Co se dělo o Vánocích

3. díl: Útok na krabice

Na zdech se objevily nové kalendáře, něčemu skončila platnost a u popelnic se zanedlouho začnou objevovat vyhozené stromky. Jinými slovy, ocitli jsme se v roce 2019. Samozřejmě Vám v něm přeji hodně štěstí, úspěchů a spokojenosti. O co bych se s Vámi chtěl podělit, jsou skoro tři týdny volna, které přinesly spousty zážitků. Navíc holky dosáhly věku, kdy je pro ně příchod Ježíška vskutku podstatný (nasvědčovaly tomu dopisy za oknem, s kterými tedy pomohla maminka) a vnímají daleko více, než tomu bylo před rokem. Už v druhé polovině listopadu jsem se těšil na vánoční čas a když jsem čtrnáctého prosince opouštěl sídlo zaměstnavatele, skoro jsem utíkal.

pondělí 24.12.2018 publikovaný události s kamarády a přáteli Jenda

I když jsme pod stromeček většinu věcí měli, nebylo to všechno. Krom tohoto, existovalo ještě několik úkolů, které jsme museli do Štědrého dne splnit. Prvním z nich bylo obstarání kapra. Tuhle akci měla na starosti výhradně Lucka, protože já se v mase nevyznám, natož v plovoucím. Když přitáhla igelitku lehce připomínající rekvizitu z hororu, oznámila mi, že má pro mě výzvu pro chlapy. Rybu mám ochudit o senzory zraku a žábry. Zkrvavené a nahodile se hýbající torzo ryby mi nahánělo hrůzu. Navíc vidina mých prstů, nořících se do hlubin, nebyla lákavá. Abych se na tento zákrok dostatečně připravil, dala mi manželka chvilku času. V něm, spolu s Terezkou, škrábala kapříkovi šupiny. Dcerce masakr nijak nevadil. Naopak. Brebendila a komentovala krvavou scenérii ostošest. Pak přišlo na řadu to nehorší, alespoň pro mě. Duševně jsem se obrnil proti nevolnosti, obalil si ruce hadrem a v myšlenkách na rozkvetlou louku provedl pitvu.

Dalším ze zářezů (příjemných) bylo utracení benefitních poukázek. Jejich hodnota nebyla tak nízká, abych je nechal bez výčitek propadnout. A těžko je vybírat divadelní představení na několik měsíců dopředu, když člověk netuší, co bude za týden. Naneštěstí pramálo obchodů přijímá "kulturní stravenky". Záchrana ale byla v tipu, který jsem dostal v práci. Kde je jimi možno platit. Jeden večer jsme tedy věnovali s Luckou tomu, abychom nalezli chtěné a potřebné zboží. A nalezli jsme. Již dlouho sloužící vysavač si žádal výměnu a na stránkách obchodu jsme našli právě takový, jaký se nám líbil. Bylo jasno. Jakmile do mailu doputovala výzva k vyzvednutí, vyrazil jsem (společně s manželkou i dětmi jsme se těšili na nového Artůa). Cestu jsem naplánoval přes rodiče, kterým jsem odvezl vypreparovanou rybu. Šňůra aut, která stála v protisměru ve mě vzbuzovala obavy, neboť jsem plánoval za krátkou chvíli návrat právě tudy. Rybu jsem předal a za použití navigace se přesunul do Michle. Nabral domácí spotřebič a znovu povolal na pomoc navigátora. Elektronika s nepěknou dopravní situací počítala a navrhla mi trasu tak, abych nemusel nikde stát. Díky tomu jsem si užíval cestu ulicemi, o jejichž existenci jsem neměl ani páru. Vlastně nastalo několik okamžiků, kdy jsem pochyboval o tom, že jsem ještě v Praze. Ale všechno dopadlo dobře a já dorazil, nepoznamenán dlouhým stáním, až domů.

Doslova celorodinnou událostí se stalo pečení cukroví. Holky pomáhaly mamině co mohly, někdy dokonce víc, než by si Lucka přála. V malých zástěrkách stála každá na své stoličce a ušmudlaná od mouky rejdila ručkama po válu. Aktivity byly ovšem náročnější na čas, úklid a hlavně trpělivost. Dcerky odmítly poslouchat rady mamky, aby šetřily místem a vykrajovaly maximálně úsporně. Naopak, dvě až tři linecká kolečka se stěží vměstnala na těsto o ploše 400 centimetrů čtverečních. Takže Lucka vytrvale válela a hňácala těsto, aby švitorkám poskytla další šanci. A znovu bez sebemenšího náznaku praktičnosti. Ale to nadšení a radost, kterou holky projevovaly, jsme nemohli poničit. Nakonec se podařilo naplnit spousta plechů cukroví, ty upéct a již mimo dosah dcer naplnit a ozdobit. K mé velké radosti, i radosti holek, porušila Lucka své striktní pravidlo a cukrovinky nandala na mísu a umístila na stůl ještě před Štědrým dnem. Naprostým hitem se staly vanilkové rohlíčky a pro Terezku perníčky (pokud to byl kůň).

Nadešel konečně ten dlouho očekávaný den, na který se těšily nejen slečny, ale i my. Abychom cácorkám ukrátili čekání, v předvečer jsme vyrazili s prskavkami před dům a za vydatného mávání a pořvávání "Ježíšku, kde jsi?" jsme nechali plynout minuty. Povečeřeli jsme o trochu dříve a nahnali holky do koupelny. Zatímco se Julinka s Terezkou cachtaly, přemístili jsme stovky dárků z balkonu po stromek. Holkám evidentně nevadilo, že jsme s maminou oba zmizeli a z obýváku se ozývaly divné zvuky (šustění papíru a cinkání ozdob). Vesele se rochnily dál, dokud jsme neměli hotovo a neoznámili jim, že vodním radovánkám je konec. Velmi opatrně, aby náhodou nezahlédly rozsvícený stromek, jsme je odnesli do pokoje a nasoukali do pyžámek s tím, že budeme vyhlížet Ježíška. Holky zaujaly strategická místa u oken a prováděly rekognoskaci. Já se po několika vteřinách ze společnosti dam omluvil s cílem odskočit si. Hlavním cílem samozřejmě bylo nastavit kameru a zacinkat.

Z pokoje se vydatně ozývalo halekání. To přešlo v nadšený řev, když jsem zvonečkem oznámil příchod dárkonosiče. Za sklem dveří vykukovaly dvě siluety malých postaviček, které v neuvěřitelném tempu nadskakovaly. Pootevřel jsem dveře a v rozzářených očkách spatřil absolutní nadšení. Holky brebendily ostošest. Otevřel jsem tedy dokořán a nechal je pátrat, co se stalo. Zatímco holky byly nadšené nadílkou, my s Luckou jsme si užívali jejich reakce. Střídavě nám oznamovali, že přišel ježíšek, děkovali mu, pak přebíhaly od jednoho dárku k druhému, pištěly a komentovaly co vidí. Nádhernou chvilku však po pár vteřinách obě uzemnily. Zatímco Julinka po nahlédnutí do kočárku vznesla dotaz, kde je nanynka, Terezka zoufala přehrabovala dárky a tázala se, kde je koník. Tohle je nějaká vděčnost? :D

Pak se přístup změnil doslova na závod v trhání papíru a rozbalování dárků. Lucka se v roli rozhodčího snažila z plných sil holky korigovat, aby nevybalily všechno. Měkké dárky, jak jinak, nesklízely takový obdiv jako tvrdé krabice. Když ale Terezka objevila gumového hnědého oře, spustila nepřetržitý proud slov. Jak máma, tak já jsme museli donekonečna přitakávat, že se jedná o koně. Několik kamarádů mi vyprávělo, že rozbalovací proces u stromku trval několik hodin. U nás ne. Za deset minut bylo hotovo. Všude se povalovaly stohy papíru, mašlí, obalů a cedulek. Vánoční scéna se nezměnila až do odchodu holek do postelí. K naší velké radosti museli kočárky (které dostaly) stát blízko lůžka (na dosah ruky) a drobné hračky putovaly na polštář. Jediné, co jsme nepovolili, byl koník, kterého si chtěla Terezka narvat do postele. Nakonec si nechala vysvětlit, že spánek musí hlavně vyhovovat jí, ne gumovému oři. Uspávání nebylo nikterak náročné a holky usnuly celkem rychle a bez větších komplikací. S Luckou jsme si pustili novou pohádku a užívali si zbytek večera. Já s mísou cukroví v náručí.

Následující dny se vlastně hodně podobaly tomu čtyřiadvacátému. Ať už přijeli moji rodiče, byli jsme se podívat u babí, u tetičky, anebo prababiček, holky zapluly pod stromek a kramařily. Díky tomu se prostor zabíraný hračkami rapidně zvětšil a my složitými logistickými machinacemi přeuspořádali jejich uložení. Všem ježíškům, kteří se u nás zastavili, anebo my u nich, mockrát děkujeme. Jen si dovolím poprosit, kromě lásky, kterou chcete projevit zkuste zohlednit i naše bytové prostory.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 17.02.2019 20:27:39

vynikající

Lucík hodnotil(a) 15.02.2019 21:44:56

vynikající

Milda hodnotil(a) 15.02.2019 11:16:00

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 15.02.2019 21:45:07

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 17.02.2019 20:28

A pozitvni natom je,ze letos jsou opet vanoce

vytvořit / odpovědět

Lucík napsal(a) 15.02.2019 21:46

Super článek. Byly to kouzelné Vánoce. A prosím kdepak jsou fotečky?

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Ještědský výšlap

Silvestr jsme pojali nově, netradičně a spontánně. Společně s Melíky jsme se domluvili na dopoledním výletě. Z původní Ježíškovi cesty sešlo (vzhledem k našim negativním ohlasům), odsouhlasen byl návrh na zdolání Ještědu. Pokud tahle informace v někom vzbudila obdiv, pochopili jste náš úmysl chybně. Nerozhodli jsme se šlapat k vrcholu z Liberce, anebo patky kopce. Dopravili jsme se auty až k poslednímu záchytnému parkovišti Ještědka a odtud těch několik set metrů (dle mapy 881 metr) došli. Ale zpět na úplný začátek. Z Prahy jsme vyráželi něco po deváté s tím, že dohromady jsme se měli setkat v deset hodin na již zmiňované asfaltové ploše. Krom nich účast přislíbili i jejich přátelé (s rodinnou vazbou) Katka a Honza. Když jsme se balili, Lucka mě upozorňovala, že nemám kulicha, rukavice a hodlám si vzít nevhodnou, vycházkovou obuv. Pohlédl jsem z okna, zahlédl slunečný den připomínající jaro a proto nechápal, proč tolik tepelného komfortu. Nicméně jsem se upozornění rozhodl vyslyšet a zimní doplňky si zabalil. Navigováni elektronikou jsme vyrazili.

2. díl: Jak jsme sledovali světýlka

Do prvního rána roku 2019 jsme procitli nevyspalí a unavení. Na našich slečnách se nijak neprojevilo, že šly spát o dvě hodiny později. Vstaly dle jejich standardu. Manželka byla natolik ohleduplná, laskavá a obětavá, že mě nechala ještě lenošit. Když jsem se i já objevil v obýváku, hraní bylo v plném proudu. Podlahu pokrývaly mašinky, koníci, fonendoskop, fén a další Ježíškovy vymoženosti. Abychom umožnili i dcerám okusit krásu příchodu nového roku, tedy tu barevnou část (ohňostroj), kývli jsme Lukášovi na jeho nabídku. Navrhl nám, že bychom mohli pozorovat výtvor pyrotechniků společně, z velmi lukrativního místa. Samozřejmě jsme nadšeně souhlasili a těšili se.

3. díl: Útok na krabice

Na zdech se objevily nové kalendáře, něčemu skončila platnost a u popelnic se zanedlouho začnou objevovat vyhozené stromky. Jinými slovy, ocitli jsme se v roce 2019. Samozřejmě Vám v něm přeji hodně štěstí, úspěchů a spokojenosti. O co bych se s Vámi chtěl podělit, jsou skoro tři týdny volna, které přinesly spousty zážitků. Navíc holky dosáhly věku, kdy je pro ně příchod Ježíška vskutku podstatný (nasvědčovaly tomu dopisy za oknem, s kterými tedy pomohla maminka) a vnímají daleko více, než tomu bylo před rokem. Už v druhé polovině listopadu jsem se těšil na vánoční čas a když jsem čtrnáctého prosince opouštěl sídlo zaměstnavatele, skoro jsem utíkal.