Jihočeské stanování

3. díl: U královny pohádek

Pro nedělní snídani byla Lucka vyslána Julinkou do místního krámku. Dcerka totiž oznámila, že by si ráda dala k prvnímu jídlu dne jogurt. A tím jsme samozřejmě vybaveni nebyli. Kromě mléčného výrobku ale donesla Lucka i vynikající koblížky, které nám rozhodně zpříjemnily ráno. Na obloze nebyl ani mrak, po dešti ani památky a tak nebylo potřeba se někde schovávat. Vyrazili jsme do rodinného parku Fábula, nacházejícího se v Kamenici nad Lipou, mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem. Po půl hodině jízdy jsme zaparkovali u dřevěné hradby. Za bránou nás uvítala její výsost pohádková královna, popsala nám, jak to na pohádkovém hradě chodí a plynule přešla ke kasírování. Kromě vstupného nám nabídla i možnost neomezené výměny kostýmů pro naše malé princezny. Vzhledem k tomu, že šatna byla plná luxusních rób, bylo z čeho vybírat. A to nejhlavnější, máme číst pohádky.

neděle 12.07.2020 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / jih /
KDO (osoby a obsazení) rodina /
KDY (období a interval) dovolená / letní dovolená / více dní /
PROČ (důvody a účely) odpočinek /

Areál poskytoval řadu rozptýlení. Abychom splnili královnino přání, pustili jsme se do hledání pokladu. Pohádková cesta sklepením, se táhla celou budovou a obsahovalo spousta nástrah a tajných místností. Procházeli jsme skříněmi, přelézali jsme překážky a ocitli se dokonce i v pekle. Na pergamen, který měla v úchově Lucka, jsme zaznamenávali tajenku. Některé úkoly byly jednoduché, k jiným byla potřeba velká dávka myšlení. Bludištěm jsme se úspěšně propletli a zkoumali dál. Zámek obsahoval spoustu dveří a za každými dveřmi se nacházela místnost která byla k něčemu určená. Byli tady dílničky, svět panenek, loutkové divadlo, maxi člověče nezlob se, strašidelné bludiště, království hlavolamů, zvěřinec a střelnice. Všechno jsme navštívili a pečlivě tam trávili čas.

Oběd jsme naplánovali v místním hostinci "U Loupežníka". Bohužel nebyla tahle volba z nejšťastnějších. Cena a kvalita jídla byla v ostrém nepoměru. No, najedli jsme se, ale zážitek to rozhodně nebyl. Po obědě jsme šli s holkami do vodnické školy. Několikrát propadlá žačka nás pozvala do vodnické třídy. Výuka základních schopností zelených mužíků a žínek byla zakončená vysvědčením. A protože i naše slečny prokázaly jisté schopnosti (zůstaly suché i po namočení), obdržely i ony potvrzení o úspěšně zakončeném studiu.

Ze školních lavic jsme se přemístili dohnat to, co jsme v první polovině nestihli. Lucka si zkusila po dlouhé době chůzi na chůdách a bylo vidět, že několikaletá prodleva nezanechala nejmenší stopy. Já jsem to sice zkusil, ale nepovedl se mi jediný krok. A byl jsem rád, že jsem si nezlomil končetinu. Fábulu jsme měli téměř projitého, ale chyběla nám poslední tajenka. Indicie jsme nalezli, ale přiřadit název do chlívků se nám nedařil. Pomoc jsme nalezli u kouzelníka, který nám svěřil tajemství žebříku (že z trámu nevisí jen tak). A tajemství bylo na světě. Nakonec jsme s holkami trávili nějaký čas v "pokojíčku". To byl náš pracovní název pro útulnou čimřičku plnou plyšáků a hraček. Julinka se na krátkou chvíli zhostila dokonce role zmrzlinářky a jednu paní příkladně obsloužila.

Nemilou událostí pohádkového dne byl vznik praskliny na Lucčiném mobilu. Tak nějak se stalo, že si ho manželka odložila a když se na něj znovu po pár vteřině podívala, display byl vyzdoben nesmazatelnou čárou. Co to zapříčinilo, jsme nezjistili.

Když se holky ještě dostatečně vyblbnuli na dětském hřišti a Lucka nabrala letáky pro následnou distribuci, byl čas vyrazit zpět. Obě princezny sice při cestě usnuly, ale počítali jsme s tím, že následující plánovaná aktivita by je mohla zase drobet unavit. Letáky umístěné v kempu totiž zvaly k nedělní zábavě v podobě živé muziky. A my jsme holkám o možnosti tancování řekli. Ony i my jsme se těšili. Ještě před candrbálem ale vznesly dcerky prosbu, jestli by mohly do vody. Počasí sice nebylo ideální pro koupání (nebylo zrovna vedro), ale co bych jako táta neudělal. Takže jsme se chvilku čachtali v neprůhledné vodě a já doufal, že u nás nepropukne kožní choroba.

K večeři podávala Lucka polévku. A protože jsme měli pouze jeden ešus, nakrmila je. Už během vstřebávání večerní krmě jsme zaslechli hudbu ze zadního koutu kempu. Ustrojili jsme se a vyrazili. Dlouhé stoly byly obsypány mladými i mírně věkově pokročilými a před betonovým parketem byla vyskládána elektronika. Hudbu generovali jeden klávesista, jeden saxofonista a jedna zpěvačka. Jejich repertoár byl velmi široký a provedení obdivuhodné. Chvilku jsme jen tak podupávali a pak si od holek vyslechli, že mají hlad. Lucka jim tedy objednala hranolky a sama se konečně také navečeřela. K pití dostaly slečny malého panáka Kofoly. Já si dal klasicky pivo.

Zpívalo se, tancovalo a mamka s Terezkou se šly vlnit na parket. Julinka návštěvu plochy odmítala a následně mi oznámila, že by ráda na hřiště, protože muzika je pro ní hlasitá. Tak jsme se sebrali a šli na malinké hřišťátko s jednou dvěma houpačkami a jednou skluzavkou. Ovšem odměna v podobě rozzářené tvářičky byla k nezaplacení. Kdo by chtěl na dovolené lemtat pivo u rokové hudby, ne?

Netrvalo dlouho a přidaly se k nám i Terezka s Luckou. Terezka bez Julinky nebude (to je krásná sourozenecká láska). A tak jsme nechali holky, aby se vyblbnuly a pak je nahnali do stanu. Usnutí bylo otázkou okamžiku. My jsme se zabalili do spacáků (byla totiž zima) a sedící v kempingových křesílkách si povídali a za svitu lucerny poslouchali muziku. Když kapela zahrála svůj poslední kus, už jsme spali.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 10.08.2020 12:31:26

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 10.08.2020 12:31:34

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Po letech na Knížáku

Dva roky nám nový rodinný stan odpočíval v kumbále a dva roky jsme se těšili na to, že s ním vyjedeme a prožijeme několik dobrodružných nocí právě pod jeho plátěnou střechou. A konečně jsme se dočkali. Jelikož jsme se nechtěli trmácet do kdovíjak dalekého koutu naší republiky, odsouhlasili jsme si pobyt na jihu Čech. Krom toho, že je to celkem blízko jsme navíc s Luckou zjistili, že je to krajina pro nás líbivá a máme jí rádi. S holkami jsme možné alternativy neprobírali, ale předali jim informaci, že jedeme do kraje princezen. Naše rozhodnutí se tím pádem setkalo s úspěchem. Abychom si rodinný výlet užili co nejdéle s co nejnižší potřebou dovolené, naplánoval jsem si na páteční ráno ještě odběr krve. Tento důležitý článek skládačky se povedlo realizovat. Mou životodárnou tekutinu chtěli a já byl schopen jí darovat. Po deváté ráno jsem se ukázal doma, nasnídal se a začal nosit věci do auta. Lucka měla totiž od čtvrtka většinu věcí sbalenou.

2. díl: Konečně někdo vypnul vodu

Pršelo a pršelo. Pršelo celou noc, pršelo ráno a i když se pomalu blížilo dopoledne, pršelo stále. Krom nevinného ťukání na střechu se nám začaly dělat uvnitř stanu kapky na vnitřní straně plátna a na koberečku se objevilo několik mokrých fleků. Trochu nás tahle skutečnost zaskočila a já se pokusil udělat drobnou nápravu. Vylezl jsem ven, setřásl vodu a ještě jednou pořádně napjal všechny provazy tak, aby se na stanu nedělaly varhany. Po prvním zatřesení se zevnitř naší klícky ozval strašlivý řev. To když byla maminka zasažena několika kapkami. Plánovat venkovní aktivity bylo více než zbytečné. Holky sice měly gumáky, ale suché by na promáčené zemi stejně dlouho nezůstaly. Lucka zalovila ve svých pečlivě připravených poznámkách a našla řešení. Pojedeme do Tábora.

3. díl: U královny pohádek

Pro nedělní snídani byla Lucka vyslána Julinkou do místního krámku. Dcerka totiž oznámila, že by si ráda dala k prvnímu jídlu dne jogurt. A tím jsme samozřejmě vybaveni nebyli. Kromě mléčného výrobku ale donesla Lucka i vynikající koblížky, které nám rozhodně zpříjemnily ráno. Na obloze nebyl ani mrak, po dešti ani památky a tak nebylo potřeba se někde schovávat. Vyrazili jsme do rodinného parku Fábula, nacházejícího se v Kamenici nad Lipou, mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem. Po půl hodině jízdy jsme zaparkovali u dřevěné hradby. Za bránou nás uvítala její výsost pohádková královna, popsala nám, jak to na pohádkovém hradě chodí a plynule přešla ke kasírování. Kromě vstupného nám nabídla i možnost neomezené výměny kostýmů pro naše malé princezny. Vzhledem k tomu, že šatna byla plná luxusních rób, bylo z čeho vybírat. A to nejhlavnější, máme číst pohádky.

4. díl: Jak jsme nechali mrznout holky

V noci byla megakosa. Dokonce i já, v zimním spacáku s hodně služným extrémním limitem, jsem zažíval chladné chvilky. Právě z tohoto důvodu v půl čtvrté ráno Lucka naplánovala koupi spacáků pro naše slečny. I když byly ratolesti zahrabány pod několika vrstvami, v polospánku jsem zaslechl kňouravý hlásek. Terezce byla zima a chtěla spát doma ve své postýlce. Bylo jasno, že tohle má nejvyšší prioritu.

5. díl: Dopoledne i odpoledne ve znamení plamenů

Noc byla pro holky daleko příjemnější, nikoliv však pro Lucku, která je musela několikrát do spacích pytlů zastrkávat. I když spacáky byly typově mumie, která v podstatě eliminuje možné samovolné opuštění, holkám se to povedlo. Jejich neustálé vrtění a hemžení způsobilo, že spacák byl do poloviny prázdný a tělo vyčnívalo ven. Nicméně úspěchem bylo, že se ráno dcerky nevzbudily s jinovatkou na řasách. Jako další položkou v Lucčině seznamu možných kulturních rozptýlení byl Kozí Hrádek. Národní kulturní památka se těšila po nějakou dobu přítomností mistra Jana Husa. Výlet měl tedy kromě zdravotního hlediska i přínos v oblasti historie.

6. díl: Kde se vzala, tu se vzala holčička

Dovolená se nám pomalu přehoupla do druhé poloviny. To znamenalo, že nás čeká ještě celá půlka. Což bylo velmi pozitivní. Na středeční den jsme si z harmonogramu vylosovali návštěvu Třeboně. I když jsme tohle město navštívili několikrát, ani jednou se nám nepovedlo vyšetřit si čas na prohlídku. Až letos. Hned po snídani jsme zamířili přímo na jih a díky Lucčině vyhledávacímu talentu zaparkovali nedaleko zámku. K jeho branám jsme nepřišli z centra, nýbrž od parku. A díky této skutečnosti se nám nepodařilo vyhnout se nástraze (atrakce) v podobě jízdy na koni. Když jsme skupinku ořů zpozorovali, bylo nám jasné, že Terezku jen tak neodtáhneme. Uzavřeli jsme s dcerkami dohodu, že pokud budou na prohlídce hodné, mohou se svézt na hrbu lichokopytníka.

7. díl: Pod střechou šapito

I když jsme doufali v pravý opak, Justýnka se zjevila před naším stanem během naší snídaně. Protože venku krápalo, naše dobré vychování velelo, abychom jí pozvali dál. Scénář se hodně podobal tomu, podle kterého jsme fungovali včera. Holčička seděla v naší ložnici a pronášela moudra. Bohužel náš příběh nabýval větší a větší tragičnosti. Po chvilce se před plachtou stanu objevil tatínek v cyklistickém dresu, který dcerce oznámil, že se jede projet a proto se má s prosbami obracet na babičku. Za chvilku se ale ukázala babička a vnučce oznámila, že se půjdou projít na houby. Ovšem Justýnka pronesla, že se jí nechce. Babička skromně pokrčila rameny a spíš k sobě než k nám pronesla, že jí přeci nebude nutit. Nato zmizela. Bohužel jen babička. Koukali jsme na sebe s Luckou jako blázni.

8. díl: Prchání

Poslední plnohodnotný den začal snídaní, u které nám asistovala Justýnka. Nějak nám bylo jasné, že jedinou možností jak trávit dovolenou pouze v rodinném kruhu je úprk pryč. Našich drobných trablů si všimli i motorkáři v nedalekém karavanu. Ti samí, s kterými Lucka navázala slovní kontakt při "odskoku" za vysprchováním. I oni vnímali urputnost holčičky jako více než zvýšenou. Lucka prohledala mapu okolí, pročetla si několik doporučení a výlet byl na světě. Vydáme se na Choustník.