Potoulkování Prahou

Protože Lucka nezná Prahu tak do detailu, jako kovaný Pražák, udělalo jí velkou radost, když jsem nadhodil, že bychom se mohli projít po památkách naší stověžaté matičky. Tím jsem si ovšem na sebe upletl bič, protože o Praze toho moc nevím. V podstatě jen to, že na Hlaváku a Vyšehradě se vystupuje druhými dveřmi, máme tu hrad, kde sídlí Vašík a u Vltavy je divadlo. Tím bych svou drahou s velkou pravděpodobností nepřekvapil. Druhou věcí, které jsem se bál při plánování výletu, je můj orientační smysl. K památkám znám cestu od metra, ale že mezi památkou A a památkou B je nějaká silniční spojnice… to je mi zcela zatajeno.

sobota 03.04.2010 03.04.2010 00:00:00 publikovaný události s kamarády a přáteli Jenda

Naštěstí několik dní před tím mi Kubík oznámil, že budou s Markétou v Praze a že bychom se mohli sejít. A protože prý jsme u nich nebyli ještě na návštěvě (a oni ano), jsme pozvaní na návštěvu a koukání (promítání). Čas příchodu jsme tak dlouho upřesňovali, až mi Kubík oznámil, že i oni mají volno a podniknou Pražský výlet s námi.

V půl druhé jsme se sešli (jako hvězdy při předávání Oskarů na točitých schodech) na stanici metra Střížkov a vyrazili vpřed. Protože já jsem zbaběle nechal celé organizátorství na Jakubovi (dával jsem jen pozor, aby se nikdo – hlavně já – neztratil a odháněl jsem přibývající), nestaral jsem se, kam pojedeme.

K mému velkému údivu jsme vystoupili hned na Vltavské. Chvíli jsem přemýšlel, co je tu za památku (že by tržnice?) a protože jsem se zamyslel velmi intenzivně, ujela nám jediná potřebná tramvaj. Na nástupišti jsme si tak udělali příjemnou půlhodinku, a když přijela další, nikdo neměl pochopení pro můj nápad, že ji necháme opět ujet. Vyjeli jsme až na Pražský hrad.

Společně jsme se shodli, že hradní stráž nějak často mrká a tváří se naštvaně. Ono taky, kdo by se tvářil nadšeně, kdyby před ním stálo sto hlav a drmolili mezi cvakáním spouští fotoaparátů. Prošli jsme zahradou, prošli jsme nádvořím, prošli jsme vietnamskou svatbou, propletli se mezi hezkými domečky (co to bylo, uvidíte na fotografiích) a řítili se velmi nahnutou uličkou ke Karlovu mostu. Ten je stále stejně krásný a majestátní, jen tu a tam mu chybí nějaký ten šutr.

Po krátkém přesvědčování, zda-li stojíme před Rudolfinem či Klementinem (prostě před domem, kde se fidlá), jsme podstoupili exkurzi cestovních zavazadel a bagáže. Nevím, jestli to bylo v nějaké cizí měně, ale nejvíce nás uchvátil kufr za 300 000,- Podobné ceny nás dovedly až k Vltavě, kterou jsme překročili (suchou nohou), a posečkali na tramvaj jedoucí blíže k našemu domovu. Ta dorazila a vyklopila nás na Štrosmajeráku (podle toho doktora, co ho hrál Kopecký). Pěšmo jsme doputovali k metru, nasedli jsme a za několik chvil se ocitli v severoměstském kraji. Odtud je to jen pár kroků k Markétě a Kubíkovi.

Jen jsme přišli, dostali jsme dvě věci. Přezůvky a pohoštění. Usadil jsem se tak, abych co nejméně překážel (takže ke stolu s jídlem) a ochutnával. Všechno, co bylo, nebo se v průběhu večera ocitlo na stole, bylo výborné. Jen ten ocet byl přehmat… Povídali jsme si, rozebírali budoucnost (blízkou i dalekou) a poté, co jsme všichni povečeřeli, začalo se s promítáním.

Za celý den byl jediným přehmatem výběr filmu. Nejdříve jsme pozorovali jakousi krvelačnost, což dívky (včetně mě) nesly nelibě a schovávali tváře za prsty. Poté jsme viděli zkrácenou verzi dospívajícího jedince, vyznačující se třemi touhami. A do třetice (všeho dobrého) jsme společnými silami zvolili klasiku, která nám vydržela až do závěrečných titulků. Když promítač v sále rozsvítil, byl ten správný čas se rozloučit a vyrazit domů.

Moc děkujeme za krásně strávený den, pozvání a krásný společenský večer.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

nehodnoceno
článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Milda napsal(a) 13.04.2010 12:07

No ja znam par prazaku co teda prahu taky neznaji :-)

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 27.04.2010 10:52

Mimochodem, strašně se omlouvám Mildovi, kterému jsem (i když nevědomě) lhal. Snad bude má reakce na jeho příspěvek relevantní a dostačující a nebudou za mnou chodit již pánové v černých maskách s brokovnicemi v rukách.

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 27.04.2010 10:50

Já znám jednoho rodilého Pražáka, který je schopný se ztratit i sto metrů od bydliště, jeho orientační smysl není smyslem, ale spíše nesmyslem a do středu města se musí vypravovat zásadně s doprovodem, anebo pouze v dosahu přepravních prostředků. Kdyby byla doba Rychlách šípů, vyrazil by pouze jednou na dobrodružství a již se nikdy nevrátil, neboť by se ztratil. O kom mluvím? Hádejte :)...

vytvořit / odpovědět

Fotogalerie