Mezi sněhem a korálkami

3. díl: Jak nám trochu foukalo

Predikce meteorologů se tentokrát ani trochu neodlišovala od skutečnosti. Ráno nám připravilo stříbrnou oblohu zastřenou těžkými mraky, nepropouštějícími sluneční paprsky. A krutý severní vítr cloumal stromy jako rozzlobené dítě hadrovými panenkami. Jakkoliv krátký pobyt na sjezdovce by byl nekomfortní, nepříjemný a možná i zdraví neprospěšný. Z toho důvodu jsme se rozhodli hledat dopolední rozptýlení pod střechou. Přejezd byl sice taktéž nepříjemný, ale doma se toho moc vymyslet nedalo. Před bazénem jednoznačně vyhrála návštěva Libereckého Dinoparku.

pondělí 10.02.2020 26.02.2020 07:45:17 publikovaný události s kamarády a přáteli Přátelé a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) kamarád(i) /
KDY (období a interval) zimní dovolená /
PROČ (důvody a účely) kultura / odpočinek / výstava, exkurze /

Káťa s Davídkem znovu zůstali doma. Vysoké teploty už pomalu ustupovaly, ale důležitější bylo vyležet to pro následující dny, než vidět rexíka a opustit hory s nemocí. Anička s Martinem se sice vydali společně s námi, ale jejich nadšení pro třetihory nebylo tak velké a tak si přizpůsobili program podle svého. Za obyvateli pravěku jsme se tedy vydali ve složení Lukáš s Domčou a my. Zatímco s parkováním nebyl problém (auto jsme měli kousek od vchodu), naprosté selhání se projevilo u pokladny. Flegmatická mladá dáma nám odmítla převzít svršky, neboť šatna se šatnářkou byla mimo provoz a žádné, ať už sebemenší, skříňky se na patře, budově, ani nikde jinde po Liberci nenalézají. Abychom nemuseli putovat dávnou minulostí v bundách, umístili jsme bundy do auta.

Holky se zprvu hýbajících se obrů s vyceněnými zuby bály a hned na začátku, kde se mělo projít skrz umělou mlhu, náš výlet málem skončil. Julinka mě držela vší silou za ruku a táhla mě zpět ke vchodu. Nakonec jsme to zvládli a dcerka strach překonala. Obavy mizely, postupně se měnily v klid a nakonec přešly v rozjařenost. Terezka s Julinkou pobíhaly kolem nás a nejednou jsme je slovem i tělem naháněli po place. Největším objevem pak byla interaktivní podlaha, na které se pohybovaly balónky. A ty byly promítány za jediným účelem. Aby na ně někdo šlápl a pomyslně je prasknul. Tropický deštík jsme raději neabsolvovali a dlouho čekali u dětské okružní dráhy. Pevně zakotvit jsme mohli až v kavárně, u kterého bylo k dispozici i pískoviště a dětské atrakce. Zde se naše holky doslova zastavily na místě a my tak mohli chvilku spočinout u kávy a oddechnout si.

Ke znovuspojení (s Martinem a Aničkou) mělo dojít během odjezdu. Zatímco Martin čekal na ne zrovna příhodném místě, Lukáš s Domčou měli nastoupit k němu do auta a my se vykodrcat z garáží a připojit se za ně. Bohužel všechno dopadlo krapet jinak. Holky si vybíraly fyzickou odměnu neadekvátně dlouho a Lucka s Lukášem se stavovali v potravinách. Tam byla bohužel náplava kupujících (anebo extrémně pomalé pokladny). Přivítání bylo trochu nervózní a uspěchané. Ale vše se vyřešilo, my se ve spletitých uličkách našli a jako dvouvozidlová kolona vyrazili směrem k LibereckémuJabloneckému nádraží. Tam jsme se nadobro s Lukášem rozloučili. Na rozdíl od nás ostatních si on nemohl déle užívat volna a vracel se k životním povinnostem. Přímočarý směr k hotelu byl přerušen jednou milou pauzou, během níž jsme se ocitli v provoněné Maškově pekárně uprostřed Tanvaldu. Anička s Martinem o ní básnili již několikrát a já jim mohl jen dát za pravdu. Co jsem koupil na ochutnání, to zmizelo a zbyl jen příjemný pocit v břichu. Jen koláče jsem zbaštil až následující den, protože jsme se nemohli dohodnout, komu náleží právo konzumace.

Na obědě u nás jsme se setkali s novým číšníkem. Charismatický pán nešetřil humorem, bohužel někdy na úkor objednávky. Je pravdou, že jsme si trochu vymýšleli v počtu příborů, talířů a jídel, ale v prázdném lokále, navíc když existuje tužka a papír, snad nemusely být takové zmatky. Jídlo bylo. Bohužel pozitivní přídavné jméno doplnit nemohu a jen dodám, že jsme tipovali, že kromě obsluhy se vyměnila i směna v kuchyni. Vystoupali jsme do křesílek, uvelebili se tam a společně užívali siestu. Během ní se navíc zkonzumovalo několik kilo ovoce a zeleniny. Koneckonců třetí den bývá kritický a tak jsme to s náročností nepřeháněli. Odpočívající mód nám přetrval až do hlubokého odpoledne, kdy se za okny udělalo opravdu nehezky (Apokalypticky) a my se kolem šesté večerní uprostřed černé hodinky. Elektrický proud nevypadl jen v hotelu, anebo ulici, ale jak se dalo pohledem z okna po okolí vypozorovat, v celé obci. Někteří svítili telefonem, Martin, jakožto vždy připravený voják a Káťa jako běžkyně svítili čelovkou a my jsme místnost osvětlovali holek nejoblíbenější hračkou. Ruční svítilnou. Ještě, že si je zabalily :). Drsný středověk jsme zažívali asi půl hodiny, kdy se žárovky nad našimi hlavami znovu rozzářili a my naskočili do jedenadvacátého století (no, spíš sedmdesátých let století minulého). Martin uvítal civilizací brnkáním na kytaru, Julinka se přidala a doprovázela ho líbivou melodií (čistá kakofonie) na píšťalku. Její umění bylo tak silné, že byla Aničkou několikrát vyzvána, aby nástroj nepřefoukla.

Abychom dále nebyli na seznamu dlužníků, odebrali jsme se s Martinem vyrovnat ubytování. Platba se prováděla hotově, v restauraci, paní provozní. V prvním a třetím bodě nebyl problém, ale u druhého existovala možnost, jak vyčkat. Posadili jsme se na bar, objednali si pivko a se staronovým výčepním se dali do řeči (přesněji řečeno Martin, já bych klopil zrak do stolu a mlčel). Michal, jak jsme dozvěděli, nám povyprávěl jeho denní program, jak to tu chodí a jakožto bývalý eiselboňák přidal několik nádražáckých fórů. Na paní šéfovou jsme čekali celkem tři pivka, ale než anekdoty z kolejí jsme se museli zasmát skupince německých návštěvníků, kteří tu čekali na večeři. Jejich oděv, módní výstřelky a styl konverzace nebudil šok jako fakt, že si objednali smažený řízek s houskovým knedlíkem. Jak jsme byli poučeni, je to velmi oblíbený a vyhledávaný pokrm západních návštěvníků. Když se talíře před hosty objevily a oni spustili jídelní rituál (nějakou modlitbu kříženou s pokřikem), dál jsme si již sekty nevšímali. Do toho všeho jsme museli zpracovávat hlody sousedícího superkuchaře (jak se pán prezentoval), který vedl se svou dámou hlubokomyslnou konverzaci.

I přes to, že zážitků bylo v restauraci dost, dostavili jsme se ještě před tím, než šly obě slečny do hajan a já měl tak možnost konečně uspávat. Velká písmena pohádkových knížek se krásně četla, takže uspávané ratolesti nebyly nikterak ochuzeny o kvalitu Disneyovských příběhů (mým drmolením a přeřeky). Ani dva a půl příběhu však nestačilo k tomu, aby obě usnuly a tak na pomoc byla přivolaná máma. Nečetla, ale její přítomnost byla víc než tisíc slov. Já se odebral do předsálí našeho pokoje (společenské místnosti) a pustil se do Davídkovi přislíbených lodí s impozantním názvem Flotilla. O jednu čtyři plavidla přišel nejdřív Martin, pak Davídek a nakonec já. Vítězem se stala Káťa. S tou jsme na konci dne naplánovali běhání (okruh) a stejně jako ostatní, šli spát. Já se do postele více než těšil, protože Lucčino pohodlné, měkké a tiché (ironie) lůžko vyfasoval po první noci za odměnu já. Převlékl jsem se do pyžama, pořádně si zavrzal a usnul.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 27.02.2020 07:32:09

vynikající

37.48.59.143 hodnotil(a) 27.02.2020 07:31:05

vynikající

Lucík hodnotil(a) 24.02.2020 16:39:41

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lukáš hodnotil(a) 27.02.2020 07:32:16

slovo od slova

37.48.59.143 hodnotil(a) 27.02.2020 07:31:15

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 24.02.2020 16:40:14

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 27.02.2020 07:33

Dekuji vsem za skvelou spolecnostn a za vyhozeni na autobus. Jeniku, bylo to hezky napsane, s Lukasem jsme se rozloucili na dobro.

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 28.02.2020 07:33

Kamaráde, moc se omlouvám. Ta věta zní opravdu hrozně :)

vytvořit / odpovědět

Anička napsal(a) 25.02.2020 09:04

Ahoj Jeníku článek jako vždy super. Jen Lukáš nastupoval na autobus v Jablonci ne Libereci.

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 26.02.2020 07:42

Děkuji Aničko za upozornění, opravím :). Jak se to všechno semlelo tak rychle, nestačil jsem si ani všimnout, kde to vlastně jsme.

vytvořit / odpovědět

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Poprvé na lyžičkách

S lehkými obavami jsme sledovali předpověď počasí, hlavně sněhové zpravodajství. Leden se s bílou nadílkou moc nepředvedl a začátkem února se na sjezdovkách povaloval spíše technický sníh, než přírodní. My jsme však viděli věci pozitivně, přivezli si od babí boby a lopaty na sníh a těšili se na zimní, horské dobrodružství. Případnou nemoc našich dcer obešla Lucka tak, že na nezbytně dlouhou dobu (měsíc) omluvila holky ze školky. Riziko, že nám pobyt v Jizerkách pokazí bacil, tak snížila na přijatelnou mez. Já jsem do práce musel, ale přeci jen, smrkající otec není tak ubíjející, jako unudlené dítě. Termín výpravy se nám podařilo skloubit s dvěma dalšími (i když ne zcela kompletními) rodinami. Krom trávení volného času v příjemné společnosti jsme se těšili i na první lyžování našich cácorek.

2. díl: Lachtan na sjezdovce

V ceně ubytování byla i snídaně podávaná mezi osmou ráno a desátou dopolední. Abychom si maximálně užili den, počítali jsme s tím, že se na první jídlo dne vydáme již v nejbližším možném termínu. Vstávání pro nás nebyl problém, protože máme dva živelné budíky. Navíc Lucka se již nemohla rána dočkat, protože její postel vydávala při jakékoliv změně pozice (i sebemenší) skřípavý zvuk a pohodlná zrovna taky nebyla. Inu, hotel měl zřejmě nejlepší léta za sebou. Provedli jsme ranní rituál, oblékli se (holky do šatů) a odebrali se, temnou chodbou, do restaurace. Trochu mě zamrzel fakt, že při putování za potravou mi zavolal Lukáš, jestli se chystáme na snídani. S tou komunikací budeme muset něco udělat!

3. díl: Jak nám trochu foukalo

Predikce meteorologů se tentokrát ani trochu neodlišovala od skutečnosti. Ráno nám připravilo stříbrnou oblohu zastřenou těžkými mraky, nepropouštějícími sluneční paprsky. A krutý severní vítr cloumal stromy jako rozzlobené dítě hadrovými panenkami. Jakkoliv krátký pobyt na sjezdovce by byl nekomfortní, nepříjemný a možná i zdraví neprospěšný. Z toho důvodu jsme se rozhodli hledat dopolední rozptýlení pod střechou. Přejezd byl sice taktéž nepříjemný, ale doma se toho moc vymyslet nedalo. Před bazénem jednoznačně vyhrála návštěva Libereckého Dinoparku.

4. díl: První navlékání

Po bohaté snídani, po které jsem se sotva hýbal, byl naplánován odjezd za lyžováním. Celá ski-výprava byla možná z toho důvodu, že se Anička s Luckou plně věnovaly našim holkám a navíc pod svá ochranná křídla přibraly ještě Davídka (který nárazově vykazoval vyšší teplotní stupně). Martin nás svým strojem svezl (zkratkou přes Sladkou díru - obec) až do areálu Paseky, tedy až do Krkonoš. Samotná cesta byla dobrodružstvím, protože se na cestě vyskytovala několikacentimetrová vrstva vyleštěného ledu a autu se tu a tam zachtělo neposlouchat. Naštěstí měl Martin kormidlo plně ve své moci, offroad zkrotil a vydrápal se s námi až na vrchol. Klouzající sedačka pod zadkem a sráz po pravé ruce pro mě byl ovšem stresující kombinací.

5. díl: Navlékání podruhé

Dovolená se nám překlopila do druhé poloviny a všechno, jako kdyby nabralo úplně jiné, rychlejší otáčky. Společná snídaně od devíti se stala tradicí a svolávali jsme se jen klepnutím na dveře. Počasí přímo vybízelo k tomu trávit několik chvilek na sněhu, takže jsme snídani podnikli ve zrychleném tempu a před devátou hodinou stepovali pod sjezdovkou. Naším cílem bylo umístit obě cácorky do školičky. Bohužel jsme přišli s křížkem po funuse a na tento den bylo již obsazeno. Nabízel se ale následující den, kdy od deváté hodiny bylo volno.

6. díl: Navlékání naposled

Člověk se ani nenadál a měli jsme tu předposlední vstávání, předposlední snídani a poslední plnohodnotný den. Naštěstí na dlouhé chmury nebyl čas, protože na sjezdovce jsme museli být včas, abychom nepropásli instruktora Pítrse. Terezka se vysloveně těšila, u Julinky nebyly poznat jakékoliv emoce. Naštěstí jsme měli dojednané, že z 50ti minut se bude učitel věnovat každé polovinu. Na parkovišti jsme zaujali krásné strategické místo, posbírali výbavu a šli hledat opičku.