Náš miminko-rodičovský slovník

Během rodičovských povinností i radovánek jsme si některé běžné pomůcky i situace pojmenovali vlastními pracovními názvy. Někdy si tím zkrášlujeme slovní vyjádření každodenních situací, jindy jen rozšiřujeme rodičovský slovník. Kdybyste nás tedy někdy slyšeli používat netradiční a neobvyklá slova, vězte, že každé má svůj význam.

pondělí 01.08.2016 publikovaný z rodinné kroniky Lucík a Jenda

Krmelec

obecně proces sycení našich dcer, sestávající se z přípravy jídla, přebalení, ohřátí potravy a následné vměstnání bílé tekutiny do dutin.

Sovíkování

je činnost provozovaná výhradně Terezkou. Jen ona totiž umí vykulit oči a pusu zkřivit do tvaru připomínajícího soví zobáček. S takovýmto výrazem pak pozoruje okolní dění. Velice příjemné na tomto stavu je to, že při něm nedochází k pláči.

Koukákování

používáme k vyjádření stavu dítěte. "Co dělá Julinka? Koukákuje". Tím je míněno, že místo toho, aby dotyčná spala (a trávila tak mléko z posledního krmelce), očičkama šmejdí všemi směry. Tu a tam je rekognoskace doprovázená pohybem horních a dolních končetin. Bohužel, koukákování většinou plynule přichází k řev. Dotyčná (a někdy obě najednou) se většinou zlobí na to, že nemůžou spát.

Dudlajdá

lidově dudlík, odborně šidítko. Zdlouhavé popisování gumové věci asi není potřeba. S obdivem však je, jak si s ním holky vyblbnou. Umějí ho vyprskávat na několik metrů, umí ho velmi silně odmítat. Co nás ale překvapuje nejvíc, že si ho dokáží přesouvat v postýlce. V jednu je dudlík u Terezčiny levé tváře, vzápětí ho má u pravého boku a po několika minutách leží pohozený několik centimetrů nad hlavou.

Eja-eja

zatím jediný slovní projev obou slečen. Dosud nejsme seznámeni s tím, jestli je jedná o souhlas, anebo protest. Nicméně se takto projevují u krmení, přebalování, anebo jen ležení.

Škytálek

zlý skřítek, který se vkrádá nepozván do holčičích bříšek a pak tam skáče a vyvádí všemožné lumpárny. Výsledkem je pravidelné a intenzivní "škyt", což například Julinka nese velmi špatně a uvádí jí to v pláč.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 01.08.2016 21:45:12

vynikající

Lucík hodnotil(a) 01.08.2016 10:23:34

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 01.08.2016 10:23:25

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

vboilecuaoabo napsal(a) 28.01.2021 00:11

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ - Amoxicillin Online <a href="http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/">Amoxicillin</a> dhv.izcb.jendaweb.hydas.cz.bxv.ax http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

vytvořit / odpovědět

uicupoonj napsal(a) 27.01.2021 23:54

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ - Buy Amoxil Online <a href="http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/">Buy Amoxicillin</a> gwh.irdj.jendaweb.hydas.cz.bps.os http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

vytvořit / odpovědět

nedůvěryhodný autor napsal(a) 18.12.2019 14:26

zpráva byla smazána

vytvořit / odpovědět

nedůvěryhodný autor napsal(a) 06.11.2019 11:52

zpráva byla smazána

vytvořit / odpovědět