Co se dělo o Vánocích

2. díl: Jak jsme sledovali světýlka

Do prvního rána roku 2019 jsme procitli nevyspalí a unavení. Na našich slečnách se nijak neprojevilo, že šly spát o dvě hodiny později. Vstaly dle jejich standardu. Manželka byla natolik ohleduplná, laskavá a obětavá, že mě nechala ještě lenošit. Když jsem se i já objevil v obýváku, hraní bylo v plném proudu. Podlahu pokrývaly mašinky, koníci, fonendoskop, fén a další Ježíškovy vymoženosti. Abychom umožnili i dcerám okusit krásu příchodu nového roku, tedy tu barevnou část (ohňostroj), kývli jsme Lukášovi na jeho nabídku. Navrhl nám, že bychom mohli pozorovat výtvor pyrotechniků společně, z velmi lukrativního místa. Samozřejmě jsme nadšeně souhlasili a těšili se.

úterý 01.01.2019 publikovaný události s kamarády a přáteli Jenda

S programem dne jsme seznámili i holky, aby se i ony měly na co těšit. Vize blikající oblohy a večerního výletu je však moc nenadchla, ale fakt, že znovu uvidí Davídka, Domču a Lukáše je očividně potěšil. Poslední den mého volna utekl, chlebíčky, jednohubky a další Silvestrovské pochutiny povážlivě mizely a večer se přiblížil. Oblékli jsme se a vyrazili na místo srazu. Tím byl rohový dům stojící nedaleko Hlavního nádraží, ale na dosah vzdálený nádraží Masarykovu. Mžilo, ale vchod budovy nám poskytl dostatečný úkryt pod mokrem. Holky vyhlížely Lukášovo auto, i přes zákaz přešlapovaly pomyslnou hranici (schod) a Julinka zdravila kolemjdoucí. Když kolem projelo tmavomodré auto a z okna mávala Káťa, vypuklo obecné veselí. Holek i naše.

Lukáš nám prozradil, že nás provede tajuplnými Pražskými uličkami a část cesty podnikneme temnými Stínadly (žlutým špendlíkem vybaven nebyl nikdo). Prošli jsme skrz nejstarší nádraží v Evropě, současně jediné koncové v Praze (cesta byl k mé radosti i s výkladem) a pokračovali dál Havlíčkovou ulicí. Překročili jsme Na Poříčí, propletli se spletitými uličkami a ocitli se před kostelem svatého Petra. Jak, to skutečně netuším. Odtud to bylo na nábřeží, kde jsme měli stát, už jen kousek. Já si dosytosti mohl užívat Lukášova průvodcovství, protože Julinka s Terezkou se držely výhradně ženských rukou. Na nábřeží bylo sice trochu hustěji než v normálu, ale prostoru bylo ještě hodně. Kyvadlo jsme měli krásně před sebou, časová rezerva byla více než dostačující a z repráků se nesla doprovodná zvuková kulisa.

Jak bylo v médiích avizováno, deset minut před začátkem představení zazněl výbuch. To vytvořilo na tvářích našich dcer jisté zděšení, i když se zatím velmi hezky zaměstnávaly (jídlem od Káti). Ujistili jsme cácory, že se nejedná ani o bubáka, natož čertíka. Drobné váhání v nich však zůstalo. Naprostý šok přišel minutu před začátkem, kdy rány byly tři. Julinka se pustila do pláče a mezi jednotlivými vzlyky prosila o návrat domů. Vzal jsem jí do náruče a utěšoval. Ale nenašel jsem ten správný způsob, jak jí oznámit, že už se nehneme z místa a navíc ani nevím, kterým směrem. Tak jsem jí vyprávěl o budoucích krásných barvičkách a svítících kytičkách. Všechno marné. Zavrtala hlavu do mého ramene a plakala. Lucka měla s Terezkou stejné trápení.

Vypukl ohňostroj a obloha začala zářit barvami. Protože jsem Julince popisoval dění, vzbudilo to v ní zájem a za chvilku otočila opatrně hlavu. I když jen na okamžik. Opatrnost v ní sice přetrvávala až do konce představení, ale dobrou polovinu rachejtlí viděla. Dokonce se na její tváři objevil i úsměv a radostně mi popisovala, jaká barva se teď vykreslila na horizontu (i když někdy špatně). Desetiminutová projekce skončila, následoval bouřlivý potlesk a masy se daly do pohybu. My jsme pochopitelně nepodlehli šílenství a drželi svoje pozice dál. Když se okolí trochu rozprostřelo, dali jsme se do pohybu i my.

Návrat se odehrával po mírně odlišné trase. Díky tomu jsme se akorát včas nacházeli u obchodního domu Kotva, potažmo Palladium. V tu dobu se totiž nechala Terezka slyšet, že by ráda upustila kapalinu ze svého ústrojí. Sice se to nehodilo, ale bylo to nutností. Už samotné dveře nákupního střediska vypadaly děsivě. I když byly dokořán, průchod byl díky davům (mířícím dovnitř i ven) nemožný. Popadli jsme děcka tak, aby byly všem na očích a prorvali se dovnitř. Pohltila nás lidská vlna a nám nezbývalo nic jiného, než se modlit, aby tekla správným směrem. Naštěstí tomu tak bylo. Vyjeli jsme jedno patro, jedno vystoupali po svých a ocitli se v samém srdci rychlého občerstvení. Celkem zmatené navigační cedule nám nakonec ukázaly dvoukřídlé vrata nesoucí znak panáčka a panenky. Stačilo se jen probít haldou žvýkajících, zevlujících, překážejících a náhodně pohybujících se individuí. Uvnitř ani kapacita zhruba dvou desítek mušlí nestačila pokrývat požadavky. Jinými slovy, bylo to peklo.

Když jsme se vypotáceli a znovu okusili krásu čerstvého vzduchu (i když pražského), připadali nám ulice prázdné. I když Florenc byla nedaleko, rozhodli jsme se dojít znovu až Hlavnímu nádraží, abychom nebyli vystaveni komplikovanosti přestupů. Vyplatilo se to. Káťa, kluci a Lukáš nás doprovodili až k zastávce. Zřejmě z obav, že bych rodinu zavedl do záhuby. Chtěl bych poděkovat všem za společnou výpravu a zážitek v novém roce.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 11.01.2019 06:28:33

vynikající

Milda hodnotil(a) 10.01.2019 09:27:28

vynikající

Lucík hodnotil(a) 08.01.2019 19:42:58

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lukáš hodnotil(a) 11.01.2019 06:28:45

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 08.01.2019 19:43:09

není to do detailu přesně

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 11.01.2019 06:29

I ja dekuji za krasny vecer.

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 11.01.2019 10:46

Bylo to super. A navíc jsem se obohatil o ulice Prahy.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Ještědský výšlap

Silvestr jsme pojali nově, netradičně a spontánně. Společně s Melíky jsme se domluvili na dopoledním výletě. Z původní Ježíškovi cesty sešlo (vzhledem k našim negativním ohlasům), odsouhlasen byl návrh na zdolání Ještědu. Pokud tahle informace v někom vzbudila obdiv, pochopili jste náš úmysl chybně. Nerozhodli jsme se šlapat k vrcholu z Liberce, anebo patky kopce. Dopravili jsme se auty až k poslednímu záchytnému parkovišti Ještědka a odtud těch několik set metrů (dle mapy 881 metr) došli. Ale zpět na úplný začátek. Z Prahy jsme vyráželi něco po deváté s tím, že dohromady jsme se měli setkat v deset hodin na již zmiňované asfaltové ploše. Krom nich účast přislíbili i jejich přátelé (s rodinnou vazbou) Katka a Honza. Když jsme se balili, Lucka mě upozorňovala, že nemám kulicha, rukavice a hodlám si vzít nevhodnou, vycházkovou obuv. Pohlédl jsem z okna, zahlédl slunečný den připomínající jaro a proto nechápal, proč tolik tepelného komfortu. Nicméně jsem se upozornění rozhodl vyslyšet a zimní doplňky si zabalil. Navigováni elektronikou jsme vyrazili.

2. díl: Jak jsme sledovali světýlka

Do prvního rána roku 2019 jsme procitli nevyspalí a unavení. Na našich slečnách se nijak neprojevilo, že šly spát o dvě hodiny později. Vstaly dle jejich standardu. Manželka byla natolik ohleduplná, laskavá a obětavá, že mě nechala ještě lenošit. Když jsem se i já objevil v obýváku, hraní bylo v plném proudu. Podlahu pokrývaly mašinky, koníci, fonendoskop, fén a další Ježíškovy vymoženosti. Abychom umožnili i dcerám okusit krásu příchodu nového roku, tedy tu barevnou část (ohňostroj), kývli jsme Lukášovi na jeho nabídku. Navrhl nám, že bychom mohli pozorovat výtvor pyrotechniků společně, z velmi lukrativního místa. Samozřejmě jsme nadšeně souhlasili a těšili se.

3. díl: Útok na krabice

Na zdech se objevily nové kalendáře, něčemu skončila platnost a u popelnic se zanedlouho začnou objevovat vyhozené stromky. Jinými slovy, ocitli jsme se v roce 2019. Samozřejmě Vám v něm přeji hodně štěstí, úspěchů a spokojenosti. O co bych se s Vámi chtěl podělit, jsou skoro tři týdny volna, které přinesly spousty zážitků. Navíc holky dosáhly věku, kdy je pro ně příchod Ježíška vskutku podstatný (nasvědčovaly tomu dopisy za oknem, s kterými tedy pomohla maminka) a vnímají daleko více, než tomu bylo před rokem. Už v druhé polovině listopadu jsem se těšil na vánoční čas a když jsem čtrnáctého prosince opouštěl sídlo zaměstnavatele, skoro jsem utíkal.