Abertamy soukromě

3. díl: Zase na laťkách

I když se jednalo o poslední den týdne, pro nás byl první plnohodnotný. Budíček Lukáše a mne pozval mezi bdící kolem osmé. Byli jsme v posteli (každý ve své) jediní. Káťa se s klukama oddávala hraní už o hodinu dříve. Nasnídali jsme se, vystrojili a v půl deváté vyrazili okouknout bližší lyžařský areál. Skiareál Plešivec.

neděle 14.02.2016 publikovaný události s kamarády a přáteli Přátelé a Jenda
JAK (prostředky a způsoby) auto / pěšky /
KDE (polohy a umístění) Česká republika / sever /
KDO (osoby a obsazení) Lukáš /
KDY (období a interval) více dní / zima / zimní dovolená /
PROČ (důvody a účely) kultura / odpočinek / sport, hry / výlet, procházka, turistika / zábava /

Prvním důležitým krokem bylo odevzdat oba loupežníky do rukou odborníka. V rámci zlepšování jejich lyžařských schopností byli v sobotu zapsáni do lyžařské školy (jednalo se o školku, ale kluci to neradi slyšeli). V devět se do recepce dostavil chlap jako hora, připomínající člena speciálního komanda. Představil se Dominikovi i Davidovi a pozval je ven. Já jsem pro jistotu nepronesl žádnou vtipnou poznámku, protože mi instruktor naháněl hrůzu. Jen při odchodu trojice jsem popřál (vlastně nevím komu) hodně štěstí. My s Lukášem jsme se vydali k dospělácké kase a zakoupili permici. Protože počasí nedalo tušit, jak se bude dále vyvíjet a nad areálem se vznášela mlha, upsali jsme se na čtyři hodiny.

První kroky (skluzy) jsme nasměřovali k informační tabuli a okoukli sjezdovky, jejich rozmístění a možné kombinace. Započali jsme modrou, velmi krátkou trasou. Mým velkým úspěchem bylo nespadnutí a nulový počet kolizí. Jak jsme tak procourávali ostatní trasy, našli jsme první sjezdovku (modrou), po které se v průběhu jízdy muselo šlapat. Nevím, jestli to bylo upraveností terénu, anebo byla modrá takhle koncipována. Stalo se ale, že to prostě přestalo jet a abychom se dostali k vleku, museli jsme zemské gravitaci trochu pomoci.

Poprvé v naší sjezdařské kariéře došlo i na černou (jednalo se tedy o pár metrů). Důvodem nebyla odvaha, ani odhodlání, ale prachobyčejná lenost. Nechtěl se nám provádět složitý obchvat k vleku a tak jsme se prostě spustili po náročnější cestě. Trochu mě to rozhodilo, čumákem jsem provětral sníh, ale dolů jsem se dostal zdravý. Jak se s úkolem porval Lukáš nevím. Já jsem měl oči jen pro svůj úsek terénu.

Výcvik malých Déček probíhal více než úspěšně, protože po ukončení školy se bez menších obtíží postavili na modrou sjezdovku a pokořili jí. Samozřejmě rodiče museli Davídka trochu usměrňovat a občas přidržet, ale Dominik jezdil bez jediné pomocné ruky. Domískovu samostatnost uvítala Káťa i z toho důvodu, že se mohla po několika letech (myslím, že to bylo pět) znovu proletět na lyžích. Tak jsme se vesele proháněli po sjezdovce a bratrsky jsme se dělili (aspoň trochu) o Davídka. Všechno šlo jako po másle do té doby, než si Domísek pohmoždil koleno.

Jakmile doba zaplacená na permanentce skončila, opustili jsme areál a vydali se k chatě. Volba na obědové menu padla na pytlíkovou polévku. Ovšem uskutečnit toto rozhodnutí bylo daleko větším problémem, než se na počátku zdálo. Vařič, i když dvouplotýnkový, asi nebyl koncipován na ohřev většího množství vody (1 litr) a trvalo věčnost, než se hladina začala varem tetelit. Ohřev vody komplikovala i absence pokličky, takže jsme veškeré teplo sdíleli s hrncem. Nakonec se kuchtění povedlo a do talířů jsme dostali horký vývar. Po obědu kafíčko a po kafíčku výlet. Drželi jsme se hodně při zemi a procestovali jen Abertamy (již několikrát procestované). Nic nového a zajímavého jsme sice neobjevili, ale procházku využil Davídek, aby si mohl udělal bebí na koleni (podle řevu ztratil nohu). Došli jsme až k místní sjezdovce, která k našemu překvapení končila u hřbitova (zřejmě z úsporných důvodů). Jinak nového nebylo nic.

Znovu jsme pocítili hlad a rozhodli se ho utišit v pizzerii. Prázdné stoly byly jasným důkazem, že se vejdeme a tak jsme zasedli a objednali si. Lukáš, který italské národní jídlo zrovna nemusí, zvolil cestu nejmenšího zla. Pizzu se šunkou a sýrem. Vlastně takový hemenex, jen místo vajíčka bylo těsto. Káťa dostala chuť na olivy a tak si řekla o druh právě s nimi. Já jsem zvolil čtyřkombinaci sýrů. Po chvilce čekání nám pan číšník přinesl jídlo. Lukáš byl v rámci možností spokojený, ale Káťa hledala zelené bobule na placce marně. Potměšilé narážky na absenci ingredience číšník buď nepochopil, anebo mistrně přehlížel. Kluci poté, co zhodnotili svá jídla, se pustili do halasného protestování. Na první pohled neřešitelná situace měla řešení velice jednoduché. Talíř jednoho putoval před druhého a naopak. Rázem byl klid.

Po návratu na chatu se velká rada dospěláků (všichni tři) sešla nad Davídkovým kolenem a rokovali jsme, co se zraněním udělat. Káťa začala lovit ve své lékárničce, Lukáš utěšoval a mne nemohla napadnou nic jiného než blbost. Zranění jsem chtěl obrazně ošetřit pilkou nože. Prostě prachsprostá amputace. I když Davídek (i ostatní) moc dobře věděli, že tak špatně na tom s mozkem nejsem, stejně se stala nehoda. Jak jsem tak ve vzduchu řezal a David s sebou škubal, v jednom okamžiku mezi končetinu a ostrý nástroj nacpal Lukáš prsty, aby zabránil katastrofě. Protože i já jsem si všiml velmi malé vzdálenosti mezi klučinovou nohou a nástrojem, ucukl jsem. Výsledkem byla řezná rána na Lukášově prstu. Já si prostě s těmi kravinami nedám pokoj.

Naštěstí (hlavně pro mě) není Lukáš z cukru a zranění přijal. Káťa přijala tuto událost bez překvapení (už nás nějakou dobu zná). Na Davídkovi to také nezanechalo žádné stopy. Jen pořád poukazoval na velmi problematické zranění kolena a vskutku brilantními hereckými výkony předváděl neschopnost chodit. Kamkoliv bylo nutné jej dopravit, anebo mu minimálně pomoci. V pokoji byli na spodek (chodící zařízení) tedy chromí dva. Nicméně na tuto indispozici měla Káťa prostý lék. Sušenku. Právě nabídka sladkosti zázračně potlačila chlapeckou nemoc a Davídek i Domísek běhal jako o závod. Přesněji řečeno běhali do té doby, než byli odchyceni a posláni do postele. V ložních prostorách ale vyšla najevo jiná skutečnost. Dříve přehlížené zranění staršího syna se při bližším prozkoumání projevilo jako vážnější. Koleno měl nateklé a pleťová barva se místy měnila v modro-fialovou. Postižené místo proto Káťa ovinula zmrzlou utěrkou.

Po proceduře uspání jsme se sešli v kuchyni a zkoumali, co podnikneme s načatým večerem. Samozřejmě jsme se, jak jinak, pustili do her. Na poklidný a úspěšný průběh celého pobytu jsme si připili.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 24.02.2016 20:54:49

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

základ je pravdivý

Lukáš hodnotil(a) 06.06.2016 19:35:26

základ je pravdivý

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Noc před horami

Kdy jindy jet na hory kvůli lyžování, stavění sněhuláků a běžkování, nežli v době, kdy únor připomíná jaro? Nadšení z tradičního zimního společného týdne s Lukášem a jeho rodinou se malinko měnilo v obavy. To když teplota lednových dnů začala povážlivě stoupat a sníh člověk našel jen na internetu. Termín jsme měli ale vybraný, uvolnění z práce bylo dohodnuto. Nezbývalo tedy nic jiného, než doufat. V polovině února, na den přesně jako před šesti lety, nadešlo osudné setkání. Tentokrát jsme jeli brázdit sněhové pláně Krušných hor.

2. díl: Vzhůru za sněhem

Snídaně a přípravy probíhaly ve prostorově snížených podmínkách. Přeci jen, náš byt není na čtyři dospělé a dvě děcka konstruován. I přes stížené podmínky jsme vše zvládli, sbalili zásoby (v podstatě cokoliv z lednice), pobalili drobotinu (živou i neživou), popadli bagáž a vypravili se k autu. Lukáš velmi obratně zorganizoval kufr, abych se tam vešel i já a vyjeli jsme. Po 500ti metrech (možná ani to ne), auto zase zastavilo a nastal štelung. Video i audio aparaturu Lukáš nastavil k spokojenosti obou nejmladších pasažérů. Na rozdíl od předchozích přesunů jsem místo Blaníku poslouchal zvuk animáku (co to bylo netuším, ale utkvěla mi v hlavě věta "vypusťte mimino").

3. díl: Zase na laťkách

I když se jednalo o poslední den týdne, pro nás byl první plnohodnotný. Budíček Lukáše a mne pozval mezi bdící kolem osmé. Byli jsme v posteli (každý ve své) jediní. Káťa se s klukama oddávala hraní už o hodinu dříve. Nasnídali jsme se, vystrojili a v půl deváté vyrazili okouknout bližší lyžařský areál. Skiareál Plešivec.

4. díl: Jiná ochutnávka sněhu

Pondělní ráno se pro mě hned po roztržení očí změnilo v hru na schovávanou. Domísek s Davídkem mi oznámili, zcela bez očekávání mého názoru, že je budu hledat. Smířil jsem se s tím a začal pykat. Dopočítal jsem a začal hledat. Naštěstí jsme se dohodli, že úkryty budou možné pouze na našem patře, protože představa že budu lozit od střechy po sklep mi naháněla hrůzu. Jedno caparta jsem našel celkem jednoduše. Skříň zavírající se sama od sebe, která neustále skřípe a vrtí byla nápadná i mě. Proto jsem mladšího, Davídka, objevil rychle. Ale Domísek si našel úkryt skutečně mistrovsky.

5. díl: Jak jsme byli za vodní kulturou

Jediným spáčem (pokud nepočítám sebe) v ložnici byl Domísek. Čím byl tenhle nečekaný stav způsoben nevím. Ale možná to trochu souviselo s tím, že měl Dominik po probuzení namalovanou ruku (aspoň tak mi to oznámil). Na další anomálie jsme nečekali, vyskočili z postelí a šli snídat. Během ní jsem já zcela sobecky spořádal zbytek chleba a zasadil se tak o důvod navštívit obchod. Ostatním moje nenažranost nijak nevadila (alespoň to tak tvrdili), protože k snídani se sem tam něco našlo a v Karlových Varech (kam jsme měli namířeno) obchod bude. Dokonale potravinově naplněný jsem uvedl svůj zevnějšek do civilizované podoby, abych nedělal ostudu.

6. díl: Jak jsme bloudili na Abertamském okruhu

Počasí venku bylo chvilku příznivé, chvilku nehezké a někdy přímo nehostinné. Takže jsme hned u snídaně zavrhli návštěvu sjezdovky. Jelikož měl být podle internetu čtvrteční den daleko příznivější, posunuli jsme sjezdování o den. Tím nastaly dvě otázky. Kdy uskutečnit běžkování, na které jsme se Káťa i já těšili a co budeme dělat dnes. Řešení bylo nasnadě. Dneska obujeme na nohy úzké plaňky a pokoříme Abertamský okruh. Naplánován byl start dokonale, na devátou hodinu. To by ale nesměl Jeník zdržovat nutností se odpustit, když se chvilku před tím natřískal. Tudíž jsme vyráželi v deset. Kluci s taťkou zasedli k Výstavišti (dostihy a sázky z Prahy)

7. díl: Dávka sjezdovky podruhé

Den jako vymalovaný, modrá obloha, po mráčcích ani památky. Lukášův telefon nelhal. Jasné podmínky pro lyžování. Nasnídali jsme se, vypravili z chaty (já si přibalil foťák) a na lyže se postavili u Plešivecké pokladny. Školička pro kluky se nekonala, protože Domísek už sviští moc hezky sám a pro Davídka vyrobil táta postrojek. Zakoupili jsme čtyřhodinovky a vydali se na sjezdovku. Hned po pár sjezdech jsme zjistili, že počasí je sice hezké, teplo příjemné, ale areál tím trochu utrpěl.

8. díl: Jak jsme se loučili s horami

Míra mého (i kolektivního) optimismu vrcholí. I přes to, že zítra balíme a jedeme domů, vstáváme s myšlenkou toho, že je teprve pátek. Ložnici sdílím pouze s Lukášem, který je vzhůru, tudíž se žádné prudké a ukvapené vstávání nekoná. Místo toho vyrobil Lukáš ze dvou (až třech) plyšáků "kladélko". Jednalo se o postavičku připomínající pomůcku inseminátora. Z pelechu nás vyhnal až hlad, teprve tehdy jsme se odebrali do kuchyně a zasedli ke stolu. Během čerpání energie přinesl Domísek náš výrobek a tázavě na nás hleděl, co že to má být. Našemu popisu zřejmě nerozuměl (možná ani nechtěl) a tak slona, méďu i psíka ze vzájemného sevření a umělohmotného košíku osvobodil.