Jak jsme hřešili u moře

2. díl: Ve vlnách Středozemního moře

Od dokonalého nočního odpočinku nás dělilo jen několik maličkostí. Vrčící lednice, celou noc běžící klimatizace s patrně chybně nastaveným termostatem a přikrývka velmi podobná prostěradlu. Naštěstí tyto rušící elementy, kdy jsme se budili a muchlali se do hadru, naprosto přebil kladný fakt, že slečny ve vedlejší místnosti spaly až do neuvěřitelné osmé hodiny ranní. Během přípravy na snídani jsme si na svých tělech všimli malých červených pupínků. Ty se vyskytovaly v hojném počtu téměř všude. Nebyly to příušnice, alergie, anebo projev exotické nemoci. Byly to komáří štípance. Jejich svědění bylo tak intenzivní, že jsme aplikovali chladivý gel nejen na slečny, ale i na nás.

pátek 01.07.2022 publikovaný z rodinné kroniky Jenda
KDE (polohy a umístění) zahraničí /
KDY (období a interval) letní dovolená / více dní /
PROČ (důvody a účely) odpočinek /

Snídaně se nijak množstvím a výběrem neodlišovala od večerní nabídky. Sladké, slané, vařené, pečené, studené, ovoce, zelenina. Nejprve jsem si vzal malý talířek, abych nevypadal nenažraně, ale při třetí cestě jsem svůj omyl napravil a vzal ten největší porcelán, který se na servírovacím stolku nacházel. Lákadel, které člověk musel a chtěl ochutnat bylo opravdu nepřeberné množství a tak jsem se první snídani naprosto přežral. Slehnout a vytrávit jsme šli na pláž. Ta se nacházela nedaleko. Přešli jsme malý most, dlouhou uličkou došli až ke kruhovému objezdu s velkou židlí (ne, nejednalo se o reklamu na prodejnu nábytku) a byli jednou nohou na pláži. Ta byla písčitá, rozlehlá a široká a nezasypaná turisty. Na stožáru stanoviště plavčíka se plácala zelená vlajka, tudíž koupání v mořských vlnách byl bez omezení. Vybrat místo, kde jsme si rozložili deky nám nezabralo ani minutku. A vyběhli jsme vstříc zpěněné vodě. Ta byla průzračná a teplotu měla ideální.

Moře nás všechny uchvátilo. Protože jsme si dali úkol, že během dovolené vybudujeme pořádný hrad z písku, pustili jsme se do toho. Ale místo pevnosti připomínal výsledek jen kopu písku s cestičkami. Holky z něj byly ovšem unesené a navíc jej vylepšily vodním příkopem a promakaným systémem zavlažování. Na pláži jsme vydrželi až do oběda. Ten se podával až od jedné a protože jsme nespěchali hned na otvíračku, dostatečně vyhládli. Po obědě na nás dolehla únava z tepla a hlavně z cestování předchozího dne. Svalili jsme se tedy do postelí a dali si "Mañana". Princezny nám dokonce usnuly.

Odpoledne jsme trávily na pravoboku pirátské lodi, tedy u dětského bazénu. Oproti včerejšímu večeru fungovaly některé atrakce, například občas se převracející vědro s vodou. Také skluzavky překvapivě jezdily víc, když byly zavlažovány. My s maminkou jsme se tu a tam osvěžili v ráchališti a jinak se povalovaly na lehátkách.

Po večeři jsme se přesunuli před pódium a sledovali holky, jak řádí na mini-disko. Ta se pořádala každý večer od půl deváté do devíti. Animátoři se střídali a my se tak postupně seznamovali s lidmi, kteří se nám budou starat o zábavu a dokonce hlídat naše děti (ale to předbíhám). Hned poté, co se zastavila poslední dětská nožička, začala trojice svalnatých chlapů stavět vedle pódia konstrukci. Netrvalo dlouho a pár kovových tyčí se změnilo ve vysokou věž. Úderem 21:43 (nejde všechno podle plánu) světla potemněla a trojice se ukázala na pódiu. Hned při prvních cvikách bylo jasné, z čeho svaly pochází. Rozhodně nebyly práškové, ale poctivě oddřené. Trio ukazovalo neuvěřitelné kousky. Jak na zemi, tak ve vzduchu (na houpačce zavěšené pod železnou konstrukcí). Trochu nás překvapilo, že jejich výkony si dle ostatních přihlížejících zasloužily jen vlažný potlesk. Ale později jsme pochopili, že publikum nebylo zvyklé projevovat emoce. Srkalo svoje koktejlíčky v rámci pobytu a nehodlalo vzdávat poctu. My jsme kromě nadšených ovací tleskali ještě v jednom případě. Když jsme zabíjeli pískající hmyz.

S ukončeným představením jsme zakončili den i my. Přesunuli jsme se do pokoje, pustili si na dobrou noc televizní rádio (rádio z televize), chvilku si sdíleli s Luckou zážitky a pak zalehli. Páteční ráno nepřineslo mnoho změn. Stejně jako snídaně (ano, zase přežrán). Dopoledne jsme se ale šli trávit k hotelovému bazénu. Měli jsme totiž na dopoledne domluvenou schůzku s delegátkou.

Chvilka cákání a pár temp vyplnilo mezeru čekání. Paní delegátka nám nabídla několik programů. Návštěvu aquaparku, cestu do historického centra a po památkách, anebo celodenní výlet za delfíny. O tom už Lucka uvažovala před odletem a tak nebylo dlouhého zvažování. Měli jsme za to, že návštěva Marinelandu bude pro holky (i nás) dokonalým zážitkem. A uskutečnit se měl v pondělí. Objednali jsme se, byli informováni kdy, kde a kým budeme převezeni a já dostal navíc i odpověď na dotaz, jak je to se zapůjčením auta pro případnou projížďku po ostrově. Nakonec jsme tuto možnost s díky odmítl. Celkem tučná suma oproti strachu, že to někde křápnu, anebo se budeme motat v nekonečných uličkách za to nestála. S paní delegátkou jsme se rozloučili, vyrazili na oběd a po obědě si zase krapet dáchli. Julinku jsme nemohli ani probrat.

Odpoledne jsme se vyvalili zase na pláži. Tentokrát byly vlny vyhodnoceny žlutě. A bylo to na moři znát, že je daleko agresivnější a živější. Voda nám podrážela nohy a holky jsme museli držet, aby nám neuplavaly. Ovšem houpání se na vlnách bylo zábavnější. I když tu a tam nás vlna spláchla a sůl v očích nám radost neudělala. Protože jsme si při příchodu na pláž všimli domorodců stavějící stánky, dospěli jsme k názoru, že se zde budou konat večerní trhy. A rozhodli jsme se, že místní nabídku musíme okouknout. Koupali jsme se až do večera a Lucka po dlouhém a náročném (půlročním) chipsovém půstu zakoupila na večer pravé, nefalšované Mallorské brambůrky.

Večerní zábavou (po náročné večeři) bylo karaoke. Jelikož tento druh zábavy (veřejného ztrapňování) nepatří do našeho oblíbeného a hlavně protože jsme měli v plánu navštívit stánky, jsme vyrazili na noční návštěvu pláže. Nabízené zboží nebylo zrovna toho druhu, které jsme si vysnili. Namísto suvenýrů typických pro zdejší kraj ležely na deskách skládacích stolků výrobky dostupné v jakémkoliv obchodě u nás. Jediné, co nás opravdu zaujalo byly ručně psané (malované) nápisy. Bohužel cena uvedená na cedulce platila pro jediné písmeno, ne nápis. A když jsme s Luckou spočetli, že za dvě krásné cedulky se jmény bychom vyplázli majlant, rychle jsme pokračovali jinam. Pán, který si nechával zvěčnit svoje křestní jméno to měl daleko levnější. Jmenoval se Oto. Naprostým protikladem byla návštěva noční pláže. Písek sice mírně studil do nohou, ale mořská voda byla jako kafe. Navíc výhled byl daleko více romantický, než při denním nánosu turistů. Hladinu zdobily jemné vlnky, na obzoru se tyčily obrysy skalních útvarů a světla měst na druhé straně zálivu se zrcadlila na hladině.

Při zpáteční cestě nám Julinka oznámila, že by se ráda vyspala a tudíž si přeje ulehat a ráno se probouzet vedle kohokoliv jiného, než sestry. Terezčin spánek je totiž hodně energický. Jinými slovy, kope kolem sebe. Protože lůžko v kuchyni bylo dvoupodlažní (spodní bylo o deset centimetrů níže než horní), poprosil jsem Terezku, jestli by na mě v noci dávala pozor a spala se mnou v kuchyni. Netrvalo dlouho a spali jsme oba. On totiž přímořský vzduch a pozdní večerka dělají své.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 17.10.2022 15:06:42

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 17.10.2022 15:06:51

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Nekonečná cesta

Jako zaslouženou odměnu za úspěšně zakončený školkový rok a přijetí na základní školu (holkám) i jako nutnou relaxaci (pro nás rodiče) jsme se rozhodli, že během letošního léta smočíme svá těla v moři. Že si kromě stanování a výletů po naší krásné vlasti zajedeme do ciziny a pořádně si to užijeme. Z katalogů, které Lucka pilně sbírala, jsme vybrali Mallorcu. Jeden z ostrovů Baleárského souostroví patřící Španělsku. Pro nás všechny to byla první návštěva této země. Ovšem daleko před tím, než jsme s kufry cestovali na letiště, zažili jsme první napínavé dobrodružství.

2. díl: Ve vlnách Středozemního moře

Od dokonalého nočního odpočinku nás dělilo jen několik maličkostí. Vrčící lednice, celou noc běžící klimatizace s patrně chybně nastaveným termostatem a přikrývka velmi podobná prostěradlu. Naštěstí tyto rušící elementy, kdy jsme se budili a muchlali se do hadru, naprosto přebil kladný fakt, že slečny ve vedlejší místnosti spaly až do neuvěřitelné osmé hodiny ranní. Během přípravy na snídani jsme si na svých tělech všimli malých červených pupínků. Ty se vyskytovaly v hojném počtu téměř všude. Nebyly to příušnice, alergie, anebo projev exotické nemoci. Byly to komáří štípance. Jejich svědění bylo tak intenzivní, že jsme aplikovali chladivý gel nejen na slečny, ale i na nás.

3. díl: Na hradbách

Sobotní ráno jsme začali ještě později než v předcházející dny. Když nás přišla maminka v devět hodin vzbudit, nevěřil jsem při pohledu na hodinky svým očím. Rychle jsme se oblékli a vyrazili na snídani. Bohužel tam jsme zjistili, že dlouhé lenošení má za následek krutý trest. Jídelna byla v obležení. Podle počtu strávníků se zdálo, že hotely ze širokého okolí byly uzavřeny a všichni se přišli najíst sem. Nandat jídlo, zajistit pití a posadit se ke stolu se nám nakonec samozřejmě podařilo, ale dalo to zabrat. Plán na dnešní den jsme raději probírali v klidu našeho pokoje. Slunce bylo zahaleno mrakem a tak jsme se rozhodli, že půjdeme navštívit historické centrum Alcúdia. Přípravám a kontrolám jsme věnovali vskutku hodně času. Octnout se uprostřed neznámé krajiny bez potuchy kde se nacházíme se nechtělo nikomu z nás.

4. díl: Když delfíni tančí

Snídaně byla pro mě nuceně náročnější. Čekal nás totiž celodenní výlet bez zajištěného obědu. Narval jsem se tedy k prasknutí. A svého rozhodnutí jsem po deseti minutách samozřejmě litoval. V pokoji, kam jsme se ještě po snídani vrátili, jsme posbírali všechna zavazadla (narvaný batoh a foťák), zkontrolovali čas a informace a vydali se k nedalekému hotelu Alcúdia Park, kam měl být přistaven autobus. Hotel byl vskutku blízko a my, po chvilce váhání, se postavili k ostatním čekajícím. Téměř na minutu přesně se dostavil autobus, ale za ním zaparkoval další a pak další. Lehce jsme panikařili. Otázka, do kterého se máme posadit však nezůstala dlouho nezodpovězená.