V kraji oplatek a kolonád

6. díl: To nejlepší na konec

Na pátek jsme si nechali velmi příjemné setkání. Inu, jak se říká, to nejlepší na konec. Na nedalekém Kynžvartu jsme se setkali s přáteli Janou a Mildou (Vanilka si užívala jinačí společnosti). Na místo jsme se dostavili s dostatečným předstihem a měli tak možnost zahrát dorazivším příjezd hodný celebrit. Podle úsměvů to Janě, která byla navíc oslavenkyní, udělalo radost. Vyměnili jsme si pozdravy a předali dárky. Nad hlavou nám vykukovalo sluníčko a všechno poukazovalo na hezký den.

pátek 07.07.2023 03.11.2023 22:18:04 publikovaný z rodinné kroniky Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy /
KDO (osoby a obsazení) kamarád(i) / Milda /
KDY (období a interval) letní dovolená /
PROČ (důvody a účely) sraz, setkání / výlet, procházka, turistika / zámek, hrad, zřícenina /

První volná prohlídka začínala až za šedesát minut. Následující opět za hodinu. Z krátkého přemýšlení vyšel návrh, ten proběhl dialogem a plán dne byl na světě. Lístky jsme zakoupili až na přespříští poznávací okruh a zbývající čas jsme se rozhodli věnovat procházce zámeckého okolí. Milda prostudoval mapu okolí, nalezl několik cest po kterých se vydáme a udal pochodový směr. Prošli jsme se golfovým hřištěm (dokonce jsme byli svědky odpalu), na krátkou chvíli se ocitli skoro v prérii (pocit v nás vyvolalo vedro a šutry) a putování jsme ukončili u pomníku věnované dívce, jež byla roztrhaná psem.

Kavárna nacházející se uvnitř zámku a hlavně její posezení umístěné na zámecké terase nás oslovilo a my jsme podlehli. Než nám paní přinesla šestici pohárů, byla tázána zda si stihneme ještě před začátkem prohlídky sníst zmrzliny. Nechápavě na nás pohlédla, chvilku zpracovávala otázku a pak nás svou odpovědí překvapila. "To záleží na tom, jak rychle jíte". Protože nám mlsání dělá potěšení, zmrzlinu jsme si objednali a úspěšně jí snědli. Ze zahradních židliček jsme se přemístili na místo začátku okruhu a vyčkali příchodu průvodce.

První minuty prohlídky připomínaly závod, za což se mladý průvodce velmi omlouval. Zámek se stal terčem velkého turistického zájmu. A jedinou možností rychlého odbavení zájemců bylo vypouštět skupiny do interiéru v kratších časových úsecích. Všichni průvodci se tak svým výkladem museli držet mezi časový plán kolegy před sebou a za sebou. Nemluvit ani moc pomalu, ani moc rychle. Rychlost podávaných informací bravurně prokládal vtipnými hláškami (řád zlatého rouna byla v jeho podání mrtvá ovečka na řetězu), takže zběsilému tempu jsme rychle přivykli. Znovu se mi potvrdil názor, že mladé a sličné průvodkyně sice potěší oči, ale mužský a nadšený historik přinese spousta vědomostí (u mě na krátkou dobu). Prohlídka byla bravurní a na konci sklidila bouřlivý potlesk. Teda prohlídka ne, pan průvodce. Zatímco se davy rozprchly na všechny strany, podrobil Milda pana průvodce konzultaci ohledně záležitosti s roztrhanou dívkou. Spekulace nad tím, jak to bylo ve skutečnosti nebyla nikdy rozptýlena a tak dějiny pracují se třemi verzemi.

Odpoledne jsme se vydali po druhé straně parku. Díky této procházce jsme objevili v lese kapličku (bez střechy), komplex rybníků a bývalý (bohužel) pivovar. A tím společné výletění a procházení skončilo. Jana s Mildou neměli kultury ještě dost a tak odvezli, samozřejmě po důkladném vzájemném rozloučení na Kynžvart. Kromě zámku v naší krásné zemi existuje ještě jeden objekt stejného jména a to hrad.

V Chebu jsme si skočili na večeři. Rastaurace opět nalezena v telefonu, placení opět hotově. Originální byl výběr jídla. Dali jsme si pizzu. A pošmákli jsme si. Večer se holky znovu ponořily do vody kempového bazénu a následně i karetní hry Uno. Již pro naše dcery okoukanou hru s rodiči osvěžila holčička Laura. Ta se svými rodiči dorazila do kempu na večeři a náš karbanický spolek jí přilákal. Karetní zábava po několika desítkách minut přešla v zábavu míčovou. O pozornost se přihlásil fotbálek. Než se Laura rozloučila a následovala své rodiče, proběhlo několik mačů.

Pátek přešel v sobotu a nám nezbývalo nic jiného, než se sbalit a vyrazit zase domů. První letní dovolená, stejně jako začátek prázdnin byl za námi. Během skládání stanu jsme provedli krátkou záchrannou operaci. Ve sklepních prostorech našeho stanu se usídlila žába. Nebyla to sice žádná krásná a roztomilá rosnička, ale odepsat jí a nechat svému osudu na slunci jsme jí také nechtěli. S pomocí raket a dlouhého přemlouvání jsme jí nakonec vypustili do stínu křoví. Holky, které dostávaly od pana majitele pravidelně omalovánky, se rozloučily obrázkem. Pejskovi Fordíkovi, Terezka obrázek nevěnovala. Zato spousta slz ano. Dovolená se povedla a my s holkami navštívili spousta krásných míst.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

nehodnoceno
článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 07.11.2023 14:18:37

slovo od slova

CAPTCHA Image

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Na výzo byly samé

Bylo páteční ráno, holky oblečené ve svátečním právě z rukou paní učitelky přebíraly vysvědčení a gratulaci k úspěšnému dokončení první třídy základní školy. Moje manželka, toho času na dovolené, poletovala po bytě a z doposud náhodně umístěných hromádek tvořila vysoké stavby, které mají být následně umístěny do zavazadel. A já jsem seděl za klávesnicí, tvářil se provinile. Zcela jsem opomněl požádat si o dovolenou. Abych pozastavil blížící se katastrofu v podobě pozdního odjezdu na prázdniny, hodiny trávené v kolonách a stavění stanu za chabého osvětlení, poprosil jsem šéfa o volno. A ten byl tak hodný, že svolil a z práce mě uvolnil. Já se tak mohl přidat k balícímu procesu.

2. díl: BU

Během nedělního ráno jsme objevili šéfa, jak stále slaví. Posnídali jsme, poklidili nádobí a sbalili si na dnešní výlet. Jeho cílem bylo další z lázeňských měst a to sice Mariánské lázně. Abych byl přesný, nejprve jsme měli zamířeno do parku Boheminium. Cesta byla kostrbatá cesta zhruba půlhodinová. Hned po průchodu branou jsme byli odlehčeni o finanční částku, kterou jsme nečekali, na druhou stranu jsme si všimli toho, že areál je daleko rozlehlejší a modelů přibylo. Holky se chtěly rozběhnout do všech koutů země, ale my jsme to vzali hezky popořadě. A začali u Červené Lhoty.

3. díl: Jak se holky poznaly se svým kmotříčkem

Při ranní cestě kempem na toalety a umývárnu si nešlo nevšimnout, že šéf stále oslavuje (i když sám) své narozeniny. Jednalo se sice o čtvrtý den v kuse, ale chápu, s chlapem ta padesátka musí zamávat. Po důkladném opláchnutí svého obličeje a nádobí po snídani jsme nastoupili do auta a odjeli se těšit z krás dalšího města. Zamířili jsme do Františkových Lázní, města našich líbánek. Dcerkám jsme pochopitelně již dříve vyprávěli příběhy o otlapkávání patrona tohoto místa a že díky (téměř) malému chlapečkovi držícího rybku jsme rodinou. Místo k zaparkování jsme nalezli u obchodu nedaleko centra a doufali jsme, že odpoledne nenajdeme za stěračem oznámení o nereálně dlouhém nákupu.

4. díl: Plná náruč historie

Šéf stále slaví a my po snídani vyrážíme na Loket. Auto jsme zanechali na velmi pěkném plácku nedaleko nádraží a během stoupání k hradu několikrát pozdravili vodáky na Ohři. Cestu Terezka vyplnila přemýšlením o tom, zda se odvážit do muzea útrpného práva, které na hradě je, anebo nikoliv. Julinka měla jasno, rozhodně nepůjde. Do prohlídky nám zbývalo několik minut, které holky vyplnily mlsáním zmrzliny. Ještě s upatlanými pusami stály vedle nás a napjatě poslouchaly první slova průvodkyně.

5. díl: Cukrárenský reparát

Nastala polovina našeho pobytu a šéf stále slaví. Ne, tohle skutečně není chyba copy-paste. Ráno byla obloha stříbřitá, tu a tam se snesla z nebe kapka a nás tak středeční ráno zanechalo v teple a suchu stanu. Čas jsme pochopitelně využili do poslední minutky. Ve chvíli relativního sucha a dešťového klidu jsme si pinkali badminton, anebo házeli tenisákem. Ve chvíli silnějšího pršení jsme se schovali a zavřeli a k veliké nelibosti dcerek procvičovali jejich školní vědomosti. Myslím si, že my s Luckou jsme nebyli ti, kteří si přáli brzké slunné počasí.

6. díl: To nejlepší na konec

Na pátek jsme si nechali velmi příjemné setkání. Inu, jak se říká, to nejlepší na konec. Na nedalekém Kynžvartu jsme se setkali s přáteli Janou a Mildou (Vanilka si užívala jinačí společnosti). Na místo jsme se dostavili s dostatečným předstihem a měli tak možnost zahrát dorazivším příjezd hodný celebrit. Podle úsměvů to Janě, která byla navíc oslavenkyní, udělalo radost. Vyměnili jsme si pozdravy a předali dárky. Nad hlavou nám vykukovalo sluníčko a všechno poukazovalo na hezký den.