechové bedny na dokumenty v kuchyni. Život nám Karlos opravdu spestřil. Krom vyhazování podestýlky a náhodných záchvatů dupání se naučil za pár dní vyskakovat z bedny. Linoleum posyté bobky nám tolik nevadilo, jako fakt, že savec (králík není hlodavec) okusuje cokoliv na počkání. Boty, kalhoty a nohu stolu bychom oželeli, ale když se pustil do přívodního kabelu jediného zdroje umělé zábavy (televize), důrazně jsme zasáhli. Nad bednou se objevilo drátěné víko a Karlos byl pouštěn jen k pomazlení. Bohužel si naší přízeň špatně vysvětlil a někdy naše dolní končetiny pokládal za králičici.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 18.12.2019 17:15:30

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 10.12.2019 20:41:07

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

není to do detailu přesně

Lukáš hodnotil(a) 10.12.2019 20:41:43

není to do detailu přesně

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Jenda napsal(a) 23.01.2020 13:26

Zcela jsem opoměl zmínění termínu "adaptérkování". Paralelní sluchátkové poslouchání hudby ze dvou zdrojů napájené jedním adaptérem vyžadujícího téměř kontaktní horizontální uložení posluchačů na vojenské lůžkové podložce.

vytvořit / odpovědět

Lukáš napsal(a) 10.12.2019 20:46

Bohuzel jsem musel hodnotit, ze to neni uplne do slova. Kdyz David poprve privezl skodovku, ja byl na Silvestra a pak jeste chvilku doma. Ja vam nepomahal ho vyhrabat. Tudiz asi pocet vojaku na skodovce by mel byt upraven. A jeste jedna hlaska co hlasal muj tata,,, ze kluci nemuzou podavat hlaseni, protoze jim kralik prekousal kabely,, Jinak mic dekuji za krasne pripomenuti vojny. Pak si vse vytisknu, a prilozim si to k tvemu darku co jsem dostal(kniha o Suchaci)

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 10.12.2019 22:45

Jsem rád, že máš větší paměť, než já. Nedělám si iluze, že takovýchto připomínek nebude mraky. Ale jsem za to rád. Aspoň budu mít zdokumentováno přesně, co se jak odehrávalo. Moc děkuji za doplnění.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Jak jsem se ocitl v pasti

Při ranní cestě do práce během dnešních dnů mi připomíná vlhký vzduch, plíživá mlha a šero stejnou atmosféru, jakou jsem okusil při nástupu na vojnu. Samozřejmě je to ve velké míře způsobeno tím, že na kalendáři bylo zobrazeno téměř totožné datum, ale dříve jsem si tohoto opakovaného úkazu nevšímal. Od třetí čtvrtiny roku 2001, kdy jsem byl propuštěn do civilu, se ve mě v polovině října vrací stejné vzpomínky. Na Dejvická kasárna, na nástup čety na buzeráku před odchodem na snídani, na chrchlání, kašlání a odplivávání ve tvaru, na žluté světlo lamp, na pana svobodníka, který nás odvedl před jídelnu a hlavně, na nikdy nekončíci proud vtipů, úsměvných komentů a dobré nálady.

2. díl: ... radši kulku do palice

Již jako plnohodnotní vojáci základní vojenské služby jsme cvičili a připravovali se na nadcházející zkoušku. Týden trvající test fyzické zdatnosti, spojený s ostrou střelbou ze zbraně, nácvikem chemického nebezpečí a nočním pochodem. Nedělali jsme si ideály o tom, že se jedná o něco lehkého. O této fázi výcviku se totiž tradovala jedna poučka: "Boletice, nikdy více, radši kulka do palice". Navíc nám naše VD (velitelé družstev) několik dní před naším odjezdem promítli velmi poutavé video. Krajina připomínající Dukelský průsmyk a stejně odění vojáci, pohybující se před objektivem, nám nahnali hrůzu. Střelba, obličeje v maskách, noční přepady, řvaní povelů a rozkazů. Nad tím vládla a ještě děsivější atmosféru dělala skladba skupiny Leibach. Když snímek skončil, seděl jsem opařený ještě několik minut poté. Tohle prostě nemůžeme přežít.

3. díl: Mezi mazáky a supráky, aneb pravý vojenský život záklaďáka

Tak jako existují jasně definované protiklady černá-bílá, velký-malý a hodný-zlý, pochopil jsem, že přijímač a ostatní měsíce základní vojenské služby jsou ve stejném vztahu. Ne, že by to bylo trochu něco jiného. Bylo to naprosto jiné. Dovolím si uvést pár strikně dodržovaných pravidel prvního měsíce trávených na Čínské. Povinnost vojáků byla chodit vždy upravení, oholení, zdravit hodnost stejnou a nebo vyšší. Buď se chodilo ve tvaru (dva a více lidí), anebo se nechodilo nikam. Skříňka musela být dokonale uklizená (to už jsem psal), postel ustlaná, na bidle (posteli) se nesmělo ležet v maskáčích, natož v botách. Denní rozvrh byl všem předen znám a neexistovala minuta, kdy se nefungovalo podle denního rozkazu. A my jsme se tak nějak ocitli v místě, kde to moc neplatilo.

4. díl: Lentilkiáda

Už samotný přesun na Vekou Moravu (se všemi věcmi) byl trochu zmatečný. Zatímco všichni ostatní byli zapojeni do denních aktivit, naše trojice se práci kontinuálně vyhýbala s tím, že se dnes přesouváme do Dukelských kasáren nemůžeme být manuálně využiti. Tahle výmluva nám vydržela přes oběd, až do odpolední hodiny, kdy nám konečně nějaká šarže vyplnila cesťák a my byli propuštěni za závoru. Na Hlavním nádraží, odkud jsme tušili pravidelné spoje směr Opava, nás paní pokladní seznámila s jízdním řádem. O pár minut jsme minuli vlak a další spoj vyjíždí až večer. Jiným způsobem se k cíly nedostaneme. Hezky jsme poděkovali a volný čas šli trávit do hospody.

5. díl: Stanice 916

V Dejvicích jsem prožil několik dní a znovu se balil a chystal k odjezdu. Tentokrát jsem měl svoje místo mezi spolubojovníky, kamarády a mazáky opustit na hodně dlouhou dobu. Do vojenské knížky přibyl další zápis. Od začátku prosince jsem povolán jako obsluha elektrocentrály na Stanici 916, nacházející se na Suchém Vrchu v Orlických Horách. Se mnou se stali dalšími nástupci současné posádky David, kterého jsem znal už z Čínské a svobodník Jirka, červenčák. Spolu s panem praporčíkem a řidičem jsme se naskládali do UAZu a maximální rychlostí osmdesát kilometrů v hodině (když jsme jeli z kopce) odjeli do Pardubického kraje. Cesta mi trochu připomínala výlet do Opavy. Stejně polstrované sedačky, stejně nudné hodiny vyplněné monotónním hučením, jen na rozdíl od vlaku tu hodně táhlo a bylo o poznání hlučněji. Naštěstí jsem dálniční pouť skoro celou prospal.

6. díl: Sucháč na sněhu

Za okny stanice vládla povětšinou tma, anebo mlha. Ze stříbrné oblohy se dosti pravidelně hrnula bílá nadílka a krajina se změnila v pohádkovou. Nepamatoval jsem si, že bych kdy viděl jehličnan, jehož větve jsou povislé k zemi, obtěžkány nánosem sněhu. Bohužel nevlídné počasí dávalo celkovému dojmu spíše příchuť depresivní. Až jedno ráno se za okny vylouplo na oblohu sluníčko a přichystalo nám tak nádhernou podívanou, že jsem ještě před snídaní vyběhl ven a kochal se krásami zimy. Tím ovšem radostné zážitky spojené s bílou krajinou končily. Starostí byl naopak přehršel.

7. díl: Sucháč pod sluncem

Sněhové nadílce trvalo ještě dlouho, než slezla z vrcholu, ale týdny se střídaly jak na běžícím páse a sníh se nadobro ztratil z krajiny. Slunečných dnů přibývalo. Jaro nastoupilo na trůn. Nechodili jsme zabalení do několika vrstev, nemrzli cestou domů a zpět a nadšeně pozorovali, jak se okolní krajina mění. Navíc jsme nebyli většinu dne zalezlí na stanici, ale nastavovali jsme své tváře slunečným paprskům. Neustále se zkracující číslo nás činilo odvážnějšími, nápaditějšími a hlavně nepřemožitelnými. To, co bylo nemyslitelné na začátku ledna jsme v polovině dubna bez zaváhání spáchali. Odjezdy vojenských pohlavářů z Prahy jsme měli ošetřené a příjezd návštěvníků byl vždy dopředu hlášen. Navíc nám k odstraňování katastrof stačily v průměru dvě hodiny.

8. díl: Loučení se zeleným životem - za nula

Poslední čtvrtrok se na Sucháči nesl v prazvláštním režimu. Milan se nám ani po několika týdnech nerozmluvil a navíc neměl moc smysl pro humor. Pro zasmání jsem si tedy chodil jen k Adamovi. Bohužel to nebylo tak časté a pravidelné, protože snížením počtu členů hlásky se eliminovala možnost sloužit ve třech. Jeden byl na opušťáku, zbylí dva si házeli služby. Ideální to nebylo, ale jinak to nešlo. Zatímco s Adamem jsme si užívali společných metalových skvostů, Milan mě přesvědčil o tom, že člověk může mít hudební hluch (to není překlep) a přitom celkem kvalitně hrát na kytaru. Navíc tento dubňák fungoval v oznamovacím režimu. Nechodil se totiž ptát, jestli může něco uskutečnit. Jakoukoliv snahu o jisté narovnání jeho poslušnosti jsem zanechal ve chvíli, kdy mi přišel oznámit, že jde na vycházku. Upozornil jsem ho, že obsluha stanice je dvoučlenná a Adam je pryč. Tudíž to není možné. Odpovědí mi bylo, že jde jen na hodinu. Pokusil jsem se mu alespoň napsat vycházku do vycházkové knížky. Marné, dle jeho slov to nepotřeboval.