Jihočeské stanování

8. díl: Prchání

Poslední plnohodnotný den začal snídaní, u které nám asistovala Justýnka. Nějak nám bylo jasné, že jedinou možností jak trávit dovolenou pouze v rodinném kruhu je úprk pryč. Našich drobných trablů si všimli i motorkáři v nedalekém karavanu. Ti samí, s kterými Lucka navázala slovní kontakt při "odskoku" za vysprchováním. I oni vnímali urputnost holčičky jako více než zvýšenou. Lucka prohledala mapu okolí, pročetla si několik doporučení a výlet byl na světě. Vydáme se na Choustník.

pátek 17.07.2020 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / jih /
KDO (osoby a obsazení) rodina /
KDY (období a interval) dovolená / letní dovolená / více dní /
PROČ (důvody a účely) odpočinek /

Hrad byl situován na kopci, obklopen hvozdy a vedla k němu turistická stezka. Ideální pro naše potřeby. Navíc na druhém konci pešiny (než je hrad), bylo parkoviště. A protože jsme dorazili na odkládací plácek pro auta velmi časně, byl náš vůz jediným. Trochu jsem měl problémy kam zaparkovat, ale nakonec jsem si místečko našel. Sbalili jsme batoh a vydali se po značkách. Při stoupání k vrcholu jsme si všimli, že ukazatel informuje ještě o přítomnosti "skalního města". Nakupené skály jsme samozřejmě museli velmi podrobně prozkoumat i když v některých úsecích jsme jakožto rodiče hodně trnuli. Zatímco jsme s Luckou opatrně našlapovali, abychom se neskutáleli až k patě kopce, holky poletovaly z kamenu na kámen a nadšeně vískaly.

Samotný hrad nás zaskočil svou rozlehlostí. Hned od brány to nebylo vidět, ale dvě mohutné věže byly jen částí, která byla vidět. Původní stavba totiž mimo jiné obsahovala dolní a horní hrad, vrátnici, palác, kapli a mlýn. Mimo nás se na památku přijela podívat i skupina cyklistů (cykloturistů). Samozřejmě, jakožto člověk, který taky tráví nějaký ten čas v pedálech chovám k jezdcům na kolech sympatie, ale tohle byla parta blbounů. Kromě toho, že se nebyli schopni hned u pokladny dohodnout, kolik jich je a kola odložili kam chtěli, jejich následné myšlenkové pochody nedávaly smysl. My se raději vydali na obhlídku věží. Tam nás zaskočila další věc. A to černající obloha a šedé mraky, které jednoznačně oznamovaly silný déšť.

A co bylo oznámeno, to se také přihodilo. Z nebe se spustila průtrž, takže jsme chvilku našli útočiště u bílé paní (hlídající vchod do jedné z věží). Když déšť povolil, přesunuli jsme se zase ke vstupní bráně a chystali se na zpáteční cestu. Ovšem nejprve bylo potřeba se na sestup patřičně posílit. Turistickou energetickou vzpruhou se staly párky v rohlíku od velmi hodné paní pokladní (navíc za směšnou cenu). Posilnili jsme se a capkali po trochu odlišné trase k autu. Lucka opět vzala do ruky mapu (papírovou) a hledala místo, které bychom mohli navštívit. A vida! Nalezla. Nebyl to sice kousek, ale všechno lepší, než se nechat válcovat kempovou slečnou. Nasměrovali jsme si to do Pelhřimova. A co tam? No přeci Muzeum rekordů a kuriozit.

Ještě před tím, než jsme vstoupili do říše malého a velkého, obrovského a nevídaného, stavili jsme se v Kozlovně na oběd. Ten byl doslova geniální a holky u palačinek, které dostaly, ani nemukly. Pak už následoval krátký průjezd městem a ocitli jsme se ve světě neuvěřitelností. I když holky měly hodně velký problém na nic nesahat a nevydržely chvilku na jednom místě, my jsme měli dostatek času k obdivování trpělivosti a zručnosti. K vidění byly opravdu mini výtvory, ale i neuvěřitelné práce. Pachtění v délce týdnů, měsíců, ale i let byly neuvěřitelné. Abychom měli možnost obdivovat lidské snažení i doma, Lucka si koupila, i přes moje remcání, literární přehled rekordů.

Když jsme dorazili do stanu, krápalo. Později lehce pršelo. Lucka studovala meteo pro příštích pár hodin a zjistila, že budoucnost nebude valná (myslím v otázce počasí). Holky se zachumlaly do svých kutlochů a my jsme si trávili večer ve skládacích křesílkách, zahaleni do spacáků, s výhledem na žluté světlo lamp a toulajících se obyvatel kempu. Přemýšleli jsme hlavně o tom, jak zabalit a odcestovat s nejmenším zmoknutím. Nešlo ani tak o nás, ale nechat zvlhlý stan do příští sezóny se nám nechtělo. Usínali jsme s tím, že během sobotního odpoledne by se mělo udělat na chvilku hezky a to by mohl být přesně náš čas.

Realita byla však jiná. Ráno nás kromě vrtících se holek přivítaly i kapky dopadající na stan. Pršelo. A podle předpovědi mělo pršet celý den. Odpolední suché okno by to-tam. Najednou, jako kdyby někdo vyslyšel naše přání, pršet přestalo. Ještě hladovým nám Lucka oznámila, že současný stav bude trvat jen velmi omezenou dobu a pokud tedy čekáme na příznivé balící podmínky, právě nadešly. Nadešla operace, za kterou by se nemusel stydět žádný z velkých vojevůdců. Z vnitřku pomalu mizely věci, batožiny i nábytek. Z prázdného obydlí byly nakonec odstraněny i dvě malé bytosti a nastaly bourací práce. Sice jsme se snažili s Luckou stan alespoň trochu odvodnit a zbavit špíny. Snaha se cenila, ale byla marná. Jako poslední do auta putoval obrovský vak nacpaný směsicí vody a stanu.

Rozloučení s kempem jsme provedli jen přes stažené okénko a na konci příjezdové cesty se naposledy napojili na hlavní silnici. Vyjeli jsme k Praze. Zatímco holky spaly, vymýšleli jsme s Luckou, jak vyřešíme oběd. Nakonec jsme zvolili tradiční řešení. Lasagne. Cesta utíkala rychle, my jsme vzpomínali na zážitky a jak se přibližovali k hlavnímu městu, škaredá obloha se měnila na jasnou modř na které vládlo slunce. V Praze nebylo po pršení památky. Lucka spustila první z pracích programů na pračce, používané nádobí skončilo ve dřezu a hračky, hry a další materiál skončil na svých místech. A co se stanem? Ten jsem s vypětím všech sil rozdělal na balkoně. Ano, vypadalo to velmi zajímavě. Tráva a bahno ulpělo na všech možných plochách. Nakonec jsme s Luckou dospěli k nápadu, že plátěné obydlí prostě popadneme, vyneseme ven na trávu a usušíme mezi paneláky. Co si lidi o nás mysleli, netuším. Ale připadal jsem si přinejmenším hloupě. Ovšem špatný pocit nepřevážil skutečnost, že se nám povedlo stan vysušit a očistit a do vaku putoval tak, jak jsme si přáli.

A tím naše stanová jihočeská dovolená skončila. Na disku počítače se pro změnu objevilo mraky fotek ke zpracování a Lucka lítala kolem prádla ještě druhý den. Ale nejcennější byly zážitky a moře času, který jsme mohli trávit spolu. Dovolená se pro mě nad očekávání povedla. A příští rok? No třebas pod stan.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 03.09.2020 22:03:48

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 03.09.2020 22:04:10

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Po letech na Knížáku

Dva roky nám nový rodinný stan odpočíval v kumbále a dva roky jsme se těšili na to, že s ním vyjedeme a prožijeme několik dobrodružných nocí právě pod jeho plátěnou střechou. A konečně jsme se dočkali. Jelikož jsme se nechtěli trmácet do kdovíjak dalekého koutu naší republiky, odsouhlasili jsme si pobyt na jihu Čech. Krom toho, že je to celkem blízko jsme navíc s Luckou zjistili, že je to krajina pro nás líbivá a máme jí rádi. S holkami jsme možné alternativy neprobírali, ale předali jim informaci, že jedeme do kraje princezen. Naše rozhodnutí se tím pádem setkalo s úspěchem. Abychom si rodinný výlet užili co nejdéle s co nejnižší potřebou dovolené, naplánoval jsem si na páteční ráno ještě odběr krve. Tento důležitý článek skládačky se povedlo realizovat. Mou životodárnou tekutinu chtěli a já byl schopen jí darovat. Po deváté ráno jsem se ukázal doma, nasnídal se a začal nosit věci do auta. Lucka měla totiž od čtvrtka většinu věcí sbalenou.

2. díl: Konečně někdo vypnul vodu

Pršelo a pršelo. Pršelo celou noc, pršelo ráno a i když se pomalu blížilo dopoledne, pršelo stále. Krom nevinného ťukání na střechu se nám začaly dělat uvnitř stanu kapky na vnitřní straně plátna a na koberečku se objevilo několik mokrých fleků. Trochu nás tahle skutečnost zaskočila a já se pokusil udělat drobnou nápravu. Vylezl jsem ven, setřásl vodu a ještě jednou pořádně napjal všechny provazy tak, aby se na stanu nedělaly varhany. Po prvním zatřesení se zevnitř naší klícky ozval strašlivý řev. To když byla maminka zasažena několika kapkami. Plánovat venkovní aktivity bylo více než zbytečné. Holky sice měly gumáky, ale suché by na promáčené zemi stejně dlouho nezůstaly. Lucka zalovila ve svých pečlivě připravených poznámkách a našla řešení. Pojedeme do Tábora.

3. díl: U královny pohádek

Pro nedělní snídani byla Lucka vyslána Julinkou do místního krámku. Dcerka totiž oznámila, že by si ráda dala k prvnímu jídlu dne jogurt. A tím jsme samozřejmě vybaveni nebyli. Kromě mléčného výrobku ale donesla Lucka i vynikající koblížky, které nám rozhodně zpříjemnily ráno. Na obloze nebyl ani mrak, po dešti ani památky a tak nebylo potřeba se někde schovávat. Vyrazili jsme do rodinného parku Fábula, nacházejícího se v Kamenici nad Lipou, mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem. Po půl hodině jízdy jsme zaparkovali u dřevěné hradby. Za bránou nás uvítala její výsost pohádková královna, popsala nám, jak to na pohádkovém hradě chodí a plynule přešla ke kasírování. Kromě vstupného nám nabídla i možnost neomezené výměny kostýmů pro naše malé princezny. Vzhledem k tomu, že šatna byla plná luxusních rób, bylo z čeho vybírat. A to nejhlavnější, máme číst pohádky.

4. díl: Jak jsme nechali mrznout holky

V noci byla megakosa. Dokonce i já, v zimním spacáku s hodně služným extrémním limitem, jsem zažíval chladné chvilky. Právě z tohoto důvodu v půl čtvrté ráno Lucka naplánovala koupi spacáků pro naše slečny. I když byly ratolesti zahrabány pod několika vrstvami, v polospánku jsem zaslechl kňouravý hlásek. Terezce byla zima a chtěla spát doma ve své postýlce. Bylo jasno, že tohle má nejvyšší prioritu.

5. díl: Dopoledne i odpoledne ve znamení plamenů

Noc byla pro holky daleko příjemnější, nikoliv však pro Lucku, která je musela několikrát do spacích pytlů zastrkávat. I když spacáky byly typově mumie, která v podstatě eliminuje možné samovolné opuštění, holkám se to povedlo. Jejich neustálé vrtění a hemžení způsobilo, že spacák byl do poloviny prázdný a tělo vyčnívalo ven. Nicméně úspěchem bylo, že se ráno dcerky nevzbudily s jinovatkou na řasách. Jako další položkou v Lucčině seznamu možných kulturních rozptýlení byl Kozí Hrádek. Národní kulturní památka se těšila po nějakou dobu přítomností mistra Jana Husa. Výlet měl tedy kromě zdravotního hlediska i přínos v oblasti historie.

6. díl: Kde se vzala, tu se vzala holčička

Dovolená se nám pomalu přehoupla do druhé poloviny. To znamenalo, že nás čeká ještě celá půlka. Což bylo velmi pozitivní. Na středeční den jsme si z harmonogramu vylosovali návštěvu Třeboně. I když jsme tohle město navštívili několikrát, ani jednou se nám nepovedlo vyšetřit si čas na prohlídku. Až letos. Hned po snídani jsme zamířili přímo na jih a díky Lucčině vyhledávacímu talentu zaparkovali nedaleko zámku. K jeho branám jsme nepřišli z centra, nýbrž od parku. A díky této skutečnosti se nám nepodařilo vyhnout se nástraze (atrakce) v podobě jízdy na koni. Když jsme skupinku ořů zpozorovali, bylo nám jasné, že Terezku jen tak neodtáhneme. Uzavřeli jsme s dcerkami dohodu, že pokud budou na prohlídce hodné, mohou se svézt na hrbu lichokopytníka.

7. díl: Pod střechou šapito

I když jsme doufali v pravý opak, Justýnka se zjevila před naším stanem během naší snídaně. Protože venku krápalo, naše dobré vychování velelo, abychom jí pozvali dál. Scénář se hodně podobal tomu, podle kterého jsme fungovali včera. Holčička seděla v naší ložnici a pronášela moudra. Bohužel náš příběh nabýval větší a větší tragičnosti. Po chvilce se před plachtou stanu objevil tatínek v cyklistickém dresu, který dcerce oznámil, že se jede projet a proto se má s prosbami obracet na babičku. Za chvilku se ale ukázala babička a vnučce oznámila, že se půjdou projít na houby. Ovšem Justýnka pronesla, že se jí nechce. Babička skromně pokrčila rameny a spíš k sobě než k nám pronesla, že jí přeci nebude nutit. Nato zmizela. Bohužel jen babička. Koukali jsme na sebe s Luckou jako blázni.

8. díl: Prchání

Poslední plnohodnotný den začal snídaní, u které nám asistovala Justýnka. Nějak nám bylo jasné, že jedinou možností jak trávit dovolenou pouze v rodinném kruhu je úprk pryč. Našich drobných trablů si všimli i motorkáři v nedalekém karavanu. Ti samí, s kterými Lucka navázala slovní kontakt při "odskoku" za vysprchováním. I oni vnímali urputnost holčičky jako více než zvýšenou. Lucka prohledala mapu okolí, pročetla si několik doporučení a výlet byl na světě. Vydáme se na Choustník.