Nejhorší je žádné rozhodnutí

6. díl: Hadry, olej a čerň

Po snídani se konala jakási dohrávka předchozího akčního programu. Měli jsme ještě cvičnou munici a ne ze všech témat naučené látky jsme byli vyzkoušeni. Znovu jsme byli vyvezeni na Plešiveckou střelnici. Během nutné administrace ve tvaru jsme se dozvěděli, že každá četa zvlášť podnikne tajnou cestu na jejímž konci nás něco čeká. Vydrápali jsme se na korbu, spolu s panem kameramanem Jirkou a vydali se vstříc dobrodružství. Martin nás odvezl mezi houštiny obklopující rozbahněnou cestu, po zastavení nám spustil korbu a s úsměvem (který má on pořád) nám popřál hodně štěstí.

sobota 23.03.2019 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever / západ /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR /
KDY (období a interval) jaro / více dní /
PROČ (důvody a účely) adrenalin /

Vyskákali jsme z dopravního prostředku (přesně podle naučeného vzoru) a zaujali kruhovou obranu. Když Tatra odjela, obě družstva se zformovala do jedné šachovnice a vyrazila na patrolu. Velmi akčně, protože jsme byli pod dozorem velení i objektivu, jsme došli k polní cestě nad věží. Právě tou, z které jsme již několikrát začínali své taktické dobrodružství. Nacpal jsem si ucpávky do uší a s posledními zbytky hlasu (za tu krátkou velitelskou kariéru jsem o něj přišel) vyrazil se svými kluky vpřed. Blanka s první družstvem šla hned za námi. Zcela neočekávaně jsme byli přepadeni. Tentokrát však ze dvou směrů. Ze šesté a třetí hodiny. Postup se zastavil a já začal tápat, co dělat. Na první pohled jsem viděl, že se mám hodně co zlepšovat. Když jsem se rozhodl, že pošlu dva lidi prvnímu družstvu na pomoc, za mými zády padl raněný. Naštěstí se Petr okamžitě chopil své role a dotyčného začal ošetřovat. Celá přestřelka se nakonec vyřešila sama. Došli náboje a my se "nějak" přesunuli z oblasti boje.

Jako velitel jsem v tu chvíli zcela selhal a byl jsem rád, že u toho nebyli instruktoři. Snad obrazový záznam bude zpracovávat odborník na střih a případné vizuální efekty a z celé frašky vytvoří poutavý krátkometrážní šot. Hlavní úkol byl ale splněn. Zásobníky zely prázdnotou. Prioritní podmínka ukončení cvičení byla splněna. A nikomu se nic nestalo. Procesem odmunicování si postupně prošli všichni členové roty a protože zbylo několik jedinců, kteří byli i přes lítý boj držiteli nábojů, provedla se na betonové ploše střelnice finální dávka jistoty. Před odjezdem na ubytování jsme se vydali ještě sbírat hilzny, abychom oblasti střelby zanechali čisté. Během našeho sezobávání se rozproudila velmi živá a později i krapet ostrá (trochu u mojí vinou) diskuze, kdo koho při nástřelu dostal, kdo co dělal špatně, kdo se nekryl a kdo by byl třikrát mrtvý. Tyhle "kdyby" povídačky a vedení papírové války nemělo dlouhého trvání, protože prázdných patron bylo málo a sběračů hodně.

Nadešla několikahodinová, neoblíbená, ale na každém cvičení opakovaná aktivita údržba materiálu. Nafasovali jsme bílé hadry, posedali si k postelím, rozložili zbraně a pustili se do práce. I když jsem na rozdíl od ostatních byl oproštěn od pulírování pistole, trávil jsem činností stejnou dobu. Nejednou jsem mínil umístit útočnou pušku na trávník před budovou (zavřeným oknem). To když se bílý hadřík po kontaktu s několikrát čištěnou plochou změnil na černý mastný cár. Ale do večerního odevzdávání zapůjčených položek zbývalo ještě dosti času, takže jsem seděl a drhnul.

Tu a tam někdo přišel, někdo odešel, anebo si někdo něco půjčil. Samozřejmě jsme ty nekonečné hodiny kromě leštění vyplnili vyprávěním historek, postřehů i hodnocením cvičení. Když se za okny začalo pomalu smrákat, osmělil jsem se k prvnímu pokusu o odevzdání. Po vystátí zhruba dvacetiminutové fronty jsem byl shledán nevyhovujícím a poslán pryč. S ústy plnými nespolečenských slov jsem se vrátil k hadrům, zasedl na podlahu naší cimry a znovu se pustil do šmudlání. Naprosto jsem se vyvaroval dalších marných pokusů o předání. Hezky jsem si počkal na deadline. Zbraň sice nebyla převzata zcela bez závad, ale předána byla.

Od té chvíle vlastně nastala volná zábava. Po budově jsem se mohl pohybovat zcela volně, aniž bych musel dávat pozor, že někomu vysklím zuby. Od sedmé večerní byl za ubytovnou pořádán skupinový oheň (s nealkem), na který jsem ze společenských důvodů nedostavil. Bohužel jsem si poslední večer pokazil černým puntíkem, který tu nebudu popisovat. Stejně jako ostatní členové družstva jsem si zabalil (alespoň částečně) a uložil se ke spánku. Ráno, během vyčkávání na příjezd autobusů (uklizeno jsme totiž měli velmi rychle), jsme se nedobrovolně věnovali pořadové přípravě. Jelikož se tato činnost odehrávala na úrovni celé roty, jednalo se o velmi zábavnou podívanou.

A tím celý výcvik skončil. Obrovská poklona patří instruktorům (nejen Ivanovi s Jakubem), kteří se nám věnovali a dokázali, že v České armádě slouží profíci na slovo vzatí. Slova díků patří všem klukům druhého družstva první čety, s kterými jsem měl tu čest sloužit a kteří mě nenechali ve štychu i přes spousta přešlapů, kterých jsem se nebyl schopen vyvarovat. A pak samozřejmě všem členům roty, díky kterým je cvičení skvělé. Speciální poděkování však patří Radkovi a Petrovi, velení první čety, za jejich přístup a mé pravé ruce a příteli Petrovi, bez jehož pomoci bych toho spousta nedokázal.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Milda hodnotil(a) 02.07.2019 13:27:38

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 28.05.2019 05:16:54

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Počítání oveček

Poslední dobou chodí povolávací rozkazy na vojenská cvičení v kratších intervalech a počet dní, na které poukazují, se zvyšuje. Březnový výcvik se měl konat od pondělí do středy. Nikterak následující, ale až té po dalším pondělku. Tudíž jsem měl zmizet z civilního života na dlouhých deset dní. V práci jsem s tím moc zdaru nesklidil, ale uvolněn jsem nakonec byl. V jakémsi blíže neurčeném rozpoložení (nevím, jestli jsem se těšil, anebo obával) jsem trhal kalendář a odpočítával zbývající dny. V neděli, co jsem se rozloučil s rodinou a nechal jí klasicky svému osudu, jsem si zabalil podle navrženého seznamu a přihodil ještě pár součástek, které standardně nevozím (některé ještě nikdy). Rozhodl jsem se, že tentokrát nepovezu žádné mazácké výstřelky, jakými jsou sušenky, oříšky, čokoláda, ba ani káva. Navíc by se mi to při všech těch zbytečných krámech do zavazadel stejně nevměstnalo.

2. díl: Dostali jsme Ivana

Po snídani jsme nastoupili na buzerplace, jehož okolí už nebylo pokryto námrazou a věnovali se pořadové přípravě. Ze vskutku naučných listů jsme se učili, jak stát správně v pozoru, jak v pohovu a jak končit (cokoliv). Druhým levelem bylo splnění příkazu vlevo a vpravo v bok. Většinou nám to šlo správně, jen tu a tam se stalo, že měl někdo problémy se správným určením směru. Stačilo si to několikrát prakticky vyzkoušet a rázem jsme se točili ve stejném direktu. Když jsme byli u procvičování snímání pokrývek hlavy, dostavily se k našemu plácku hvězdy. A hned pět. Zavítal k nám podplukovník s plukovníkem (řazeno časově, ne hodnostně). Chvilku nás pozorovali s úsměvem na tvářích a pak se velení a hlavně vysvětlování zmocnil pan podplukovník. Celkem srozumitelně nás seznámil s faktem, že člověk, který vymýšlel povely, byl pravděpodobně velký šprýmař. Vysvětlil nám, že existují dva druhy tvarů. Pochodový (v něm se překvapivě pochoduje) a nástupový. A teď následovaly ty záludnosti. Pro stejnou činnost, zhezčení tvaru, se jednou velí "zákryt", jindy "vyrovnat". A to není jediný rozpor. Další synonyma jsou "přímo hleď" a "paže zpět". No, někdo to tak vymyslel, od císařpána to nikdo nezměnil, tak mi nepřísluší to hodnotit. Ale je fakt, že díky těmto zapeklitostem jsem měl hodně velké problémy družstvu velet tak, ja se správně mělo. A moje nervozita, s počtem upozornění od důstojníků, stoupala. Naštěstí tryzna v podobě parádamarše končila po hodině.

3. díl: Broušení diamantu

Po snídani, trávené na cimře, jsme zase navlékli taktiky (v čepicích, bez masek) a shromáždili se před ubytovnou. Slunce, které se vyhouplo přes horizont dávalo tušit, že arktické doplňky nebudou potřeba. Vzhledem k tomu, že stále platilo nařízení velitele roty určující hromadnou ústroj (goráč, anebo kabát), trochu jsem se potil. Na korbě jsme se díky novému Martinovi dopravili na pěchotní střelnici Plešivec. Tématem pobytu v areálu byla zase "Taktická příprava" pod vedením instruktorů. Hlavní událostí byla ale plánovaná inspekce generála.

4. díl: Závada, kam se podíváš

Cvičení se nám přehouplo do druhé poloviny a čtvrteční den byl krom jiného věnován zdokonalováním střelby. Tudíž jsme se znovu po snídani ocitli na Plešivci. Naším úkolem tentokrát nebylo odrážet simulované útoky, nacvičovat taktiku a vystřílet co se dá za nejkratší možný čas. Hlavní důraz byl kladen na míření a manipulaci se zbraní a ostrým střelivem. Než jsme obdrželi náboje a stoupli si před terče, proběhlo sušení drilu (cvik přeci dělá mistra). Uprostřed střelnice jsme vytvořili linii, opakovali si již naučené pohyby, ke kterým nám instruktoři něco málo přidali. Navíc jsme prováděli ještě vizuální kontrolu prostoru kolem cíle (jestli je ten bastard mrtvej) a pohled za svá záda (jestli neměl kámoše). Zatímco někdo sérii jel plynule bez jediného škobrtnutí, já si musel kroky odříkávat jako básničku. Siréna na kontrolní věži zahlásila začátek střeleb a protože se tak nějak nestíhalo (navíc nám byl zkrácen pobyt na střelnici), bylo potřeba jednat rychle. Samozřejmě žádné zpoždění nemohlo ovlivnit dvacetiminutové čtení (se zkoušením) poučení o bezpečnosti střeleb, kterého se museli (rozhodnutím nejmenovaného) zúčastnit i instruktoři. Na závěr si vzala slovo paní kapitánka (s červeným křížem na rukávu) a upozornila nás na maximální pečlivost při nasazování chráničů sluchu. Mohli bychom totiž utrpět "akutrauma". Po této zábavné situaci, kdy se nejvíc smáli instruktoři, jsme se rozdělili po četách a rozešli se k dalšímu plnění úkolů.

5. díl: Návštěva města chmele a potu

Nakonec dodám z předchozího dne ještě dvě události, které jsem úplně přehlédl, které se nemůžou přehlédnout a které jsem nakonec zmínil v komentáři minulého článku. Po večeři jsme se shromáždili v jídelně a probrali témata, která měla přímou spojitost s pátkem. Přesněji s druhou, odpolední částí posledního pracovního dne. Nejprve nám poručík Luboš ozřejmil topografii. Od usevernění mapy a zorientování se v ní, přes stanovení souřadnic až po určení pochodového úhlu a sledování orientačních bodů. I tentokrát jsem měl radost z faktu, že výklad se nikterak nelišil od toho, co bylo v mé hlavě již zakotveno a drobné úlohy jsem byl schopen (s pomocí zapůjčeného a později darovaného pravítka) sám splnit. Po spíše teoretické výuce následovala zcela praktická lekce chemické přípravy. Stoly jsme sesunuli ke stěnám a proměnili tak jídelnu v taneční parket. Namísto kreací tanga či valčíku jsme předváděli soukání do zelených pláštěnek. I když můj chemický oblek byl největší velikosti, zdálo se mi nemožné, provést všechny potřebné cviky aniž by došlo k perforaci ochranné pomůcky. Navíc se u mě dostavil dosti silný záchvat vzteku, takže když jsem absolvoval ustrojení v podřepu a protáhl hlavu límcem (finální stav), igelit poukazoval jisté známky mechanické únavy. V tomto bodě jsem se zachoval ničemně a opotřebení nenahlásil. OM jsem smotal znovu do brašny a odebral se na kutě.

6. díl: Hadry, olej a čerň

Po snídani se konala jakási dohrávka předchozího akčního programu. Měli jsme ještě cvičnou munici a ne ze všech témat naučené látky jsme byli vyzkoušeni. Znovu jsme byli vyvezeni na Plešiveckou střelnici. Během nutné administrace ve tvaru jsme se dozvěděli, že každá četa zvlášť podnikne tajnou cestu na jejímž konci nás něco čeká. Vydrápali jsme se na korbu, spolu s panem kameramanem Jirkou a vydali se vstříc dobrodružství. Martin nás odvezl mezi houštiny obklopující rozbahněnou cestu, po zastavení nám spustil korbu a s úsměvem (který má on pořád) nám popřál hodně štěstí.