Přežívání doby COVIDní

3. díl: Válčení na kliknutí

Je tomu již přes rok, co jsem od pražské 111. strážní roty dobrovolně přešel pod 26. pluk ve Staré Boleslavi. Jaké to tam je zatím netuším, protože série zákazů, nařízení a omezení nám nedala šanci okusit si válčení pod novou jednotkou. Když už jsme dospěli tak daleko, že nám do poštovní schránky přistál povolávací rozkaz, chvilku nato jsme velmi zajímavou formou (pomocí SMS) dostali oznámení, že na povolávák nemáme brát zřetel a cvičení je opět odvoláno. Naše chmury a nastupující absťák se prohluboval a my pomalu začali ztrácet naději, že si snad v modrých baretech ještě kdy zacvičíme.

pondělí 23.11.2020 30.11.2020 12:05:40 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Praha a okolí /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR /
KDY (období a interval) více dní /

Na nějakém armádním stole se zřejmě začaly kupit stížnosti, prosby a návrhy a tak oběžníkem přišel příslib toho, že do konce roku se všichni záložáci alespoň jednoho cvičení dočkají. Jásal jsem. Opráším zase uniformu a prošlápnu kanady. Ovšem zhoršující virová situace byla jednoznačně proti. Nejmoudřejší z moudrých (jakože vláda) znovu přišla s vystoupením, ve kterém šéf rouškistů oznámil, že se všechno zakazuje. Ovšem ozbrojené síly své slovo dodržely. Povoláni budeme. Jen místo na zabahněných pláních vojenských prostorů budeme své výkony předvádět před monitory v sedě. Pokud bychom byli obsluhou radarů, letového provozu, anebo vedli kybernetický boj, nebylo by na tom nic zvláštního. Ale u jednotky, jehož cílem je strážní služba, to nějak nezapadá.

Na poště jsem si vyzvedl další ze série povolávacích rozkazů, které byly doprovázeny několika emaily. Namísto zbraní jsem obdržel adresu a přihlašovací údaje. A dle rozkazu jsem v pondělí zasedl přesně podle stanoveného času za stůl. Protože umění obsluhy myši a klávesnice celkem slušně ovládám, v uspokojivém čase jsem se proklikal až na úvodní stránku studijního materiálu. I když je pravdou, že stránky zrovna intuitivní nejsou a chvilku jsem váhal, jestli mám velitele, který má již cvičení za sebou, hned ráno rozčílit. Přečetl jsem si vřelá uvítací slova, shlédnul motivační video Armády a vyplnil a odeslal prohlášení o zdravotní způsobilosti (snad se nevztahovalo na psychiku).

První kapitolou byly Povinnosti vojáka v boji. Téma mi dávalo smysl, ale nevěřícně jsem začal koukat, když se v textu začaly objevovat poznámky o střelci tanku a řidiči bojového vozidla. Vrátil jsem se na úvodní stránku a hledal, jestli jsem správně přihlášen, jestli jsem se nenaboural do účtu nějakému tankánovi. Vidina rozhněvaného Dany Smiřického mě naháněla strach. Naštěstí tomu tak nebylo a já byl přihlášen pod sebou. Prostě každý voják musí znát povinnosti ostatních. Četl jsem si a po několika stránkách jsem se dostal k mini kvízu. Ten měl za úkol ověřit, co mi zůstalo v hlavě. Než jsem si ale samotný testík spustil, málem jsem vykvetl. Odkaz na kvíz byl neaktivní a u toho se červenilo upozornění, že aktivitu nelze spustit, dokud nebudu mít splněny předchozí kapitoly. No ale jak já je mám splnit?

Tak jsem lítal po první kapitole, scrolloval odzhora dolů, klikal na vše možné ale bez výsledku. Test stále neaktivní. Znovu jsem začal propadat panice. A znovu jsem si pohrával s myšlenkou na záchranný hovor. Ovšem krátká pauza na kafe a deset kroků po bytě nahnalo do mých mozkových buněk nový, čerstvý kyslík a já našel řešení. Zafajfkoval jsem okýnka a copak se nestalo? Minikvíz byl aktivní. Jednou z neocenitelných výhod bylo, že šel opakovaně spustit a navíc po jeho absolvování byly označeny chybné odpovědi. Navíc byla uvedena i správná.

Následujících pět dní se odvíjelo podle stejného scénáře. Četba textu (ať již jakkoliv zábavného a potřebného) a spuštění kvízu. Sem tam kafe, protažení a v poledne oběd. Večer jsem opouštěl židly s bolavou hlavou i zadnicí. Témata byla rozličná. Od počtu drážek v hlavni Brenu, přes hmotnost kyblíku s černou barvou, určování času na jižní polokouli a uvolňování škrtidla na amputované končetině (to bylo přínosné), prohrané bitvy Jana Žižky a syfl Albrechta z Valdštejna (méně přínosné) až po pochopení, kdy je výhodné stavit lávku přes potok v Africe a jak se chránit před internetem. Nemohly chybět ani paragrafy. Jak střílet, na koho a kdy střílet a proč nestřílet.

I když to bylo někdy opravdu mentálně náročné, studium jsem bral vážně a věnoval se mu. Testy jsem probíral i s rodinným příslušníkem. Luckou, dcery to moc nezajímalo. Jelikož otázek nebylo mnoho a já si kvízy opakovaně pouštěl, cítil jsem se v pátek dostatečně vědomostmi nabitý proto, abych se pustil do závěrečného testu. Ten byl jak časově, tak pokusově omezen, takže jistý strach u mě vládl. S hlasitým výkřikem "Směle do toho" jsem se pustil do finálního boje cvičení. Otázek bylo dvacet a já je během necelých třech minut zaklikal všechny. S výsledkem, který mi oznamoval, že jsem byl úspěšný.

Oddechl jsem si. Čelit hanbě nesplnění testu by bylo pro mě nesnesitelné. Naštěstí k tomu nedošlo a já tak úspěšně dokončil cvičení. Musím ocenit snahu armády, která nám nabídla možnost se alespoň touto formou zúčastnit vojenského cvičení. Materiály obsahovaly informace použitelné i velmi užitečné. Jen pevně doufám, že se tahle elektronická válka nestane pro další roky pravidlem. Nerad bych odcházel do civilu s tím, že mi vojna způsobila zánět karpálních tunelů, bolest za krkem a musel jsem začít nosit brýle.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 30.11.2020 12:22:26

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 30.11.2020 12:22:35

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Vzhůru mezi indiány

Vskutku prazvláštní doba nastala v naší zemi, Evropě i po celém světě. Od prosince, kdy se nákaza vyskytla v Číně, se postupnými kroky prokašlala, prosmrkala a prokapénkovala až k nám. První potvrzený nakažený v České republice se datuje k prvnímu březnu. Dvanáct dní nato byl vyhlášen v naší zemi nouzový stav. A od té doby se nám život rapidně změnil. Dále o omezeních, následujících opatřeních a všech prohlášeních psát nebudu. Jsou tím přeplněny sdělovací prostředky a přeplněný internet. I přes to jsme díky rodině a přátelům podnikli mnohá dobrodružství. A o těchto zážitcích naopak psát chci.

2. díl: Pro pána Jána

Když jsme s Luckou při sobotním dopoledni přemýšleli, kam se půjdeme provětrat, hledali jsme prstem po mapě ve všech směrech. Na růžici nakonec vyhrála šipka směřující západně a my si odsouhlasili výpravu na Svatého Jána pod Skalou. Jednak je tam okolí samá zeleň a za druhé se mi o tomhle místě (a vlastně okolí) zmiňoval kolega Radůz. Státní omezení nám trochu zkomplikovalo možnost parkování, protože většina odstavných ploch pro vozidla byla omotána proužkovanou páskou zakazující vjezd. Vhodný plácek jsme nalezli v jedné ze zatáček, stejně jako mnoho dalších a zaparkovali mezi ostatní vozidla. Já si naložil na bedra batoh obsahující vše od záchranného modulu až po denní dávku potravin, zorientovali se a vyrazili.

3. díl: Válčení na kliknutí

Je tomu již přes rok, co jsem od pražské 111. strážní roty dobrovolně přešel pod 26. pluk ve Staré Boleslavi. Jaké to tam je zatím netuším, protože série zákazů, nařízení a omezení nám nedala šanci okusit si válčení pod novou jednotkou. Když už jsme dospěli tak daleko, že nám do poštovní schránky přistál povolávací rozkaz, chvilku nato jsme velmi zajímavou formou (pomocí SMS) dostali oznámení, že na povolávák nemáme brát zřetel a cvičení je opět odvoláno. Naše chmury a nastupující absťák se prohluboval a my pomalu začali ztrácet naději, že si snad v modrých baretech ještě kdy zacvičíme.

4. díl: Jak jsme unikali od stolu

Naši oblibu v únikových hrách nemusím pravidelným čtenářům asi představovat. Nepropadli jsme tomu sice tak silně jako někteří hráči, kteří usilují o prolomení všemožných hádanek a kvízů téměř každý týden, ale jistou oblibu ve zmateném pobíhání po uzavřené místnosti jsme si vytvořili. Hlavně z toho důvodu vznikla tajná skupina "Lopaty" tvořená čtveřicí náruživých luštitelů. Ale co jsme mohli dělat, když vzduchem poletoval virový materiál a všechno bylo pod skutečným zámkem. Jak zevnitř, tak i zvenku. Truchlili jsme, netrpělivě očekávali a doufali. Naštěstí lidi jsou živočišný druh velmi vynalézavý a tak jsme dostali příležitost si otestovat své prchání z pastí pomocí logického myšlení. Stačil k tomu jen balíček hracích karet, puzzlíky či desková hra.