Nové, inovované a volnočasové vojenské cvičení

2. díl: Vstřebávání knou hau

I když počasáři s nepovedenou předpovědí strašili, středeční ráno se vydařilo. A nezdálo se, ani podle Ondrových zpravodajů v Norsku, že by se to mělo nějak pokazit. Nafasovaná snídaně konečně ukončila pochybnosti, jestli byla anebo nebyla obsažena ve včerejší apanáži. S mírným odkladem (pekař to pokazil) jsem dostal tvarohový závin a lahodný vojenský čaj. Jestli je obsahem i přídavek Bromu se ukázalo s odstupem času jako negativní. Alespoň podle těch narážek, které létaly na začátku následujícího týdne vzduchem. Po snídani jsme zaujali taktické sezení v učebně a bedlivě a pečlivě poslouchali (po sté), jak si správně počínat při střelbě ze zbraní a jak se chovat při hodu granátu. I když bylo povídání zábavné a místy i vtipné, nedozvěděli jsme se nic nového. Zřejmě proto, že na směrnice nesáhl žádný generál už hezkou řádku let.

středa 10.05.2017 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR /

Každou činnost je třeba si osvěžit jak teoreticky, tak i prakticky. Právě z toho důvodu jsme se vysypali na trávník areálu a povelovou techniku si projížděli nanečisto. Pro některé se jednalo o rutinu, ale výjimkou nebyl ani zalehávající voják s odjištěným (cvičným) granátem v ruce, anebo odhozený granát s oběma pojistkami. U střelných zbraní bylo vše jasné. Snad jen na upozornění, že se do zásobníku ty patrony dávají špičatým dopředu. Ale proto si to přece zkoušíme, ne?

Zábava i napětí přišly až s nácvikem taktiky. Neorální dorozumívání průzkumníka s jednotkou někdy připomínalo scénu hvězdičkových filmů. Takovým případem je signalizace nepřítele vyzbrojeného brokovnicemi, přepravujícího se na vozidlech. I přes několikeré okřiknutí jsme se prostě museli řezat smíchy a z vážnosti nezbylo nic. Ale naučil jsem se, jak se přechází komunikace (nemám na mysli zelenou na semaforu), jak zastavit a znovu uvést do chodu jednotku a jak zkoumat okolí při podezření na přítomnost výbušné nástrahy (přece pečlivě). Já, jakožto průzkumník jsem se plně věnoval pátrání. V potaz jsem nedbal ani přepad vedlejšího družstva, co jsem možná měl. Právě ve chvíli, kdy jsme zaujímali kruhovou obranu kolem stromu byl vyhlášen oběd. Taktika šla stranou a my jsme vyrazili do jídelny.

Posilnili jsme se a odpoledne pokračovali v dalším sebevzdělávání. Na programu byla zdravověda. Sám velitel roty nás zasvěcoval (v mém případě se jen pokoušel) do poskytování první pomoci raněnému. Pro lepší pochopení vypustil mezi nás spousta pomůcek a nástrojů, s kterými záchranáři - profesionálové (což Michal je) zacházejí. Školení bylo zajímavé, ale při popisu činnosti u otevřené zlomeniny stehenní kosti jsem málem zkolaboval. Natahování nohy, její fixace, zastavení krvácení. To vše za vydatného řevu, které celé ošetření doprovází, zraněného. Samozřejmě nemohla chybět ani praktický výcvik. Samozřejmě nedošlo k násilnému zlomení údu dobrovolníků, abychom si vyzkoušeli nově zachycené vědomosti na reálném příkladu. Střídali jsme se v rolích zraněný (trpitel) a záchranář (trýznitel) a postup zopakovali. Zajímavé bylo (kupodivu), že pokud byla zraněným žena, bylo daleko více adeptů (vznikaly dokonce i fronty) na záchranáře, než když na stole coby postižený ležel muž.

Zábavné a hodně přínosné (ironie) byla přednáška dorazivšího nadkaprála (anebo co to bylo) o humanitárním právu. Nejdříve nám vysvětlil, co že humanitární právo je, čím se zabývá a co je jeho hlavní náplní. Po shlédnutí několika prezentačních stránek nám vyučující oznámil, že "humanitární právo je něco jako bůh. Všichni ví, že existuje, ale nikdo ho neviděl." Jinými slovy, ve válečném konfliktu existují (anebo by měly) pravidla, ale nikomu se je nechce dodržovat. Ani vítězům, ani poraženým. Navíc přeživší a ti silnější jsou v nevýhodě, neboť se musí později zodpovídat. Členové naší roty si z toho vzali to nejdůležitější. Každý boj je potřeba vyhrát, ale pouze v případě, že nikdo jiný nepřežije. Mnozí chtěli tohle moto převzít jako heslo jednotky a nechat si jej vykérovat na různé části těla.

Posledním rozptýlením dne byla ženijní příprava. Se svým stánkem (projektorem) přijeli dva nadrotmistři. Informace byly podávány rychle, stručně a nijak složitě s velkým důrazem na podkladový obrazový materiál. Když se na plátně objevila utržená noha, jejíž majitel ležel opodál s velmi bolestivým výrazem na tváři, mluvilo se o nášlapných minách. Po několika minutách, jejichž náplní byl popis nástražného zařízení k rychlé amputaci nohy bez jakéhokoliv umrtvení, se obrázek změnil. Zírali jsme na dva snímky stejné obrněné techniky. V levé části vypadal tank celkem normálně. Vpravo od něj byl zobrazen stejný tank, jen s padesáti malými rozdíly. Naším úkolem nebylo naštěstí odlišnosti hledat, jen se seznámit s tím, co dokáže pečlivě schovaný talíř na cestě.

Lehce rozrušen z toho, že ozbrojený konflikt je věcí nehezkou, jsem vyrazil na večeři. Nacpal jsem se a tím se lehce uklidnil. Protože nebyl ještě čas spánku, sešli jsme se na učebně a nechali si dobrovolně osvojit práva a povinnosti vojáka ve strážní službě. I když materiál k této problematice je velmi obsáhlý, vzal jsem si to nejdůležitější. Ve službě nemůžu dělat nic a poslouchat jen závodčího a velitele. Při sebemenším podezření ihned žalovat a jestli dojde na střelbu, mířit na kolena (a pak na hlavu). Samozřejmě jsme museli nechat hlavu taky odpočinout a všechnu tu novou látku nechat hlouběji a důkladněji zapsat do mozkových závitů. K tomu poskytl nejlepší atmosféru Romanem pouštěný, drbany sestřelený Černý jestřáb.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 23.05.2017 18:20:09

vynikající

Milda hodnotil(a) 22.05.2017 21:41:09

vynikající

37.188.158.48 hodnotil(a) 22.05.2017 19:57:12

dobrá práce

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 23.05.2017 18:24

Strazni a eskortni sluzba je hezke tema,ale chtelo by to trosku upravit do dnesni doby. Od dob zakladaku se to nezmenilo.

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 25.05.2017 09:48

Například někde je ještě vyžadována kontrola osoby heslem. Což spousta členů, jdoucí s dobou, odsuzuje, protože pořvávat heslo s tím, že je tajné je vrchol hlouposti. Ale jak píšeš. Chce to aktualizovat.

vytvořit / odpovědět

Milda napsal(a) 30.05.2017 14:23

Jojo dnes se ma posilat overovaci kod na mobil sms :-)

vytvořit / odpovědět

Milda napsal(a) 30.05.2017 14:24

A kdyz to zadas spatne, tak hned "Ranu jistoty" - do palice :-)

vytvořit / odpovědět

Milda napsal(a) 22.05.2017 21:42

Tak sup sup, dalsi dil :)

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Jedna změna za druhou

Nevím, jestli jste tuto informaci zachytili, anebo bude pro Vás nová, ale od poloviny minulého roku nejchytřejší a nejpotřebnější hlavy této země odhlasovaly změnu v zákoně týkající se aktivních záloh. Nebudu rozebírat, jestli se tak stalo s plným vědomím hlasujících, anebo jim na tlačítko jen spadla ruka ve spánku. Pro vojáky v záloze se toho mnoho změnilo. Například jsme se přiblížili více k profesionálům. Dostali jsme průkazky, psí známky a byla nám zvýšena roční odměna za členství. No a to je tak z těch pozitiv všechno. Z těch bolestných věcí budu jmenovat ztrátu hodnosti (nejede se na odslouženou dobu, ale na funkci) a finanční náhradu ušlého zisku za absolvované cvičení podle aktuálního tabulkového platu profesionálního vojáka. Nebudu to nikterak rozpatlávat, ale nemusím asi uvádět, že obyčejný vojáček na bitevním poli nebere majlant. Jestli se chcete o změně zákona dozvědět více, budete muset navštívit jiné wéwéwé. A teď k samotnému cvičení. Protože minulé manévry jsem prožil se svými krásnými dcerkami, bylo pro mě nadcházející cvičení jedním velkým otazníkem. Sice zdroj informací (pan velitel) měl, ale přeci jen, za ty dva roky se toho mohlo spousta změnit.

2. díl: Vstřebávání knou hau

I když počasáři s nepovedenou předpovědí strašili, středeční ráno se vydařilo. A nezdálo se, ani podle Ondrových zpravodajů v Norsku, že by se to mělo nějak pokazit. Nafasovaná snídaně konečně ukončila pochybnosti, jestli byla anebo nebyla obsažena ve včerejší apanáži. S mírným odkladem (pekař to pokazil) jsem dostal tvarohový závin a lahodný vojenský čaj. Jestli je obsahem i přídavek Bromu se ukázalo s odstupem času jako negativní. Alespoň podle těch narážek, které létaly na začátku následujícího týdne vzduchem. Po snídani jsme zaujali taktické sezení v učebně a bedlivě a pečlivě poslouchali (po sté), jak si správně počínat při střelbě ze zbraní a jak se chovat při hodu granátu. I když bylo povídání zábavné a místy i vtipné, nedozvěděli jsme se nic nového. Zřejmě proto, že na směrnice nesáhl žádný generál už hezkou řádku let.

3. díl: ODOS, KPM a zbraň jistota

Stejně jako v minulých dnech, i ve čtvrtek bylo z chodeb slyšet ranní cvrkot několik desítek minut před budíčkem (možná by se to lépe počítalo v hodinách). Vlastně co to povídám. Budíček žádný nebyl. Jsme přeci svobodná armáda a každý si může vstávat kdy se mu zlíbí a uzná za vhodné. A protože povinným není ani odběr stravy, nutností bylo stát před rotou deset minut před osmou.

4. díl: Duševní a fyzické pusto

Nastaly nejdelší dva dny ze všech mnou doposud absolvovaných vojenských cvičení. Sobotní dopoledne bylo ještě příjemné, neboť Roman pouštěl tématické (válečné) snímky na plátno a čas utíkal rychle. Ale po všech těch Vietnamech, Afghánistánech, Iránech a jiných bojových zónách nám šly oči šejdrem a filmový řetězec jsme přerušili. Rozešli jsme se do pokojů, uvelebili se na postelích a váleli se. Nebojte se, tahle činnost nebyla prováděna z peněz daňových poplatníků. Klasická 40ti hodinová pracovní doba neplatí víkendy.

5. díl: Konečně do zbraně

S příchodem nového týdne skončilo období temna. Po snídani jsme byli odvezeni na pěchotní střelnici Mětikalov, kde teoretická příprava bojových manévrů (kterou jsme probírali předchozího večera) přešla do praxe. Abychom se hned při prvním nácviku nepostříleli, nerozdali nám náboje. Naším cílem bylo postupovat po pravém křídle jako předsunuté družstvo a zahájit palbu na blížícího se nepřítele.

6. díl: Poslední výstřel, pohov, rozchod

Pobyt se nám blížil k závěru a nás čekal poslední plnohodnotný cvičební den. Jediným plánem na úterý byla reprodukce bojových střeleb na ostro (nemyslím bez trenek). Po raním občerstvení jsme byli naloženi na přepravní vozidla a Martin s námi opět jel hodinovou štreku na Mětikalov. Slunce hřálo, dokonce bych si troufl tvrdit že víc než předešlý den a obloha byla bez mráčků. Vyrovnáni jsme byli na asfaltovém plácku před kontrolní věží. Samozřejmě, před obdržením ostrého střeliva nemohlo předcházet nic jiného, než poučení (v původním znění). Po ústní reprodukci psaných chytrostí před nás předstoupil neznámý pan podplukovník. Představil se jako pozorovatel, dozorčí a kontrolní orgán. Prostě jako někdo, pro koho budeme dneska hrát. Protože většina z nás umí číst mezi řádky, dočetli jsme se, že sošku za jakýkoliv výkon neobdržíme.