Opravdu cool cvičení

4. díl: Znovu na střelnici

A nastal nám pátek, předposlední den cvičení. Počasí nám nic milého na konec pobytu nepřichystalo, takže venku byla mlha, zima a nehezky. Sem tam mžilo. Po snídani jsme se přesunuli na střelnici s cílem zvládnout i druhou polovinu střeleb (jen připomenu, že ta první část se odehrávala v pondělí). Velmi svižně odstartovaný začátek fatálně zkrachoval na logistickém zabezpečení. Nebyly klíče a Hilux v nedohlednu. Tak jsme mrzli, nadávali, stepovali, někteří si vlezli zpět na korbu Tatry a ti chytřejší z ní ani neslezli. Po nekonečných dvaceti minutách utrpení se konečně dostavil výkoňák, odstranil řetěz z brány a vypustil nás dovnitř.

pátek 03.03.2023 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR / kamarád(i) /
KDY (období a interval) více dní / zima /
PROČ (důvody a účely) adrenalin / sraz, setkání /

Začala příprava na zaměstnání. Rozestavěli jsme terče s klasickými smajlíky (vytištěných na stránky časopisů) a pustili se do rozdělávání ohně pomocí křesadla a přírodního materiálu. Nevím, jestli byla tato aktivita nařízena v rámci nácviku, anebo abychom rozmrzli. Každopádně se i přes tuhý odpor dřeva podařil klukům založit oheň a v jeho útrobách pomalu ale jistě končily všechny klacky, klády a prkna, která se nacházela v širém okolí. Dřevěná chajda, stojící nedaleko, měla to štěstí, že jsme se na střelnici nezdrželi příliš dlouho.

Stejně jako na začátku týdne, dařilo se mi i na jeho konci. Pravidelně jsem posílal jednu mimo kruh, podařilo se mi poničit pár sponek a soustřel nikde. Michal, který si mého zoufání všiml (což nešlo přehlédnout) mi poskytl několik cenných rad, díky nimž se mi zase začalo umisťovat dirky do terče nějak rozumně. Poté co Staroboleslavským krajem zazněl poslední výstřel skončila i plánovaná výplň cvičení. Už žádné patrolování, mrznutí ve sněhu či konzumace škvarkové pomazánky s chilli (to byla jedna z nafasovaných dobrot, kterou jsem bohužel ochutnal). Byli jsme odvezeni do tábora a pustili se do péče o zbraně a svěřený materiál. Někdo leštil velmi pečlivě, někdo spíše symbolicky, jeden si k tomu sedl, druhý ležel a nebylo výjimkou čištění pušky se zavřenýma očima a hlubokým dechem. Přiznám se, i já jsem na chvilku odpočíval a užíval si klidu. Na večerní táborák se nechystal nikdo z našeho pokoje. Jediné, co jsem zachytil byla hra na kytaru v podání Jirky (protože Ondra se na cvičení nedostal). Balení jsem úspěšně dokončil, nikde nic nezbylo, z pakování jsem pozvolna přešel na odpočívání a nakonec se uložil ke spaní. Na závěr dne jsme s Radkem a oběma Míry shrnuli všechny pozitivní i negativní aspekty právě končícího cvičení. Zbraně se leskly, byl čas spánku. Zalehl jsem a lusknutím prstu jsem usnul.

Sobotní ranní procitnutí byla hrůza. Byl jsem rozlámaný jak uličníkovi staré hračky. Netušil jsem, že ve standardních vojenských matracích (Staroboleslavských a Doupovských) můžou být takové rozdíly. A jestli to nebylo komfortem ležení, tak jsem dostal asi v noci přes hubu. Před sezením v kinosále a poslouchání děkovných slov pana podplukovníka, se odehrály uklízecí, stěhovací a odbavovací rituály. Kromě podplukovníka nám věnoval pár vět i pan kapitán. Provedl zhodnocení, poodhalil roušku budoucích cvičení, rozdal úkoly a rozloučil se s námi. Mnohonásobné podání rukou a přátelské plácání po ramenou se odehrálo zanedlouho i na nástupišti pluku. Popřáli jsme si všechno dobré a slíbili si, že se zase uvidíme.

Tak skončilo nejchladnější cvičení, jakého jsem se zatím zúčastnil. Anebo jsem už změkl a krapet nepohodlí beru více vážně. Všem vojákům a vojákyním děkuji.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

nehodnoceno
článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Všechno je jinak

Zažít opravdu zimní vojenské cvičení jsem tu čest ještě neměl. Na Doupově, kde jsem trávil v uniformě hodně času, nebylo problém sníh potkat i v podzimních měsících. Ale byla to spíše anomálie a rozmar počasí. Moc dobře jsem si pamatoval ranní rozbřesk zářijového dne, kdy luka byla pokryta jinovatkou, já jsem se v díře marně pokoušel zahřát se třetí desítkou dřepů a plastová lahev původně naplněná vodou obsahovala led. Stejně tak mě mrazilo z fotek, které poslali spolubojovníci z minulého, tedy podzimního, cvičení. Ovšem letos poprvé jsem se hodlal dostavit dle povolávacího rozkazu na únorové cvičení. Místem určení byl vojenský újezd Hradiště, spadající právě do Doupova. A ne nadarmo se o této krajině traduje meteorologická moudrost. Na Doupově vládne buď zima, anebo zkurvená zima.

2. díl: V kolech kolem věže

První polovinu dne jsme trávili nutnou, povinnou, ale naprosto nezábavnou administrativou. K dokonalému a bezchybnému průběhu cvičení bylo zapotřebí být náležitě poučeni a seznámeni s bezpečnostními, požárními a dalšími směrnicemi. Pochopitelně byl součástí osvěty i písemný test ve kterém jsme měli své zopakované znalosti ověřit. Kupodivu, nikdo se nezmýlil a všichni jsme absolvovali bez výjimky. Kromě BOZP jsme byli obeznámeni o postihu při spáchání přestupku (vojáci na červenou prostě přecházet nesmí) a trochu zmatku do mé hlavy vneslo povídání o bezpečnostních prověrkách. I přes úpornou snahu danou problematiku pochopit jsem se smířil s tím, že pokud něco nevím, je to tajné. Alespoň pro mě.

3. díl: Sejmi koho můžeš

Snídaně se tentokrát nepodávala na sněhu, ale v teple jídelny. To mi umožnilo (den se oficiálně rozjížděl až po nakrmení) delší lenošení ve spacáku, které jsem více než uvítal. Z tepla pokrývky se mi opravdu nechtělo. Ve chvíli, kdy ručičky nekompromisně apelovaly na jakoukoliv vertikální aktivitu, jsem vylezl a oblékl se. V jídelně si kromě prvního denního jídla nafasoval stravu pro dnešek. Ta byla pestrá kupodivu a bylo z čeho vybírat. Já spořádal půl balení buchet. Venkovní aktivitou celé naší čety nebylo nic jiného než pěší přesun k Ruské věži (opět) tentokrát s cílem provést sabotáž a pomocí dýmovnic zničit protivníkovi zaparkované Tatry.

4. díl: Znovu na střelnici

A nastal nám pátek, předposlední den cvičení. Počasí nám nic milého na konec pobytu nepřichystalo, takže venku byla mlha, zima a nehezky. Sem tam mžilo. Po snídani jsme se přesunuli na střelnici s cílem zvládnout i druhou polovinu střeleb (jen připomenu, že ta první část se odehrávala v pondělí). Velmi svižně odstartovaný začátek fatálně zkrachoval na logistickém zabezpečení. Nebyly klíče a Hilux v nedohlednu. Tak jsme mrzli, nadávali, stepovali, někteří si vlezli zpět na korbu Tatry a ti chytřejší z ní ani neslezli. Po nekonečných dvaceti minutách utrpení se konečně dostavil výkoňák, odstranil řetěz z brány a vypustil nás dovnitř.