Chorvatská výzva

3. díl: Zbarvujeme se do červena

Den pochopitelně nemohl začít ničím jiným než snídaní. Tu jsme si s holkama vychutnávali na terase. Tam nás také zastihly "sousedovic" děti. Chvilku jsme si vyprávěli o uplynulé noci, jak se kdo vyspal a co budeme dělat dál. Z brebentění jsme vyrozuměli, že místo odjezdu na včera večer naplánovaný výlet, proběhne nejprve rychlé vykoupání v moři. Operativně jsme sbalili plážové propriety a následovali ostatní.

pondělí 17.07.2023 publikovaný události s kamarády a přáteli Lucík a Jenda
JAK (prostředky a způsoby) auto /
KDE (polohy a umístění) zahraničí /
KDO (osoby a obsazení) Jindra / kamarád(i) /
KDY (období a interval) letní dovolená /
PROČ (důvody a účely) výlet, procházka, turistika / zámek, hrad, zřícenina /

Z krátkého smočení se stala dopolední návštěva pláže. Ypsilonka objevila mořskou okurku, naložila jí do kyblíku a hledala jí náhradní domov. Janička s Honzíkem a samozřejmě naše dvě cácory museli tomuto stěhování asistovat. Kolem jedenácté, kdy jsme se vrátili, jsme se pustili do přípravy svačiny a přebalování na výlet. S Luckou jsme byli dokonale sehraní a připraveni jsme byli v několika minutách. Druhá část skupiny však stále nikde. Vypustili jsme naše dvě špionky a poslali je do prvního patra. Ty se za chvilku vrátily s aktualizací harmonogramu. Nahoře probíhá oběd a odjíždět se bude poté.

Slunce se usídlilo na nejvyšším bodě oblohy, teploty dosahovaly celkem nesnesitelných hodnot a my jsme vyrazili do jednoho kouta ostrova Vir. Kromě hezké pláže se nedaleko nacházela i benátská pevnost Kastelina. Cesta z pláže na tvrz byla sice hodně dobrodružná a plná nástrah (v podobě pastí pod papírovými ubrousky), ale historický objekt stál za prozkoumání. Z pevnosti byl totiž přímý vstup do moře a některá místa byla přístupná pouze z vody. Jakmile jsme památku důkladně prolezli, vrátili jsme se na pláž a pod vzrostlými stromy vyskládali své deky. První vteřiny trávené ve vodě přinesli z úst dětí zajímavé poznání. Moře je zde slanější a teplejší než u nás. Náplň pobytu nad a pod hladinou se průběžně měnila. Od náhodného blbnutí a potápění, přes pirátskou bitvu se stříkacími pistolkami, míčové mače až k finálnímu vědeckému průzkumu mořského dna. Holkám (všem) se podařilo objevit kraba ve dvou variantách. Nejprve přinesly torzo bez důkazů života, pak objevily i živou variantu. A vrcholem byl nález mořského šneka.

Téměř nepřetržitý pobyt ve vlnách maskoval působení sluníčka a dle červených skvrn na těle jsme zjistili, že jsme drobet chycení. A to i přes to, že jsme se pořád patlali všemi faktory, které se nacházely v plážové tašce. Při přemýšlení nad činností zbytku dne bylo všemi radostně přijato, že bychom mohli večer grilovat. Jindra totiž zjistil, že uhelné zařízení schované pod schody je nám plně k dispozici. Zabalili jsme deky, rozloučili se s pláží a jeli domů. Trošku obtížné vyjevilo se shánění dřeva. Rvát od sousedů okrasné keře se nám zdálo neslušné a jiné dřeviny poblíž nebyly. Na výrobu třísek padla násada od lopaty a trochu suchých větviček. Zadařilo se a oheň zaplápolal. Za chvilku žhnulo i uhlí a na roštu se objevily první klobásky. Pod Jindrovou obracečkou se postupně sešly dlouhé klobásy, tlusté klobásy, cuketa a mleté maso. Paní X servírovala tousty s pestem. V míse si hověl salát a několik talířků se zeleninou. Naštěstí děti, které se usadily ke stolu, stačily přírůstky dostatečně rychle zpracovávat a nevznikalo další zbytečně našpiněné nádobí. K pití se podávalo pivko. Pro dospělé pochopitelně s trochu alkoholu navíc.

Grilování spojené se zábavou nám vydrželo až do pozdně večerních hodin. Děti si vymyslely "fíkovanou", což bylo něco mezi vybíjenou a hledáním pokladů. Nejprve naplnily dva kyblíky fíků a pak je během vteřiny poházely kolem. Večer jsme zakončili procházkou k moři. Manželka vzala holky, já stativ a foťák. Po návratu jsme přečetli pohádku a šli spát.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Milda hodnotil(a) 20.11.2023 14:34:11

vynikající

Lucík hodnotil(a) 07.11.2023 14:17:45

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 07.11.2023 14:17:51

slovo od slova

CAPTCHA Image

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Drtíme první kiláky

Abych mohl začít a přitom Vám nezatajil důležité informace, musím se nejdřív časem vrátit na konec minulého roku. To jsme se u pivka sešli s Jindrou a v rozhovoru se dostali k tématu uspořádání společné dovolené u moře. Jeho děti toužily ochutnat slanou vodu a načerpat energii z přímořského sluníčka. K žádné konkrétní dohodě nedošlo a z myšlenky se stala otevřená otázka. Já jsem to pochopitelně reprodukoval doma a sklidil bouřlivý souhlas. Na pilování detailů jsme měli přes půl roku. Některé týdny byly hluché, jiné naopak plodné. Z původního úmyslu podniknout společnou cestu auty a výdaje držet co možná nejníže vyvstalo něco jiného. Jindra s dětmi poletí letadlem a chvilku si pohrával s myšlenkou pořízení polopenze. A ve finále rozšířil naši skupinu o paní X a její dceru Y (nepřály si být jmenováni). Proč ne, aspoň bude více zábavy.

2. díl: Co je teda Zadara?

Z tvrdého spánku mě vytrhlo zaklepání na dveře. Nesnil jsem, ale do stavu ve kterém jsme se nalézal mi tento zvuk nějak nezapadal. Pro jistotu jsem ho ignoroval, ale zaklepání přišlo znovu. Otevřel jsem oči, propátrával mně neznámý pokoj a zrakem spočinul na obrysy tří osob, které stály za dveřmi. Odemkl jsem a otevřel a ukázal se třem dětem. Protože se na jejich tvářích ukázaly široké úsměvy, nejspíš jsem musel vypadat komicky. Janička, Ypsilonka a Honzík přišli ověřit náš stav. Respektive stav našich holek. Zda jsou již připraveny k hraní. Bohužel jsem jim musel odpovědět, že ještě chrní. Reakce nastala celkem očekávatelná. Posmutnělé obličeje a návrat do horního patra. Kolik bylo hodin nevím, ale zahrabal jsem se zase do deky a pokračoval v odpočinku.

3. díl: Zbarvujeme se do červena

Den pochopitelně nemohl začít ničím jiným než snídaní. Tu jsme si s holkama vychutnávali na terase. Tam nás také zastihly "sousedovic" děti. Chvilku jsme si vyprávěli o uplynulé noci, jak se kdo vyspal a co budeme dělat dál. Z brebentění jsme vyrozuměli, že místo odjezdu na včera večer naplánovaný výlet, proběhne nejprve rychlé vykoupání v moři. Operativně jsme sbalili plážové propriety a následovali ostatní.

4. díl: Zdraví ve vlastních rukách

Pochopitelně nejčastější zábavou u moře je koupání v něm. Samozřejmě existuje i spousta dalších aktivit. Ale co do počtu minut trávených touto činností dle mého názoru jasně vítězí pobyt ve vlnách. Proto jsme po snídani vyrazili a na oběd se vrátili z pláže. Koupání mělo pochopitelně stovky podob. Potápění, lovení, pozorování, hledání, přepadávání a cákání. I přes to, že zátoka kam jsme chodili nebyla nijak velká, vždy byla spousta místa, kde se rozprostřít.

5. díl: A už to zase končí

Pracovní týden se přehoupl do druhé poloviny a zvolna směřoval ke svému finiši. A nám zbýval pouhý jeden den. Naplno jsme se proto věnovali tomu, co jsme doposud nestihli. Totiž koupání. Po snídani jsme se vyvalili na pláži a užívali si slunce a moře. Jindra s paní X si pronajali šlapadlo a zkoumali moři i ve větší hloubce. My jsme si vůz nezapůjčili, čímž jsme si u dcer vysloužili dost velkou nevoli. Julinka s Terezkou nakonec spokojené také byly, protože byly pozvané i ony na palubu.