Jak se staví nám

2. díl: Jak se domem nesla kladiva

S posledními drobnostmi jsem se odstěhoval k našim a začal okupovat pokoj mamky. U nás se neválelo nic, co jsme chtěli, anebo neměli kam dát. Hned v pondělí, v půl osmé, jsme měl dojet předat klíče a naposledy si prohlédnout původní byt. Už deset minut před termínem jsem brouzdal chodník naší ulice a nemohl jsem si nevšimnout velké bílé dodávky s logem stavební firmy. Chvilku jsem opatrně obcházel kolem vozidla a v něm pozoroval chlapa velikosti obra. Když si mě i on všiml, vykoktal jsem dotaz, jestli nejde náhodou pracovat k nám. Mou domněnku potvrdil, vylezl z auta a podal mi ruku určenou k zabíjení prasat. Za pár okamžiků dorazila druhá podobná dodávka a z ní se vysypali asi čtyři chlapi, tělesně konstruováni jako stavbyvedoucí.

pondělí 10.06.2019 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Jenda
KDE (polohy a umístění) domácnost /
KDY (období a interval) léto / více dní /
PROČ (důvody a účely) práce /

Celou společnost jsem uvedl do bytu a rozložil zmuchlaný plánek. Pánové se rychle rozkoukali a procházeli si místnosti. Předák si se mnou znovu ověřil, jestli všechno, co tu je, můžou vyhodit. Pak jsem odevzdal dvojici klíčů a byl vypoklonkován ze dveří. Tady už nebylo pro takové, jako jsem já, místo. S nadšením, že už konečně nastal ten kýžený okamžik, jsem dojel do práce a jakmile jsem zasedl ke stolu, zjistil jsem, že otopný žebřík, který jsme se rozhodli zanechat, se stále nachází na zdi. Vzal jsem tedy telefon a volal. Zařízení vyzvánělo, vyzvánělo a vyzvánělo a až napopáté ho vedoucí směny zvedl. Nedaleko se ozývaly rány připomínající Verdun. Do sluchátka jsem sdělil svůj omyl a vyřkl přání ponechat elektrické zařízení. Stavbyvedoucí podotkl, že žebříček už není, protože není ani zeď, ale že chlapcům řekne, aby to někde vyhrabali. Tomu říkám fofr.

Hned na poledne druhého dne jsem byl pozván, abych odsouhlasil rozmístění zdí. Už když jsem se blížil k našemu vchodu, slyšel jsem rány. Stavba probíhala v plném proudu. Před vchodem na mě čekal již řídící prací a doprovodil mne nahoru. Otevřel zalepené dveře a pracujícím korbám nařídil pauzu. Scenérie, která se přede mnou naskytla, mi vyrazila dech. Po jakékoliv zdi nebylo ani památky. Všechno zbourané, všechno pryč. Jen na zemi byly položené cihly, které naznačovaly budoucí zdi. A ještě jedna věc mě uhodila do očí. Asi metr a půl od vchodových dveří, uprostřed místnosti, se nacházela nevzhledná, hnědá vertikálně umístěná roura s průměrem patnácti centimetrů. Zrakem jsem přelétával halu (jinak se to nedá definovat) a když jsem znovu očima zastavil na plastovém vynálezu, oznámil mi stavbyvedoucí, že se jedná o odvod dešťové vody. Jinými slovy, měli jsme doma umístěný okap. Bylo mi jasné, že s tím se asi nebude dát nic dělat, ale protože jsem zřejmě nevypadal v tu chvíli moc chytře, bylo mi moje tvrzení potvrzeno. Nato popadl hromdopolice metr a začal mi ukazovat, jak jsou které cimry velké a upozornil mě na úpravy, které byly nutné provést. Musím říct, že už druhý den jsem zjistil, že je to člověk, který to nedělá den a u práce přemýšlí. Drobné změny souvisely s budoucím vedení odpadu, místem pro pračku a dalšími praktickými věcmi. Nadšen z rychlosti, kterou se provádí změna, jsem se zase uchýlil na druhou stranu města, do práce.

Uplynuly dva dny, nastal čtvrtek a já měl další schůzku na stavbě. Tentokrát s elektrikářem. Nárazy kladiva na beton se již neozývaly. V přízemí jsem potkal mladíka s rolí kabelu, tak mi bylo jasné, že mistr je již na místě. Vyklusal jsem po schodech, postavil se před vchod a stejného člověka se zeptal, jestli bych mohl mluvit s mužem, jehož jméno jsem dostal napsané na lístku. Mladík si mě důležité prohlédl, pak mi oznámil, že nikdo takový tu není a zabouchl mi dveře před obličejem. Tak jsem tam stál a čekal. A moudře jsem udělal. Za chvilku se po schodech šplhal vyzrálejší, podle výrazu zkušenější muž. Pozdravil mne a představil se, jako člověk zodpovědný za elektroinstalaci. Pozval mne dál. Opět jsem zíral a nevěřil svým očím. Zdi už stály podle nových propozic. Nebylo však času na bloumání. Stál jsem před zásadní otázkou, kam umístit zásuvky a kde budou světla. Vyndal jsem návrh, který jsme s Luckou pracně vykoumali a přednesl naší představu. Elektrikář se na to chvilku koukal, souhlasně pobroukával a pak na mě začal střílet sérii zákeřných dotazů.

"Kde bude na stropě stětlo, kde bude vypínač do kuchyně, kde bude vypínač do obýváku, kde bude zásuvka v ložnici, kde bude v pokoji" a tak dále. Připadal jsem si jako nepolíbený vědomostmi u maturity. Zmateně jsem pobíhal a ukazoval prstem na zeď, kde má být umístěn vypínač. Dokonce jsem se pokusil i o zvrat, když jsem požádal odborníka o jeho názor. Trochu se usmál a povídá mi: "nechtějte po mě, kam co umístit, budete tu bydlet vy, ne já". Naštěstí dotyčný nebyl ani v tomto případě robot, který udělá co se mu řekne a několik rad přihodil. Nakonec jsme došli k souladu a přešli do koupelny. Pracovník mi řekl, že počítá s jedním světlem celkovým a druhým nad zrcadlem. Trochu jsem znejistěl. Nebyl jsem si vědom toho, že bychom do koupelny plánovali další světlo. Oznámil jsem tedy, že se poradím s tím nejpovolanějším - s manželkou. Lucka, která držela při mých návštěvách staveniště službu u telefonu mi potvrdila, že skříňka, kterou budeme mít instalovanou nad umyvadlem, není vybavena světlem. Tuto informaci jsem reprodukoval dál. Elektrikář na mě zůstal chvilku civět a s kroucením hlavy podotkl, že toto tvrzení si nechá nejspíš písemně potvrdit.

S hlavou plnou otazníků jsem se rozloučil a pochodoval na autobus. Ale otazníky začaly víc a víc hlodat a já pojal podezření, že děláme něco špatně. Zavolal jsem tedy znovu manželce a znovu se jí zeptal. A vida, na povrch vyplula informace, že existuje jakési světýlko, které se dá přimontovat. Jen jsem hovor típnul, už jsem spěchal zpět do bytu, abych náš omyl napravil. Elektrikář se ani nedivil, když jsem se objevil ve dveřích. Vlastně si jen ověřil, že nejsem úplně blbej a manželka se bude vidět v zrcadle.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Milda hodnotil(a) 09.09.2019 09:30:55

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 19.07.2019 20:33:31

vynikající

Lucík hodnotil(a) 18.07.2019 12:13:05

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 19.07.2019 20:34

Jsem zvedavy na vas novy bytecek .

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 22.07.2019 09:12

No já taky. Jinak až bude výsledek obyvatelný, samozřejmě jsi (anebo samozřejmě jste) zvaní. Změny jsem dokumentoval, takže sledování progresu nebude takový problém. Snad to jako odborník oceníš :)

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 18.07.2019 13:57

Ještě k těm kladivům. Když jsem se při jedné návštěvě potkal se sousedem nad námi a omlouval se mu za způsobený hluk, zastavil se a povídá: "No ty woe, ty sis nechal zasekávat zásuvky. Tady se otřásal celej barák". Ale jinak se to prý dalo vydržet :)

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Metrákový tetris pro chlapy

Objemová roztažnost přímo úměrná věku našich dcerek, stejně jako neustále se měnící (narůstající) nároky způsobila, že původní propozice bytu se staly nevyhovující. Anebo by k tomu v následujících pár letech stejně dospělo. Od poslední úpravy bytu neuplynula ani dekáda, ale neustálé chození do ložnice přes dětský pokoj a nemít kam umístit jejich psací stůl (až půjdou do školy) volalo po úpravě. K tomu se přidala touha po nové kuchyni (abychom nemuseli kvůli marmeládě vyndat celý foch), prostornějšímu obýváku a hlavně, jasný plán budoucího rozvržení nábytku. Abychom se vyvarovali neustálému kupování nových bytových doplňků, které nemáme po několika měsících kam dát, protože přesuneme stůl jinam, rozhodli jsme se, že podnikneme celkovou a doufám že poslední přestavbu.

2. díl: Jak se domem nesla kladiva

S posledními drobnostmi jsem se odstěhoval k našim a začal okupovat pokoj mamky. U nás se neválelo nic, co jsme chtěli, anebo neměli kam dát. Hned v pondělí, v půl osmé, jsme měl dojet předat klíče a naposledy si prohlédnout původní byt. Už deset minut před termínem jsem brouzdal chodník naší ulice a nemohl jsem si nevšimnout velké bílé dodávky s logem stavební firmy. Chvilku jsem opatrně obcházel kolem vozidla a v něm pozoroval chlapa velikosti obra. Když si mě i on všiml, vykoktal jsem dotaz, jestli nejde náhodou pracovat k nám. Mou domněnku potvrdil, vylezl z auta a podal mi ruku určenou k zabíjení prasat. Za pár okamžiků dorazila druhá podobná dodávka a z ní se vysypali asi čtyři chlapi, tělesně konstruováni jako stavbyvedoucí.

3. díl: Trable s plynem

Moje další schválení (a tedy i návštěvu) si vyžadovala instalace vody a plynu. Dvojice sympatických mužů byla již na místě když jsem dorazil. Netrvalo dlouho a jeden z instalatérů mi ukázal na plynoměr přičemž mi položil otázku, jak mám jeho přemístění domluvené s distributorem plynu. Jelikož bylo v plánu změnit přístup ke stoupačkám a navíc instalace závěsné toalety si vyžadovala spousta prostoru, plynoměr zaprvé směřoval měřícím okýnkem do zdi a za druhé by byl po montáži Geberitu nepřístupný. Jako tonoucí chytající se stébla jsem chtěl volat paní, s kterou jsem celou přestavbu domlouval. Nestačil jsem ani odemknout telefon, načež mi chlápek oznámil, že s tím nemá paní šéfová nic společného. S nadějí v hlase jsem tedy navrhl, aby měřící zařízení odstranili, neboť ho již nebudeme nadále využívat. Ale ouha. Takhle lehce to nejde a vzduchem začaly lítat paragrafy.

4. díl: Kdybychom byli negramotní

Kdybychom byli negramotní, chodili v jedněch hadrech a nežrali, bylo by to všechno jednodušší. Tímhle výrokem shrnul Mirďák únavnou a nekončící práci se stěhováním. Nastal totiž velmi očekávaný milník. Veškeré plošné, časově nebo prostorově náročné úpravy byly finalizovány a kromě drobných dodělávek byl byt shledán (námi) za obyvatelný. A tím přišla samozřejmě potřeba přemístit uskladněný nábytek, výbavu, šatstvo a doplňky zpět domů. Abych šetřil síly mne i Martinovi, který se minule na stěhování podílel, rozhodl jsem se nejdříve porozhlédnout po firmě nabízející služby mnou chtěné. A protože se celý přesuvný proces neodehrál bezchybně natož přesně podle naplánovaného scénáře, přináším Vám tenhle příběh.

5. díl: Jak jsme dál odškrtávali položky seznamu (nekonečného)

I když už v našem novelizovaném domově bydlíme, stále existuje na „todo“ listě několik položek, které nám zabraňují býti s proměnou naprosto spokojeni. Jedná se o dodělávky, restíky a objednané úpravy. Bohužel se škrtání tohoto seznamu neodehrává zrovna zázračným tempem a v některých případech dokončení jednoho úkolu znamenalo přírůstek na listě. Stále jsme však pozitivně naladění a těšíme se na finále.