Jak jsem přesedlal z koňských sil na černé zlato

1. díl: První minuty

Po osmi dlouhých, krásných a zajímavých letech jsem se rozhodl změnit firemní barvy a odložit žlutočernou s logem koně. Pro nezasvěcené, nebyl jsem zaměstnán jako závodní jezdec, neboť Ferrari má ve znaku sice oře, ale na červeném podkladu. Jednoho dne mi zazvonil telefon, ze sluchátka zazněl známý hlas a pozval mě k nezávazné schůzce ohledně nabídky nové práce. Již nějakou dobu jsem rozmýšlel nad pracovní změnou a proto souhlasil. Na první schůzku navázala druhá a já dospěl k názoru, že změna bude dobrou volbou. A jak to tak bývá, během procesu přeměny se samozřejmě událo mnoho nevšedního.

čtvrtek 01.08.2019 16.08.2019 14:58:08 publikovaný historky z práce Jenda
KDO (osoby a obsazení) kolega(ové) /
PROČ (důvody a účely) práce /

Jeden z mnoha emailů, které jsem před nástupem obdržel, obsahoval informace o průběhu prvního dne. Měl jsem se mezi půl devátou a devátou hodinou dostavit na recepci firmy, odkud budu vyzvednut jednou ze tří pracovnic osobního oddělení. Samozřejmě jsem chtěl ukázat, jak se těším do práce a tak jsem před recepcí postával už několik minut před termínem. Nervozita u mě nevládla. Jakmile se velká ručička dotkla šestky, postavil jsem se k pultu recepčních a slečně s vybaveným hrudníkem (který nezvládalo zakrýt tričko) oznámil svou přítomnost.

„Dobrý den, já jsem Honzík a dneska jdu poprvé do práce“.
Slečna zvedla zrak a bez jediné změny na tváři pronesla nudně: „no a?“.
Samozřejmě jsem se nenechal odradit a pokračoval s úsměvem na tváři: „Tak jestli byste byla tak hodná a zavolala mi někoho z HR“
Kozatka nepohnula brvou a vrátila mi otázku: „No a koho mám zavolat?“

Užuž jsem měl nutkání se obrátit na její kolegyni s nadějí, že snad pobrala trochu více schopností komunikace, ale vytrval jsem. Našel jsem na telefonu mail, přečetl pasáž s instrukcemi a přečetl tři jmenované pracovnice osobního oddělení. Má snaha nedopadla na úrodnou půdu. Slečna mi znovu naznačila, že si nepotřebuje vybrat ze tří jmen, ale chce po mě jasně definovat osobu, kterou má kontaktovat. Vzdal jsem to a poprosil jí, ať to vezme v abecedním pořadí.

Na výzvu jsem se posadil do křesla nedaleko recepce a pozoroval dotyčnou, jak něco huhlá do sluchátka. Mezitím přišla jiná mladá dáma, evidentně ze stejného důvodu. A procházela naprosto stejným rituálem. Neposadila se však do křesel, ale zůstala stát opřená o stolek recepčních. Zanedlouho sestoupila po schodech zaměstnankyně společnosti, podala si se slečnou ruce a odvedla jí pryč. O mě neprojevil nikdo sebemenší zájem. Tak jsem si spokojeně čekal dál. Ve dveřích se objevil mladík. Nový zaměstnanec. Blablabla, stejný příběh. Tentokrát jsem se rozhodl, že se k doprovodu nacpu, abych tu nesmrděl ještě do oběda. Ale všechno bylo jinak.

Kolem prošel Jirka (na jehož popud jsem se stal zaměstnancem firmy) a všiml si mne. Protáhl mě přes turnikety abych nemusel čekat a předal do rukou nastávajícího šéfa (Mirka), který zrovna telefonoval. Když Mirek dotelefonoval, nechápavě na mě hleděl a oznámil mi, že mám čekat u recepce na příchod někoho z HR, protože tak je to domluvené. Tak jsem se vrátil. A víte co? Mladík byl pryč. Vzhledem k tomu, že do deváté hodiny zbývalo pouhých deset minut, oslovil jsem druhou recepční a požádal jí, jestli by nekontaktovala personalistku. Můj předpoklad, že změna recepční bude k lepšímu, nebyl správný. Zřejmě nepřístupnost je jejich hlavní náplní práce. Přestal jsem si jich však všímat ve chvíli, kdy přišla slečna z HR. Byl jsem zachráněn. Dneska skutečně nastoupím.

V konferenční místnosti obsahující jeden stůl, čtyři židle a dva nováčky jsem zaujal sedavou polohu a nepřítomný pohled. Zanedlouho jsem byl ale vyzván, abych místnost zase opustil a šel podepsat náležité dokumenty. Slečna Adriana uchopila tužku a začala procházet seznam listin, které po mě (jak bylo oznámeno) budou vyžadovány. Ovšem moc položek si neodškrtla. Chybělo mi maturitní vysvědčení, evidenční list důchodového pojištění, rodné listy holek, vstupní zdravotní prohlídka. Vlastně doložit jsem mohl jen občanku, kartičku pojištěnce a výpis z rejstříku trestů. S pohledem smutného psa jsem personalistce slíbil, že všechno dodám v nejkratší možné době. S povzdechem můj slib akceptovala, předala mi dárkovou tašku ve firemních barvách a poslala mě zpátky do zasedačky prostudovat etický kodex a příručku zaměstnance.

Vědom si prohřešků s nedodanými dokumenty jsem četl obě publikace velmi pečlivě. I když jsem to neočekával, rozhodl jsem se být připravený na závěrečný kvíz. Ten však nepřišel. Zato se dostavil ajťák s notebookem. Rozhlédl se po nás a zeptal se, komu že ten počítač nese. Nehlásil jsem se, ale recepční, ani obchoďák se o zařízení nepřihlásili, tak jsem ho získal já. Podepsal jsem předávkový papír a bylo. Odcházející ajťák si předal dveře s Mirkem a ten mě odvedl k mému pracovnímu stolu. Tím byl vstupní proces u konce. Na desce polohovatelného stolu stály dva monitory a jakási malá krabička o jejích funkci jsem neměl ponětí. Ale to jsem samozřejmě nemohl přiznat. Mirek mi, zatímco jsem vybaloval napájecí šňůru, zapojil notebook do toho divného zařízení a všechno se rozběhlo. Uvítala mě obrazovka desítkových oken.

No a pak už jsem se jen divil. Kluci kolem mě hovořili neznámou řečí a používali termíny, které jsem nikdy před tím nezaslechl. Ocitl jsem se v jiném světě. Ale alespoň mluvili česky a slovensky. Některé věci tu byly však stejné, jako ve všech předchozích zaměstnáních. Toalety, kávovar, polohovací židle a vykazování práce.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Milda hodnotil(a) 20.08.2019 11:31:03

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Jenda napsal(a) 16.08.2019 14:59

Další překvapení, které na mě čekalo, bylo 3500 nepřečtených mailů. Ale řešením nebylo je klasicky smazat, ale roztřídit je podle obsahu. Přeci jsou to reporty!

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: První minuty

Po osmi dlouhých, krásných a zajímavých letech jsem se rozhodl změnit firemní barvy a odložit žlutočernou s logem koně. Pro nezasvěcené, nebyl jsem zaměstnán jako závodní jezdec, neboť Ferrari má ve znaku sice oře, ale na červeném podkladu. Jednoho dne mi zazvonil telefon, ze sluchátka zazněl známý hlas a pozval mě k nezávazné schůzce ohledně nabídky nové práce. Již nějakou dobu jsem rozmýšlel nad pracovní změnou a proto souhlasil. Na první schůzku navázala druhá a já dospěl k názoru, že změna bude dobrou volbou. A jak to tak bývá, během procesu přeměny se samozřejmě událo mnoho nevšedního.

2. díl: Zdravotní prohlídka

I když jsem zdravý jako řípa (zatím), chápu, že nasadit si do firmy bacily prolezlého, nahluchlého, anebo chromého člověka je risk. Proto jsem nepřikládal nutnosti podrobit se vstupní lékařské prohlídce žádnou nevoli. Bohužel pro mne, nepřikládal jsem tomu ani pozornost a pořízení výpisu ze zdravotní dokumentace jsem neustále oddaloval. Když se přiblížil termín mého nástupu, musel jsem začít jednat. Vstupní lékařská prohlídka musela být provedena ještě před nástupem do nového zaměstnání. A ouha. Narazil jsem. V den, kdy jsem začal úkol řešit, nastoupil můj obvodní lékař dvoutýdenní dovolenou. A vracel se až pátého následujícího měsíce. Tep se mi zrychlil a začal jednat. Zjistil jsem si kdo je zastupujícím lékařem, telefonicky se s ním spojil a zjistil, že supl je určen pouze pro urgentní případy a nemá (v tomto případě doktorka) přístup do kartotéky pacientů. Tudíž mé žádosti, ať byla jakkoliv zoufalá, nemohlo být vyhověno.

3. díl: Vstupní maraton

Jako zatím v každé firmě, kde jsem působil, byla součástí zaškolení série vstupních školení. V tomto případě mi přišla pozvánka hned na dva dny. Z harmonogramu jsem měl možnost dozvědět se o tématech, která budou probírána. Na některá jsem se těšil, na jiná méně, u dalších jsem ani nevěděl, o čem pojednávají. Co mě ale po několika vteřinách studia šokovalo, byl jazyk, ve kterém budou školení vedena. Nepředpokládal jsem, že EN je zkratkou pro češtinu. Pocítil jsem naplno handicap, který mě provází již několik let. Obavy mě vybičovaly k tomu, abych se svěřil kolegům. Tým mě ovšem ujistil v tom, že úroveň náročnosti není vysoká a běžně znalý jedinec musí rozumět. Licitovat nad tím, jestli jsem právě tento jedinec, se mi nechtělo.

4. díl: Rozloučení

A to nejlepší, ale bohužel také nejsmutnější, na konec. Protože se z některých mých kolegů stali přátelé a kamarádi, naučil jsem se díky nim spousta věcí a prožil mraky veselých příběhů, rozhodl jsem se se s nimi pořádně rozloučit. Tedy až poté, co mi bylo Michalem sděleno, že jestli to neudělám, už se mnou nepromluví. Tento akt lze pojmout různými způsoby, ale já jsem zvolil posezení a rozjímání u společné tabule. Jinak řečeno, uspořádal jsem hospodu. Ovšem nebylo to tak lehké, jak se zprvu zdálo. Nalézt podnik, který splňuje nemalá kritéria (kapacitní, cenová i komfortní) a navíc je dostupný není lehké. Nechtělo se mi tahat pětadvacet lidí na druhou stranu hlavního města, cpát je do sálu pro deset, anebo je pozvat do pajzlu. Proto jsem se obrátil na kolegy a provedl malý průzkum.