Jak jsem přesedlal z koňských sil na černé zlato

4. díl: Rozloučení

A to nejlepší, ale bohužel také nejsmutnější, na konec. Protože se z některých mých kolegů stali přátelé a kamarádi, naučil jsem se díky nim spousta věcí a prožil mraky veselých příběhů, rozhodl jsem se se s nimi pořádně rozloučit. Tedy až poté, co mi bylo Michalem sděleno, že jestli to neudělám, už se mnou nepromluví. Tento akt lze pojmout různými způsoby, ale já jsem zvolil posezení a rozjímání u společné tabule. Jinak řečeno, uspořádal jsem hospodu. Ovšem nebylo to tak lehké, jak se zprvu zdálo. Nalézt podnik, který splňuje nemalá kritéria (kapacitní, cenová i komfortní) a navíc je dostupný není lehké. Nechtělo se mi tahat pětadvacet lidí na druhou stranu hlavního města, cpát je do sálu pro deset, anebo je pozvat do pajzlu. Proto jsem se obrátil na kolegy a provedl malý průzkum.

úterý 30.07.2019 publikovaný historky z práce Jenda
KDO (osoby a obsazení) kolega(ové) /
PROČ (důvody a účely) práce /

Samozřejmě počet nabízených alternativ je přímo úměrný počtu dotázaných. Do placu byly hozeny obecně známé lokály z blízkého okolí, několik restaurací dostupných po ujetí dvou tramvajových zastávek a našli se i tipy z centra. Nad některými jsem uvažoval, jiné jsem okamžitě zavrhl. Obával jsem se toho, že první polovina pozvaných odmítne hned, druhá se pak nedostaví. Nakonec volba padla na restaurant & café Nola. Moc mě totiž zaujala jejich zahrádka, kterou jsem považoval v parných dnech, které jsme zrovna prožívali, za jednoznačnou výhodu. Zadal jsem žádost o rezervaci a nechal věci plynout.

Hned druhý den mi volal pracovník restaurace, že obdrželi mojí rezervaci a zobal ze mě informace. Co budeme pít, jestli budeme něco jíst a že zahrádka není k dispozici, protože na stejný den si již rezervovala jiná skupina. Dodal ale, že podle aktuální předpovědi hrozí silný déšť a bouřky, takže stejně možná všichni skončíme vevnitř. Navíc vnitřní prostory jsou tak velké, že rozhodně nebudeme drkat lokty o sebe. Co mě velmi potěšilo, že jsem nemusel osobně potvrzovat objednávku, ani skládat zálohu. Muž mi doslova řekl, že „když jsem vyplnil telefonní číslo, přeci nejsem tak blbej, abych pak nepřišel“. Souhlasil jsem. S obojím. S tím, že nejsem a s rezervací.

Poslední dny se, na rozdíl od mého očekávání, odehrávaly velmi pracovně. Ne snad, že bych byl tak důležitý, ale období dovolených zapříčinilo, že předávání materiálu (duševního a nehmotného) a kompetencí bylo jaksi časově náročné. S pár hodinami přesčasů jsem se předposledního dne dočkal. Moje pozvánka vytvořená do pracovních mailů kolegů asi nebyla moc věrohodná, protože se mě několik pracovníků přišlo zeptat, jestli ten dnešek skutečně platí. I když začátek společného loučení jsem zvolil na půl šestou, odběhl jsem ještě domů. Převléci se a nechat doma co nejvíce věcí, které bych mohl ztratit.

Předpověď skutečně nelhala a mou cestu, která byla velmi krátká, zkropil déšť. I když jsem přišel na čas, u dlouhého stolu sedělo již několik hostí. K mému velkému překvapení mě posadili na místo v čele stolu, které bylo volné. Se všemi jsem se pozdravil a objednal si pivko. S tím byl trochu trabl. Čekal jsem klasickou nabídku desítku, dvanáctku a nějaký speciál. Ale ouha, pravda byla jiná. V nabídce tyto stupně byly, ale jedna byla ovocná, druhá ani nevím jaká. Nejprve jsem si tedy objednal jakousi limonádu a později jsem požádal číšníka, aby mi přinesl mok, který se nejblíže přibližuje normálnímu pivu.

S postupem času se volná místa stolu plnila. Měl jsem radost, že dorazili lidi, kteří svou účast potvrdili. Nadchlo mě, že se ukázali i lidi, kteří přítomnost nepotvrdili, ale skutečnou radost mi udělali kolegové, kteří přišli i přes to, že se nalézali na dovolené, anebo měli naplánovanou jinou, navíc rodinnou, aktivitu. Hostí bylo hodně a času málo. Nemohl jsem se tedy každému věnovat tak, jak bych si přál. Proto jsem se několikrát za večer posunul k nějaké skupince (části stolu) a zavzpomínal na příběhy dávno minulé i aktuální palčivé problémy. Bohužel jsem si nemohl nevšimnout, že mnoho lidí nebylo úplně spokojeno s frekvencí dodávek tekutin a obsahem sklenic. Doslovnou výtku jsem naštěstí nedostal od nikoho.

S příchodem Zdendy, který se z důvodu otcovských povinností dostavil jako poslední, se spustila smršť událostí. Sedící se zvedli, umístili mne do prostoru a obdarovali mne dvěma dárkovými taškami. V jedné byla lahev lihoviny a v druhé cosi papírového, stočeného a při bližším ohledání jsem zjistil, že popsaného. Celý tým se mi zvěčnil na roli toaletního papíru, abych si s ním v budoucnu mohl... Tuto originální pamětihodnost na mě poté namotali a postavili se kolem mě. Vznikla fotka, která mi bude napořád připomínat skvělý tým a osobitý smysl pro humor.

Pak už se společnost drobila. Někdo se odebral domů, protože ho čekala ještě dlouhá a strastiplná cesta (ostatně jako každého, kdo využívá služby ČD), někdo byl sice na odchodu, ale ještě se dal zlomit k poslednímu „malému“ a někomu se odejít rozhodně nechtělo. Já byl mezi nimi. O třiadvacáté hodině nezbyla v restauraci ani noha. Zavírali. Dva Pavlové, Michal, Karel a já jsme se vydali na noční dobrodružství. Samozřejmě na něm, krom posedávání a již řídkého pití, výrazně klesala kvalita konverzace. Od technických témat jsme se dostávali k hodnocení kapel již dávno rozpadlých a probírali jsme nenapravitelné křivdy dějin. Pro některé to bylo tak nezábavné, že se odebrali přeci jen domů spát, anebo si ustlali u stolu.

Poslední den, jemuž předcházela skutečně krátká noc, jsem v práci spíše překážel, než pomáhal. Ale protože jsem slíbil svou účast a navíc jsem neměl splněny povinnosti odchozího (jako všechno vrátit), musel jsem se tam ukázat. Jak moc k smíchu jsem připadal kolegům, nevím. Ale požadavky na mě ještě padaly, takže mě nejspíše spatřovali jako schopného. Krize (duševní) na mě přišla s šestnáctou hodinou. Pro některé to byl konec pracovní doby a přišli mi naposledy potřást rukou. I když jsem si říkal, že nebudu sentimentální, málem jsem zatlačoval slzu. Loučení s lidmi, kteří už nebyli jen kolegové, ale blízcí kamarádi a téměř životní partneři :), bylo skutečně těžké.

Poslední mail jsem odeslal, odevzdal počítač i přístupovou kartu. Když se se mnou Charlie ve dveřích rozloučil slovy: „tak ahoj“ a dveře zaklaply, bylo mi hrozně.

Všem kolegům (zahrnuje samozřejmě i kolegyně), s kterými jsem měl tu čest pracovat, bych chtěl poděkovat za ta krásná léta. Nebylo dne, kdybych se od srdce nezasmál, anebo nevyváděl nějakou lumpárnu. Tým, který jsem opustil byl jedním z nejlepších, s kterým jsem mohl pracovat. Pevně doufám, že se dál budeme vídat a pokračovat v rozdělané srandě, kterou jsme tady začali. Všem přeji hodně štěstí ať už v pracovním, anebo soukromém životě.

PS: a mnohokrát děkuji za ten úžasný dárek, který jsem od Vás dostal a bohužel ani nepoděkoval, protože jsem netušil, že je v tašce schovaný.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 23.08.2019 07:23:02

vynikající

Milda hodnotil(a) 20.08.2019 11:42:42

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Milda napsal(a) 20.08.2019 11:43

Copak bylo v te tasce skovane?

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 20.08.2019 12:43

Představ si Mildo, tak dlouho jsem ztěžoval obsluze tiskárny přístup kolem a neustále otravoval svěží openspacový vzduch propoceným dresem, až jsem okolí ujistil v tom, že mě jízda na kole baví. A tak jsem dostal poukaz na cyklistickou výbavu :)

vytvořit / odpovědět

Lucík napsal(a) 23.08.2019 07:24

Jeníku, skoro ukápla slza i mě při čtení článku. Snad i v nové práci budeš mít spoustu přátel a kamarádů a budeš tam spokojenej.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: První minuty

Po osmi dlouhých, krásných a zajímavých letech jsem se rozhodl změnit firemní barvy a odložit žlutočernou s logem koně. Pro nezasvěcené, nebyl jsem zaměstnán jako závodní jezdec, neboť Ferrari má ve znaku sice oře, ale na červeném podkladu. Jednoho dne mi zazvonil telefon, ze sluchátka zazněl známý hlas a pozval mě k nezávazné schůzce ohledně nabídky nové práce. Již nějakou dobu jsem rozmýšlel nad pracovní změnou a proto souhlasil. Na první schůzku navázala druhá a já dospěl k názoru, že změna bude dobrou volbou. A jak to tak bývá, během procesu přeměny se samozřejmě událo mnoho nevšedního.

2. díl: Zdravotní prohlídka

I když jsem zdravý jako řípa (zatím), chápu, že nasadit si do firmy bacily prolezlého, nahluchlého, anebo chromého člověka je risk. Proto jsem nepřikládal nutnosti podrobit se vstupní lékařské prohlídce žádnou nevoli. Bohužel pro mne, nepřikládal jsem tomu ani pozornost a pořízení výpisu ze zdravotní dokumentace jsem neustále oddaloval. Když se přiblížil termín mého nástupu, musel jsem začít jednat. Vstupní lékařská prohlídka musela být provedena ještě před nástupem do nového zaměstnání. A ouha. Narazil jsem. V den, kdy jsem začal úkol řešit, nastoupil můj obvodní lékař dvoutýdenní dovolenou. A vracel se až pátého následujícího měsíce. Tep se mi zrychlil a začal jednat. Zjistil jsem si kdo je zastupujícím lékařem, telefonicky se s ním spojil a zjistil, že supl je určen pouze pro urgentní případy a nemá (v tomto případě doktorka) přístup do kartotéky pacientů. Tudíž mé žádosti, ať byla jakkoliv zoufalá, nemohlo být vyhověno.

3. díl: Vstupní maraton

Jako zatím v každé firmě, kde jsem působil, byla součástí zaškolení série vstupních školení. V tomto případě mi přišla pozvánka hned na dva dny. Z harmonogramu jsem měl možnost dozvědět se o tématech, která budou probírána. Na některá jsem se těšil, na jiná méně, u dalších jsem ani nevěděl, o čem pojednávají. Co mě ale po několika vteřinách studia šokovalo, byl jazyk, ve kterém budou školení vedena. Nepředpokládal jsem, že EN je zkratkou pro češtinu. Pocítil jsem naplno handicap, který mě provází již několik let. Obavy mě vybičovaly k tomu, abych se svěřil kolegům. Tým mě ovšem ujistil v tom, že úroveň náročnosti není vysoká a běžně znalý jedinec musí rozumět. Licitovat nad tím, jestli jsem právě tento jedinec, se mi nechtělo.

4. díl: Rozloučení

A to nejlepší, ale bohužel také nejsmutnější, na konec. Protože se z některých mých kolegů stali přátelé a kamarádi, naučil jsem se díky nim spousta věcí a prožil mraky veselých příběhů, rozhodl jsem se se s nimi pořádně rozloučit. Tedy až poté, co mi bylo Michalem sděleno, že jestli to neudělám, už se mnou nepromluví. Tento akt lze pojmout různými způsoby, ale já jsem zvolil posezení a rozjímání u společné tabule. Jinak řečeno, uspořádal jsem hospodu. Ovšem nebylo to tak lehké, jak se zprvu zdálo. Nalézt podnik, který splňuje nemalá kritéria (kapacitní, cenová i komfortní) a navíc je dostupný není lehké. Nechtělo se mi tahat pětadvacet lidí na druhou stranu hlavního města, cpát je do sálu pro deset, anebo je pozvat do pajzlu. Proto jsem se obrátil na kolegy a provedl malý průzkum.