Nové, inovované a volnočasové vojenské cvičení

6. díl: Poslední výstřel, pohov, rozchod

Pobyt se nám blížil k závěru a nás čekal poslední plnohodnotný cvičební den. Jediným plánem na úterý byla reprodukce bojových střeleb na ostro (nemyslím bez trenek). Po raním občerstvení jsme byli naloženi na přepravní vozidla a Martin s námi opět jel hodinovou štreku na Mětikalov. Slunce hřálo, dokonce bych si troufl tvrdit že víc než předešlý den a obloha byla bez mráčků. Vyrovnáni jsme byli na asfaltovém plácku před kontrolní věží. Samozřejmě, před obdržením ostrého střeliva nemohlo předcházet nic jiného, než poučení (v původním znění). Po ústní reprodukci psaných chytrostí před nás předstoupil neznámý pan podplukovník. Představil se jako pozorovatel, dozorčí a kontrolní orgán. Prostě jako někdo, pro koho budeme dneska hrát. Protože většina z nás umí číst mezi řádky, dočetli jsme se, že sošku za jakýkoliv výkon neobdržíme.

úterý 16.05.2017 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR /

Po promluvě jsme se rozešli na značky a nás čekal poslední kolotoč. Nebudu Vás unavovat četbou toho, co jsem již dvakrát popisoval. Průběh byl naprosto stejný, včetně Ondrovi neschopnosti vystřelit a velitelově prázdného zásobníku. Špatný výhled z okopu zůstal i nadále, ale velice mě překvapilo, že i přes tento nemalý handicap padaly figury jako hrušky. Stačilo se podívat na cíl, člověk nemusel ani zamířit, smáčkl spoušť, vyšla rána a figura letěla k zemi. Chvilku jsem byl přesvědčen o vlastní genialitě, ale když už krajinou nebylo slyšet žádný výstřel a terče byly sestřelovány, tušil jsem, že je něco zle. Drama jsme dohráli, poslušně se odloupali do hvozdů a po celou dobu očního kontaktu s věží jsme postupovali takticky. Na již hodně uválených místech jsme se naposledy sešli a sdělovali si své poznatky. Nebyl jsem jediný, komu připadaly zásahy figur spojené spíš s nadpřirozenem, nežli fyzikálními zákony. Prostě to někdo na věži pochopil trochu špatně.

Zazněl poslední výstřel. Bojové střelby byly trojí sirénou ukončeny a my byli svolání ke zhodnocení. Shrnuto a podtrženo, v celku překvapivý výsledek (o tom nepochybuji), nikomu se nic nestalo, ale pohyb otevřenou krajinou má probíhat rychleji. Vlastně spokojenost. Znehodnotili jsme svoje pracně vyhloubené díry, posbírali prázdné hilsny a juchali na ubykace. Hlavním úkolem na odpoledne bylo vyčistit kvéry a pistole. Práce nezáživná, otravná, každoroční, ale bohužel nutná a povinná. S drobnými pauzami jsem vytřel hadříkem snad každý záhyb na zbrani a vysloužil si tak možnost odevzdat zbraň na první pokus.

K večernímu ohni jsem se odebral až poté, co jsem si alespoň pohledově sbalil. Přeci jen, nechtělo se mi shánět svršky dvacet minut před odjezdem do Prahy. Vybaven teplým oblečením a jedním alkoholickým nápojem v jednoapůllitrové plastové lahvi jsem zasedl nedaleko ohniště. Společnost se rozšiřovala v závislosti na úspěšně odevzdaných samopalech. Ondra brnkal na kytaru, opékali se buřtíky a dobrou náladu a spokojenost nebylo třeba hledat. Bez touhy probdít do dalšího dne jsem odešel na lůžko. Přeci jen, jsem uvědomělý otec a následující den nastoupím před své dcery.

Dobrovolně povinně jsem byl, spolu s dalšími, nominován mezi členy vykládací skupiny. Materiál byl naložen do Tater, a my vyrazili před ostatními k Radošovu. S dobrým pocitem, že nám nic nechybí a snad ani nepřebývá (oboje je pro armádu problém) jsme postupně předkládali ke kontrole sedmdesát pět hřebíků, neporušených padesát metrů "Pichláčka" (oficální název ostnatého drátu), dvacet kusů kladiv, polovinu seker a podobně. Hodně bych lhal, když bych tvrdil, že to šlo jako po másle. V bývalém vojenském areálu jsme strávili krásné tři a půl hodiny. Důvodem bylo také odřené nákladní auto a lehce poškozené zpětné zrcátko zapůjčené Tatry. Škoda v celkové hodnotě 350 Kč byla podchycena několika lejstry, spoustou razítek a mnoha podpisy. Bohužel na některé ze signatur se muselo chvilku posečkat, protože dotyčná ruka se zrovna nalézala jinde.

Ze zdržení, kromě nás samozřejmě, měl největší radost pan řidič. Postavou i oblečením jednoznačně zapadal mezi aktéry lechtivých západoněmeckých filmů devadesátých let. Nervozně poťapával před zaparkovaným autobusem, v pravidelných intervalech si dopřával nikotin a lamentoval nad časovou ztrátou způsobenou chybným plánováním. Jeho rozhořčení dosáhlo takové meze, že nám nedopřál ani pauzu na benzínové pumpě. S plnými močáky a prázdnými břichy nás vyložil na samém začátku Dejvických kasáren.

Následovalo krátké papírování, shrnutí a rozloučení. Pamětní listy se tentokrát nekonaly. Při potřásáním pravicemi jsem ještě netušil, že se spoustou lidí jsem vojančil naposledy. Tak skončilo renovované, podle mého názoru ne zrovna šťastné, cvičení aktivních záloh. Jsem rád, že jsem se mohl znovu setkat s ostatními a těch pár dní prožít mezi Gibbony. Ale také doufám, že to příští cvičení se neponese v podobných kolejích jako toto.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 28.07.2017 07:25:04

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Jedna změna za druhou

Nevím, jestli jste tuto informaci zachytili, anebo bude pro Vás nová, ale od poloviny minulého roku nejchytřejší a nejpotřebnější hlavy této země odhlasovaly změnu v zákoně týkající se aktivních záloh. Nebudu rozebírat, jestli se tak stalo s plným vědomím hlasujících, anebo jim na tlačítko jen spadla ruka ve spánku. Pro vojáky v záloze se toho mnoho změnilo. Například jsme se přiblížili více k profesionálům. Dostali jsme průkazky, psí známky a byla nám zvýšena roční odměna za členství. No a to je tak z těch pozitiv všechno. Z těch bolestných věcí budu jmenovat ztrátu hodnosti (nejede se na odslouženou dobu, ale na funkci) a finanční náhradu ušlého zisku za absolvované cvičení podle aktuálního tabulkového platu profesionálního vojáka. Nebudu to nikterak rozpatlávat, ale nemusím asi uvádět, že obyčejný vojáček na bitevním poli nebere majlant. Jestli se chcete o změně zákona dozvědět více, budete muset navštívit jiné wéwéwé. A teď k samotnému cvičení. Protože minulé manévry jsem prožil se svými krásnými dcerkami, bylo pro mě nadcházející cvičení jedním velkým otazníkem. Sice zdroj informací (pan velitel) měl, ale přeci jen, za ty dva roky se toho mohlo spousta změnit.

2. díl: Vstřebávání knou hau

I když počasáři s nepovedenou předpovědí strašili, středeční ráno se vydařilo. A nezdálo se, ani podle Ondrových zpravodajů v Norsku, že by se to mělo nějak pokazit. Nafasovaná snídaně konečně ukončila pochybnosti, jestli byla anebo nebyla obsažena ve včerejší apanáži. S mírným odkladem (pekař to pokazil) jsem dostal tvarohový závin a lahodný vojenský čaj. Jestli je obsahem i přídavek Bromu se ukázalo s odstupem času jako negativní. Alespoň podle těch narážek, které létaly na začátku následujícího týdne vzduchem. Po snídani jsme zaujali taktické sezení v učebně a bedlivě a pečlivě poslouchali (po sté), jak si správně počínat při střelbě ze zbraní a jak se chovat při hodu granátu. I když bylo povídání zábavné a místy i vtipné, nedozvěděli jsme se nic nového. Zřejmě proto, že na směrnice nesáhl žádný generál už hezkou řádku let.

3. díl: ODOS, KPM a zbraň jistota

Stejně jako v minulých dnech, i ve čtvrtek bylo z chodeb slyšet ranní cvrkot několik desítek minut před budíčkem (možná by se to lépe počítalo v hodinách). Vlastně co to povídám. Budíček žádný nebyl. Jsme přeci svobodná armáda a každý si může vstávat kdy se mu zlíbí a uzná za vhodné. A protože povinným není ani odběr stravy, nutností bylo stát před rotou deset minut před osmou.

4. díl: Duševní a fyzické pusto

Nastaly nejdelší dva dny ze všech mnou doposud absolvovaných vojenských cvičení. Sobotní dopoledne bylo ještě příjemné, neboť Roman pouštěl tématické (válečné) snímky na plátno a čas utíkal rychle. Ale po všech těch Vietnamech, Afghánistánech, Iránech a jiných bojových zónách nám šly oči šejdrem a filmový řetězec jsme přerušili. Rozešli jsme se do pokojů, uvelebili se na postelích a váleli se. Nebojte se, tahle činnost nebyla prováděna z peněz daňových poplatníků. Klasická 40ti hodinová pracovní doba neplatí víkendy.

5. díl: Konečně do zbraně

S příchodem nového týdne skončilo období temna. Po snídani jsme byli odvezeni na pěchotní střelnici Mětikalov, kde teoretická příprava bojových manévrů (kterou jsme probírali předchozího večera) přešla do praxe. Abychom se hned při prvním nácviku nepostříleli, nerozdali nám náboje. Naším cílem bylo postupovat po pravém křídle jako předsunuté družstvo a zahájit palbu na blížícího se nepřítele.

6. díl: Poslední výstřel, pohov, rozchod

Pobyt se nám blížil k závěru a nás čekal poslední plnohodnotný cvičební den. Jediným plánem na úterý byla reprodukce bojových střeleb na ostro (nemyslím bez trenek). Po raním občerstvení jsme byli naloženi na přepravní vozidla a Martin s námi opět jel hodinovou štreku na Mětikalov. Slunce hřálo, dokonce bych si troufl tvrdit že víc než předešlý den a obloha byla bez mráčků. Vyrovnáni jsme byli na asfaltovém plácku před kontrolní věží. Samozřejmě, před obdržením ostrého střeliva nemohlo předcházet nic jiného, než poučení (v původním znění). Po ústní reprodukci psaných chytrostí před nás předstoupil neznámý pan podplukovník. Představil se jako pozorovatel, dozorčí a kontrolní orgán. Prostě jako někdo, pro koho budeme dneska hrát. Protože většina z nás umí číst mezi řádky, dočetli jsme se, že sošku za jakýkoliv výkon neobdržíme.