Tři noci Vysočiny do papíru zabalit

4. díl: Hlavně ještě něco zažít

Poslední ráno nás přivítala modrá obloha a svítící slunce. Proto jsme snídani podávali hezky venku, před stanem. Vítr sice občas foukl, ale my jsme to považovali od vánku za příjemnou službu. Mohli jsme tak teplé nápoje konzumovat hned. Po snídani jsme se pustili do vyklízení a balení stanu. Jen co odešla Lucka vrátit zapůjčenou redukci na energetický sloupek, začali jsme s Aničkou stan motat. A já u toho vzpomínal, jak jsme při stejné činnosti našli zapomenutou Julinčinu knížku.

sobota 06.07.2024 publikovaný události s kamarády a přáteli Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / východ /
KDO (osoby a obsazení) Anička & Martin /
KDY (období a interval) léto / více dní /

A co čert nechtěl, pod prsty mi uvízlo cosi pevného. Chvilku jsem zkoumal, co by pod plachtou mohlo uvíznout a přišel na to velmi rychle. Stativ. Znamenalo to stan znovu rozmotat a rozložit. Díky tomu jsme ale zjistili, že se uvnitř i přes důkladné větrání vysrážela voda a bezpodmínečně musíme provést ještě jedno sušení. Zatím jsme se tím nezatěžovali, věci naskládali do auta a s tábořištěm Medlov se nadobro rozloučili. Dřívější odjezd (zhruba v jedenáct hodin) nám byl kompenzován odpuštěním poplatku za elektriku.

Kola jsem volantem směřoval k Památníku odposlechu nedaleko Lipnice. Byli jsme více než rádi, že velká část okruhu po ústech, uchu a oku je pod korunami stromů. Počasí ve zdejším kraji bylo totiž naprosto odlišné, než na jaké jsme byli za těch pár dní zvyklí. Pařili jsme se, ale hezky jsme se prošli. Blížíc se k Lipnickému náměstí, hledali jsme restauraci, kde bychom se mohli naobědvat. A jednou z variant se ukázal hostinec U České koruny. I když prostředí bylo příjemné a stopa Haška a jeho Švejka byla vidět na každém rohu, ceny nebyly z nejpříznivějších. Návštěvu Lipnického hradu jsem odmítl, neboť jsem si zdejší komnaty pamatoval z nedávné návštěvy.

Vyjeli jsme tedy ku Praze a pátrali po možné zastávce. Já jsem totiž stále nebyl ochoten náš společný výlet ukončit. Kilometry ubíhaly a holky si všimly hnědé cedule upozorňující na zámek Jemniště. Upravili jsme tedy trasu a zastavili na parkovišti. Abychom vyplnili čas čekání na prohlídku, odměnili jsme se v kavárničce kávou a limonádou. Na něco na zub nebyl čas. Zámek jsme si prohlédli, dozvěděli se něco z historie. Slečna průvodkyně nám poskytla vesměs naučené texty. Odpovědi na konkrétní dotazy návštěvníků byly hodně obecné. Inu není průvodce jako průvodce.

Závěrem jsme se prošli parkem, dopřáli si sladkou tečku a bez jakékoliv další zastávky odvezli Aničku domů a předali jí v pořádku do rukou dcery. Anička slíbila, že až bude péct buchty podle staročeského receptu, dá nám vědět. Ale to, že si pro ně pojedeme hned druhý den a vyfásneme půl pekáče luxusních (přesně, jako měla paní) tvarohových a povidlových jsme ještě netušili.

A tím náš výlet končil. Jsem moc rád, že nám všechno vyšlo, že jsme mohli navštívit spousta zajímavých míst a doufám, že podobnou akci zase brzo zopakujeme. Pochopitelně v to nepočítám vodu.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Milda hodnotil(a) 02.08.2024 14:17:45

vynikající

37.48.17.236 hodnotil(a) 22.07.2024 14:24:13

vynikající

Lucík hodnotil(a) 22.07.2024 07:31:03

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 22.07.2024 07:30:49

slovo od slova

CAPTCHA Image

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Jak jsme hledali zásuvku pro naši zástrčku

Naše milovaná dítka odjela předchozího dne daleko za Plzeň, užívat si svého prvního tábora. A nám s Luckou vyvstal bezdětný víkend, navíc okořeněný o páteční volno (ještě že máme ty věrozvěsty). Plán (manželčin) na sebe nenechal dlouho čekat. Prodloužený víkend využijeme, vypravíme se na výlet, přenocovat budeme ve stanu a sebou vezmeme ještě Aničku. Aby byl zážitek co nejintenzivnější, vybereme si ještě na čtvrtek dovolenou. A Lucka udělá muffiny.

2. díl: První cesta do historie

V noci nás netrápil ani hluk, hmyz, ani nesnesitelné vedro. Citelně byl ale znát chlad a stan nám zkropily dešťové kapky občasných přeháněk. Ve zdejších končinách bylo tak nějak méně stupňů, nežli v okolí. Procitli jsme velmi brzy (kvůli odskoku), ale po chvilce jsme zase zabrali a svižnějších pohybů a komunikace byli schopni až v půl osmé ráno. V předsíni (navzdory požárním předpisům) jsme uvařili vodu na čaj a kávu, nasnídali se a začali se chystat na výlet. Předpověď hovořila jasně, ve prospěch dlouhých nohavic a mikin. Takže jsme se oblékli, pro jistotu přibalili i bundy, nastoupili do auta a vyjeli do Žďáru nad Sázavou. První plánovanou památkou byl poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Protože nám tento skvost barokní gotiky již dvakrát unikl ze spárů, zařadili jsme ho na samotný začátek výpravy.

3. díl: Proti proudu času

Ještě ve čtvrtek v nás začala narůstat myšlenka, že bychom Vysočinský pobyt ukončili předčasně. V sobotu. Ne snad pro nedostatek zajímavých míst, zimu či vysokou koncentraci táborníků. Děsila nás nepříznivá nedělní předpověď počasí. Již od brzkých ranních hodin (přesněji od velmi pozdních sobotních) se měl spustit déšť a jeho trvání mělo pokrýt takřka celý poslední víkendový den. Balení stanu v dešti není atrakcí zrovna příjemnou, navíc později doprovázenou pozdějším sušením. Myšlenka přešla v možnost a skončila jako jistota. V sobotu ráno balíme.

4. díl: Hlavně ještě něco zažít

Poslední ráno nás přivítala modrá obloha a svítící slunce. Proto jsme snídani podávali hezky venku, před stanem. Vítr sice občas foukl, ale my jsme to považovali od vánku za příjemnou službu. Mohli jsme tak teplé nápoje konzumovat hned. Po snídani jsme se pustili do vyklízení a balení stanu. Jen co odešla Lucka vrátit zapůjčenou redukci na energetický sloupek, začali jsme s Aničkou stan motat. A já u toho vzpomínal, jak jsme při stejné činnosti našli zapomenutou Julinčinu knížku.