Abertamy soukromě

4. díl: Jiná ochutnávka sněhu

Pondělní ráno se pro mě hned po roztržení očí změnilo v hru na schovávanou. Domísek s Davídkem mi oznámili, zcela bez očekávání mého názoru, že je budu hledat. Smířil jsem se s tím a začal pykat. Dopočítal jsem a začal hledat. Naštěstí jsme se dohodli, že úkryty budou možné pouze na našem patře, protože představa že budu lozit od střechy po sklep mi naháněla hrůzu. Jedno caparta jsem našel celkem jednoduše. Skříň zavírající se sama od sebe, která neustále skřípe a vrtí byla nápadná i mě. Proto jsem mladšího, Davídka, objevil rychle. Ale Domísek si našel úkryt skutečně mistrovsky.

pondělí 15.02.2016 publikovaný události s kamarády a přáteli Přátelé a Jenda
JAK (prostředky a způsoby) auto / pěšky /
KDE (polohy a umístění) Česká republika / sever /
KDO (osoby a obsazení) Lukáš /
KDY (období a interval) více dní / zima / zimní dovolená /
PROČ (důvody a účely) kultura / odpočinek / sport, hry / výlet, procházka, turistika / zábava /

Chodil jsem od místnosti k místnosti, prohledával absurdní místa (jako prostor skříňku pod dřezem), ale ne a ne ho najít. I když se mi snažil potměšilý sourozenec napovědět, nestál jsem o to. Přece musím toho kluka najít. Domču prozradila neposednost, která jím občas vládne. Když jsem počtvrté prohledával hlavní pokoj (obývák s kuchyní), nemohl jsem přehlédnou hýbající se oblečení, vyskládané na palandě. Chvilku jsem kalhoty, mikiny a ponožky pozoroval a vida. Mezi svršky byl schovaný kluk. Deset dvacet Domísek, tím začal den.

Nasnídali jsme se, vybavili se termoskou (pracně kupovanou) čaje, něčím k zakousnutí, lyžařskou výbavou a odjeli na Klínovec. Chladné počasí a nánosy sněhu vykouzlily z areálu krajinu jako z pohádky. Sněhová krása tak předčila zataženou oblohu a mírný vítr. Lukáš zaparkoval na vrcholu areálu. Právě odsud jsme se vydali dobrodružství vstříc. Před zakoupením půldenní jízdenky jsme si mohli okusit jeden sjezd zadarmo (a že se to jezdí daleko jinak). Protože jsme sjížděli všichni najednou a nikdo z nás trať neznal, jeli jsme hodně opatrně. Domísek jel sám, ale Davídek pokořil modrou mezi koleny dospěláka. Zvládli jsme to. Káťa šla s klukama na kratší pomu a my s Lukášem jsme šli zkoumat varianty. Možností bylo spousta, troufám si tvrdit, že více, než na včerejší sjezdovce.

Nezdálo se, že bychom modrou sjezdovku nějak nezvládali a tak jsme se postupně přesouvali na modro-červenou a celou červenou. Jako velkou výzvou se pro nás stala tří kilometrová trasa (i když jen modrá). Když jsme od vleku pachtili po spojovací cestě, připletli jsme se (mimo záběr) k natáčení upoutávky Jakuba Koháka. Pravda, hned jsme si na jeho jméno nevzpomněli, prozradil nám to až internet. Ale k té dlouhé sjezdovce. Na samotném začátku jsme si nebyli jistí, jestli jedeme správně. Na široké a velmi dlouhé sněžné ploše jsme totiž byli naprosto sami. Báli jsme se, aby to nebyla cesta do neznáma. Nebyla. Orientační cedule nás jasně přesvědčila o tom, že svištíme správně. Uklidněni touto skutečností jsme se pustili do aktivity moderní doby. Není přeci nic lepšího, než se filmovat. A tak jsme vytáhli mobily a točili se navzájem. Opatrnost je nám přeci jen trochu blízká a tak jsme záznam přerušili, když se lyže začaly moc rozjíždět.

Při znovusetkání s dětmi a manželkou nám Káťa oznámila, že personál, obsluha i náhodní kolemlyžaři jsou v této době a na těchto místech mírně podrážděni. Povyprávěla nám několik příběhů ze setkání s lidmi. Zatímco já jsem nechápavě kroutil hlavou, Lukáš tiskl zlostně zuby k sobě a ruce svíral v pěst. Svůj otevřený názor dát plně najevo nemohl, opodál stáli klucí. Myslím si však, že je velmi dobře, že se Lukáš s arogantními a bezohlednými lidmi nesetkal. Pro ně.

Díky dokonalému plánu (protože jsem ho nevymýšlel), jak dopravit všechny k autu, když jsou dvě permice a tři dospělí s dvěma dětmi, jsme se potkali na parkovišti pod vlekem. Spokojené a lehce unavené nás odvezl Lukáš zase do Abertam. V místním sporthotelu (najít restauraci byl kumšt) jsme si došli na večeři. Jelikož jednou z položek na jídelním lístku byl hamburger, měl jsem jasno. A udělal jsem moc dobře, výborně jsem si pochutnal a královsky se přežral.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 24.02.2016 20:54:38

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

základ je pravdivý

Lukáš hodnotil(a) 06.06.2016 19:35:08

základ je pravdivý

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Noc před horami

Kdy jindy jet na hory kvůli lyžování, stavění sněhuláků a běžkování, nežli v době, kdy únor připomíná jaro? Nadšení z tradičního zimního společného týdne s Lukášem a jeho rodinou se malinko měnilo v obavy. To když teplota lednových dnů začala povážlivě stoupat a sníh člověk našel jen na internetu. Termín jsme měli ale vybraný, uvolnění z práce bylo dohodnuto. Nezbývalo tedy nic jiného, než doufat. V polovině února, na den přesně jako před šesti lety, nadešlo osudné setkání. Tentokrát jsme jeli brázdit sněhové pláně Krušných hor.

2. díl: Vzhůru za sněhem

Snídaně a přípravy probíhaly ve prostorově snížených podmínkách. Přeci jen, náš byt není na čtyři dospělé a dvě děcka konstruován. I přes stížené podmínky jsme vše zvládli, sbalili zásoby (v podstatě cokoliv z lednice), pobalili drobotinu (živou i neživou), popadli bagáž a vypravili se k autu. Lukáš velmi obratně zorganizoval kufr, abych se tam vešel i já a vyjeli jsme. Po 500ti metrech (možná ani to ne), auto zase zastavilo a nastal štelung. Video i audio aparaturu Lukáš nastavil k spokojenosti obou nejmladších pasažérů. Na rozdíl od předchozích přesunů jsem místo Blaníku poslouchal zvuk animáku (co to bylo netuším, ale utkvěla mi v hlavě věta "vypusťte mimino").

3. díl: Zase na laťkách

I když se jednalo o poslední den týdne, pro nás byl první plnohodnotný. Budíček Lukáše a mne pozval mezi bdící kolem osmé. Byli jsme v posteli (každý ve své) jediní. Káťa se s klukama oddávala hraní už o hodinu dříve. Nasnídali jsme se, vystrojili a v půl deváté vyrazili okouknout bližší lyžařský areál. Skiareál Plešivec.

4. díl: Jiná ochutnávka sněhu

Pondělní ráno se pro mě hned po roztržení očí změnilo v hru na schovávanou. Domísek s Davídkem mi oznámili, zcela bez očekávání mého názoru, že je budu hledat. Smířil jsem se s tím a začal pykat. Dopočítal jsem a začal hledat. Naštěstí jsme se dohodli, že úkryty budou možné pouze na našem patře, protože představa že budu lozit od střechy po sklep mi naháněla hrůzu. Jedno caparta jsem našel celkem jednoduše. Skříň zavírající se sama od sebe, která neustále skřípe a vrtí byla nápadná i mě. Proto jsem mladšího, Davídka, objevil rychle. Ale Domísek si našel úkryt skutečně mistrovsky.

5. díl: Jak jsme byli za vodní kulturou

Jediným spáčem (pokud nepočítám sebe) v ložnici byl Domísek. Čím byl tenhle nečekaný stav způsoben nevím. Ale možná to trochu souviselo s tím, že měl Dominik po probuzení namalovanou ruku (aspoň tak mi to oznámil). Na další anomálie jsme nečekali, vyskočili z postelí a šli snídat. Během ní jsem já zcela sobecky spořádal zbytek chleba a zasadil se tak o důvod navštívit obchod. Ostatním moje nenažranost nijak nevadila (alespoň to tak tvrdili), protože k snídani se sem tam něco našlo a v Karlových Varech (kam jsme měli namířeno) obchod bude. Dokonale potravinově naplněný jsem uvedl svůj zevnějšek do civilizované podoby, abych nedělal ostudu.

6. díl: Jak jsme bloudili na Abertamském okruhu

Počasí venku bylo chvilku příznivé, chvilku nehezké a někdy přímo nehostinné. Takže jsme hned u snídaně zavrhli návštěvu sjezdovky. Jelikož měl být podle internetu čtvrteční den daleko příznivější, posunuli jsme sjezdování o den. Tím nastaly dvě otázky. Kdy uskutečnit běžkování, na které jsme se Káťa i já těšili a co budeme dělat dnes. Řešení bylo nasnadě. Dneska obujeme na nohy úzké plaňky a pokoříme Abertamský okruh. Naplánován byl start dokonale, na devátou hodinu. To by ale nesměl Jeník zdržovat nutností se odpustit, když se chvilku před tím natřískal. Tudíž jsme vyráželi v deset. Kluci s taťkou zasedli k Výstavišti (dostihy a sázky z Prahy)

7. díl: Dávka sjezdovky podruhé

Den jako vymalovaný, modrá obloha, po mráčcích ani památky. Lukášův telefon nelhal. Jasné podmínky pro lyžování. Nasnídali jsme se, vypravili z chaty (já si přibalil foťák) a na lyže se postavili u Plešivecké pokladny. Školička pro kluky se nekonala, protože Domísek už sviští moc hezky sám a pro Davídka vyrobil táta postrojek. Zakoupili jsme čtyřhodinovky a vydali se na sjezdovku. Hned po pár sjezdech jsme zjistili, že počasí je sice hezké, teplo příjemné, ale areál tím trochu utrpěl.

8. díl: Jak jsme se loučili s horami

Míra mého (i kolektivního) optimismu vrcholí. I přes to, že zítra balíme a jedeme domů, vstáváme s myšlenkou toho, že je teprve pátek. Ložnici sdílím pouze s Lukášem, který je vzhůru, tudíž se žádné prudké a ukvapené vstávání nekoná. Místo toho vyrobil Lukáš ze dvou (až třech) plyšáků "kladélko". Jednalo se o postavičku připomínající pomůcku inseminátora. Z pelechu nás vyhnal až hlad, teprve tehdy jsme se odebrali do kuchyně a zasedli ke stolu. Během čerpání energie přinesl Domísek náš výrobek a tázavě na nás hleděl, co že to má být. Našemu popisu zřejmě nerozuměl (možná ani nechtěl) a tak slona, méďu i psíka ze vzájemného sevření a umělohmotného košíku osvobodil.