Na návštěvě u stříbrnočerveně šachované orlice

4. díl: Jak jsme šlapali po slunné Pálavě

Co by to bylo za pobyt na jižní Moravě, kdybychom nenavštívili Pálavu? Oblast nekonečných vinic a krásných výhledů. Právě tato oblast vyhovovala našemu dalšímu programu. Celý týden nám chyběl pěší výlet (nemyslím tím chůze od auta k zámku či hradu). Předchozího večera jsme s Luckou za slabého svitu svítilny prostudovali mapu a našli okruh, který by mohl naší fyzičku lehce zatěžkat, ale zvládli bychom ho.

pondělí 05.08.2024 publikovaný z rodinné kroniky Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) jih / Morava /
KDO (osoby a obsazení) rodina /
KDY (období a interval) letní dovolená /

Auto jsme zanechali na parkovišti v Pavlově. Od něj jsme po asfaltové silnici stoupali mírně vzhůru a protáhli se kolem hřbitova. Na druhé straně cesty holky utrhly z větve čouhající přes plot několik švestek (slívek) a místo očekávatelného vynadání, na které jsme v hlavním městě zvyklí, byly naopak majitelem vyzváni, aby si ještě vzaly. S nadcházející křižovatkou jsme se napojili na část "Stezky Českem". Ta nás hnala stále do kopce a vyvedla nás až k zřícenině hradu Děvičky (Dívčí hrady). Za drobný poplatek jsme byli vpuštěny mezi prastaré zdi a památku si prolezli. Výhled do kraje byl nádherný. Všude samá pnoucí se réva.

Dostatečně pokochaní jsme se pustili po modré (naučné stezce Děvín) na jihozápad, abychom obešli vrchol Děvín (Moravský) zprava. Po dvou a půl kilometrové pěšině, která byla stejně příjemná, jako její začátek, jsme dorazili k Obřímu kameni. Přírodnímu úkazu, který stál za zastávku. Pauzu jsme mimochodem využili pro krátký odpočinek a svačinu. Hned za vysokými skalami se nacházela dvojice děr v zemi - bývalé lomy (Pod Trůnem a Perná). Tím putování po modré trase končilo. Pokračovali jsme po červené až k přístřešku, kudy procházela zelená. Ta nás provedla kolem druhého svahu Děvína a kromě nádherných výhledů na záplavu vinic nám nabídla i setkání s roztodivnými broučky. Příjemnou, zhruba osmikilometrovou procházku jsme ukončili zase u zříceniny.

Vyzvedli jsme auto a odjeli do Mikulova. Kromě zmrzky a něčeho sladkého jsme zatoužili (hlavně já) ještě po výstupu na Svatý kopeček. Nápad nebyl dvojicí dcer zprvu pozitivně přijat a já byl vystaven kritickým poznámkám, nakonec jsem však dosáhl svého. Vystoupali jsme až na vrchol. I když nejsme věřící, byla pro nás přítomnost křížové cesty vítána. Holky od jednoho výjevu napjatě postupovaly k dalšímu a byly zvědavé, jak bude vyobrazeno další zastavení. A hlavně potřebovaly zkontrolovat, jestli sedí číslice. Prohlédli jsme si kapli svatého Šebestiána i Božího hrobu. Slunce pomalu se blížící k horizontu oznamovalo, že čas dnešního dne pomalu dochází ke konci. Přejeli jsme zpátky do kempu a připravovali plán na poslední plnohodnotný den naší moravské dovolené.

Ne snad proto, že nám na naší "turistické" zdi chyběla magnetka, jsme navštívili zámek Vranov nad Dyjí. Uvítání jsme se dočkali již při příjezdu a já jsem si v hlavě poznamenal nutnost pořídit snímek ze serpentin, které k zámku vedou. Na nádvoří, zalitého sluncem, jsme vyhledali pokladnu, zakoupili lístky (nával byl vskutku úctyhodný) a počkali na průvodkyni. Ta nám ukázala komnaty, sály i pokojíčky, které bohatá šlechta ke svému potěšení obývala. Pochopitelně musela padnout otázka nejdůležitější. Jaká pohádka byla ve zdejších zdech natáčena. A nemýlili jsme se. Ani tenhle zámek nezůstal filmařům utajen.

Na oběd jsme se přesunuli do Znojma. Našli jsme restauraci, která nám svou nabídkou vyšla dokonale vstříc. Kromě meruňkových knedlíků (na které jsme měli s holkami chuť) nám číšník přinesl "bezednou" polévkovou mísu. Mohli jsme si nabrat, kolik jsme chtěli. Vzhledem k pozitivům musím pochopitelně zmínit, že se jednalo o Restauraci "U Karla" na Mikulášském náměstí. Pokud se snažíte na název klikat, děláte to marně. Internetové stránky jsem nenašel.

Poslední prohlídkou dnešního dne byla návštěva Znojemského zámku. Průvodcem nám byl mladík, z jehož informací bylo cítit zapálení pro historii, nikoliv pouhé zaměstnání. Kromě interiérů nám popsal i zajímavosti za okny zámku. K hlasitému smíchu nás dohnal v hudebním salónku. Tam nám totiž představil hned tři hudební nástroje, které měly společnou nefunkčnost. Jedno piano bylo rozladěné, druhé nehrálo vůbec a třetí vydávalo při stisknutí jakékoliv klapky stejný zvuk. Sečteno a podtrženo, prohlídka stála za to.

Do další památky, Znojemské rotundy, jsme se nedostali. Důvodem nebyla ani pozdní doba, ani množství návštěvníků. Návštěvu nám překazila teplota. Stupně Celsia totiž nekompromisně určovaly dostupnost románské stavby.

A tím naše jihomoravské putování skončilo. Nezbývalo nic jiného, než pobalit vše, co jsme si přivezli a nezapomenout co jsme si pořídili. S panem správcem jsme se pochopitelně rozloučili a slíbili (hlavně sobě), že se příští rok zase vrátíme. Mě totiž tahle krajina dokonale učarovala.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 04.11.2024 13:25:34

vynikající

Milda hodnotil(a) 01.11.2024 11:34:33

vynikající

CAPTCHA Image

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 04.11.2024 13:25:18

slovo od slova

CAPTCHA Image

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Jak jsem špatně odbočil na 392

Na západ cestujeme pravidelně. Minulý rok jsme putovali k zasněženému severu, navštívili zahraniční východ a jih a užívali si lázeňského severozápadu. Na programu tohoto roku byly blízké i velmi vzdálené jižní krajiny. A co takhle navštívit jihovýchod? Na pár dní zakempovat v kraji vína, vstřícnosti, úsměvů a nádherných výhledů. Takhle vypadalo uvažování nad tím, kam pojedeme letos pod stan. A Morava se nám oběma moc zamlouvala. Lucka od jarních dní pokukovala po ubytování a jako nejvíce vyhovující se zdál kemp ve Vémyslicích. Navíc mě potěšilo, že při pátrání přišly vhod články.

2. díl: Jak jsme hledali u permoníků

Jelikož páteční předpověď počasí hrozila deštěm a obloha při prvním vykouknutí ze stanu nevypadal nijak přátelsky, zvolili jsme během snídaně vnitřní program. I když holkám zůstávají školní předměty fyzika či chemie zatím utajeny, pokusy a zkoumání je baví. Vypravili jsme se proto do Science centra Vida!. Stačilo zajet k Brněnskému výstavišti a auto zanechat na veřejném parkovišti. Protáhli jsme se turnikety a rázem se ocitli v náručí vědy a techniky.

3. díl: Jak jsme zalezli k pračlověku

Na neděli byl hlášen zase a jen déšť. A skutečně ráno nás přivítala šedivá obloha a sluníčko se ani chvilku neukázalo. Druhou nemilou skutečností bylo, že naši přátelé museli balit, aby mohli hned po snídani vyrazit domů. Vašek, který se pustil hned do demontáže postele a uskladňování věcí stejně svého snažení, tedy zabalit stan suchý, nedosáhl. Jakkoliv se sebevíc snažil, déšť se spustil na ještě postavený stan. A nebyla to jen obyčejná letní sprška. Spustil se liják, před kterým jsme se museli všichni schovat. Schovat a zavřít se.

4. díl: Jak jsme šlapali po slunné Pálavě

Co by to bylo za pobyt na jižní Moravě, kdybychom nenavštívili Pálavu? Oblast nekonečných vinic a krásných výhledů. Právě tato oblast vyhovovala našemu dalšímu programu. Celý týden nám chyběl pěší výlet (nemyslím tím chůze od auta k zámku či hradu). Předchozího večera jsme s Luckou za slabého svitu svítilny prostudovali mapu a našli okruh, který by mohl naší fyzičku lehce zatěžkat, ale zvládli bychom ho.