Jak jsme (ne)měli zimní dovolenou

5. díl: Snowboarďáci

Dopoledne jsme trávili čekáním. Po snídani jsme se usadili do společenské "chodby" a hráli hry. Káťa totiž klukům splnila jejich tajné sněhové přání a zapsala je na lekci snowboardu. A hodina začínala půl hodiny před polednem. Vzhledem k modré obloze a dokonale vysušenému oblečení jsme i my hodlali trávit čas venku. Kluci s novou sjezdovou výbavou ani trochu nebojovali. Kam se co strká, hned pochopili. A co bylo krapet jinak, s tím jim Pýtrs (instruktor) pomohl. Ten se dostavil přesně podle harmonogramu a odvedl kluky na svah. Ani fakt, že si svah budou muset kluci vyšlapávat, jim nevadil a nadšeně se svěřili do rukou odborníka.

čtvrtek 18.02.2021 publikovaný události s kamarády a přáteli Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) kamarád(i) / Káťa /
KDY (období a interval) zimní dovolená /
PROČ (důvody a účely) adrenalin / sport, hry /

Než k nám dorazila Káťa, blbli jsme s holkama na svahu. Bobování už nemělo takové kouzlo, jako lezení (a válení se) ve sněhu. Chvilku jsem se snažil udržet dospělácký postoj, ale řádění dcer mě tolik navnadilo, že jsem odhodil všechny zábrany (a ostych) a šel blbnout s nimi. Koulování potomstva a manželky přešlo plynule ve skoky do závějí. První skok, který jsem provedl odhalil, že to nápad zase nebyl tak skvělý. Dopadová plocha byla pokryta asi pěticentimetrovou vrstvou prašanu a poté přešla v kamenné podlaží plné vystupujících ostrých kamenů. Lucka proto hned pochopila, proč jsem po dopadu lehce překvapen.

Jakmile se naše parta dospělých rozrostla o třetího člena, šli jsme stavět sněhuláka. Sněhové přiny bylo všude kolem dostatek a chuť i čas jsme měli na rozdávání. A tak jsme se společnými silami pustili do třech velkých koulí. Já válel (koule, ne sebe) a holky uplácávaly i dezajnovaly tělesnou konstrukci. Po chvilce stál před sjezdovkou nádherný, téměř metr a půl vysoký krasavec. Bohužel, při dokončovacích úpravách svou pomocnou ruku poskytly i holky a výsledkem bylo padlé sněhuláččí tělo. Julinka se holt tak nějak víc opřela do práce. Zatímco já jsem lamentoval a Julinka byla přepadlá, Lucka s Káťou neztrácely optimismus. Pustili jsme se znovu do vyrábění. A povedlo se. Kromě mrkve místo nosu a hrnce na hlavě měl sněhulák všechno. I knoflíky byly.

Když klukům skončila šichta - a že byla kvůli absenci vleku náročná - dojeli i s Pýtrsem k nám. Zatímco se je instruktor chválil a nevěřil faktu, že na prkně stojí poprvé, kluci odpočívali. Jejich nadšení ovšem bylo i přes nevyslovené věty znát. Zbývající minuty kurzu se učili techniky na rovině, kousek od nás. Pak jsme vyčerpané kluky a promočené holky nacpali do sedadel aut a jeli na oběd. Odstrojení venkovního oblečení odhalilo, že promočení dosahovalo doposud nevídané hranice. Terezka měla mokré všechno až po pás, Julinka až po prsa. Trochu jsme se obávali stonání, ale podle hopsání, které holky neopouštělo, to nevypadalo. Naštěstí.

Pozdní oběd přešel vystoupáním jednoho poschodí ve hraní her. Dominik mě v předvečer požádal o pomoc s domácím úkolem. Já, jakožto člověk znalý měřítek a technických výkresů jsem nadšeně souhlasil. To jsem ale netušil, že zadání pro studenty základních škol dokonale provětrá moje smysly a vrhne mě do hlubokého zamyšlení. Ale to předbíhám. Po dlouhém maratonu hraní her proběhla lehká večeře a po ní se celé osazenstvo pustilo do další partičky šipek. Já tentokrát odolal a věnoval se v horizontální poloze četbě literárního díla. Stihl jsem sotva pár stránek, když se chodbou ozval dusot malých nožiček. Hráči referovali, že tentokrát se turnaj nesl spíše v nezdaru a většině to létalo všude možně.

Nadešla moje velká chvíle a já se mohl vytáhnout. Dominikovo zadání nebylo nikterak komplikované. Nakreslit plánek libovolného pozemku v měřítku a opatřit ho legendou. Dominik si vybral školní pozemek. Jednalo se o nepravidelný n-úhelník, jehož různé strany svíraly různé úhly. Na tvář jsem nahdil zadumaný výraz a pustil se do počítání. Počítal jsem pět minut, deset, čtvrt hodiny. Dospěl jsem k poznání, že branka musí mít zhruba šedesát metrů. To bylo zcela jistě špatně. Pak mi vyšlo, že pokud delší strana ve skutečnosti zhruba jednou delší, v měřítku je poloviční. Zuřil jsem a začal se lehce vztekat. Až dokonalá koncentrace mého nitra, popsaná a počmáraná stránka a neustálá výpomoc kalkulačky přinesla smysluplný výsledek. S úkolem prvního stupně základní školy jsem se mořil asi půl hodiny. Vyčerpán jsem předal moudro Dominikovi a cítil se jako po matematické olympiádě.

Dominantou večera se stalo hraní Krycích jmen. To bylo v určitých chvílích velmi zapeklité, protože nám osud namíchal karty tak složitě, že najít slovo, které bude zastupovat alespoň dva termíny a současně nebude obsahovat nechtěné, bylo téměř nemožné. Ale poprali jsme se s tím. Davídek nás překvapil, když nám oznámil, že je unaven a odebral se k spánku. My jsme tedy pokračovali ve čtyřech hraním, povídáním a jedením. Protože se jednalo o poslední společný večer, chtěli jsme si ho dosytosti užít a spát šli až ve čtvrt na dvě. K přání dobré noci přišlo i překvapení v podobě nespícího Davídka.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 25.03.2021 21:51:07

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

není to do detailu přesně

Lucík hodnotil(a) 25.03.2021 21:51:17

není to do detailu přesně

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Unila napsal(a) 17.04.2021 09:31

<a href=https://flipping-housess.com/stroitelstvo-nedvizhimosti-v-ssha/>строительство каркасных домов в сша</a> Выкупаем предназначенные для жилья помещения и квартиры, которые за долги выставляются на продажу на аукционах. Компания всегда предлагает вам лично соучастие в данном деле. Флиппинг на данный момент это не просто вклад финансов, а удобный случай удвоить собственный стартовый капитал во много раз. Перепродажа жилья - перечисленное -это бизнес затем чтобы получить успеха необходимы: смекалка, знания и составление плана . Корпорация работает с покупкой активов недвижимости, давая шанс одним избавляться от долговых обязательств, а прочим успешно заработать на всем этом. Вам не нужно совершать все это в одиночку.Мы здесь, для того чтобы оказать содействие. <a href=http://www.lovatoelectric.com/HandlerDoc.ashx?s=https://flipping-housess.com>флиппинг недвижимости</a>

vytvořit / odpovědět

Lucík napsal(a) 25.03.2021 21:53

Ještě jednu věc si zapomněl. Kluci byly tak nadšený z prkna, že odpoledne ještě šly na svah. Dokud bylo půjčeno a my zůstaly, protože holky neměli nic suché. Málo se topilo a i těch radiátorů bylo málo.

vytvořit / odpovědět

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Kdyby bylo bývalo

I když věříme v to, že naděje umírá poslední, byli jsme dopředu smíření s tím, že společná horská dovolená se letos konat nebude. Kombinace neporazitelného viru, neohleduplnosti lidí a schopnost jistých vysoce postavených představitelů nás nechala na vážkách až do neděle, kdy jsme se měli ze sdělovacích prostředků dozvědět další, poslední dobou dosti podobné, nařízení. Žádné překvapení, fatální změna, ani pomoc shůry nepřišly. I dál byl vyhlášen stav společenského útlumu. A tak, abych se zcela nezbláznil, jsem si jednotlivé dny dovolené představoval. Kdyby bylo bývalo...

2. díl: Zima v zimě

Kdybychom spali v penzionu, tak já bych se na rozdíl od manželky velmi dobře vyspal. Byl bych zahrabán až po bradu pod peřinou a celou postel s velmi pohodlnou matrací bych měl jen pro sebe. Naproti tomu by Lucka, jak jí znám, spala uprostřed dvoulůžka, tedy v mezeře mezi postelemi. Navíc obklopená dcerami. Vzhledem k tomu, že naše cácorky by byly prostorově náročné (hlavně Terezka) Lucka by byla pokopaná, rozlámaná a věčně nepřikrytá. Tudíž by se ráno probudila lehce zmrzlá. Nízká teplota v cimře by však nebývala způsobená jen nedostatkem lůžkoviny, ale také mrazem, který by za okny vládl. Za oknem i mírně před ním.

3. díl: Mezi Jizerkami a Krkonošemi

Úterní noc byla o poznání teplejší. Paní šéfová dle slibu zatopila, navíc ručníky kolem okenních rámů (které instalovala Lucka) zamezily přístupu chladu do našeho pokoje. Noc a vstávání bylo o poznání pohodlnější. Jak by také ne, bez rampouchů u nosu a jinovatky na čele. Vystrojili jsme se k snídani, zaťukali u sousedů (holky vyhnaly kluky z postelí) a společně odešli (a odskákali) na první denní jídlo. I dneska byly mísy plné komponent, z kterých bylo možné postavit vydatnou a chutnou snídani. I když jsem si před odjezdem vnitřně slíbil, že se nebudu ládovat k prasknutí, neodolal jsem. Dvě housky naslano, jedna na sladko a k tomu kus koláče. Kafe, džus a dočistit talíře po holkách. Schody jsem vyfuněl a to nás čekal za chvíli výlet. I na dnes jsme měli s Aničkou a Martinem dohodnutý společný výlet.

4. díl: 501 a trojitá dvacítka

K snídani paní vedoucí udělala skutečně palačinky, jak slíbila. Bylo jich dostatečně, byly bohatě plněné marmeládou, jen tak trochu byly mastné. Ale říkal jsem si, že jiný kraj, jiný mrav. V Jizerkách se asi pečou pořádní "masťnáci". Původně jsem nechtěl na talíři nechat ani jednu, ale z obav před žaludeční kolikou jsem pozřel jen dvě a zbytek nechal. Po návratu do pokojů jsme spustili oblékací akci, abychom se mohli vydat zase na sníh. Narvat holky do všech svršků pro nás bylo daleko náročnější a tak se s námi kluci s Káťou rozloučili (šli lyžovat) ještě v chatě. Po chvilce jsme se setkali znovu. Obleva, která nastala, vytvořila z příjezdové cesty skluzavku a Káťa nepřesvědčila vůz, aby se do kopce vyhrabal. Navíc venku tekly potoky vody. Venkovní rozptýlení jsme zrušili. Dnešek budeme trávit doma.

5. díl: Snowboarďáci

Dopoledne jsme trávili čekáním. Po snídani jsme se usadili do společenské "chodby" a hráli hry. Káťa totiž klukům splnila jejich tajné sněhové přání a zapsala je na lekci snowboardu. A hodina začínala půl hodiny před polednem. Vzhledem k modré obloze a dokonale vysušenému oblečení jsme i my hodlali trávit čas venku. Kluci s novou sjezdovou výbavou ani trochu nebojovali. Kam se co strká, hned pochopili. A co bylo krapet jinak, s tím jim Pýtrs (instruktor) pomohl. Ten se dostavil přesně podle harmonogramu a odvedl kluky na svah. Ani fakt, že si svah budou muset kluci vyšlapávat, jim nevadil a nadšeně se svěřili do rukou odborníka.

6. díl: Jen tenhle kopec a pak už rovně

K snídani, na kterou jsme odešli bez Davídka (který byl unaven) byly znovu palačinky. A tentokrát po nich nezůstávaly mastné skvrny na talíři. Paní vedoucí nám přišla oznámit, že dostala novou pánev a musela jí hned vyzkoušet. Na té původní tudíž byly palačinky velmi mastné. Tak sláva, jiný kraj, palačinky stejné. Pochutnal jsem si a tentokrát se nežinýroval dokonale vyčistit mísu, na které byly palačinky umístěny.