Sloužím vlasti

3. díl: Mezi mazáky a supráky, aneb pravý vojenský život záklaďáka

Tak jako existují jasně definované protiklady černá-bílá, velký-malý a hodný-zlý, pochopil jsem, že přijímač a ostatní měsíce základní vojenské služby jsou ve stejném vztahu. Ne, že by to bylo trochu něco jiného. Bylo to naprosto jiné. Dovolím si uvést pár strikně dodržovaných pravidel prvního měsíce trávených na Čínské. Povinnost vojáků byla chodit vždy upravení, oholení, zdravit hodnost stejnou a nebo vyšší. Buď se chodilo ve tvaru (dva a více lidí), anebo se nechodilo nikam. Skříňka musela být dokonale uklizená (to už jsem psal), postel ustlaná, na bidle (posteli) se nesmělo ležet v maskáčích, natož v botách. Denní rozvrh byl všem předen znám a neexistovala minuta, kdy se nefungovalo podle denního rozkazu. A my jsme se tak nějak ocitli v místě, kde to moc neplatilo.

pondělí 06.11.2000 publikovaný vojenské zážitky Jenda

První minuty na útvaru 3255 byly pro mě strašidelné. Byl jsem umístěn jako jediný říjňák na pokoj několika dubňáků (mých starých) a červenčáků. Naštěstí naše stěhování proběhlo dopoledne, takže celá osádka cimry byla pryč a já si tak mohl v klidu vybalit. Když jsem vymazlil uložení věcí téměř k dokonalosti, hledal jsem duševní útočiště v ostatních pokojích. Členové naší čety měli stejné pocity. Byli jsme nesví, ztratili jsme zažitou jistotu a obávali jsme se jakéhokoliv styku s mazáky. Abychom byli alespoň v částečné přesile, chodili jsme v hloučcích.

Protože jsem se tou dobou ještě oddával požívání legální drogy formou cigarety, ocitli jsme se s mými nejbližšími na kuřárně. A právě tam jsme ochutnali první kontakt s nadřízenou rasou. Svobodník s trochu pomuchlanou fazónou se nám nejdřív vysmál, že jsme ho všichni sborově, ale předpisově vojensky pozdravili. Šokovalo nás ale to, že jsme od něj dostali vynadáno znovu, když jsme pozdravili procházejícího prapočíka. Vysvětlil nám, že u útvaru se salutuje jen zlatu a tím, že pozdravíme my, nutíme ho vyndat ruce z kapes, postavit se a pozdravit taky. Tomu se říká na vojně pravidlo stejného. Když někdo dělá něco jinak, je to špatně. Když dělají všichni něco stejně špatně, je to přehlédnutelné. Trochu nám přiblížil zdejší život. Popsal nám nejdůležitější budovy areálu, jako kde se jí, kde se fasujou hadry, kde se pořádají kulturní akce a kam hlavně nemáme chodit. Pokračoval tím, kdo je blbej, kdo je naopak pohodář a koho nemáme potkávat. Pak si zapálil další žváro a vyprávěl historky z jeho dlouhého vojenského života. Na jedné straně se nám trochu ulevilo, protože mlha neznámého se lehce rozplynula, na druhé straně z ní vyvstaly nové nástrahy.

Své první setkání s ostatními kluky z pokoje jsem si odbyl hned první den. Odpoledne. Pronesl jsem jen pozdrav (že nemám salutovat už jsem věděl) a se zrakem do země odkráčel ke své skříňce. Něco jsem tam určitě potřeboval. Chvilku jsem se přehraboval a po několika vteřinách slyšel hlas jednoho z obyvatel pokoje. Velmi kladně hodnotil moje předpisové srovnání a vyzval mne, abych se podíval na jeho verzi. Nebyla srovnaná. Byla to popelnice křížená se spíží a košem na špinavé prádlo. Abych si neudělal zle, jen jsem pokrčil rameny, že mi na ní asi nic vadného nepřipadá, ale tak jednoduché to zase nebylo. Mazákovi se ztratil úsměv z tváře a dal mi na výběr. Buď uvedu svou skříňku do podobného stavu, jako mají ostatní, anebo budu muset každý den srovnávat jejich skříňky. Protože oni nemají na srovnávání skříněk číslo (vojenská terminologie). Zase to pravidlo stejného. Slíbil jsem, že budu bordelář a jako dobré gesto jsem si jednu ponožku dal nakřivo.

Moje rebelantsví a nedodržování pravidel narazilo hned první večer tvrdě na zeď. Pár minut po večerce, když jsem si potřeboval odskočit na toalety, jsem se vydal v trenclích po chodbě a stolek dozorčího jaksi minul bez reakce. Jak dozorčí (svobodník), tak i stojící desátník mě hlasitě upozornili, že jsem nepozdravil, nejsem ustrojen a navíc zevlím po chodbě mimo povolený čas. Málem jsem na záchod ani nedoběhl. Ptal jsem se sám sebe, jak mám odlišit ty hodné vojáky od těch zlých a marně přemýšlel mezi mísami, jak se vrátit do pokoje, aniž bych musel projít znovu kolem. Nepřišel jsem na to ani po pár minutách a tak, vybaven silnou dávkou strachu a obav, šel zpět. Tentokrát jsem propochodoval v pozoru a nezapomněl salutovat. Čekal jsem všechno, ale že se spustí salva smíchu, to mě překvapilo. Oba poddůstojníci mi oznámili, že to byl výstřelek a že mi to, jako myšákovi, prostě museli udělat.

V Dejvicích jsem se moc dlouho nezdržel. Po pár dnech mě totiž odchytil praporčík a zeptal se mě, co mám za školu. Svěřil jsem se mu tedy, že maturitu na strojní škole. A bylo rozhodnuto. Byl jsem pasován do role adepta na dvoutýdenní školení strojníků pro obsluhu elektrocentrál. To by nebylo tak hrozné, ale bylo to v Opavě. To by taky nebylo tak hrozné, ale vyškolení strojníci budou obsluhovat zařízení po zbytek vojny. To by pořád nebylo tak hrozné. Ale ten stroj je v Orlických horách. Při představě, že budu následujících deset měsíců téměř 200 kilometrů od domova, se mi chtělo bulet. Pro někoho by to prý byla odměna, pro mě to byl v tu chvíli krutý trest. Jediným pozitivem na neodkladné a neodmítnutelné cestě bylo, že se mnou měli z Prahy za stejným cílem cestovat i spolubojovníci Petr a Petr. S rozsudkem odloučení jsem dostal i propustku přes noc (doranku). Velké loučení s přáteli se nekonalo, ale měl jsem alespoň více času se rozloučit s Prahou a přítelkyní. Ráno jsem neochotně bloudil ulicemi a vůbec netušil, že převelení změní bude udávat takt budoucímu životu.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 27.11.2019 07:30:11

vynikající

Lucík hodnotil(a) 26.11.2019 23:09:09

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 27.11.2019 07:34

Opet se budu opakovat, ikdyz jsem s Jendou neslouzil, tento beh udalosti byl stejny i za mne a mozna i po nas. Proste vojensky zivot byl, je a bude stejny. I ja jsem tezce nesl odlouceny od me milovane Prahy, ale ted jsem za to rad, dalo mi to hodne a hlavne, mam KAMARADA NA CELY ZIVOT, za ktereho bych i zivot polozil.

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 27.11.2019 09:22

Strašně se musím smát tomu, že když si vzpomenu, jaké jsme byli ucha, první dojmy a hlavně ta nevědomost, že se staneme nerozlučnými kamarády a pak i rodinnou :D. Ten život spřádá ten osud neuvěřitelně.

vytvořit / odpovědět

Lucík napsal(a) 26.11.2019 23:10

Jen takové upozornění. Ta přítelkyně je bývalá Lucka. Já v tu dobu poslouchala Lunetic a chodila na ZŠ

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 27.11.2019 07:21

Když teď stojíme vedle sebe, anebo se kouknu na svatební fotografii, nepřipadá mi to nijak pedofilní, ale je fakt, že když jsme procházeli s Luckou (jako mojí :D) své aktivity v určitém roce, byl to propastný rozdíl.

vytvořit / odpovědět

Lucík napsal(a) 27.11.2019 09:13

Alespoň budeš pořád mladej. Ale chápu, že tě asi nenapadlo, že tvá manželka je čerstvě na druhém stupni.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Jak jsem se ocitl v pasti

Při ranní cestě do práce během dnešních dnů mi připomíná vlhký vzduch, plíživá mlha a šero stejnou atmosféru, jakou jsem okusil při nástupu na vojnu. Samozřejmě je to ve velké míře způsobeno tím, že na kalendáři bylo zobrazeno téměř totožné datum, ale dříve jsem si tohoto opakovaného úkazu nevšímal. Od třetí čtvrtiny roku 2001, kdy jsem byl propuštěn do civilu, se ve mě v polovině října vrací stejné vzpomínky. Na Dejvická kasárna, na nástup čety na buzeráku před odchodem na snídani, na chrchlání, kašlání a odplivávání ve tvaru, na žluté světlo lamp, na pana svobodníka, který nás odvedl před jídelnu a hlavně, na nikdy nekončíci proud vtipů, úsměvných komentů a dobré nálady.

2. díl: ... radši kulku do palice

Již jako plnohodnotní vojáci základní vojenské služby jsme cvičili a připravovali se na nadcházející zkoušku. Týden trvající test fyzické zdatnosti, spojený s ostrou střelbou ze zbraně, nácvikem chemického nebezpečí a nočním pochodem. Nedělali jsme si ideály o tom, že se jedná o něco lehkého. O této fázi výcviku se totiž tradovala jedna poučka: "Boletice, nikdy více, radši kulka do palice". Navíc nám naše VD (velitelé družstev) několik dní před naším odjezdem promítli velmi poutavé video. Krajina připomínající Dukelský průsmyk a stejně odění vojáci, pohybující se před objektivem, nám nahnali hrůzu. Střelba, obličeje v maskách, noční přepady, řvaní povelů a rozkazů. Nad tím vládla a ještě děsivější atmosféru dělala skladba skupiny Leibach. Když snímek skončil, seděl jsem opařený ještě několik minut poté. Tohle prostě nemůžeme přežít.

3. díl: Mezi mazáky a supráky, aneb pravý vojenský život záklaďáka

Tak jako existují jasně definované protiklady černá-bílá, velký-malý a hodný-zlý, pochopil jsem, že přijímač a ostatní měsíce základní vojenské služby jsou ve stejném vztahu. Ne, že by to bylo trochu něco jiného. Bylo to naprosto jiné. Dovolím si uvést pár strikně dodržovaných pravidel prvního měsíce trávených na Čínské. Povinnost vojáků byla chodit vždy upravení, oholení, zdravit hodnost stejnou a nebo vyšší. Buď se chodilo ve tvaru (dva a více lidí), anebo se nechodilo nikam. Skříňka musela být dokonale uklizená (to už jsem psal), postel ustlaná, na bidle (posteli) se nesmělo ležet v maskáčích, natož v botách. Denní rozvrh byl všem předen znám a neexistovala minuta, kdy se nefungovalo podle denního rozkazu. A my jsme se tak nějak ocitli v místě, kde to moc neplatilo.

4. díl: Lentilkiáda

Už samotný přesun na Vekou Moravu (se všemi věcmi) byl trochu zmatečný. Zatímco všichni ostatní byli zapojeni do denních aktivit, naše trojice se práci kontinuálně vyhýbala s tím, že se dnes přesouváme do Dukelských kasáren nemůžeme být manuálně využiti. Tahle výmluva nám vydržela přes oběd, až do odpolední hodiny, kdy nám konečně nějaká šarže vyplnila cesťák a my byli propuštěni za závoru. Na Hlavním nádraží, odkud jsme tušili pravidelné spoje směr Opava, nás paní pokladní seznámila s jízdním řádem. O pár minut jsme minuli vlak a další spoj vyjíždí až večer. Jiným způsobem se k cíly nedostaneme. Hezky jsme poděkovali a volný čas šli trávit do hospody.

5. díl: Stanice 916

V Dejvicích jsem prožil několik dní a znovu se balil a chystal k odjezdu. Tentokrát jsem měl svoje místo mezi spolubojovníky, kamarády a mazáky opustit na hodně dlouhou dobu. Do vojenské knížky přibyl další zápis. Od začátku prosince jsem povolán jako obsluha elektrocentrály na Stanici 916, nacházející se na Suchém Vrchu v Orlických Horách. Se mnou se stali dalšími nástupci současné posádky David, kterého jsem znal už z Čínské a svobodník Jirka, červenčák. Spolu s panem praporčíkem a řidičem jsme se naskládali do UAZu a maximální rychlostí osmdesát kilometrů v hodině (když jsme jeli z kopce) odjeli do Pardubického kraje. Cesta mi trochu připomínala výlet do Opavy. Stejně polstrované sedačky, stejně nudné hodiny vyplněné monotónním hučením, jen na rozdíl od vlaku tu hodně táhlo a bylo o poznání hlučněji. Naštěstí jsem dálniční pouť skoro celou prospal.

6. díl: Sucháč na sněhu

Za okny stanice vládla povětšinou tma, anebo mlha. Ze stříbrné oblohy se dosti pravidelně hrnula bílá nadílka a krajina se změnila v pohádkovou. Nepamatoval jsem si, že bych kdy viděl jehličnan, jehož větve jsou povislé k zemi, obtěžkány nánosem sněhu. Bohužel nevlídné počasí dávalo celkovému dojmu spíše příchuť depresivní. Až jedno ráno se za okny vylouplo na oblohu sluníčko a přichystalo nám tak nádhernou podívanou, že jsem ještě před snídaní vyběhl ven a kochal se krásami zimy. Tím ovšem radostné zážitky spojené s bílou krajinou končily. Starostí byl naopak přehršel.

7. díl: Sucháč pod sluncem

Sněhové nadílce trvalo ještě dlouho, než slezla z vrcholu, ale týdny se střídaly jak na běžícím páse a sníh se nadobro ztratil z krajiny. Slunečných dnů přibývalo. Jaro nastoupilo na trůn. Nechodili jsme zabalení do několika vrstev, nemrzli cestou domů a zpět a nadšeně pozorovali, jak se okolní krajina mění. Navíc jsme nebyli většinu dne zalezlí na stanici, ale nastavovali jsme své tváře slunečným paprskům. Neustále se zkracující číslo nás činilo odvážnějšími, nápaditějšími a hlavně nepřemožitelnými. To, co bylo nemyslitelné na začátku ledna jsme v polovině dubna bez zaváhání spáchali. Odjezdy vojenských pohlavářů z Prahy jsme měli ošetřené a příjezd návštěvníků byl vždy dopředu hlášen. Navíc nám k odstraňování katastrof stačily v průměru dvě hodiny.

8. díl: Loučení se zeleným životem - za nula

Poslední čtvrtrok se na Sucháči nesl v prazvláštním režimu. Milan se nám ani po několika týdnech nerozmluvil a navíc neměl moc smysl pro humor. Pro zasmání jsem si tedy chodil jen k Adamovi. Bohužel to nebylo tak časté a pravidelné, protože snížením počtu členů hlásky se eliminovala možnost sloužit ve třech. Jeden byl na opušťáku, zbylí dva si házeli služby. Ideální to nebylo, ale jinak to nešlo. Zatímco s Adamem jsme si užívali společných metalových skvostů, Milan mě přesvědčil o tom, že člověk může mít hudební hluch (to není překlep) a přitom celkem kvalitně hrát na kytaru. Navíc tento dubňák fungoval v oznamovacím režimu. Nechodil se totiž ptát, jestli může něco uskutečnit. Jakoukoliv snahu o jisté narovnání jeho poslušnosti jsem zanechal ve chvíli, kdy mi přišel oznámit, že jde na vycházku. Upozornil jsem ho, že obsluha stanice je dvoučlenná a Adam je pryč. Tudíž to není možné. Odpovědí mi bylo, že jde jen na hodinu. Pokusil jsem se mu alespoň napsat vycházku do vycházkové knížky. Marné, dle jeho slov to nepotřeboval.