Jak jsem zase bránil vodu

4. díl: Konec

Poslední noční spánek byl delší, ale rozhodně nebyl vydatnější. Bohužel jsem opět vstával s pocitem nevyspání a chlad ovládal mé tělo. Naštěstí jsme nemuseli tak dlouho, jako v minutých dnech, očekávat příchod slunce. Ranní program byl jasný a napjatý. Čas zbývající do snídaně využít na balení věcí a po ní se pustit do čištění zbraní. Na devátou hodinu bylo totiž oznámeno jejich odevzdávání. Volného časového prostoru nebylo na rozdávání. Za svitu čelovky jsem vsoukal do batohu všechno, co neslo mou jmenovku, ruksak vytáhl na trávu a chystal se na snídani.

neděle 22.09.2019 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Praha a okolí /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR / kamarád(i) /
KDY (období a interval) více dní /
PROČ (důvody a účely) adrenalin / zábava /

Jak jsem již uvedl, velký důraz byl kladen na dochvilnost a dodržování časového plánu. Ten například stanovoval, že pět minut před sedmou už máme stát před budovou kuchyně. Tento fakt měl zajistit, abychom od sedmé hodiny začali s odběrem párků (prostě bez nápadu). Všechno se odvíjelo jako po drátkách a my obsadili schody vedoucí k výdejnímu okénku o několik minutek dříve. Tím ale ukrutné tempo také skončilo. V 7:05 se dostavil první z kuchařů a začal cosi hledat. Nejdříve talíře, pak příbory a nakonec samotné párky. O co později jsme začali, o to dříve jsme museli skončit.

S rychle absorbovanou uzeninou jsem usedl na trávník a s hadrem v ruce se pustil do čištění. Stejně jako ostatních bezmála třicet lidí. Vzduchem se nesla vůně oleje a cigaretového kouře. Každá součástka a každý zlom skládačky jsem vyčistil a čím delší dobu jsem tomu věnoval, tím více se mi hadr zabarvoval do černa. Zhruba v polovině určené doby za mnou přišel Eda a upozornil mě na další povinnost. Jakožto velitelský orgán musím vypracovat hodnocení na každého vojáka družstva. Snažil jsem se sice vykřesat jiskru naděje, že se této bohulibé činnosti budu věnovat až doma v klidu, ale nepovedlo se. Lejstra je potřeba odevzdat ještě před ukončením cvičení.

Když Tatry přivezli druhou polovinu naší roty, tedy druhou četu, vyzpovídali jsme její členy. Zajímalo nás hlavně, jestli alespoň tuto noc strávili spánkem. Unavené oči podtrhovaly zamítavou odpověď. Sice vojáci a vojákyně nejeli plný počet hodin, ale o nepřerušovaném spánku se nedá hovořit.

O deváté hodině byla naše četa povolána k odevzdávání zbraní. Seznam součástek, které si máme vzít s sebou se několikrát změnil, ale to by se dalo definovat jako standardní. Zbavil jsem se konečně obou zbraní a ocitl se tak blíže civilu. Pustili jsme se do vyklízení stanů a balení pohodlných a tichých lehátek. Bourání nebylo v naší pravomoci. My jsme byli určeni pro daleko prioritnější úkol. Zbourat KPM a uvést celý areál Klíčovské vodárny do původního stavu. Naposledy jsme se nechali převézt nákladním vozidlem na ODOS a rozprostřeli se mezi ostatní pracující. Protože bližší rozdělení, kde má kdo přiložit ruku k dílu, nebylo dané, hledali jsme práci nárazově. Já jsem se dřině postavil čelem a s vojákem druhé čety přenášel jednotlivé díly betonového ježka. Připadal jsem si užitečný do té chvíle, než nás předešel řidič, který ten samý kus nesl v rukou.

Zábradlí, zábrany, zátarasy, ploty a klubka ostnatého drátu mizely rychle. Stejně tak pozorovací stanoviště na střechách (něco se dolů spustilo, něco se shodilo). Ale velký otazník visel nad spoustou pytlů s pískem. Že musí zmizet nám bylo jasné, ale z nikoho jsme nemohli dostat informaci, kam. Takže jsme se ptali, ale nakonec jen postávali kolem hromad. Když se někdo dostavil a provedl pokus o naše pokárání, upozornili jsme, že existuje několik možností, jak s materiálem naložit. Vysypat (nevíme kam), přesunout (nevíme kam) a nebo naskládat (nevíme kam). A všichni kárající nasadili stejný zkoumavý pohled, dali nám za pravdu a odešli.

Co se s pytli stalo netuším, protože jsem byl zavolán na strážnici, abych vyplnil hodnocení. Pustil jsem se tedy do plnění kolonek a v hlavě konstruoval složité souvětí. Zřejmě jsem u toho vypadal více než komicky, protože mě Eda s Petrem téměř jednohlasně upozornili, že není to brát tak vážně, neboť mé literární výmysly nemají žádnou váhu. Ne proto, že bych to psal já, ale protože se stohy jen uloží (na pozdější vyhození) a nikdo se na stránky nepodívá. Využil jsem tedy šablon odpovědí a velitelské privilegium zpracoval.

Cvičení se chýlilo ke konci. Seznam drobných úkonů se krátil, ODOS byl vyčištěn od našich stop, materiál zkontrolován a uklizen. Polní čapky se změnily v barety a roztroušené chumly vojáků ucelený a jednotný tvar – nástup. Vyslechli jsme si zhodnocení, diskutovalo se na téma budoucích cvičení a pan ředitel poděkoval odcházejícím vojákům. Tedy i mě. Po 13ti letech jsem se totiž rozhodl opustit řady pražské strážní roty a vydat se novým směrem. Uniformu nehodlám ještě nadobro odložit, ale rukáv mi bude zdobit znak jiného útvaru. Jestli se mé očekávání setká s realitou nevím. Zatím v to jen doufám.

Takže tenhle článek bych rád věnoval všem bratrům ve zbrani, s kterými jsem měl tu čest ležet na kavalcích, střelnici anebo lese. Děkuji Vám za měsíce trávené ve Vaší společnosti. Ať už se jednalo o nástupy, čekání, pochodování či běh pod palbou, byl jsem s Vámi rád. Držte se a doufám, že někdy na viděnou. Končit – pozor – rozchod.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 26.11.2019 08:40:07

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Jenda napsal(a) 15.10.2019 07:20

V samotném závěru mi chybí ještě krátká zmínka o návštěvě "Velryby" na jedno pivko. Protože se většina lidí těšilo do postelí anebo na civil, poseděli jsme jen Petr, Míra, Mirek a já.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Asi se moc nevyspíme

Po jednom zmeškaném letním cvičení se armáda opět ozvala a já byl povolán na zářiové pražské manévry. Již z velitelského víkendového setkání, kde se vytvářely stohy papírů, jsem nabyl nepříjemného dojmu. Moc se nevyspíme, bude to náročné (fyzicky a časově) a mnoho nás nebude. Dvoudenní taktické přípravy odhalily dvě hlavní události cvičení. Jednak budeme tři dny držet nepřetržitou strážní službu kolem Klíčovské vodárny, za druhé nám připadla čest stavět a bourat protipovodňové zábrany na Kampě v rámci cvičení složek IZS. Konstruování smysluplného a fungujícího systému střídání stráží byl úkol velmi obtížný. Naštěstí jej zpracovali lidé schopní (VČ a ZVČ) a uvědomělí. Bohužel na povrch vyplul fakt, že jedna četa (druhá) bude plnit střežení v daleko nepříznivějších podmínkách než my. Zůstaly na ně totiž noční.

2. díl: Scény jako z filmu

Chladno, které v tyto dny panovalo venku po dvaadvacáté hodině zapřičinilo, že jsem se otravného zvuku budíku nemohl dočkat. Zhruba od tří hodin jsem se převaloval na lůžku, vyráběl skřípavý zvuk a přidával ho k ostatním ruchům vojenského spánku (chrápot, prdění, vzdechy a další neidentifikovatelné). Krom zmrzlých nohou jsem se klepal i v oblasti stehen a zádového sedacího ústrojí, protože kvalitní armádní spacák nebyl schopen ochránit mě od faktu, že zpod lehátka táhlo. Jak se začaly ozývat z různých koutů stanu různé melodie, počaly se rozsvěcet i světla. Různých intenzit, různých teplot, různých zdrojů. Naše četa se připravovala na nástup do své první směny.

3. díl: Na obdiv turistům

Sobotní budíček byl už ve tři. Noční hlídači se museli rychle přesunout na Staré Město k budování protipovodňových zábran. Ani první víkendová noc nepřinesla vyšší teploty, takže druhá četa opět prožila krušné chvíle. Znovu jsem musel smeknout před jejich odhodláním. Změna strážných provedena podle včerejšího scénáře a hlídání jelo od znovu. Já s Richardem jsme znovu trdlovali ve spletitých uličkách vodárny. Jinak nudné pozorování zpestřilo hlášení jedné z hlídek. Ta hlásila, že v jejich sektoru je silně cítit palivo. Zatímco oznamující dvojice dostala za úkol specifikovat typ paliva a jestli se nejedná o již vyhořelé pohonné hmoty, nám bylo veleno důkladně zkontrolovat všechna vozidla a vrata garáží. Konečně tak přišla ke slovu svítilna. Poctivě jsme svítili na podvozky a očichávali zaparkovaná auta.

4. díl: Konec

Poslední noční spánek byl delší, ale rozhodně nebyl vydatnější. Bohužel jsem opět vstával s pocitem nevyspání a chlad ovládal mé tělo. Naštěstí jsme nemuseli tak dlouho, jako v minutých dnech, očekávat příchod slunce. Ranní program byl jasný a napjatý. Čas zbývající do snídaně využít na balení věcí a po ní se pustit do čištění zbraní. Na devátou hodinu bylo totiž oznámeno jejich odevzdávání. Volného časového prostoru nebylo na rozdávání. Za svitu čelovky jsem vsoukal do batohu všechno, co neslo mou jmenovku, ruksak vytáhl na trávu a chystal se na snídani.