Jak jsme (ne)měli zimní dovolenou

4. díl: 501 a trojitá dvacítka

K snídani paní vedoucí udělala skutečně palačinky, jak slíbila. Bylo jich dostatečně, byly bohatě plněné marmeládou, jen tak trochu byly mastné. Ale říkal jsem si, že jiný kraj, jiný mrav. V Jizerkách se asi pečou pořádní "masťnáci". Původně jsem nechtěl na talíři nechat ani jednu, ale z obav před žaludeční kolikou jsem pozřel jen dvě a zbytek nechal. Po návratu do pokojů jsme spustili oblékací akci, abychom se mohli vydat zase na sníh. Narvat holky do všech svršků pro nás bylo daleko náročnější a tak se s námi kluci s Káťou rozloučili (šli lyžovat) ještě v chatě. Po chvilce jsme se setkali znovu. Obleva, která nastala, vytvořila z příjezdové cesty skluzavku a Káťa nepřesvědčila vůz, aby se do kopce vyhrabal. Navíc venku tekly potoky vody. Venkovní rozptýlení jsme zrušili. Dnešek budeme trávit doma.

středa 17.02.2021 publikovaný události s kamarády a přáteli Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) kamarád(i) / Káťa /
KDY (období a interval) zimní dovolená /
PROČ (důvody a účely) adrenalin / sport, hry / tanec /

Jedna z místností, přes kterou jsme chodili ven, byla zřízena do podoby herny. Podél zdi se nacházely dva šipkové automaty, v rohu si trůnil jukebox a na druhém konci místnosti byl i fotbálek. Na zdech visely reklamní cedule alkoholického nápoje. Osvětlení bylo tlumené a dokonale vytvářelo atmosféru zakázaného hazardního doupěte. Odvážnější jedinci, tudíž kluci, skočili za obsluhou s prosbou, jestli bychom si mohli zaházet na terč. Jejich úspěšné jednání způsobilo, že holčina od baru přišla k nám a manipulaci s automatem nám dopodrobna vysvětlila. Navíc zapojila do elektrické sítě hrací bedničku, která začala chrlit písně. Nebýt dopoledne, dal bych si asi pivko.

Her, které jsme uskutečnili bylo nepočítaně. Účastnili se jich všichni. Vyzkoušeli jsme i režimy o kterých jsem neměl ponětí (dvojice a týmy). Moje vrhačské umění se od dob střední školy, kdy jsem šipky držel v ruce patrně naposledy, nezměnilo. Velmi soustředěný pohled jsem upřel na trojitou dvacítku (na to totiž hází profíci), jemně uchopil hrot šipky a ladným pohybem zápěstí vypustil hrot. Málokdy se stalo, že bych netrefil jedničku. Ale byla neuvěřitelná zábava, která nám vydržela až k obědové pauze. Tentokrát, zcela netradičně, jsme jíst šli v poledne.

Po příchodu do jídelny jsme byli vystaveni překvapení. V místnosti nebylo, prázdno, ale u oken posedávali tři mladíci, různé věkové hladiny, s různým obsahem alkoholu v krvi, ale patrně stejné inteligenční výše. Alespoň podle konverzace, kterou spolu vedli. Zanedlouho jsme vyposlechli, že nejmladší ze skupiny se stal hrdým držitelem řidičského oprávnění a ostatní dva s ním přišli tuto radostnou novinu oslavit. Své zraky jsme samozřejmě zaměřovali jinam, bohužel naším uším byla "nevybíravá" čeština hlasitě dodávána na přímo. Byl jsem zvědav, za jak dlouho se holky začnou ptát na význam slov, pro ně doposud utajených. Naštěstí se tak nestalo a oběd jsme přežili bez morální (i fyzické) újmy.

K šipkám jsme se hned po obědě vrátit nehodlali. Zatímco Káťa s Davídkem byli odvážní a vydali se před penzion stavět sněhuláka, my jsme zůstali doma a hráli hry. Nerozhodný Domča se nakonec přidal k rodině a vystrojil se také ven. Stavění sněhuláka jim šlo ve třech o poznání lépe a svou vysněnou postavu vytvořili. Nicméně je to stálo komfort sucha. Vrátili se mokří, jako kdyby absolvovali tropickou bouři. Mokří, ale spokojení. Společně jsme dohráli rozjeté Tipni si!, odskočili si zamlsat dolů pohár a znovu se posadili kolem společenské hry. Největší oblibu si vybojovala vybuchující kostka a hádání slov. Já zcela pohořel v zeměpisných otázkách.

I když to bude vypadat, že jsme ten den jen jedli, není tomu tak. Nicméně další společnou událostí byla večeře. A po večeři (z vlastních zásob) jsme se znovu vydali do spodního patra a šli si zaházet. Klubovnu tentokrát obýval i párek lidí středního věku. Muž, sedící za půllitrem piva se nám představil jako provozní. Další konverzace neprobíhala. Publikum vydrželo do vyprázdnění sklenice, pak se odebralo do vyšších pater. Neosaměli jsme ale nadlouho. Po chvilce se objevily dvě dámy. Servírka s jakousi paní, která nejevila jediný pokus o ukrývání fyzického vybavení. Pozorujíc naše výtvory si zapojili jukebox a rozvlnily své boky (a další tělesnou výbavu). Představení jsem začal sledovat až ve chvíli, kdy "paní Dudláková" pozvala na taneční parket i naše dcery. Bál jsem se totiž o zdraví našeho potomstva. Naštěstí do večerky našich slečen nezbývalo dlouho a tak jsem s nimi mohl prchnout. Co se dělo dál mi zůstalo skryto.

O zbytku dne toho mnoho poznamenáno nemám. Vybavuji si, že jsme opět hráli hry a cituji své zápisky: "tak tu teď sedíme, čučíme, je tu nuda, olivy, Káťa chodí sem a tam s plechovkou v ruce, Dominik s Davidem zírají do kalkulačky a Davídek držkuje". Toť vše.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 24.03.2021 15:37:05

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

není to do detailu přesně

Lucík hodnotil(a) 24.03.2021 15:37:13

není to do detailu přesně

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lucík napsal(a) 24.03.2021 15:39

Člověk toho tolik zapomene. Ale ta kostka vybuchující je ke hře Máme rádi Česko. Ale to je detail. A zapomněl si dodat, že díky tomu, že tam nebyla televize, tak holky viděli první pohádku až právě tento den.

vytvořit / odpovědět

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Kdyby bylo bývalo

I když věříme v to, že naděje umírá poslední, byli jsme dopředu smíření s tím, že společná horská dovolená se letos konat nebude. Kombinace neporazitelného viru, neohleduplnosti lidí a schopnost jistých vysoce postavených představitelů nás nechala na vážkách až do neděle, kdy jsme se měli ze sdělovacích prostředků dozvědět další, poslední dobou dosti podobné, nařízení. Žádné překvapení, fatální změna, ani pomoc shůry nepřišly. I dál byl vyhlášen stav společenského útlumu. A tak, abych se zcela nezbláznil, jsem si jednotlivé dny dovolené představoval. Kdyby bylo bývalo...

2. díl: Zima v zimě

Kdybychom spali v penzionu, tak já bych se na rozdíl od manželky velmi dobře vyspal. Byl bych zahrabán až po bradu pod peřinou a celou postel s velmi pohodlnou matrací bych měl jen pro sebe. Naproti tomu by Lucka, jak jí znám, spala uprostřed dvoulůžka, tedy v mezeře mezi postelemi. Navíc obklopená dcerami. Vzhledem k tomu, že naše cácorky by byly prostorově náročné (hlavně Terezka) Lucka by byla pokopaná, rozlámaná a věčně nepřikrytá. Tudíž by se ráno probudila lehce zmrzlá. Nízká teplota v cimře by však nebývala způsobená jen nedostatkem lůžkoviny, ale také mrazem, který by za okny vládl. Za oknem i mírně před ním.

3. díl: Mezi Jizerkami a Krkonošemi

Úterní noc byla o poznání teplejší. Paní šéfová dle slibu zatopila, navíc ručníky kolem okenních rámů (které instalovala Lucka) zamezily přístupu chladu do našeho pokoje. Noc a vstávání bylo o poznání pohodlnější. Jak by také ne, bez rampouchů u nosu a jinovatky na čele. Vystrojili jsme se k snídani, zaťukali u sousedů (holky vyhnaly kluky z postelí) a společně odešli (a odskákali) na první denní jídlo. I dneska byly mísy plné komponent, z kterých bylo možné postavit vydatnou a chutnou snídani. I když jsem si před odjezdem vnitřně slíbil, že se nebudu ládovat k prasknutí, neodolal jsem. Dvě housky naslano, jedna na sladko a k tomu kus koláče. Kafe, džus a dočistit talíře po holkách. Schody jsem vyfuněl a to nás čekal za chvíli výlet. I na dnes jsme měli s Aničkou a Martinem dohodnutý společný výlet.

4. díl: 501 a trojitá dvacítka

K snídani paní vedoucí udělala skutečně palačinky, jak slíbila. Bylo jich dostatečně, byly bohatě plněné marmeládou, jen tak trochu byly mastné. Ale říkal jsem si, že jiný kraj, jiný mrav. V Jizerkách se asi pečou pořádní "masťnáci". Původně jsem nechtěl na talíři nechat ani jednu, ale z obav před žaludeční kolikou jsem pozřel jen dvě a zbytek nechal. Po návratu do pokojů jsme spustili oblékací akci, abychom se mohli vydat zase na sníh. Narvat holky do všech svršků pro nás bylo daleko náročnější a tak se s námi kluci s Káťou rozloučili (šli lyžovat) ještě v chatě. Po chvilce jsme se setkali znovu. Obleva, která nastala, vytvořila z příjezdové cesty skluzavku a Káťa nepřesvědčila vůz, aby se do kopce vyhrabal. Navíc venku tekly potoky vody. Venkovní rozptýlení jsme zrušili. Dnešek budeme trávit doma.

5. díl: Snowboarďáci

Dopoledne jsme trávili čekáním. Po snídani jsme se usadili do společenské "chodby" a hráli hry. Káťa totiž klukům splnila jejich tajné sněhové přání a zapsala je na lekci snowboardu. A hodina začínala půl hodiny před polednem. Vzhledem k modré obloze a dokonale vysušenému oblečení jsme i my hodlali trávit čas venku. Kluci s novou sjezdovou výbavou ani trochu nebojovali. Kam se co strká, hned pochopili. A co bylo krapet jinak, s tím jim Pýtrs (instruktor) pomohl. Ten se dostavil přesně podle harmonogramu a odvedl kluky na svah. Ani fakt, že si svah budou muset kluci vyšlapávat, jim nevadil a nadšeně se svěřili do rukou odborníka.

6. díl: Jen tenhle kopec a pak už rovně

K snídani, na kterou jsme odešli bez Davídka (který byl unaven) byly znovu palačinky. A tentokrát po nich nezůstávaly mastné skvrny na talíři. Paní vedoucí nám přišla oznámit, že dostala novou pánev a musela jí hned vyzkoušet. Na té původní tudíž byly palačinky velmi mastné. Tak sláva, jiný kraj, palačinky stejné. Pochutnal jsem si a tentokrát se nežinýroval dokonale vyčistit mísu, na které byly palačinky umístěny.