Mezi sněhem a korálkami

1. díl: Poprvé na lyžičkách

S lehkými obavami jsme sledovali předpověď počasí, hlavně sněhové zpravodajství. Leden se s bílou nadílkou moc nepředvedl a začátkem února se na sjezdovkách povaloval spíše technický sníh, než přírodní. My jsme však viděli věci pozitivně, přivezli si od babí boby a lopaty na sníh a těšili se na zimní, horské dobrodružství. Případnou nemoc našich dcer obešla Lucka tak, že na nezbytně dlouhou dobu (měsíc) omluvila holky ze školky. Riziko, že nám pobyt v Jizerkách pokazí bacil, tak snížila na přijatelnou mez. Já jsem do práce musel, ale přeci jen, smrkající otec není tak ubíjející, jako unudlené dítě. Termín výpravy se nám podařilo skloubit s dvěma dalšími (i když ne zcela kompletními) rodinami. Krom trávení volného času v příjemné společnosti jsme se těšili i na první lyžování našich cácorek.

sobota 08.02.2020 publikovaný události s kamarády a přáteli Přátelé a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) kamarád(i) /
KDY (období a interval) zimní dovolená /
PROČ (důvody a účely) odpočinek /

Seznam nezbytných, nutných a potřebných položek sepsala manželka již v pátek. Ve stejný den se objevilo pár kupiček s oblečením a kufr. Finalizace balení proběhla v sobotu ráno. Do auta jsme se krásně vešli i přes dvě tašky hraček, knížek, koníků a panenek. I přes dokonalé naplánování, neustálou kontrolu časového harmonogramu a dodržování termínu jsme vyjížděli o strašlivých třicet minut později než bylo hodno. Navíc jsme se museli zastavit v nedalekém obchodě, abychom vyzvedli za draze nasbírané body dvě plyšové Elzy a pár drobností (byla toho celá igelitka). Pár minut po jedenácté jsme již najeli na Novopackou D10 a upalovali na Starou Boleslav. Protože Káťa, Lukáš a kluci oznámili výjezd až po obědě, spojila se Lucka s druhou rodinou. Od Aničky, sedící na sedadle vedle Martina, zjistila, že naše vozidla jedou po stejné trase a vzdálenost není nikterak nepřekonatelná (my jsme byli v předu). Martin lehkým stlačením plynového pedálu začal tento dištanc zkracovat a na padesátém kilometru se za námi objevil stříbrný koráb.

V Jablonci jsme sice stavili kvůli drobnému nákupu (a pozdravu), ale cesta byla jinak přímá a plynulá. Nadobro jsme zastavili až u chaty (oficiálně hotelu) "U Dubu", naší nové základně. Oproti minulému roku nás tu metrové závěje podél silnice nepřivítaly, ale zeleno tu nebylo. Nějaké to svezení na dřevěných prkýnkách bude. Lucka vyzvedla klíč s velkou číslicí 10. Ten pasoval do dveří se stejnou hodnotou, za nimiž byl velký, čtyřlůžkový pokoj. Anička s Martinem vyfasovali čtyřku. Ta se nacházela o dva rohy a tři schody blíže k východu. Jinými slovy byla chodba spletitým labyrintem plným překvapení (zúžení, schod) a vypínačů. Na tři metry chodby byl jeden vypínač.

Hluk, které vydávala naše břicha nešel dále přehlížet a tak jsme ještě před vybalením navštívili místní restauraci a dali si pořádně do trumpet. Jídelní lístek nabízel spousta možností, ale naše slečny si vybraly palačinky. Spořádat jich ale dokáží hodně a tak Lucka objednala dvě porce sladkých placek a k tomu samozřejmě i pokrm nám. Když číšnice přinesla dva velké talíře, obtěžkané dvěma páry palačinek, navíc vyzdobené ovocem a šlehačkou, bylo nám jasné, že máme dezert. Na to jsem se samozřejmě těšil. Tedy jen do té doby, než ke mě přistála mísa polévky, pak velký talíř objednaného jídla a ještě k tomu z polovic rozklovaný sladký talíř od Julinky (Terezčinu porci dostal na začátek Martin). Praskal jsem ve švech, funěl, ale jakožto správný nenažranec nenechal na talíři žádné zbytky. I když se ke mě dostal talíř Terezky. Hned první den jsem se tedy uvedl do přeplněného stavu. A to jsem si slíbil, že budu jíst rozumně.

Po krátkém oddechnutí a slehnutí jsme se oblékli a vyrazili za sněhem na Tandvaldský špičák. Hned na začátku, abychom holkám ukázali, že to s tím jejich lyžováním myslíme vážně, jsme zapůjčili jeden hobití lyžařský set. Helmička, lyže i botky prošly důkladnou kontrolou a oběma slečnám se líbily. Aby ne, když na lyžích byly růžové kytičky. boby jsme samozřejmě táhli taky, protože jsme nedoufali v to, že se jedna nebo druhá pustí do jízdy a nebude chtít z neohebných bot vylézt. Martin na sebe vzal roli instruktora a holky si vzal pod svá lyžařská křídla. Julinka spatřovala v jízdě na fošnách hlavně zábavu a vymýšlela všemožné hlouposti. Ale Terezka se zdála býti vytrvalou a velmi učenlivou jezdkyní. Samozřejmě nenastal neočekávaný zvrat (nemáme druhou Ledeckou) a i trpělivá Terezka nám po několika minutách oznámila, že už jí bolí nožičky a ráda by sjížděla kopec, stejně jako ségra, na plastovém pekáči. Nebylo důvodu k tomu, holky nutit. Naučily se (Martin s Aničkou je naučili), že se jezdí s rukama na kolínkách a helmou na hlavě a musí být předkloněny. Rozdíl mezi záklonem a předklonem zabral několik minut.

Na samém začátku dovolené trochu vázla obecná komunikace mezi týmy (rodinami) a spíš než domluva vládlo okamžité rozhodování. Tento fakt lehce narušoval harmonii v plánování. Jen, co jsme opustili areál a vrátili se na pokoje, volal mi Lukáš, že jsou na sjezdovce a ptal se mě, jestli pojedu na noční lyžování (to začínalo od sedmnácti hodin). Chvilku jsme se hlasově naháněli a nakonec si odsouhlasili společnou návštěvu Šachty. Destinaci nám poradil Martin i přes to, že tam s námi nejel. Byl totiž po noční službě a odpočinek byl pro něj prioritní. Areál nám doporučil s tím, že rozdíl v poplatcích nám mnohonásobně pokryje výdaje na dopravu. Vzhledem k počtu cestujících a materiálu přicházel v úvahu jen přesun naším kombíkem. Ať je "Karkulka" (Kátino autíčko) jakkoliv líbivé a spolehlivé, tři dospělé, dvě dospívající kluky a lyžařskou výbavu neměla šanci pojmout. Z původního "já pojedu s Vámi" se tedy mávnutím kouzelného proutku stalo "Vy jedete se mnou". Nasoukán do lyžařského, zasedl jsem za volant a vyjel. Lukáš, sedící na místě spolujezdce, mě navigoval spletitými a křivolakými cestami. Naštěstí jeho aplikace ukazovala i doporučovanou rychlost, kterou jsem dodržoval a neocitl se s dvěma koly ve vzduchu, zapadlý do sněhové pláně (anebo ve stromu). Asi po patnácti minutách cesty se mě Káťa zeptala, jestli jsem si na Špičáku půjčil lyže, protože neví, zdali je možné v naší cílové stanici opatřit. Má záporná odpověď způsobila v autě salvu smíchu. V tu chvíli jsme byl za taxíkáře.

Po dalších deseti minutách serpentýn jsme se ocitli na vrcholu kopce, kousek od areálu. Lukáš okamžitě vyběhl za informací o možnosti zapůjčení. Zalyžuji si, půjčovna funguje. Vyfasoval jsem lyže a boty (hůlky mi po většině jízdy překážejí) a dopajdal k čekajícím. Lukáš mi místo odpovědi, kde se pořizují permice, podal plastovou kartičku. Je to prý odměna za odvoz. Pustili jsme se ze svahu a já vzpomínal na rok staré návyky. První cesta byla pro mě hrůzostrašná, s narůstající rychlosti ve mě rostl i strach a já se zařekl, že ski vrátím a půjdu mrznout do auta. Pro mé odhodlání neměl ale Lukáš pochopení a po cestě vzhůru po uklouzané kotvě mě znovu poslal dolů. Druhý sjezd už nebyl tak frustrující a já si začal jízdu, ve společnosti Lukáše a Domči anebo sám, užívat. Čas vymezený pro noční lyžování jsme nevyužili a kolem čtvrt na devět jsme sjeli naposledy. Přeci jen, nebylo dobré přecenit své síly hned na začátku. Zatímco jsem já odevzdal výbavu, nechal si Davídek přejet lyže autem a ostatní se dostavili k autu. Naskládali jsme se do vozidla a jeli zpět. Chudák Davídek většinu cesty procvakal zubama. Ať škemral jak škemral, teplo jsem vytvořit neuměl.

Doma jsme našli Aničku, Lucku a Martina zabrány do společenských her. Holky spaly. Pendloval jsem mezi společenskou místností (sálem mezi pokoji), naší cimrou a pokojem Káti a Lukáše. Jednou na pokec, jednou za jídlem, pak za kafem. Nakonec jsme se usídlili u televize před naším pokojem. Káťa, která byla po firemním flámu si šla lehnout, Anička s Martinem jí brzy následovali a my jsme si šli také lehnout. Jedenáctá večerní nebyla nijak časná a dovolená teprve začíná.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

78.80.26.246 hodnotil(a) 20.02.2020 17:47:53

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 20.02.2020 06:27:21

vynikající

Lucík hodnotil(a) 19.02.2020 19:55:57

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lukáš hodnotil(a) 20.02.2020 06:27:29

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 19.02.2020 19:56:05

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 20.02.2020 06:28

Jsem mic rad, ze jsem mohl byt s vama. Bylo to super a dokonce i lyzovani jsme si uzili. A Jeniku, nezapomen, ze jsme na vleku videli,, lachtana,,

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 20.02.2020 10:58

No jo, pravda Lukáši, děkuji za připominutí. Ale to bylo až následující večerní lyžování, ne? Tuhle důležitou událost rozhodně nezapomenu :D

vytvořit / odpovědět

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Poprvé na lyžičkách

S lehkými obavami jsme sledovali předpověď počasí, hlavně sněhové zpravodajství. Leden se s bílou nadílkou moc nepředvedl a začátkem února se na sjezdovkách povaloval spíše technický sníh, než přírodní. My jsme však viděli věci pozitivně, přivezli si od babí boby a lopaty na sníh a těšili se na zimní, horské dobrodružství. Případnou nemoc našich dcer obešla Lucka tak, že na nezbytně dlouhou dobu (měsíc) omluvila holky ze školky. Riziko, že nám pobyt v Jizerkách pokazí bacil, tak snížila na přijatelnou mez. Já jsem do práce musel, ale přeci jen, smrkající otec není tak ubíjející, jako unudlené dítě. Termín výpravy se nám podařilo skloubit s dvěma dalšími (i když ne zcela kompletními) rodinami. Krom trávení volného času v příjemné společnosti jsme se těšili i na první lyžování našich cácorek.

2. díl: Lachtan na sjezdovce

V ceně ubytování byla i snídaně podávaná mezi osmou ráno a desátou dopolední. Abychom si maximálně užili den, počítali jsme s tím, že se na první jídlo dne vydáme již v nejbližším možném termínu. Vstávání pro nás nebyl problém, protože máme dva živelné budíky. Navíc Lucka se již nemohla rána dočkat, protože její postel vydávala při jakékoliv změně pozice (i sebemenší) skřípavý zvuk a pohodlná zrovna taky nebyla. Inu, hotel měl zřejmě nejlepší léta za sebou. Provedli jsme ranní rituál, oblékli se (holky do šatů) a odebrali se, temnou chodbou, do restaurace. Trochu mě zamrzel fakt, že při putování za potravou mi zavolal Lukáš, jestli se chystáme na snídani. S tou komunikací budeme muset něco udělat!

3. díl: Jak nám trochu foukalo

Predikce meteorologů se tentokrát ani trochu neodlišovala od skutečnosti. Ráno nám připravilo stříbrnou oblohu zastřenou těžkými mraky, nepropouštějícími sluneční paprsky. A krutý severní vítr cloumal stromy jako rozzlobené dítě hadrovými panenkami. Jakkoliv krátký pobyt na sjezdovce by byl nekomfortní, nepříjemný a možná i zdraví neprospěšný. Z toho důvodu jsme se rozhodli hledat dopolední rozptýlení pod střechou. Přejezd byl sice taktéž nepříjemný, ale doma se toho moc vymyslet nedalo. Před bazénem jednoznačně vyhrála návštěva Libereckého Dinoparku.

4. díl: První navlékání

Po bohaté snídani, po které jsem se sotva hýbal, byl naplánován odjezd za lyžováním. Celá ski-výprava byla možná z toho důvodu, že se Anička s Luckou plně věnovaly našim holkám a navíc pod svá ochranná křídla přibraly ještě Davídka (který nárazově vykazoval vyšší teplotní stupně). Martin nás svým strojem svezl (zkratkou přes Sladkou díru - obec) až do areálu Paseky, tedy až do Krkonoš. Samotná cesta byla dobrodružstvím, protože se na cestě vyskytovala několikacentimetrová vrstva vyleštěného ledu a autu se tu a tam zachtělo neposlouchat. Naštěstí měl Martin kormidlo plně ve své moci, offroad zkrotil a vydrápal se s námi až na vrchol. Klouzající sedačka pod zadkem a sráz po pravé ruce pro mě byl ovšem stresující kombinací.

5. díl: Navlékání podruhé

Dovolená se nám překlopila do druhé poloviny a všechno, jako kdyby nabralo úplně jiné, rychlejší otáčky. Společná snídaně od devíti se stala tradicí a svolávali jsme se jen klepnutím na dveře. Počasí přímo vybízelo k tomu trávit několik chvilek na sněhu, takže jsme snídani podnikli ve zrychleném tempu a před devátou hodinou stepovali pod sjezdovkou. Naším cílem bylo umístit obě cácorky do školičky. Bohužel jsme přišli s křížkem po funuse a na tento den bylo již obsazeno. Nabízel se ale následující den, kdy od deváté hodiny bylo volno.

6. díl: Navlékání naposled

Člověk se ani nenadál a měli jsme tu předposlední vstávání, předposlední snídani a poslední plnohodnotný den. Naštěstí na dlouhé chmury nebyl čas, protože na sjezdovce jsme museli být včas, abychom nepropásli instruktora Pítrse. Terezka se vysloveně těšila, u Julinky nebyly poznat jakékoliv emoce. Naštěstí jsme měli dojednané, že z 50ti minut se bude učitel věnovat každé polovinu. Na parkovišti jsme zaujali krásné strategické místo, posbírali výbavu a šli hledat opičku.