Sloužím vlasti

8. díl: Loučení se zeleným životem - za nula

Poslední čtvrtrok se na Sucháči nesl v prazvláštním režimu. Milan se nám ani po několika týdnech nerozmluvil a navíc neměl moc smysl pro humor. Pro zasmání jsem si tedy chodil jen k Adamovi. Bohužel to nebylo tak časté a pravidelné, protože snížením počtu členů hlásky se eliminovala možnost sloužit ve třech. Jeden byl na opušťáku, zbylí dva si házeli služby. Ideální to nebylo, ale jinak to nešlo. Zatímco s Adamem jsme si užívali společných metalových skvostů, Milan mě přesvědčil o tom, že člověk může mít hudební hluch (to není překlep) a přitom celkem kvalitně hrát na kytaru. Navíc tento dubňák fungoval v oznamovacím režimu. Nechodil se totiž ptát, jestli může něco uskutečnit. Jakoukoliv snahu o jisté narovnání jeho poslušnosti jsem zanechal ve chvíli, kdy mi přišel oznámit, že jde na vycházku. Upozornil jsem ho, že obsluha stanice je dvoučlenná a Adam je pryč. Tudíž to není možné. Odpovědí mi bylo, že jde jen na hodinu. Pokusil jsem se mu alespoň napsat vycházku do vycházkové knížky. Marné, dle jeho slov to nepotřeboval.

3. čtvrtletí roku 2001 publikovaný vojenské zážitky Jenda Adolescence (15 - 21 let)

Velkou pozitivní a nepředvídatelnou událostí, která se odehrála na Orlickohorském vrcholu, byl příchod Bubliny. Když jsem se jeden večer vracel z opušťáku a ocitl se před vchodem do chaty, nestál jsem tam sám. Malé, chundelaté, černošedé klubíčko se choulilo u schodů a upíralo na mě bezmocné psí oči. Zazvonil jsem u dveří a optal se kluků, čí je ten pes, který hlídá u dveří. Nikdo nic nevěděl. Protože na psi trpím, i když to bylo proti zdravému rozumu, pozval jsem ho dál. Na služebně jsme mu udělali pelíšek, do misky nalili vodu a nasypali trochu piškotů. Očividně naše vstřícné gesto uvítal, protože se stočil na žlutou deku a spokojeně odfouknul. I když postrádal známku, nezdál se být zdivočelý. Na základní povely reagoval celkem jistě a rozhodně nebyl neposlušný. Jméno Bublina dostal po čtyřnohé postavičce z Rychlých šípů. Ne, že bychom se my považovali za symbol všeho dobrého a psisko si svému tištěnému vzoru také nebylo podobné (spíš se podobal Kuliferdovi). Ale Bublina se prostě ujala.

Moc dobře jsme si uvědomovali, že přítomnost hafana by nebyla přijata ze strany našich nadřízených nijak pozitivně. A báli jsme se okamžiku, kdy budeme muset s pravdou ven. Ale oddalovali jsme to, co se dalo. Až jednou přišlo na nejhorší a my dostali zprávu, že se k nám chystá inspekce. Pan praporčík nám kromě své maličkosti přivezl i čtvrtého do party a ukončil tak neuvěřitelný záděr, v kterém jsme se ocitli. Bublinu jsme na chvilku (alespoň jsme v to doufali) odstěhovali do jednoho ze skladů. Očekávali jsme totiž krátkou návštěvu. Pár slov, malé kafíčko a odjezd. Jak tomu bylo standardně. Ovšem všechno se odehrálo krapet jinak. Zatímco se Milan stěhoval do spíže (přivezl si dva jezevce a batoh plný jídla), praporčík mi oznámil, že si zkontrolujeme sklady. Polilo mě horko, nicméně splnit zadané jsem musel. Od střechy po přízemí jsme procházeli místnosti a místnůstky a kontrolovali materiál. Až nakonec jsem musel otevřít i dveře oddělující nás od Bubliny. Odemkl jsem, rozsvítil a čekal hromy, blesky. Krátce jsem popsal, jak jsme k psíkovi přišli. Pan praporčík (vždycky jsme ho považovali za správného) nám vyrazil dech. Pozoroval štěně a jeho vrtící se ocásek a nechápavě se nás zeptal, proč jsme ho zavřeli ve tmě a chladu, když se musí očividně bát. Navrhl nám, abychom mu udělali pelech na služebně. Bublina se tak stala oficiálně obyvatelem Stanice 916.

Z dovezeného vojáka (jak se jmenoval netuším) se vyklubal televizní maniak, navíc těžký sólista. Povinnosti spojené se zásobováním neakceptoval, neboť jeho potravinové zásoby byly v řádech měsíců. Jeho denní program vypadal tak, že se ráno nastěhoval před televizi, ustlal si na zemi, obstavil se jídlem a s ovladačem v ruce dlouhé hodiny sledoval všechny dostupné seriály. Naštěstí moje služba pomalu končila a já si jeho přítomnost užil jen krátce. Zhruba týden před odchodem do civilu jsem předal stanici (s obrovským materiálním dluhem nezpůsobený mnou) a ocitl se znovu v Ruzyňských kasárnách.

Z myšáků, které jsem v prosinci opouštěl se stali supráci a život byl o poznání jednodušší. Na povolené knoflíky, převázané kanady a ruce neustále v kapsách nás už nikdo neupozorňoval. Protože pozdější nástupní termíny mě neznali, pár vojáků se mě na fakt ústrojové nekázně snažilo upozornit. Ovšem jejich číslo bylo proti mému značný hektar a rychle pochopili. I když jsem vyfasoval jednu službu (s psovodem, kterého pokousal jeho pes), konec vojny byl klidný a nezapomenutelný. Každou chvíli jsme si připomínali číslo, za které to máme.

Nastala nula. Tedy odchod do civilu. Od rána jsme pátrali po termínu, kdy budeme nadobro propuštěni bránami kasáren a ocitneme se mezi civilisty. Pouštění v průběhu dne nepřicházelo v úvahu (zřejmě kvůli počtu lidí). Nejprve padla půlnoc, později jedenáctá, nakonec desátá. Jediné, co nás čekalo bylo odevzdat všechny zelené hadry a nasoukat se do civilu. Ten jsme si přinesli z poslední vycházky. Během dne jsme sháněli mazačenky, kterými si košile, jediný slušný suvenýr z vojny, vyzdobíme. Přiblížil se večer a my se sháněli po informaci, jestli nás přeci jen nepustí dřív. Ve vzduchu kroužila slova "možná" a "snad". Čekání nás svedlo do jedné velké cimry, kde jsme si vyprávěli zážitky posledního roku. V deset nás nepustili a v půl na nás padla únava. Svalili jsme se, kde se dalo a klimbali. Vojáčka, který nám přišel v jedenáct oznámit propuštění, jsme odmítli poslechnout s tím, že spíme.

Dozorčí útvaru nás doprovodil k zadní bráně kasáren, kde se s námi rozloučil a my za vydatného řevu "civil" prošli bránou. Samozřejmě nemohlo dojít k ničemu jinému, než velkému zapití. Cesta nočním městem (i tramvají) se nesla ve jménu skandování, radosti a euforie. I když jsem u spousty kluků neznal ani jejich jméno, všichni jsme byli jedna parta. S hrdostí můžu říct, že i když jsme se hlučností přiblížili ke startující stíhačce, nikoho nenapadlo provést demolici. Pro nikoho z nás nepřijela policie. Civil jsme zapili v jednom Dejvickém nonstopu. Jak dopadli ostatní nevím, ale já se dostatečně však od oslav odpojil a raním metrem odcestoval domů. Prospal půl dne a odpoledne vstal bez bolesti hlavy a dobrým pocitem, že jsem skončil v nejlepším. Ovšem zmatek, který jsem zažíval z toho, že si musím vybírat co na sebe, co jíst, co dělat. Ten se mě pár hodin držel.

Velká a dlouhá kapitola mého života tak skončila. Na rozdíl od lidí, kteří (ať už z jakýchkoliv důvodů) považují vojnu za ztrátu času, ve mě zanechala spousta zážitků a rád na ní vzpomínám. Kromě nehmatatelného mi dala i několik známých a jednoho velkého, životního kamaráda.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

77.87.240.4 hodnotil(a) 11.03.2020 22:25:27

vynikající

Lucík hodnotil(a) 17.02.2020 23:15:46

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Jenda napsal(a) 04.02.2020 12:22

Bystrým a hlavně znalým čtenářům jistě neušlo, že jsem nikdy nebyl oficiálně "plácnut" a nestal se tak členem mazáctva. Tímto se všem mazákům omlouvám.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Jak jsem se ocitl v pasti

Při ranní cestě do práce během dnešních dnů mi připomíná vlhký vzduch, plíživá mlha a šero stejnou atmosféru, jakou jsem okusil při nástupu na vojnu. Samozřejmě je to ve velké míře způsobeno tím, že na kalendáři bylo zobrazeno téměř totožné datum, ale dříve jsem si tohoto opakovaného úkazu nevšímal. Od třetí čtvrtiny roku 2001, kdy jsem byl propuštěn do civilu, se ve mě v polovině října vrací stejné vzpomínky. Na Dejvická kasárna, na nástup čety na buzeráku před odchodem na snídani, na chrchlání, kašlání a odplivávání ve tvaru, na žluté světlo lamp, na pana svobodníka, který nás odvedl před jídelnu a hlavně, na nikdy nekončíci proud vtipů, úsměvných komentů a dobré nálady.

2. díl: ... radši kulku do palice

Již jako plnohodnotní vojáci základní vojenské služby jsme cvičili a připravovali se na nadcházející zkoušku. Týden trvající test fyzické zdatnosti, spojený s ostrou střelbou ze zbraně, nácvikem chemického nebezpečí a nočním pochodem. Nedělali jsme si ideály o tom, že se jedná o něco lehkého. O této fázi výcviku se totiž tradovala jedna poučka: "Boletice, nikdy více, radši kulka do palice". Navíc nám naše VD (velitelé družstev) několik dní před naším odjezdem promítli velmi poutavé video. Krajina připomínající Dukelský průsmyk a stejně odění vojáci, pohybující se před objektivem, nám nahnali hrůzu. Střelba, obličeje v maskách, noční přepady, řvaní povelů a rozkazů. Nad tím vládla a ještě děsivější atmosféru dělala skladba skupiny Leibach. Když snímek skončil, seděl jsem opařený ještě několik minut poté. Tohle prostě nemůžeme přežít.

3. díl: Mezi mazáky a supráky, aneb pravý vojenský život záklaďáka

Tak jako existují jasně definované protiklady černá-bílá, velký-malý a hodný-zlý, pochopil jsem, že přijímač a ostatní měsíce základní vojenské služby jsou ve stejném vztahu. Ne, že by to bylo trochu něco jiného. Bylo to naprosto jiné. Dovolím si uvést pár strikně dodržovaných pravidel prvního měsíce trávených na Čínské. Povinnost vojáků byla chodit vždy upravení, oholení, zdravit hodnost stejnou a nebo vyšší. Buď se chodilo ve tvaru (dva a více lidí), anebo se nechodilo nikam. Skříňka musela být dokonale uklizená (to už jsem psal), postel ustlaná, na bidle (posteli) se nesmělo ležet v maskáčích, natož v botách. Denní rozvrh byl všem předen znám a neexistovala minuta, kdy se nefungovalo podle denního rozkazu. A my jsme se tak nějak ocitli v místě, kde to moc neplatilo.

4. díl: Lentilkiáda

Už samotný přesun na Vekou Moravu (se všemi věcmi) byl trochu zmatečný. Zatímco všichni ostatní byli zapojeni do denních aktivit, naše trojice se práci kontinuálně vyhýbala s tím, že se dnes přesouváme do Dukelských kasáren nemůžeme být manuálně využiti. Tahle výmluva nám vydržela přes oběd, až do odpolední hodiny, kdy nám konečně nějaká šarže vyplnila cesťák a my byli propuštěni za závoru. Na Hlavním nádraží, odkud jsme tušili pravidelné spoje směr Opava, nás paní pokladní seznámila s jízdním řádem. O pár minut jsme minuli vlak a další spoj vyjíždí až večer. Jiným způsobem se k cíly nedostaneme. Hezky jsme poděkovali a volný čas šli trávit do hospody.

5. díl: Stanice 916

V Dejvicích jsem prožil několik dní a znovu se balil a chystal k odjezdu. Tentokrát jsem měl svoje místo mezi spolubojovníky, kamarády a mazáky opustit na hodně dlouhou dobu. Do vojenské knížky přibyl další zápis. Od začátku prosince jsem povolán jako obsluha elektrocentrály na Stanici 916, nacházející se na Suchém Vrchu v Orlických Horách. Se mnou se stali dalšími nástupci současné posádky David, kterého jsem znal už z Čínské a svobodník Jirka, červenčák. Spolu s panem praporčíkem a řidičem jsme se naskládali do UAZu a maximální rychlostí osmdesát kilometrů v hodině (když jsme jeli z kopce) odjeli do Pardubického kraje. Cesta mi trochu připomínala výlet do Opavy. Stejně polstrované sedačky, stejně nudné hodiny vyplněné monotónním hučením, jen na rozdíl od vlaku tu hodně táhlo a bylo o poznání hlučněji. Naštěstí jsem dálniční pouť skoro celou prospal.

6. díl: Sucháč na sněhu

Za okny stanice vládla povětšinou tma, anebo mlha. Ze stříbrné oblohy se dosti pravidelně hrnula bílá nadílka a krajina se změnila v pohádkovou. Nepamatoval jsem si, že bych kdy viděl jehličnan, jehož větve jsou povislé k zemi, obtěžkány nánosem sněhu. Bohužel nevlídné počasí dávalo celkovému dojmu spíše příchuť depresivní. Až jedno ráno se za okny vylouplo na oblohu sluníčko a přichystalo nám tak nádhernou podívanou, že jsem ještě před snídaní vyběhl ven a kochal se krásami zimy. Tím ovšem radostné zážitky spojené s bílou krajinou končily. Starostí byl naopak přehršel.

7. díl: Sucháč pod sluncem

Sněhové nadílce trvalo ještě dlouho, než slezla z vrcholu, ale týdny se střídaly jak na běžícím páse a sníh se nadobro ztratil z krajiny. Slunečných dnů přibývalo. Jaro nastoupilo na trůn. Nechodili jsme zabalení do několika vrstev, nemrzli cestou domů a zpět a nadšeně pozorovali, jak se okolní krajina mění. Navíc jsme nebyli většinu dne zalezlí na stanici, ale nastavovali jsme své tváře slunečným paprskům. Neustále se zkracující číslo nás činilo odvážnějšími, nápaditějšími a hlavně nepřemožitelnými. To, co bylo nemyslitelné na začátku ledna jsme v polovině dubna bez zaváhání spáchali. Odjezdy vojenských pohlavářů z Prahy jsme měli ošetřené a příjezd návštěvníků byl vždy dopředu hlášen. Navíc nám k odstraňování katastrof stačily v průměru dvě hodiny.

8. díl: Loučení se zeleným životem - za nula

Poslední čtvrtrok se na Sucháči nesl v prazvláštním režimu. Milan se nám ani po několika týdnech nerozmluvil a navíc neměl moc smysl pro humor. Pro zasmání jsem si tedy chodil jen k Adamovi. Bohužel to nebylo tak časté a pravidelné, protože snížením počtu členů hlásky se eliminovala možnost sloužit ve třech. Jeden byl na opušťáku, zbylí dva si házeli služby. Ideální to nebylo, ale jinak to nešlo. Zatímco s Adamem jsme si užívali společných metalových skvostů, Milan mě přesvědčil o tom, že člověk může mít hudební hluch (to není překlep) a přitom celkem kvalitně hrát na kytaru. Navíc tento dubňák fungoval v oznamovacím režimu. Nechodil se totiž ptát, jestli může něco uskutečnit. Jakoukoliv snahu o jisté narovnání jeho poslušnosti jsem zanechal ve chvíli, kdy mi přišel oznámit, že jde na vycházku. Upozornil jsem ho, že obsluha stanice je dvoučlenná a Adam je pryč. Tudíž to není možné. Odpovědí mi bylo, že jde jen na hodinu. Pokusil jsem se mu alespoň napsat vycházku do vycházkové knížky. Marné, dle jeho slov to nepotřeboval.