Nové, inovované a volnočasové vojenské cvičení

4. díl: Duševní a fyzické pusto

Nastaly nejdelší dva dny ze všech mnou doposud absolvovaných vojenských cvičení. Sobotní dopoledne bylo ještě příjemné, neboť Roman pouštěl tématické (válečné) snímky na plátno a čas utíkal rychle. Ale po všech těch Vietnamech, Afghánistánech, Iránech a jiných bojových zónách nám šly oči šejdrem a filmový řetězec jsme přerušili. Rozešli jsme se do pokojů, uvelebili se na postelích a váleli se. Nebojte se, tahle činnost nebyla prováděna z peněz daňových poplatníků. Klasická 40ti hodinová pracovní doba neplatí víkendy.

pátek 12.05.2017 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR /

V poledne jsem pozřel nejméně nebezpečnou látku z nafasovaného BDP. Bohužel, toť celá náplň odpoledne. Pročítal jsem zakoupenou literaturu (časopisy), spal, poslouchal spoluležníky a tu a tam se zapojil do debaty. Byla tu sice možnost přihlásit se na pochod, ale celá první četa tuhle akci sabotovala. Skupinově jsme tím dávali najevo nesouhlas s nařízeným zákazem vycházek a opovržení k "žalobníčkovi". Samozřejmě to pochodujícím bylo ukradené, ale my jsme měli dobrý a hřejivý pocit z rebélie. Martin pak přišel se zprávou nejvyššího utajení. Jistí členové jednotky, kteří nebyly aktuálně na cvičení, se prý dostaví na návštěvu. Samozřejmě jsme byli rádi za jakékoliv rozptýlení. Nadšení však dosáhlo vrcholu, když se ukázalo, že Pepa by krom manželky Haničky měl přivést něco masa na gril a pivo.

Prvním dorazivším byl Milan. Ten v dobré vůli, že splyne s davem, prošel branou v maskáčích a kvérem přes rameno. Bohužel se k němu nedostala informace o tom, že jsme na víkend své zbraně odevzdávali a bude tedy jediným ozbrojeným v celé rotě. Odhalení na sebe nenechalo dlouho čekat. Hned před barákem narazil na pana ředitele a pravda vyšla najevo. Protože jsem u samotné kompromitace nebyl, nemůžu vypovědět detaily. Ale z prověřených zdrojů se mi doneslo, že pan ředitel sice zapojené osoby pokáral, ale vstup povolil. A když už u toho bylo a pan plukovník byl evidentně v dobrém rozmaru, přiznali i chystanou zahradní party. Návštěvu schválil, maso a buřtíky schválil a o pivku mu nikdo nic neříkal. Zřejmě proto, že nám na začátku cvičení oznámil, že alkohol (na tajnou misi vyrazili volant s kulomeťákem) neschvaluje a bude ho tvrdě potírat.

Večer tedy dorazil Pepa s Haničkou a asi padesát kilo masa. U samotného zahoření jsem chyběl (je to přece práce), ale když jsem se přišel podívat, plameny osvětlovaly celkem rozlehlý prostor a kolem postávalo, sedělo a i v jiných polohách zevlilo, spousta vojáků. Nad ohněm rotovaly špekáčky, na grilu získávaly barvu fláky masa. A v ruce členů armády třímaly plechovky s pivem. I když moc zážitků, které by bylo možné probírat zatím neproběhlo, zábava byla v plném proudu. Z tajných Martinových fondů jsem si opatřil také jednoho plecháčka a vmísil se do davu. S ohledem na slova pana plukovníka, na zítřejší náročný den (zase ležení) a hlavně s přihlédnutím na počet volných piv (ty se velmi rychle blížily nule) jsem se dlouho nezdržel a po poklábosení jsem se kolem desáté odebral na své lože ke spánku.

Od nedělního rána se nekonalo vůbec nic. Promítání se, vlastně ani nevím proč, neuskutečnilo. Na chodbách to zelo prázdnotou a mě nuda začala nekompromisně ubíjet. V plánu nebyl ani dnes výlet. Do oběda jsem to nějak doklepal, ale pak už jsem musel skutečně ven. I když jinak neporušuji nařízení, zákazy a doporučení se snažím respektovat, oblékl jsem se a dopustil se prvního SVOPu v záložácké uniformě. Strach vedl mé kroky velmi opatrně, ale překonal jsem to, prošel bránou a nikým nezadržen pochodoval silnicí směřující k vysílací věži. Samozřejmě se to nedalo srovnat s pochody, které absolvujeme s Lukášem, ale okruh na hodinu z toho nakonec byl.

Mé obavy z postrádání mého já byly naprosto zbytečné. Když jsem přišel znovu na pokoj, osazenstvo nezměnilo své horizontální pozice. Vlastně si mé nepřítomnosti nikdo nevšiml. Možná byli všichni spokojení, že je tam konečně chvilku ticho a jsou oproštěni od nepřetržitého remcání. Protože i ostatním šlo nicnedělání krkem, k večeru se (samozřejmě s vědomím pana ředitele) pořádal skupinový pěší výlet. A kam? No samozřejmě ke stejnému vysílači, který jsem navštívil já. Mě to v tu chvíli ale nevadilo a do skupiny jsem se přihlásil. Skoro dvacetihlavý tým jsme Ruskou věž obešli s krátkou pauzou (s krásným výhledem na okolí) na téma válka. Černá mračna, která se začala stahovat nad námi naše posezení ukončila a my se odebrali zase zpět.

Tím osobní volno přecházelo konečně ke svému konci. Po nezaslouženém spánku nás čekal pracovní den naplněný akcí.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Milda hodnotil(a) 29.05.2017 12:25:13

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 26.05.2017 16:38:05

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 26.05.2017 16:40

Vitej v klubu SVOParu. Nedivim se,ze ti to lezlo krkem,z toho by mne asi jeblo,ale ze prijel Pepa s Hanickou muselo byt super.

vytvořit / odpovědět

Jiřík napsal(a) 25.05.2017 10:38

Uz jsem nateseny :-)

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 25.05.2017 08:39

Tak a v příštím článku se konečně Jiřík dozví, proč bylo špatně zapomenout si lopatku :)

vytvořit / odpovědět

Milda napsal(a) 29.05.2017 12:25

Na tu lopatku jsme taky zvedavej :-)

vytvořit / odpovědět

Milda napsal(a) 30.05.2017 14:21

Tak kde je ta lopatka :-)

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Jedna změna za druhou

Nevím, jestli jste tuto informaci zachytili, anebo bude pro Vás nová, ale od poloviny minulého roku nejchytřejší a nejpotřebnější hlavy této země odhlasovaly změnu v zákoně týkající se aktivních záloh. Nebudu rozebírat, jestli se tak stalo s plným vědomím hlasujících, anebo jim na tlačítko jen spadla ruka ve spánku. Pro vojáky v záloze se toho mnoho změnilo. Například jsme se přiblížili více k profesionálům. Dostali jsme průkazky, psí známky a byla nám zvýšena roční odměna za členství. No a to je tak z těch pozitiv všechno. Z těch bolestných věcí budu jmenovat ztrátu hodnosti (nejede se na odslouženou dobu, ale na funkci) a finanční náhradu ušlého zisku za absolvované cvičení podle aktuálního tabulkového platu profesionálního vojáka. Nebudu to nikterak rozpatlávat, ale nemusím asi uvádět, že obyčejný vojáček na bitevním poli nebere majlant. Jestli se chcete o změně zákona dozvědět více, budete muset navštívit jiné wéwéwé. A teď k samotnému cvičení. Protože minulé manévry jsem prožil se svými krásnými dcerkami, bylo pro mě nadcházející cvičení jedním velkým otazníkem. Sice zdroj informací (pan velitel) měl, ale přeci jen, za ty dva roky se toho mohlo spousta změnit.

2. díl: Vstřebávání knou hau

I když počasáři s nepovedenou předpovědí strašili, středeční ráno se vydařilo. A nezdálo se, ani podle Ondrových zpravodajů v Norsku, že by se to mělo nějak pokazit. Nafasovaná snídaně konečně ukončila pochybnosti, jestli byla anebo nebyla obsažena ve včerejší apanáži. S mírným odkladem (pekař to pokazil) jsem dostal tvarohový závin a lahodný vojenský čaj. Jestli je obsahem i přídavek Bromu se ukázalo s odstupem času jako negativní. Alespoň podle těch narážek, které létaly na začátku následujícího týdne vzduchem. Po snídani jsme zaujali taktické sezení v učebně a bedlivě a pečlivě poslouchali (po sté), jak si správně počínat při střelbě ze zbraní a jak se chovat při hodu granátu. I když bylo povídání zábavné a místy i vtipné, nedozvěděli jsme se nic nového. Zřejmě proto, že na směrnice nesáhl žádný generál už hezkou řádku let.

3. díl: ODOS, KPM a zbraň jistota

Stejně jako v minulých dnech, i ve čtvrtek bylo z chodeb slyšet ranní cvrkot několik desítek minut před budíčkem (možná by se to lépe počítalo v hodinách). Vlastně co to povídám. Budíček žádný nebyl. Jsme přeci svobodná armáda a každý si může vstávat kdy se mu zlíbí a uzná za vhodné. A protože povinným není ani odběr stravy, nutností bylo stát před rotou deset minut před osmou.

4. díl: Duševní a fyzické pusto

Nastaly nejdelší dva dny ze všech mnou doposud absolvovaných vojenských cvičení. Sobotní dopoledne bylo ještě příjemné, neboť Roman pouštěl tématické (válečné) snímky na plátno a čas utíkal rychle. Ale po všech těch Vietnamech, Afghánistánech, Iránech a jiných bojových zónách nám šly oči šejdrem a filmový řetězec jsme přerušili. Rozešli jsme se do pokojů, uvelebili se na postelích a váleli se. Nebojte se, tahle činnost nebyla prováděna z peněz daňových poplatníků. Klasická 40ti hodinová pracovní doba neplatí víkendy.

5. díl: Konečně do zbraně

S příchodem nového týdne skončilo období temna. Po snídani jsme byli odvezeni na pěchotní střelnici Mětikalov, kde teoretická příprava bojových manévrů (kterou jsme probírali předchozího večera) přešla do praxe. Abychom se hned při prvním nácviku nepostříleli, nerozdali nám náboje. Naším cílem bylo postupovat po pravém křídle jako předsunuté družstvo a zahájit palbu na blížícího se nepřítele.

6. díl: Poslední výstřel, pohov, rozchod

Pobyt se nám blížil k závěru a nás čekal poslední plnohodnotný cvičební den. Jediným plánem na úterý byla reprodukce bojových střeleb na ostro (nemyslím bez trenek). Po raním občerstvení jsme byli naloženi na přepravní vozidla a Martin s námi opět jel hodinovou štreku na Mětikalov. Slunce hřálo, dokonce bych si troufl tvrdit že víc než předešlý den a obloha byla bez mráčků. Vyrovnáni jsme byli na asfaltovém plácku před kontrolní věží. Samozřejmě, před obdržením ostrého střeliva nemohlo předcházet nic jiného, než poučení (v původním znění). Po ústní reprodukci psaných chytrostí před nás předstoupil neznámý pan podplukovník. Představil se jako pozorovatel, dozorčí a kontrolní orgán. Prostě jako někdo, pro koho budeme dneska hrát. Protože většina z nás umí číst mezi řádky, dočetli jsme se, že sošku za jakýkoliv výkon neobdržíme.