Dovolená po Ischitánsku

7. díl: Trochu komplikovaný návrat domů

Poprvé mě chození po pokoji vzbudilo kolem druhé hodiny ranní. Lucka, bílá jako stěna, mě při odchodu do koupelny informovala, že jí není moc dobře. Sice jsem vydal zamručení, jakožto převzetí, ale brzká ranní hodina můj organismus zase uspala. O pár hodin mě zvuk chodidel plácajících o dlážděnou podlahu probudil znovu. V šest. Barva mojí manželky byla o poznání bělejší než prve. To, že je jí hodně špatně mi nemusela ani oznamovat. Bylo to vidět. Vylezl jsem tedy zpod deky a začal trochu fungovat.

sobota 08.08.2015 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Jenda
JAK (prostředky a způsoby) letadlo /
KDE (polohy a umístění) jih / zahraničí /
KDY (období a interval) letní dovolená / více dní /
PROČ (důvody a účely) jídlo, pití / kultura / odpočinek / výlet, procházka, turistika / zábava /

Zavolal jsem Patricii, vylíčil jí situaci a požádal o pomoc (museli jsme se nezapomenutelně zapsat do její paměti). Sdělila mi, že se pokusí sehnat lékaře a znovu zavolá. Po několika minutách se skutečně mobil rozezněl s Patricií na druhé straně. Pan doktor je prý aktuálně dost zaneprázdněn a pár hodin se situace nezmění (a pak přijde siesta). Řekla mi, že se nejspíš bude jednat o úžeh, úpal, anebo kombinace obojího. Navrch jsem dostal pár rad. Umístit manželčiny nohy do polohy vyšší než je hlava a sehnat někde ledově vychlazenou, vybublinkovanou, kolu. Oblékl jsem se a než jsem stačil vyrazit ze dveří na lov, ozval se pan Sklenář. Oznámil mi, že se mám manželku pokusit dostat do letadla, pokud to alespoň trochu půjde. Další spoj na Prahu odlétá ve středu a pak v neděli. Opravdu potěšen jsem vyběhl do obchůdku nad hotelem.

Ufuněn a zpocen (snažil jsem se běžet, abych podtrhl akutnost mého konání) jsem se setkal se zamčenými dveřmi. Cedulka s otevírací dobou začínala devátou hodinou. Obrátil jsem se tedy na podpatku a klusal do jídelny. Modlil jsem se, aby v snídaňovém shonu odchytil někoho, kdo by mi limonádu prodal. Vtrhl jsem dovnitř a po chvilce tápání se obrátil lámanou angličtinou na "šéfíka". Možná spíše proto, že viděl můj zoufalý výraz, než že rozuměl mým slovům, vyndal z lednice plechovku a podal mi jí. Když jsem se začal hrabat v peněžence a hledat mince, přitiskl si ukazováček k puse, usmál se a zašeptal "it's present". Poděkoval jsem za pití i týdenní starání a rozloučil se alespoň s ním.

Na pokoji jsem pak stál nad nesnadným úkolem. Jak z hermeticky uzavřeného balení vyhnat kysličník, aby po otevření v plechovce něco zbylo. Pití jsem tedy nejdříve otevřel, otvor ucpal palcem a pak šejkoval. No, nebylo to nic úžasného, ale snaha se prý cenní. S teplotou nápoje, který mi mezitím o pár stupňů zteplal jsem nemohl dělat nic. Lednice byla spíš na ozdobu. Lucka se napila, chvilku se vrtěla na posteli a pak vypitou tekutinu šla odevzdat do toalety. Šance na náš odlet začaly rapidně klesat.

I přes to manželka bojovala ze zbytků sil, oblékla se a přichystala se na cestu. Pobalil jsem drobnosti a vyrazili jsme. Při čekání na autobus omdlévala, takže upoutala i pozornost spolucestujících. Ukázalo se, že ve skupině starších lidí se nachází i zdravotní sestra, která Lucce podala nějaký prášek a všichni sborově pronášeli lítost. V autobuse nám Bára rezervovala přední sedadlo a Lucce přinesla živočišné uhlí. Cestu po silnici a pak i po vodě na lodi Lucka proležela. Obavy však rostly s blížícím se časem letu.

Odbavení proběhlo bez komplikací a celkem rychle, i když jsem byl Italským celníkem slušně požádán, abych otevřel jedno ze zavazadel. Ocitli jsme se tak v letištní hale a čekali na odlet. Moje kručící břicho se o přísun potravy hlásilo s takovou intenzitou, že jsem si musel i přes velmi nelidové ceny pořídit něco k snědku. Sedíce na lavičce jsme pozorovali ruch haly a chvílemi to vypadalo, že je Lucce lépe. Jakmile byl vyhlášen náš odlet, přemístili jsme se k bráně. Tam chvilku vládl zmatek, protože již nastoupené letadlo do Belgie bylo znovu vylidněno a všichni cestující se museli znovu dostavit ke kontrole. Nešli jinak, než přes naší bránu. Čekali jsme a čekali a čekali. Plánovaný odlet se stal minulostí, letušky zvedaly jeden telefon za druhým, ale autobus k letadlu přistaven nebyl a dveře zůstaly zavřeny. Tento stav setrval zhruba půl hodiny. Pak byla fronta konečně vpuštěna na plochu a my byli převezeni k nám známému Boeingu.

Letadlo postávalo na betonu ještě dalších třicet minut. Podle sdělení pana kapitána to bylo způsobeno jen tím, že "... Italové mají na všechno dost času, nestíhají a mají nedostatek lidí". Zatímco piloti i personál byl připraven okamžitě opustit jih Evropy, do útrob letadla se ještě skládaly naše kufry. Nakonec jsme se dočkali, odrolovali jsme na dráhu a vznesli se. Start Lucka ustála. Během hodinového letu jsme řešili nával zimy, pokusili jsme se požádat o deku (marně) a vyměnili jsme si sedadla. Lucka vydržela i přistání (i když se musela hodně držet). Sláva, octli jsme se doma. Teď to bude už legrace.

Při čekání na zavazadla se Lucce udělalo dobře, takže obvolala úzké příbuzenstvo a informovala ho o všem možném. Oba dva kufry k nám přijely, rozloučili jsme se se spolustolovníky (paradoxně jsme se nikdy jsme nepředstavili) a vyrazili na poslední cestu. Můj pokus o sehnání taxíku, který by nás odvezl domů, nakonec Lucka zrušila. Když jsem u dvou stánků (různých společností) obdržel stejnou cifru (800 Kč), prohlásila, že to radši dojde pěšky. Nic tak hrozného ale podstupovat nemusela. Vydržela útrapy dopravních prostředků (s jedním mezivýstupem) a my konečně odemkli dveře našeho bytu. Lucka si šla rovnou lehnout a po chvilce zcela vyčerpaná, ale oproštěná od stresu z cestování usnula.

A tak skončila naše zahraniční dovolená. I přes komplikace na závěr jsme si to báječně užili a přepychově si odpočinuli. I když si to asi nikdy nepřečtou, chtěl bych moc poděkovat organizátorům, panu Sklenářovi, lidem, kteří pomohli a hlavně pak slečnám Báře a Patricii. Jednak za skvělé průvodcování na výletech a samozřejmě za nadstandardní péči při našem návratu. Oba moc děkujeme. Děláte čest svému řemeslu.

...a to je asi tak všechno.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 20.09.2015 19:41:45

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Jak jsme chtěli hotel

S touhou po dovolené, kde se nebudeme kodrcat busem přes deset hodin do pokojíku na jedno přespání, jsme obraceli stránky katalogů cestovních společností. Rozhodli jsme se pro klidný, pohodlný a odpočinkový zájezd. A protože ruka zaměstnavatele byla po dlouhé době poněkud štědrá, mohli jsme s velkou radostí objednat letecký týdenní zájezd s polopenzí na Italský ostrov Ischia. Ruku mojí manželky vedl při objednání nejspíše šestý smysl a poručila si ještě klimatizaci (za všechno se platí) a pokoj s terasou. První srpnový týden jsme trávili ve společnosti slunce, moře a žádným pravidlem neřízených Italů.

2. díl: Jak jsme nedobrovolně drželi hladovku

Prodělali jsme první noc a zjistili jsme, že spát při klimatizaci není až taková legrace, jak jsme si představovali. Bez ní to nešlo a s ní také ne. Buď se člověk převaloval mokrý jako hadr na podlahu, anebo pokojem neustále drnčela vzduchotechnika a musel se chránit před návalem chladu. Příjemné ale bylo, že po noci přišel den a s jeho začátkem se dostavila snídaně.

3. díl: Jak Lucka v moři objevila pavouky

Možná si myslíte, že bych se já mohl poučit a nenarvat se na snídani. Omyl. Nebylo tomu tak. Přes noc vyhládlo a vidina celodenního čekání na večeři bičovala mé odhodlání nacpat si na talíř další pečivo. Opět jsem opouštěl stůl s pocitem, že se musím už o východu roztrhnout. Ale jsme na dovolené.

4. díl: Jak jsme kroužili po ostrově

U snídaně jsme místo klasického objednacího lístku na večeři objevili pozvánku na galavečeři (takový gala večer s večeří). Byli jsme napnuti, co nás čeká a abych s tím očekáváním nebojoval sám, zase jsem si narval břicho. Dopoledne nás nečekalo nic náročného, než se uvelebit na lehátka u bazénu a jednou za pět minut se dojít zchladit. I když naše těla pokrývala celkem nepřehlédnutelná vrstva hnědi a krému, pro jistotu jsme se ukrývali pod slunečníky. Nechtěli jsme podcenit Italské sluníčko (a dobře jsme udělali).

5. díl: Jak jsme objevovali ztracené město

Když nám budík začal o čtvrté hodině ranní řvát, nevěřícně jsem na něho mžoural. To byla krutá daň za výlet do dávno zmizelého a znovu oživeného města Pompejí a výšlap na sopku Vesuv. Samozřejmě, že v tuto nelidskou hodinu (zvlášť, když je člověk na dovolené) je hodně těžké svou mysl přesvědčit, že kultura je fascinující a spánkový dluh se dožene, ale jako silný argument stačila ledová sprcha a rozsvítit. Na Lucku jsem musel trochu jemněji, ale také se nechala přemluvit. Nastal nám celodenní (jediný z dovolené) program.

6. díl: Jak jsme ochutvánali pravou Italskou

S pátkem přišel zase den kulturního vyžití. Po snídani (v normální, lidskou hodinu) nás Schiano Bus, s průvodkyní Bárou, odvezl na druhou stranu ostrova do oblasti Ischia Ponte. Krom malebných a historií poznamenaných uliček se na malém skalnatém ostrově, spojeného s pevninou jen malým můstkem, nalézá krásná středověká pevnost. Bohužel, podle prvního sdělení průvodkyně, nemá název hradu nic společného s hobitky a koncem světa. V Aragonském hradu jsem tedy po stopách hraničáře nepátral.

7. díl: Trochu komplikovaný návrat domů

Poprvé mě chození po pokoji vzbudilo kolem druhé hodiny ranní. Lucka, bílá jako stěna, mě při odchodu do koupelny informovala, že jí není moc dobře. Sice jsem vydal zamručení, jakožto převzetí, ale brzká ranní hodina můj organismus zase uspala. O pár hodin mě zvuk chodidel plácajících o dlážděnou podlahu probudil znovu. V šest. Barva mojí manželky byla o poznání bělejší než prve. To, že je jí hodně špatně mi nemusela ani oznamovat. Bylo to vidět. Vylezl jsem tedy zpod deky a začal trochu fungovat.