Opravdu cool cvičení

1. díl: Všechno je jinak

Zažít opravdu zimní vojenské cvičení jsem tu čest ještě neměl. Na Doupově, kde jsem trávil v uniformě hodně času, nebylo problém sníh potkat i v podzimních měsících. Ale byla to spíše anomálie a rozmar počasí. Moc dobře jsem si pamatoval ranní rozbřesk zářijového dne, kdy luka byla pokryta jinovatkou, já jsem se v díře marně pokoušel zahřát se třetí desítkou dřepů a plastová lahev původně naplněná vodou obsahovala led. Stejně tak mě mrazilo z fotek, které poslali spolubojovníci z minulého, tedy podzimního, cvičení. Ovšem letos poprvé jsem se hodlal dostavit dle povolávacího rozkazu na únorové cvičení. Místem určení byl vojenský újezd Hradiště, spadající právě do Doupova. A ne nadarmo se o této krajině traduje meteorologická moudrost. Na Doupově vládne buď zima, anebo zkurvená zima.

neděle 26.02.2023 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR / kamarád(i) /
KDY (období a interval) více dní / zima /
PROČ (důvody a účely) adrenalin / sraz, setkání /

Balení se nijak neodlišovalo od klasického scénáře. Z různých koutů a schovávaček jsem vytahal věci, naskládal je doprostřed obýváku a pomalu jimi vyskládával velký batoh. Jakmile jsem u nějaké výstrojní součástky váhal zda si jí přibalit anebo ne, rozhodujícím faktorem bylo možné použití jako termoizolační vrstvy. Jedinou výjimkou byly montérky. Ty i kdyby byly do mínus třiceti, nechal bych je doma. V invazáku zmizely skoro všechny věci a stále zbývalo místo. Spíše než vylepšeným schopnostem balení jsem to připisoval opomenuté skrýši. Potřetí jsem kontroloval obsah a potřetí jsem nenašel žádných závad. Smířil jsem se tedy s vlastním uměním skládat věci. Na druhou stranu, do jezevce se mi díky zimnímu spacáku (vzducholodi) nevešlo prakticky nic. Dokonce jsem přibalil plechovku s krémem na boty a dvě tužky. V podvečer jsem se rozhodl, že se na druhý den pořádně vyspím a do postele půjdu brzo. Velmi obezřetně jsem kontroloval ručičky hodin, abych nepřetáhl. Ale když bylo i po čtvrtém pohledu půl deváté, zbystřil jsem. Baterky poskytující hodinovému strojku energii jaksi došla šťáva a skutečný čas se od toho zobrazovaného katastrofálně lišil. Ve skutečnosti bylo za sedm minut deset.

Ráno jsem popadl zavazadla a rozvážným pochodovým krokem se odbelhal na parkoviště místního nákupáku, kde jsme měl sraz s Radkem. Ten tam již čekal. S úsměvem a jen v lehké blůze. Pozdravili jsme se a nasedli do auta. Radek se mě optal na názor ohledně posledního sdělení pana kapitána. To bylo velmi záhadné a zároveň děsivé. "všechno je jinak" sděloval náš velitel. Cestou do Bolky jsme nad tím laborovali, ale na nic kloudného nepřišli. A tak jsme přešli k dětem, tématu, které nám vydrželo až k bráně kasáren. Tu i přes spousta zbývajícího času již okupovala skupina vojáků (i civilů). Radek mazácky dojel ke šraňce, pozdravil pana vrátného a oznámil mu, že jsme si přijeli na týden odpočinout od zmatku a těšíme se na řád. Poté jsme byli vpuštěni a Radek zaparkoval na pustém parkovišti (jakby ne, když byla neděle). Naše věci vyházel nedaleko popelnic a zase se umístil za volant s tím, že jede zaparkovat na k tomu vytyčenou plochu. S kupou zavazadel jsem si u modrého a žlutého kontejneru začal připadat jako bezdomáč. Netrvalo to však dlouho a na obzoru se ukázala další vozidla. Jejich posádky se řídili stejným scénářem, takže po deseti minutách nebylo nádoby na odpad ani vidět.

Parta se rozrůstala jak o staré známé, tak i o nováčky. U některých jsem si nebyl jistý, jestli jsem jejich tváře již viděl a měl tu čest po jejich boku vést palbu. Ale při pohledu na bílé jeansy, bílou bundu u krku omotanou hokejovou šálou a velkou tašku na kolečkách jsem nepochyboval, že je dotyčný na cvičení poprvé. Inu, stane se. Nejčastější pokládanou otázkou bylo, kdo je vybavený zimním spacákem, jak se těšíme na krutou zimu slibovanou meteorology a uzavíraly se sázky, kolik centimetrů bude na Doupově. Pochopitelně konverzace byla okořeněna dostatečnou dávkou humoru. Kapitána, který se dostavil ve správnou chvíli, jsem viděl dvojnásobně rád. Zaprvé tomu bylo půl roku od našeho posledního setkání a za druhé nesl klíče od kulturní místnosti, kam jsme se záhy přesunuli. Ne snad, že bych toužil po administrativě, ale místnost obsahovala topení a dokonale izolovala od venkovních povětrnostních podmínek.

Obsadili jsme tři řady stolů (podle čet) a čekaly na první dávku informací. Odvážnější šli okukovat obrovskou nástěnku s mapou, detailním plánem cvičení a jinými, méně podstatnými dodatky (jako kam máme posílat své stížnosti). K mému milému a naprosto nečekanému překvapení se chumlem zvědavců najednou začal proplétat Míra, který plnil dlouho povinnosti jinde. PAn kapitán nám později sdělil, že dorazit by měl i "brácha". Dostavit by se ale neměl za účelem společného cvičení, ale nejspíše kvůli další stížnosti. Jeho přítomnosti jsme se nedočkali, nejspíš otravoval někde jinde. Zatímco někteří strkaly různé části svého těla mezi žebra topení, ostatní odebrali právě donesenou celodenní stravu zabalenou do úhledné igelitové tašky a pustili se do snídání, svačení či obědvání. Z množství konzerv a salámů jsem spořádal sekanou naskládanou do dvoukomorové misky. V jednom oddělení byla sekaná, v druhém okurka (nekecám). Dopoledne přešlo v odpoledne, lékařská prohlídka byla řešena podpisem na papír a kromě nafasování zbraně (opět jen jedné) se nic moc nového neodehrálo. Vlastně nováčci navlečení v civilních hadrech se převlékli do stejnokroje.

Pak následoval přesun na ubykace. Opět bydlíme v přízemních baráčcích ukrytých mezi stromy, v oblasti, kterou jsem pracovně nazval "Pripjať". Nejprve jsme s Mírou sáhli po dvoulůžkové cimře, ale když k nám zavítal Radek a nabídl nám velitelský čtyřlůžák (kde byly taktéž ve dvou), přestěhovali jsme se. Aby se to nepletlo, na jedničce spal Radek, já a dva Mírové. Vybalil jsem si, zkontroloval a upravil výstroj na opasku (například pistolové pouzdro bylo naprosto zbytečné) a při první návštěvě toalety rozpomínal, kolik je potřeba rozepnout knoflíků, než se dílo zdaří.

Radek kvůli nízké účasti v druhém a třetím družstvu sestavil jedno společné. Tam jsem patřil mimo jiné i já s Mírou. Velení nad námi převzal Tomáš. První a vlastně i jedinou vojenskou činností nedělního dne byla spojovací příprava. Během ní jsem zjistil, že jsem většinu pravidel a nařízení zapomněl a to, co mám napsané v notesu, buď nepřečtu, anebo nechápu. Navíc jsem své neznalosti a klamné informace předával dál. Takže Míra ve chvíli své relační chvilky vysílal díky mě nesmysly. Zastyděl jsem se a víc pomocnou ruku nepodával. Ukončení činnosti, sbalení stanice a úprk na ubikace jsem uvítal. Venkovní teplota totiž stále klesala a nehodlala v tom přestat. A mě nehorázně zábly nohy.

Rozdělal jsem si ležení a do zimního spacáku lezl s obavami, jestli se nad ránem nevzbudím naprosto propocený. Zhasnutí na cimře jsem se nedočkal a usnul pod září stropních svítidel.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Milda hodnotil(a) 20.04.2023 21:05:29

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Všechno je jinak

Zažít opravdu zimní vojenské cvičení jsem tu čest ještě neměl. Na Doupově, kde jsem trávil v uniformě hodně času, nebylo problém sníh potkat i v podzimních měsících. Ale byla to spíše anomálie a rozmar počasí. Moc dobře jsem si pamatoval ranní rozbřesk zářijového dne, kdy luka byla pokryta jinovatkou, já jsem se v díře marně pokoušel zahřát se třetí desítkou dřepů a plastová lahev původně naplněná vodou obsahovala led. Stejně tak mě mrazilo z fotek, které poslali spolubojovníci z minulého, tedy podzimního, cvičení. Ovšem letos poprvé jsem se hodlal dostavit dle povolávacího rozkazu na únorové cvičení. Místem určení byl vojenský újezd Hradiště, spadající právě do Doupova. A ne nadarmo se o této krajině traduje meteorologická moudrost. Na Doupově vládne buď zima, anebo zkurvená zima.

2. díl: V kolech kolem věže

První polovinu dne jsme trávili nutnou, povinnou, ale naprosto nezábavnou administrativou. K dokonalému a bezchybnému průběhu cvičení bylo zapotřebí být náležitě poučeni a seznámeni s bezpečnostními, požárními a dalšími směrnicemi. Pochopitelně byl součástí osvěty i písemný test ve kterém jsme měli své zopakované znalosti ověřit. Kupodivu, nikdo se nezmýlil a všichni jsme absolvovali bez výjimky. Kromě BOZP jsme byli obeznámeni o postihu při spáchání přestupku (vojáci na červenou prostě přecházet nesmí) a trochu zmatku do mé hlavy vneslo povídání o bezpečnostních prověrkách. I přes úpornou snahu danou problematiku pochopit jsem se smířil s tím, že pokud něco nevím, je to tajné. Alespoň pro mě.

3. díl: Sejmi koho můžeš

Snídaně se tentokrát nepodávala na sněhu, ale v teple jídelny. To mi umožnilo (den se oficiálně rozjížděl až po nakrmení) delší lenošení ve spacáku, které jsem více než uvítal. Z tepla pokrývky se mi opravdu nechtělo. Ve chvíli, kdy ručičky nekompromisně apelovaly na jakoukoliv vertikální aktivitu, jsem vylezl a oblékl se. V jídelně si kromě prvního denního jídla nafasoval stravu pro dnešek. Ta byla pestrá kupodivu a bylo z čeho vybírat. Já spořádal půl balení buchet. Venkovní aktivitou celé naší čety nebylo nic jiného než pěší přesun k Ruské věži (opět) tentokrát s cílem provést sabotáž a pomocí dýmovnic zničit protivníkovi zaparkované Tatry.

4. díl: Znovu na střelnici

A nastal nám pátek, předposlední den cvičení. Počasí nám nic milého na konec pobytu nepřichystalo, takže venku byla mlha, zima a nehezky. Sem tam mžilo. Po snídani jsme se přesunuli na střelnici s cílem zvládnout i druhou polovinu střeleb (jen připomenu, že ta první část se odehrávala v pondělí). Velmi svižně odstartovaný začátek fatálně zkrachoval na logistickém zabezpečení. Nebyly klíče a Hilux v nedohlednu. Tak jsme mrzli, nadávali, stepovali, někteří si vlezli zpět na korbu Tatry a ti chytřejší z ní ani neslezli. Po nekonečných dvaceti minutách utrpení se konečně dostavil výkoňák, odstranil řetěz z brány a vypustil nás dovnitř.