Jihočeské stanování

2. díl: Konečně někdo vypnul vodu

Pršelo a pršelo. Pršelo celou noc, pršelo ráno a i když se pomalu blížilo dopoledne, pršelo stále. Krom nevinného ťukání na střechu se nám začaly dělat uvnitř stanu kapky na vnitřní straně plátna a na koberečku se objevilo několik mokrých fleků. Trochu nás tahle skutečnost zaskočila a já se pokusil udělat drobnou nápravu. Vylezl jsem ven, setřásl vodu a ještě jednou pořádně napjal všechny provazy tak, aby se na stanu nedělaly varhany. Po prvním zatřesení se zevnitř naší klícky ozval strašlivý řev. To když byla maminka zasažena několika kapkami. Plánovat venkovní aktivity bylo více než zbytečné. Holky sice měly gumáky, ale suché by na promáčené zemi stejně dlouho nezůstaly. Lucka zalovila ve svých pečlivě připravených poznámkách a našla řešení. Pojedeme do Tábora.

sobota 11.07.2020 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / jih /
KDO (osoby a obsazení) rodina /
KDY (období a interval) dovolená / letní dovolená / více dní /
PROČ (důvody a účely) odpočinek /

V obchodním centru Dvořák se nacházel "Človíčkov", což je prostor pro dlouhodobé odložení dětí různého věku. Holky se mezi skluzavkami, kostkami, šlapadly a prolézačkami řádně vyblbly. Navíc postupně přicházely i další děti, takže na své lumpačení nebyly sami. My jsme s Luckou spokojeně seděli a užívali si pohledu, jak si naše ratolesti umí krásně hrát. V jedenáct, když jsme holky volali k odchodu, jsme se dozvěděli, že bylo hrozně málo času na hraní. Jedna a půl hodina je mizivá.

Po drobném nákupu v potravinách jsme odjeli na Táborské náměstí a naklusali do Besedy na oběd. Měli jsme neuvěřitelné štěstí, protože na nás čekal poslední stůl a téměř okamžitě po našem usednutí se přihnala další kupa lidí dožadující se seslí. Bohužel, byli personálem vyvedeni, protože postávání ve vchodu do restaurace a jemné překážení se číšníkům a číšnicím moc nehodilo.

Kuchař nám z jídelního lístku vykouzlil na stůl jídlo. Abych se nenarval, zvolil jsem klasickou strategii, objednal si jen polévku a čekal, co zbyde po holkách. A vyplatilo se. K vývaru jsem požil ještě dvě poloviny hlavního chodu a byl tak dokonale syt. Venku stále pršelo. Lucka tedy našla další z interiérových zábav (taktéž ze svého průvodce dovolenou). Za několika rohy se nacházelo muzeum Lega. Kromě avízovaných sbírek nabízelo i malou herničku. Spoléhali jsme na to, že jestli holky nezaujme stavebnice za sklem, možnost stavění určitě. Vlezli jsme do dobře ukrytých dveří a ocitli se v ráji "všechno je tu boží".

Ocitli jsme mezi spoustou kostiček. Prostor kolem pokladny byl malý a vypadalo to, že výstavu budeme mít za pár minut projitou, ale opak byl pravdou. Když jsme platili vstupné, navíc jsme dostali možnost se zúčastnit soutěže v hledání pohádek. Slečna nám oznámila, že mezi jednotlivými scenériemi jsou ukryté i výjevy z pohádek. A naším úkolem bylo přiřadit ke skládance název. Respektive napsat písmennou a číselnou kombinaci uvedenou u stavebnice na papírek. Samozřejmě jsme nešli jen po pohádkách, ale když už byla ta možnost, hledali jsme. Někdy pohádka vysloveně uhodila do očí, to když vedle stavebních dělníků stavějící moderní dům stála chýše s kouzelníkem. U jiných titulů jsme se k vitrínám několikrát vraceli a procházeli doslova kostičku po kostičce. Nakonec jsme dali kompletní seznam. Celé muzeum bylo pro mě pastvou pro oči. K vidění byly staré stavebnice, naprosté novinky, tematické i raritní kousky. Samozřejmě mé srdce zaplesalo u Star Wars, kterým byla věnována celá místnost.

Holky pobíhali od jednoho exponátu k druhému a nejvíc je zaujala stavebnice letadla, která se po stisknutí čudlíku hýbala. Jiné rozptýlení bohužel nenalezly, protože dětský koutek byl z provozních důvodů zavřený. Když jsme se znovu ocitli u kasy a odevzdali vyplněný lístek, dostali jsme pochvalu za správné hledání. Odměnou bylo lízátko. A protože na paní pokladní hleděly dva páry smutných oči, i lízátka byly dvě. Chvilku probíhala ještě diskuze na téma "nutnost koupě Lego Frozen o obsahu 6ti kostiček", ale naše argumenty byly naštěstí silnější. Pytlík s Annou a Elzou zůstal na pultě.

Na ulici nás čekalo velmi milé překvapení. Přestalo pršet a obloha se zbarvila do modré. Mohli jsme se sice rovnou pustit do nějaké bujaré procházky, ale my jsme si šli posedět na něco dobrého. Kavárnička Klid (bohužel již zrušená) byla velmi pěkná a nabízela spoustu možností jak si pokazit linii. Kafíčko, dortíček, holky konečně hrací koutek. Příjemnou atmosférou jsme se kochali zhruba do čtvrt na dvě. Pak se vydali znovu do kempu. Ve stanu se holky nazuly do gumáků a vyrazili jsme na borůvky. Vůbec poprvé jsem nabádal holky, aby si stoupaly do kaluží a okusily pocit, že jim neteče do bot. Bohužel dcerky si rychle zaměnily stoupnutí s cákáním a skákáním, takže brzo přišel zase zákaz.

Na modré stezce, po které jsme šli, jsem si zavzpomínal, zatímco holky sbíraly borůvky, na své mládí. Šmátral jsem v paměti, jak jsme v tomto lese, na zájezdu se základní školou, plnili úkoly v rámci stezky odvahy. Vzpomínal jsem, jak jsme s Petrem volali do oken holčičí chatky a zažívali první červenání. Mé dojetí bylo tak silné, že jsem musel bývalému spolužákovi a kamarádu zavolat. Bohužel se to nesetkalo s úspěchem a já rušil. Zpáteční cestu nám trochu zkomplikovala situace vycházející ze ztráty Julinčiného protiklíšťového a protikomářího náramku. Nad zašantročenou věcí jsem však nemávl rukou, popadl dceru a šel s ní náramek hledat. Já byl spokojený, že na potomka působím příkladně a hraju si na výchovu, Julinka byla spokojená, že se dostala znovu do lesa. Ale našli jsme.

Navečeřeli jsme se, holky uložili a zbytek večera trávili v karetním objetí.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 07.08.2020 00:01:37

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 07.08.2020 00:01:47

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Po letech na Knížáku

Dva roky nám nový rodinný stan odpočíval v kumbále a dva roky jsme se těšili na to, že s ním vyjedeme a prožijeme několik dobrodružných nocí právě pod jeho plátěnou střechou. A konečně jsme se dočkali. Jelikož jsme se nechtěli trmácet do kdovíjak dalekého koutu naší republiky, odsouhlasili jsme si pobyt na jihu Čech. Krom toho, že je to celkem blízko jsme navíc s Luckou zjistili, že je to krajina pro nás líbivá a máme jí rádi. S holkami jsme možné alternativy neprobírali, ale předali jim informaci, že jedeme do kraje princezen. Naše rozhodnutí se tím pádem setkalo s úspěchem. Abychom si rodinný výlet užili co nejdéle s co nejnižší potřebou dovolené, naplánoval jsem si na páteční ráno ještě odběr krve. Tento důležitý článek skládačky se povedlo realizovat. Mou životodárnou tekutinu chtěli a já byl schopen jí darovat. Po deváté ráno jsem se ukázal doma, nasnídal se a začal nosit věci do auta. Lucka měla totiž od čtvrtka většinu věcí sbalenou.

2. díl: Konečně někdo vypnul vodu

Pršelo a pršelo. Pršelo celou noc, pršelo ráno a i když se pomalu blížilo dopoledne, pršelo stále. Krom nevinného ťukání na střechu se nám začaly dělat uvnitř stanu kapky na vnitřní straně plátna a na koberečku se objevilo několik mokrých fleků. Trochu nás tahle skutečnost zaskočila a já se pokusil udělat drobnou nápravu. Vylezl jsem ven, setřásl vodu a ještě jednou pořádně napjal všechny provazy tak, aby se na stanu nedělaly varhany. Po prvním zatřesení se zevnitř naší klícky ozval strašlivý řev. To když byla maminka zasažena několika kapkami. Plánovat venkovní aktivity bylo více než zbytečné. Holky sice měly gumáky, ale suché by na promáčené zemi stejně dlouho nezůstaly. Lucka zalovila ve svých pečlivě připravených poznámkách a našla řešení. Pojedeme do Tábora.

3. díl: U královny pohádek

Pro nedělní snídani byla Lucka vyslána Julinkou do místního krámku. Dcerka totiž oznámila, že by si ráda dala k prvnímu jídlu dne jogurt. A tím jsme samozřejmě vybaveni nebyli. Kromě mléčného výrobku ale donesla Lucka i vynikající koblížky, které nám rozhodně zpříjemnily ráno. Na obloze nebyl ani mrak, po dešti ani památky a tak nebylo potřeba se někde schovávat. Vyrazili jsme do rodinného parku Fábula, nacházejícího se v Kamenici nad Lipou, mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem. Po půl hodině jízdy jsme zaparkovali u dřevěné hradby. Za bránou nás uvítala její výsost pohádková královna, popsala nám, jak to na pohádkovém hradě chodí a plynule přešla ke kasírování. Kromě vstupného nám nabídla i možnost neomezené výměny kostýmů pro naše malé princezny. Vzhledem k tomu, že šatna byla plná luxusních rób, bylo z čeho vybírat. A to nejhlavnější, máme číst pohádky.

4. díl: Jak jsme nechali mrznout holky

V noci byla megakosa. Dokonce i já, v zimním spacáku s hodně služným extrémním limitem, jsem zažíval chladné chvilky. Právě z tohoto důvodu v půl čtvrté ráno Lucka naplánovala koupi spacáků pro naše slečny. I když byly ratolesti zahrabány pod několika vrstvami, v polospánku jsem zaslechl kňouravý hlásek. Terezce byla zima a chtěla spát doma ve své postýlce. Bylo jasno, že tohle má nejvyšší prioritu.

5. díl: Dopoledne i odpoledne ve znamení plamenů

Noc byla pro holky daleko příjemnější, nikoliv však pro Lucku, která je musela několikrát do spacích pytlů zastrkávat. I když spacáky byly typově mumie, která v podstatě eliminuje možné samovolné opuštění, holkám se to povedlo. Jejich neustálé vrtění a hemžení způsobilo, že spacák byl do poloviny prázdný a tělo vyčnívalo ven. Nicméně úspěchem bylo, že se ráno dcerky nevzbudily s jinovatkou na řasách. Jako další položkou v Lucčině seznamu možných kulturních rozptýlení byl Kozí Hrádek. Národní kulturní památka se těšila po nějakou dobu přítomností mistra Jana Husa. Výlet měl tedy kromě zdravotního hlediska i přínos v oblasti historie.

6. díl: Kde se vzala, tu se vzala holčička

Dovolená se nám pomalu přehoupla do druhé poloviny. To znamenalo, že nás čeká ještě celá půlka. Což bylo velmi pozitivní. Na středeční den jsme si z harmonogramu vylosovali návštěvu Třeboně. I když jsme tohle město navštívili několikrát, ani jednou se nám nepovedlo vyšetřit si čas na prohlídku. Až letos. Hned po snídani jsme zamířili přímo na jih a díky Lucčině vyhledávacímu talentu zaparkovali nedaleko zámku. K jeho branám jsme nepřišli z centra, nýbrž od parku. A díky této skutečnosti se nám nepodařilo vyhnout se nástraze (atrakce) v podobě jízdy na koni. Když jsme skupinku ořů zpozorovali, bylo nám jasné, že Terezku jen tak neodtáhneme. Uzavřeli jsme s dcerkami dohodu, že pokud budou na prohlídce hodné, mohou se svézt na hrbu lichokopytníka.

7. díl: Pod střechou šapito

I když jsme doufali v pravý opak, Justýnka se zjevila před naším stanem během naší snídaně. Protože venku krápalo, naše dobré vychování velelo, abychom jí pozvali dál. Scénář se hodně podobal tomu, podle kterého jsme fungovali včera. Holčička seděla v naší ložnici a pronášela moudra. Bohužel náš příběh nabýval větší a větší tragičnosti. Po chvilce se před plachtou stanu objevil tatínek v cyklistickém dresu, který dcerce oznámil, že se jede projet a proto se má s prosbami obracet na babičku. Za chvilku se ale ukázala babička a vnučce oznámila, že se půjdou projít na houby. Ovšem Justýnka pronesla, že se jí nechce. Babička skromně pokrčila rameny a spíš k sobě než k nám pronesla, že jí přeci nebude nutit. Nato zmizela. Bohužel jen babička. Koukali jsme na sebe s Luckou jako blázni.

8. díl: Prchání

Poslední plnohodnotný den začal snídaní, u které nám asistovala Justýnka. Nějak nám bylo jasné, že jedinou možností jak trávit dovolenou pouze v rodinném kruhu je úprk pryč. Našich drobných trablů si všimli i motorkáři v nedalekém karavanu. Ti samí, s kterými Lucka navázala slovní kontakt při "odskoku" za vysprchováním. I oni vnímali urputnost holčičky jako více než zvýšenou. Lucka prohledala mapu okolí, pročetla si několik doporučení a výlet byl na světě. Vydáme se na Choustník.