Jak jsme (ne)měli zimní dovolenou

6. díl: Jen tenhle kopec a pak už rovně

K snídani, na kterou jsme odešli bez Davídka (který byl unaven) byly znovu palačinky. A tentokrát po nich nezůstávaly mastné skvrny na talíři. Paní vedoucí nám přišla oznámit, že dostala novou pánev a musela jí hned vyzkoušet. Na té původní tudíž byly palačinky velmi mastné. Tak sláva, jiný kraj, palačinky stejné. Pochutnal jsem si a tentokrát se nežinýroval dokonale vyčistit mísu, na které byly palačinky umístěny.

pátek 19.02.2021 publikovaný události s kamarády a přáteli Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) kamarád(i) / Káťa /
KDY (období a interval) zimní dovolená /

Po návratu jsem se zavázal k naplánování trasy. Naštěstí okolí Tanvaldu poskytovalo krásnou a nekomplikovanou kombinací tras, které navíc tvořily okruh se schůdným počtem kilometrů (pro holky). Abychom v dcerkách vzbudili nadšení pro pěší výlet, vymyslel jsem pohádku o princezně Tanvaldce a princi Špičáku. Do batohu jsme zabalili dostatečné množství sušenek, pití a rukavic. Přepravili jsme se na veřejně neplacené parkoviště, usevernili jsme mapu a vyrazili po žluté stezce. Hned na začátku jsem ubezpečil všechny členy, že nás čeká v začátku prudší stoupání a pak už půjdeme po hřebeni. Nic náročného.

Prvním kontrolním bodem, ke kterému jsme šlapali pořád do kopce, byla vyhlídka Terezínka. Krásné počasí vysloveně nabádalo k tomu, abychom překonali ještě několik desítek schodů a stanuli na kamenné plošině. Bohužel ale ono schodiště bylo pokryto velmi hladkou a pevnou vrstvou ledu a proměnilo stupínky na skluzavku. Já s klukama jsme se pustili na průzkum. Velmi opatrně a velmi pomalu jsme se vydrápali až na vrchol. Pohled, který se nám naskytl jednoznačně stál za to. Také proto jsem šplhal na vyhlídku ještě jednou s Luckou. To navíc ještě více zmodrala obloha a já mačkal spoušť foťáku jako divý. Nejzábavnější z celého výstupu byla cesta zpět. Jediný bezpečný způsob, jak zdolat uklouzané schody bylo sjet je po zadku.

Pokračovali jsme po trase, pokračovali jsme ve stoupání a já znovu všechny ujišťoval, že už jen chvíle a půjdeme po hřebeni. Během stoupání se nechal Davídek slyšet, že mu lehce čvachtá v ponožce. I když nikdo z nás není znalý ševcovského řemesla, příčinu jsme odhalili lehce. Boty se jaksi rozpadly a v přední části chybělo spojení mezi podrážkou a botou. Prostě žralok. Následoval krátký oddech s doplněním tekutin, průchod skalní branou a až pak jsme stanuli konečně na nejvyšším místě našeho putování. U vysílače Muchov jsme na zakempili. Dominik kontroloval doposud podaný výkon, já se cpal sušenkou a holky se rozhodly skutálet se do údolí. Konečně přišlo klesání, které pro změnu stálo za to. Nastoupané metry jsme ztratili na pár kilometrech. Po překročení železniční tratě jsme se ocitli na stejné hladině, jako ležel cíl naší výpravy - Tanvald. Příjemná procházka po proudu Kamenice nás dovedla zase k parkovišti. Holky za celou dobu moc neremcaly. To byl velký úspěch, protože zdolaly deset kilometrů a někdy brblají a kilometrech dvou.

Návrat byl pod taktovkou Káti a tentokrát se v cestě spletla ona. Omyl nebyl však tak tragický, jako v mém případě a stačilo se jen otočit a jet zpět. Protože jsme míjeli vyhlášenou pekárnu, zastavili jsme se a pořídili nějaké čerstvé pečivo. Doma jsme holky zase vysušili, oblékli do suchého a vydali se na pozdní obědovečeři. Já si dopřál dvou zrzků, holky se odměnily pohárem. Poslední chvilky společného dne i týdne se odehrály na chodbě, protože kolem sedmé hodiny večerní naložila Káťa věci, kluky a vyrazila domů. My jsme chvíli hráli karty, pak si zalezli do postele a poté, co holky usnuly, jsme si pustili film. Žádné dlouhé ponocování, zítra nás čeká odjezd.

Ráno jsme dobalili a na snídani, u které jsme nebyli sami, se rozloučili s paní provozní. Tím byl náš pobyt oficiálně ukončen. A co říci závěrem? Je obrovská škoda, že se tohle kvůli bacílkovi nepodařilo a museli jsme si celou dovolenou jen takhle představovat. Snad nám bude štěstí a vláda v nadcházející měsíce přát více a my se konečně potkáme osobně. Virtuálně všem zúčastněným moc děkujeme za příjemné chvilky, které bychom bývali trávili spolu.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

nehodnoceno
článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 25.03.2021 21:57:58

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Kdyby bylo bývalo

I když věříme v to, že naděje umírá poslední, byli jsme dopředu smíření s tím, že společná horská dovolená se letos konat nebude. Kombinace neporazitelného viru, neohleduplnosti lidí a schopnost jistých vysoce postavených představitelů nás nechala na vážkách až do neděle, kdy jsme se měli ze sdělovacích prostředků dozvědět další, poslední dobou dosti podobné, nařízení. Žádné překvapení, fatální změna, ani pomoc shůry nepřišly. I dál byl vyhlášen stav společenského útlumu. A tak, abych se zcela nezbláznil, jsem si jednotlivé dny dovolené představoval. Kdyby bylo bývalo...

2. díl: Zima v zimě

Kdybychom spali v penzionu, tak já bych se na rozdíl od manželky velmi dobře vyspal. Byl bych zahrabán až po bradu pod peřinou a celou postel s velmi pohodlnou matrací bych měl jen pro sebe. Naproti tomu by Lucka, jak jí znám, spala uprostřed dvoulůžka, tedy v mezeře mezi postelemi. Navíc obklopená dcerami. Vzhledem k tomu, že naše cácorky by byly prostorově náročné (hlavně Terezka) Lucka by byla pokopaná, rozlámaná a věčně nepřikrytá. Tudíž by se ráno probudila lehce zmrzlá. Nízká teplota v cimře by však nebývala způsobená jen nedostatkem lůžkoviny, ale také mrazem, který by za okny vládl. Za oknem i mírně před ním.

3. díl: Mezi Jizerkami a Krkonošemi

Úterní noc byla o poznání teplejší. Paní šéfová dle slibu zatopila, navíc ručníky kolem okenních rámů (které instalovala Lucka) zamezily přístupu chladu do našeho pokoje. Noc a vstávání bylo o poznání pohodlnější. Jak by také ne, bez rampouchů u nosu a jinovatky na čele. Vystrojili jsme se k snídani, zaťukali u sousedů (holky vyhnaly kluky z postelí) a společně odešli (a odskákali) na první denní jídlo. I dneska byly mísy plné komponent, z kterých bylo možné postavit vydatnou a chutnou snídani. I když jsem si před odjezdem vnitřně slíbil, že se nebudu ládovat k prasknutí, neodolal jsem. Dvě housky naslano, jedna na sladko a k tomu kus koláče. Kafe, džus a dočistit talíře po holkách. Schody jsem vyfuněl a to nás čekal za chvíli výlet. I na dnes jsme měli s Aničkou a Martinem dohodnutý společný výlet.

4. díl: 501 a trojitá dvacítka

K snídani paní vedoucí udělala skutečně palačinky, jak slíbila. Bylo jich dostatečně, byly bohatě plněné marmeládou, jen tak trochu byly mastné. Ale říkal jsem si, že jiný kraj, jiný mrav. V Jizerkách se asi pečou pořádní "masťnáci". Původně jsem nechtěl na talíři nechat ani jednu, ale z obav před žaludeční kolikou jsem pozřel jen dvě a zbytek nechal. Po návratu do pokojů jsme spustili oblékací akci, abychom se mohli vydat zase na sníh. Narvat holky do všech svršků pro nás bylo daleko náročnější a tak se s námi kluci s Káťou rozloučili (šli lyžovat) ještě v chatě. Po chvilce jsme se setkali znovu. Obleva, která nastala, vytvořila z příjezdové cesty skluzavku a Káťa nepřesvědčila vůz, aby se do kopce vyhrabal. Navíc venku tekly potoky vody. Venkovní rozptýlení jsme zrušili. Dnešek budeme trávit doma.

5. díl: Snowboarďáci

Dopoledne jsme trávili čekáním. Po snídani jsme se usadili do společenské "chodby" a hráli hry. Káťa totiž klukům splnila jejich tajné sněhové přání a zapsala je na lekci snowboardu. A hodina začínala půl hodiny před polednem. Vzhledem k modré obloze a dokonale vysušenému oblečení jsme i my hodlali trávit čas venku. Kluci s novou sjezdovou výbavou ani trochu nebojovali. Kam se co strká, hned pochopili. A co bylo krapet jinak, s tím jim Pýtrs (instruktor) pomohl. Ten se dostavil přesně podle harmonogramu a odvedl kluky na svah. Ani fakt, že si svah budou muset kluci vyšlapávat, jim nevadil a nadšeně se svěřili do rukou odborníka.

6. díl: Jen tenhle kopec a pak už rovně

K snídani, na kterou jsme odešli bez Davídka (který byl unaven) byly znovu palačinky. A tentokrát po nich nezůstávaly mastné skvrny na talíři. Paní vedoucí nám přišla oznámit, že dostala novou pánev a musela jí hned vyzkoušet. Na té původní tudíž byly palačinky velmi mastné. Tak sláva, jiný kraj, palačinky stejné. Pochutnal jsem si a tentokrát se nežinýroval dokonale vyčistit mísu, na které byly palačinky umístěny.