Abertamy soukromě

2. díl: Vzhůru za sněhem

Snídaně a přípravy probíhaly ve prostorově snížených podmínkách. Přeci jen, náš byt není na čtyři dospělé a dvě děcka konstruován. I přes stížené podmínky jsme vše zvládli, sbalili zásoby (v podstatě cokoliv z lednice), pobalili drobotinu (živou i neživou), popadli bagáž a vypravili se k autu. Lukáš velmi obratně zorganizoval kufr, abych se tam vešel i já a vyjeli jsme. Po 500ti metrech (možná ani to ne), auto zase zastavilo a nastal štelung. Video i audio aparaturu Lukáš nastavil k spokojenosti obou nejmladších pasažérů. Na rozdíl od předchozích přesunů jsem místo Blaníku poslouchal zvuk animáku (co to bylo netuším, ale utkvěla mi v hlavě věta "vypusťte mimino").

sobota 13.02.2016 25.02.2016 09:16:08 publikovaný události s kamarády a přáteli Přátelé a Jenda
JAK (prostředky a způsoby) auto / pěšky /
KDE (polohy a umístění) Česká republika / sever /
KDO (osoby a obsazení) Lukáš /
KDY (období a interval) více dní / zima / zimní dovolená /
PROČ (důvody a účely) kultura / odpočinek / sport, hry / výlet, procházka, turistika / zábava /

Abychom se co nejrychleji vypotáceli z Prahy, nákup základních potravin proběhl až v Kostelci Klášterci nad Ohří. Ze dvou přeplněných vozíků jsme sice nebyli schopni určit, co budeme následující den vařit, ale pohled dával tušit, že hladem nepojdeme. Další pauzu jsme udělali u minule prověřené restaurace "U Vlčků". Jak řekl Lukáš ihned po příchodu, zřejmě si nás tu ještě pamatují z podzimní návštěvy (a malého incidentu), protože kluci dostali přes ubrus gumové prostírání. Nadlábli jsme se a pokračovali v jízdě. Ani další zastávkou nebyla Abertamská chata. Stavili jsme se na Plešivci. Důvodů bylo několik. Rekognoskace terénu, sběr základních informací a vybavení malých lyžařů. Člověk bych si mohl myslet, že bude probíhat všechno rychle, když se jedná o jejich denní chleba. Ale opak byl pravdou.

Z Lukášova výrazu bylo poznat, že mezi personálem a zákazníkem panují jisté komunikační problémy. Po deseti minutách stání u pultu se Lukáš stále nedostal na řadu. Dva maníci neustále obsluhovali německého lyžaře. Rozhovor tu a tam prostřídaly ruční gestikulace. I já jsem při čekání opodál poznal, že s obsluhou není něco v pořádku. Ujistil mne v tom rozhovor mezi dvěma zřízenci. Jeden oznamoval druhému: "Na druhou hodinu tedy píšu pána". Ten nasadil nechápavý výraz a útočným tónem k mladíkovi pronesl: "Né, pán né, jeho syn.". Na to zase kluk sklonil nad papír s poznámkami a pronesl: "Já vím, vnučka". Druhý mu potvrdil: "No vždyť jo, vnučka". Moc jsem to nechápal, ale vzhledem k tomu, že byli oba spokojení, neřešil jsem to. Je možná s obdivem, že se v takto fungujícím servisu podařilo sehnat pro Davídka i Domíska výbavu. Lyže, hůlky, botky i helmy. Protože my dospěláci jsme byli plně vybavení, další čekání se nekonalo. Vměstnali jsme výbavičku do auta (pořád to bylo kam dávat) a směřovali konečně k ubytování.

Když Lukáš zaparkoval, nastala nejnezábavnější činnost opakující se při příjezdu i odjezdu. Vynášení věcí. Navíc jsou naše pokoje umístěné v prvním patře budovy. Když jsme se s Lukášem potkali asi podesáté na schodech, připomněl mi nošení sádroše při naší přestavbě. Je pravdou, že tenkrát to bylo horší. Měl pravdu, nebylo to tak hrozné a po chvíli jsme naskládali obsah kufru do dvou pokojů. Vzhledem k počtu obyvatel jsme nedostali jeden pokoj, ale rovnou dva. Hned na začátku bylo rozhodnuto, že jeden bude ložnice kombinovaná s koupelnou a v druhé místnosti se bude odehrávat vaření, hraní a společenské aktivity.

Vybalil jsem si, naskládal to do skříně a převlékl se. Takto domácky oděn jsem se pustil s klukama do mého klasického hraní. Chvilku jsme se pošťuchovali a najednou řev. Povedlo se mi neopatrnou manipulací trefit Davídkovo oko. V tu chvíli by se ve mě krve nedořezal. S výhledem na právě skončenou zimní dovolenou a jedno pidlovokého syna jsem stál jako zařezaný. Křik samozřejmě nezůstal dlouho bez odezvy a oba rodičové se přiřítili do pokoje. Káťa se pustila do konejšení děcka. Já se klepal a vzpomínal, jak mi bylo, když jsem dostal prstem do oka. Naštěstí dopadlo všechno dobře a Davídek přestal po chvilce plakat. Fuj, už žádné násilné blbnutí.

U kafíčka se probíraly plány na další dny (já jsem jen poslouchal neschopen slova). Rýsovalo se, kdy půjdeme lyžovat, co budeme dělat v nelyžovací dny a co podnikneme dnes. Odpověď na poslední bod byla jasná. Oblečeme se a ještě vyrazíme ven. Na zasněžených pláních můžou kluci vyzkoušet lyžařskou výstroj a my se trochu vyvětráme. A taky... je potřeba postavit sněhuláka. Opuštění chaty je trochu komplikovanější proces, protože používáme bezpečnější uchování klíčů od pokojů. V jednom pokoji je zavřen klíč od druhého pokoje. Je sice komfortnější, že nosíme jen jeden svazek klíčů, ale má to i druhou, trochu temnější stránku. Když si něco zapomenete v druhém pokoji, musíte odemknout oba dva pokoje. Ale funguje to a pak, člověk má používat hlavu.

Zatímco kluci vesele sjíždí svah, mamka s taťkou lítají sem tam coby tažné zařízení (z Lukáše se nakonec stal boby-výtah). I když kluci by ještě jezdili (není se čemu divit), nastala změna. Káťa mi vnukla myšlenku, abych si na nohy umístil běžky. Mohli bychom tak vyzkoušet jednu z tras, jdoucí hned kolem našeho baráku. Stalo se. Krom toho, že jsem se hned po pěti metrech natáhl, mi šlo běžkování jako psovi pastva. S vypětím všech sil jsem doklusal k rozcestníku (asi 200 metrů) a informoval Lukášovu manželku, že mě podruhé do tohoto vynálezu asi nedostane.

K večeři udělal Lukáš krupicovou kaši (kvůli starým časům). Já ho ovšem moc nepotěšil a na dobrotu si udělal ještě housku (musím mít něco kousacího). Po večeři jsme chvilku hráli hry s klukama a když se odebrali (byli odebráni) do hajan, pokračovali jsme ve třech. Únava nad námi zvítězila v půl dvanácté.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 17.02.2016 20:51:37

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

základ je pravdivý

Lukáš hodnotil(a) 06.06.2016 19:35:49

základ je pravdivý

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lukáš napsal(a) 24.02.2016 20:49

Malinka oprava,byl to Klasterec nad Ohri.

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 25.02.2016 09:16

Opraveno, děkuji za upozornění. Chápu, že když k tomu má Káťa citový vztah, bylo to jako pěst na oko.

vytvořit / odpovědět

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Noc před horami

Kdy jindy jet na hory kvůli lyžování, stavění sněhuláků a běžkování, nežli v době, kdy únor připomíná jaro? Nadšení z tradičního zimního společného týdne s Lukášem a jeho rodinou se malinko měnilo v obavy. To když teplota lednových dnů začala povážlivě stoupat a sníh člověk našel jen na internetu. Termín jsme měli ale vybraný, uvolnění z práce bylo dohodnuto. Nezbývalo tedy nic jiného, než doufat. V polovině února, na den přesně jako před šesti lety, nadešlo osudné setkání. Tentokrát jsme jeli brázdit sněhové pláně Krušných hor.

2. díl: Vzhůru za sněhem

Snídaně a přípravy probíhaly ve prostorově snížených podmínkách. Přeci jen, náš byt není na čtyři dospělé a dvě děcka konstruován. I přes stížené podmínky jsme vše zvládli, sbalili zásoby (v podstatě cokoliv z lednice), pobalili drobotinu (živou i neživou), popadli bagáž a vypravili se k autu. Lukáš velmi obratně zorganizoval kufr, abych se tam vešel i já a vyjeli jsme. Po 500ti metrech (možná ani to ne), auto zase zastavilo a nastal štelung. Video i audio aparaturu Lukáš nastavil k spokojenosti obou nejmladších pasažérů. Na rozdíl od předchozích přesunů jsem místo Blaníku poslouchal zvuk animáku (co to bylo netuším, ale utkvěla mi v hlavě věta "vypusťte mimino").

3. díl: Zase na laťkách

I když se jednalo o poslední den týdne, pro nás byl první plnohodnotný. Budíček Lukáše a mne pozval mezi bdící kolem osmé. Byli jsme v posteli (každý ve své) jediní. Káťa se s klukama oddávala hraní už o hodinu dříve. Nasnídali jsme se, vystrojili a v půl deváté vyrazili okouknout bližší lyžařský areál. Skiareál Plešivec.

4. díl: Jiná ochutnávka sněhu

Pondělní ráno se pro mě hned po roztržení očí změnilo v hru na schovávanou. Domísek s Davídkem mi oznámili, zcela bez očekávání mého názoru, že je budu hledat. Smířil jsem se s tím a začal pykat. Dopočítal jsem a začal hledat. Naštěstí jsme se dohodli, že úkryty budou možné pouze na našem patře, protože představa že budu lozit od střechy po sklep mi naháněla hrůzu. Jedno caparta jsem našel celkem jednoduše. Skříň zavírající se sama od sebe, která neustále skřípe a vrtí byla nápadná i mě. Proto jsem mladšího, Davídka, objevil rychle. Ale Domísek si našel úkryt skutečně mistrovsky.

5. díl: Jak jsme byli za vodní kulturou

Jediným spáčem (pokud nepočítám sebe) v ložnici byl Domísek. Čím byl tenhle nečekaný stav způsoben nevím. Ale možná to trochu souviselo s tím, že měl Dominik po probuzení namalovanou ruku (aspoň tak mi to oznámil). Na další anomálie jsme nečekali, vyskočili z postelí a šli snídat. Během ní jsem já zcela sobecky spořádal zbytek chleba a zasadil se tak o důvod navštívit obchod. Ostatním moje nenažranost nijak nevadila (alespoň to tak tvrdili), protože k snídani se sem tam něco našlo a v Karlových Varech (kam jsme měli namířeno) obchod bude. Dokonale potravinově naplněný jsem uvedl svůj zevnějšek do civilizované podoby, abych nedělal ostudu.

6. díl: Jak jsme bloudili na Abertamském okruhu

Počasí venku bylo chvilku příznivé, chvilku nehezké a někdy přímo nehostinné. Takže jsme hned u snídaně zavrhli návštěvu sjezdovky. Jelikož měl být podle internetu čtvrteční den daleko příznivější, posunuli jsme sjezdování o den. Tím nastaly dvě otázky. Kdy uskutečnit běžkování, na které jsme se Káťa i já těšili a co budeme dělat dnes. Řešení bylo nasnadě. Dneska obujeme na nohy úzké plaňky a pokoříme Abertamský okruh. Naplánován byl start dokonale, na devátou hodinu. To by ale nesměl Jeník zdržovat nutností se odpustit, když se chvilku před tím natřískal. Tudíž jsme vyráželi v deset. Kluci s taťkou zasedli k Výstavišti (dostihy a sázky z Prahy)

7. díl: Dávka sjezdovky podruhé

Den jako vymalovaný, modrá obloha, po mráčcích ani památky. Lukášův telefon nelhal. Jasné podmínky pro lyžování. Nasnídali jsme se, vypravili z chaty (já si přibalil foťák) a na lyže se postavili u Plešivecké pokladny. Školička pro kluky se nekonala, protože Domísek už sviští moc hezky sám a pro Davídka vyrobil táta postrojek. Zakoupili jsme čtyřhodinovky a vydali se na sjezdovku. Hned po pár sjezdech jsme zjistili, že počasí je sice hezké, teplo příjemné, ale areál tím trochu utrpěl.

8. díl: Jak jsme se loučili s horami

Míra mého (i kolektivního) optimismu vrcholí. I přes to, že zítra balíme a jedeme domů, vstáváme s myšlenkou toho, že je teprve pátek. Ložnici sdílím pouze s Lukášem, který je vzhůru, tudíž se žádné prudké a ukvapené vstávání nekoná. Místo toho vyrobil Lukáš ze dvou (až třech) plyšáků "kladélko". Jednalo se o postavičku připomínající pomůcku inseminátora. Z pelechu nás vyhnal až hlad, teprve tehdy jsme se odebrali do kuchyně a zasedli ke stolu. Během čerpání energie přinesl Domísek náš výrobek a tázavě na nás hleděl, co že to má být. Našemu popisu zřejmě nerozuměl (možná ani nechtěl) a tak slona, méďu i psíka ze vzájemného sevření a umělohmotného košíku osvobodil.