Velký výlet po Třeboňsku

3. díl: Špuntárium

Za uplynulé dva dny nám ranní procedura šla nádherně od ruky. Kafe, čaj, snídaně, všechno bylo ve chvilce hotovo. Navíc, i když měl stůl v kuchyni přístupné pouze dvě židle, snídali jsme pohromadě. Vzít stoličky holek byl naprosto dokonalý nápad (taky nebyl můj). A co jsme připravili na pondělí? I když pondělí je obecně zavírací den pro zámky, hrady a jiné pamětihodnosti, Lucka objevila že nedaleko Hluboké je velký Sportovně relaxační areál se spoustou atrakcí. Pro nás jasná volba. Ale trávit celý den pozorováním poskakujících dětí a strachovat se, z čeho spadnou, se nám nechtělo. Trochu kultury jsme přece jen zařadili.

pondělí 02.07.2018 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / jih /
KDY (období a interval) letní dovolená /

Dopoledne jsme přejeli přímo do Hluboké. Holkám se zámek hned při prvním pohledu (ještě ze sedačky auta) zalíbil. Taky komu ne. Trochu jsme bojovali s parkováním. I když jsme byli odhodláni zaplatit nemalý poplatek za zaparkování auta, nebylo kam se postavit. Nakonec jsme auto odstavili v zapadlé uličce na hony vzdálené přístupové cestě k zámku. Ale nadšení holek, že uvidí domeček kde bydlí princezny a králové, bylo tak velké, že bez hlesu cupitaly a konečný stoupák téměř vyběhly. Jediným zdržením bylo pozorování projíždějící turistické mašinky, které se samozřejmě neobešlo bez slz. To když jsme Terezce oznámili, že na mašinku dneska nepůjdeme.

Na zavírací den bylo v areálu bílého zámku mrtě lidí. Park i obě nádvoří okupovali turisté a my zjistili, že Hluboká má otevřeno i první den v týdnu. Prohlídku jsme neabsolvovali. Hlavním důvodem byl strach o historickou památku, kterou by naše cácory obrátily nohama vzhůru. Čas, který zbýval do oběda jsme tedy šli trávit do zámeckého parku. Doba rozhodně neodpovídala vzdálenosti. Bylo potřeba malovat klacíkem do písku, hledat klacek, sbírat šišky a rovnat kamínky. Ale bylo hezky a co by člověk neudělal pro děti?

Na oběd jsme se stavili v podzámčí. I když se v blízkém okolí památky nalézá spousta pohostinství, oslovila nás restaurace s velkou zahrádkou a dětským koutkem. Našli jsme stůl v rohu, vměstnali se za něj a čekali na obsluhu. Ta dorazila za chvilku a protože byla v denní nabídce pizza, objednali jsme si jí. Holkám jsme vybrali něco více dětského (jen si už nemůžu vzpomenout, co to bylo). Čekání nebylo nikterak hrozné. Dcerky se po chvilce osmělily a šly si hrát na hřiště (malý domek s kostkami). Během stavění nám servírka přinesla jídlo a my jsme zasedli. Po prvním soustu mi bylo jasné, že prokletí bylo zlomeno. Pochutnával jsem si a podle výrazu manželky i holek nejen já. Navíc jsme měli velké štěstí s příchodem, protože několik minut po našem objednání se restaurace začala povážlivě plnit a na krmi bychom čekali hodně dlouho.

Naprostá spokojenost. Navíc u placení dostaly holky za vzorné chování (asi toho moc nerozbily) balonky. S úsměvem na rtech jsme odcházeli směrem k autu. Životnost balónků byla asi deset minut. Inu, když si někdo nevezme dobře míněné rady (nebouchej s tím balonem o zeď, praskne ti) k srdci, nemůže se divit, že byl potrestaný. Přes potok slz holky přenesla informace, že jdeme na hřiště, kde si budou moct dosytosti hrát. I když se areál nacházel nedaleko zámku, chtěli jsme nechat holky po obědě odpočinout a vzali to oklikou. Původní záměr byl jet tam přes Budějovice, ale když ani v nich Terezka nezabrala, frčeli jsme na Český Krumlov.

Tyhle cesty, i když by se někomu mohli zdát velmi zbytečné, mají svoje opodstatnění. Holky nevydržely celý den na nohou a pokud bys alespoň na chvilku neodpočívaly, byly by extrémně protivné a navíc by nám usnuly pár hodin před večerním spánkem a to by znamenalo náročnou noc. A tomu jsme se chtěli velkým obloukem vyhnout. Proto ta cesta bez cíle. Do Krumlova jsme nakonec nedojeli. Půl hodiny za Budějovicemi konečně usnula i Terezka, takže jsme otočili vozidlo (na jakémsi staveništi) a jeli zpět. Holky si odpočaly a očka otevřely na parkovišti nedaleko hřiště.

Už z dálky byly vidět stany, velkou dřevěnou pevnost a spousta malých návštěvníků, kteří běhali, skákali a radovali se. Na našich slečnách nebylo ani trochu poznat, že před pár vteřinami procitly a netvářily se na tuto skutečnost moc nadšeně. Tváře jim zdobil úsměv od ucha k uchu, netrpělivě nás vlekly k hřišti a brebendily, že je tam "hopí hopí" (to je obecný výraz pro zábavní areál). Park byl rozdělen na několik sekcí. Prolézačky, zmíněná pevnost, houpačky a skluzavky byly k dispozici zdarma. Ty náročnější byly dostupné za peníz. Holky, i když na nich byla vidět spokojenost, byly krapet zakřiknuté. Přeci jen, na takový chumel dětí nebyly zvyklé. Rozkoukávaly se a po chvilce zatoužily po prvních atrakcích. Holky běhaly od jednoho k druhému a my jak psíci za nimi. Rčení "kam vítr tam plášť" v reálu.

Možností, jak se vyřádit, byla spousta. Nicméně většina z nich byla pro větší a velké děti, na které holky nemohly. Naštěstí jsme měli maminu, která zjistila (během včerejšího plánování), že v rozsáhlém prostoru se nalézá i "Špuntárium", které je určeno dětem nízkého věku. A ten se přesně shodoval s věkem našich slečen. Prošli jsme dřevěnou branou a ocitli se v ráji pro nejmenší. Kromě několika nafukovacích skákacích hradů pro nejmenší, hracího centra a nádrže s míčkama zde bylo spousta vozítek, šlapadel a odstrkovadel. Jako první holkám učaroval malý domek, z kterého jemně, ale velmi účinně vyhodili chlapečka. Protože bylo Špuntárium oploceno, nemuseli jsme se bát úprku a kontrola dcer nemusela být tak přísná, jako tomu bylo ve vedlejším areálu. Řádění se holky věnovaly od patnácté, až do osmnácté hodiny a třicáté minuty. Protože během pobytu dostaly pouze dávku ovoce, tu nevyčerpatelnou energii jsme přisuzovali slunci.

S těžkým srdcem jsme opouštěli sportoviště a vydali se zase na naší základnu. Vzhledem k pozdní hodině jsme se modlili, aby holky neusnuly. A pokud k tomu mělo přeci jen dojít, aby se tak stalo co nejpozději. Naštěstí nebyla večeře a následné uspávání nikterak komplikované.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 16.10.2018 18:53:15

vynikající

Milda hodnotil(a) 15.10.2018 12:39:15

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 08.10.2018 19:36:21

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 16.10.2018 18:53:25

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Jak Terezce utíkala holčička

Z našich holek se pomalu ale jistě stávají bytosti, s kterými je možno komunikovat, stávají se řiditelnými (nemám na mysli manipulaci) a je s nimi obrovská zábava. To výrazně rozšiřuje možnosti, kde a jak lze trávit volný čas, potažmo několik dní volného času. Tedy dovolenou. Tentokrát jsme neplánovali rodinné aktivity ve smyslu jednodenních výletů s večerním návratem domů. Také jsme nemuseli brát ohledy na nutnost konzumace vlastní stravy a další rodičovské povinnosti vůči ratolestem. Cílem dovolené bylo ukázat holkám krásy naší vlasti a vzbudit v nich zájem cestovat a nebát se neznáma. Samozřejmě jsme měli jisté obavy, ale těšili jsme se.

2. díl: Třeboňské prokletí

S veselou náladou a hopsáním holky vstoupily do prvního celého dne dovolené. I když jsme s Luckou bručeli, že máme volno, navíc je dovolená a chceme si odpočinout, nebylo to nic platné. Museli jsme vstávat. Ranní rituál jsme samozřejmě dodrželi. V pískací konvici (mé srdce zaplesalo, když jsem jí spatřil) jsme uvařili vodu na čaj, holky zasadili do židliček a přichystali jim snídani. S drobnými defekty na zemi a blízkém okolí v nich první strava skončila. My jsme se také nasnídali a vydali se na dopolední procházku.

3. díl: Špuntárium

Za uplynulé dva dny nám ranní procedura šla nádherně od ruky. Kafe, čaj, snídaně, všechno bylo ve chvilce hotovo. Navíc, i když měl stůl v kuchyni přístupné pouze dvě židle, snídali jsme pohromadě. Vzít stoličky holek byl naprosto dokonalý nápad (taky nebyl můj). A co jsme připravili na pondělí? I když pondělí je obecně zavírací den pro zámky, hrady a jiné pamětihodnosti, Lucka objevila že nedaleko Hluboké je velký Sportovně relaxační areál se spoustou atrakcí. Pro nás jasná volba. Ale trávit celý den pozorováním poskakujících dětí a strachovat se, z čeho spadnou, se nám nechtělo. Trochu kultury jsme přece jen zařadili.

4. díl: Hrad a (ne)zámek

Třikrát čaj, jednou káva, snídaně u stolu. Dopoledne jsme holky znovu odvedli do lesa, aby si rozšířili hrudní košíčky a nasáli do jejich plic trochu nezkaženého vzduchu. Ovšem krom nasávání jihočeského kyslíku by se akce dala pojmenovat "sběr klíšťat". I když naše cácorky tentokrát nebrouzdily houštinami, protože borůvky už byly vybrané, ale ťapkali způsobně po pěšině, stejně Lucka po několika minutách strávených pod korunami stromů našla na Julince obávaný hmyz. Nechtěla se nám riskovat titěrná práce s vytáčením (jak klíštěte tak následně Julči) a tak jsme se otočili na podpatcích a vrátili se.

5. díl: Když k nám zavítala Anička

Ani jsme se nenadáli a byli jsme v polovině dovolené. To přinášelo smutnou skutečnost, že máme polovinu za sebou, ale radostné bylo, že nás čeká ještě druhá polovina. A navíc, ve středu jsme očekávali návštěvu. Anička, která trávila s Martinem poblíž cyklodovolenou, se s námi rozhodla trávit den. Hned po snídani jsme holky vypustili na zahradě. Zatímco tam tůrovali své stroje a drandili sem a tam, ostatní obyvatelé penzionu se připravovali, stejně jako každý den, na vyjížďku. Celá parta asi pěti rodin, dávala hned od prvního dne najevo jistou náklonnost k našim holkám. Včetně majitele penzionu. Asi z toho důvodu pan majitel nainstaloval, když nás viděl venku, na trám stříšky houpačku. Ta měla u holek neuvěřitelný úspěch. Odrážedla skončila během vteřiny u plotu a už se oba drobečkové dožadovaly kývavého pohybu. Na pár desítek minut bylo o zábavu postaráno. Před odjezdem do Třeboně, kde jsme měli s Aničkou sraz, jsme ještě s holkama nasbírali kytičky pro maminku.

6. díl: Když se sejdou rodiny, tak se radost násobí

Naše obavy a strach z další klíšťové invaze rozhodl, že i přes velké přání holek jsme nejeli dopoledne do lesa. Motorky byly sice vyvezeny z garáží, ale drnčely jen po příjezdové cestě a na parkovišti za penzionem. Naštěstí naše fyzické výkony ještě stačily na doběhnutí dcer, takže jakýmkoliv pokusům o úprk a svévolné opuštění jsme zamezili. Chvilku jsme pořádali závody, pak demoliční derby a nakonec hru na šerify a bandity. Holky se nám podařilo dokonale unavit a po zalehnutí do postýlek usnuli a odpočívaly.

7. díl: Vzhůru do finále

Již předchozího dne jsme dostali od Míry (Mirďáka) zprávu, že má toulavou (věnuje se mimo jiné horské turistice) kolem Třeboně a několik volných minut by nám věnoval. Samozřejmě jsme nadšeně souhlasili a poslal mu svoje koordináty. Svůj příjezd ohlásil na dopolední hodiny. My jsme se od rána s holkama věnovali lumpačení na zahradě a lehkému balení věcí. Druhou činnost povětšinou prováděla Lucka. Šiškovaná, závody motorek, sběr lučního kvítí, houpání a zmatené, ale urputné pobíhání nám vydrželo až do ulehnutí holek do postýlek. Zatímco Lucka uspávala slečny, já jsem se zhostil role uvítacího výboru a šel vyhlížet Míru.