Dovolená po Ischitánsku

3. díl: Jak Lucka v moři objevila pavouky

Možná si myslíte, že bych se já mohl poučit a nenarvat se na snídani. Omyl. Nebylo tomu tak. Přes noc vyhládlo a vidina celodenního čekání na večeři bičovala mé odhodlání nacpat si na talíř další pečivo. Opět jsem opouštěl stůl s pocitem, že se musím už o východu roztrhnout. Ale jsme na dovolené.

pondělí 03.08.2015 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Lucík a Jenda
JAK (prostředky a způsoby) letadlo /
KDE (polohy a umístění) jih / zahraničí /
KDY (období a interval) letní dovolená / více dní /
PROČ (důvody a účely) jídlo, pití / kultura / odpočinek / výlet, procházka, turistika / zábava /

Jelikož výlet jsme měli objednaný až na další den - úterý, i dnes jsme se hodlali věnovat odpočinku, nicnedělání, koupání a chytání bronzu (i já jsem podlehl). Tentokrát jsme ale nechtěli polehávat u bazénu našeho hotelu, ale znalí cesty k moři, hodlali jsme se vydat tam. Výbava se nikterak neměnila, byla totožná s bazénovou, jen jsme navíc do tašky přidali nafukovací balón.

Míjeli jsme krámky, které byly konečně otevřené a Lucka šla znovu hledat svůj klobouček. I když výběr byl bohatý, žádný z nich správně nesednul a tak se pátrání posouvalo na neurčito dál. Dorazili jsme na pláž a zjistili, že jsme vyrazit měli před snídaní. Slunečníků, židliček a barevných dek a ručníků bylo na písku umístěno nepočítaně. Vmáčkli jsme se hned u vlezu a vytvořili si ležení. Hurá do moře.

Dlouhé osmělování se nekonalo. Voda byla tak teplá, že jsem tam zaplul jak tuleň. Voda byla nádherně průzračná, lehké vlnky houpaly lidi nahoru a dolů a na obloze nebylo ani mráčku. Abych se vzdálil pobřežnímu chumlu dětí, plaval jsem kousek dál. Ke kupodivu bylo skrz vodu stále vidět dno. Pohodička. Koho sem ale po pár tempech postrádal byla Lucka. Hledal jsem modré plavky s brýlemi a spatřil je pořád po kolena na břehu. Zase jsem si trochu zaprsil (kraul v mém podání prostě vypadá směšně) a opět hledat. Manželka nezměnila pozici. Plaval jsem tedy zpátky a zeptal se, pročpak nejde do vody. Byl jsem ujištěn, že je Lucka spokojená, že se osměluje a že tam vleze. Pak. Odebrali jsme se na deku a cestou si tepelně upravili chodidla. Už vím, jak se cítí řízek, když ho mrsknete na pánev.

Ležení netrvalo moc dlouho, protože sluníčko nás vysušilo během několika minut a organismus zuřivě volal po schlazení. Jachali jsme do vody po druhé, tentokrát vybaveni pantoflemi. Koupací scéna se víceméně opakovala. Já jsem se plavmo pohyboval asi dvacet metrů od břehu, Lucka se brodila v davu. Pokus vylézt na butr vykukující z vody jsem nakonec vzdal s vidinou ježka na chodidle, anebo žraloka zakousnutého v zadku. Slanost vody mi až tak nevadila, protože příprava z bazénu byla kvalitní. Když jsem doplaval na břeh a znovu se zeptat Lucky, proč nejde do vody, konečně jsem dostal odpověď. Části řas, pohybující se u břehu, jí prý připomínají pavouky (a ona se jich strašně bojí). Pokusil jsem se jí vysvětlit, že tenhle bordel se točí jen pár metrů u břehu a pak je moře nádherné, ale marně. Kdyby se náhodou jeden "pavouk" dotkl nožky mé manželky v místě, kde už nestačí, utrpěla by duševní šok a mohla by se utopit. No, bylo vymalováno. Do vody jí nic nedostane.

Po minutovém uschnutí jsme se šli svlažit ještě jednou a pak se odebrali zase k našemu bazénu. Mě bylo jedno, jestli budu polykat slanou vodu z moře, anebo bazénu a Lucka bude mít klid. Abychom neztrádali hlady, navštívili jsme cestou ještě jeden minimarket (klasický obchoďák tam nemají) a zaopatřili si oběd. Tím bylo máslo, džus, sušenky, šunka a sladké bagetky (to jsme ale nevěděli). Je mi jasné, že z téhle kombinace surovin by málokterý člověk dokázal něco sesmolit, ale nouze je silný argument a my jsme byli spokojení. Jako kulturní pár jsme si potraviny přinesli na terasu, abychom jedli u stolu. Sluníčko ale udělalo z másla během pár vteřin olej a tak jsme prchli dovnitř. Pojedli jsme na posteli a protože bagety krom neočekávané chuti také neskutečně drobily, náš pokoj připomínal ráj pro slepice. Jen tak tak jsme to stačili zamést, když k nám (po zaklepání) vtrhla uklízečka. Prolétla pokoj, vynesla koš a zůstala zírat na zapnutou televizi.

Spustila monolog hodně připomínající lamentování, neustále ukazovala na bednu a když jí Lucka podala ovladač, televizi vypnula a zmlkla. Koukal jsem na ní jako ve snách a zeptal se, jestli umí anglicky, protože jí nerozumím. Podívala se na mě jako na blbce a pronesla: "No, italiano". Prošmejdila prostor pod postelemi, předvedla elegantní piruetu na kramfleku a zmizela. Asi minutu jsme se báli pohnout. Navzájem jsme se ujistili, že už nikdy nebudeme tuhle dobu v pokoji, protože další návštěvu uklízečky bychom nemuseli přežít. Napatlali jsme se krémíčkem a šli k bazénu, tentokrát sladkovodnímu.

Ten byl sice dál, ale byl menší a těšil se většímu počtu návštěvníků. Takže výhra ve všech směrech. Ale i tak nás to neodradilo, zkonfiskovali jsme pár lehátek a užívali si dovolené. Koupání probíhalo se stejnou intenzitou jako u moře, protože člověk byl skoro suchý, když vylézal z bazénu. Ono taky kdo by se divil, když na slunci bylo kolem pětačtyřiceti. Při našem povalování se u vody objevil i jeden Český pár, s kterým se Lucka dala hned do řeči a zjistila, kudy a jak se jde do centra. Není jednodušší cesty, než pořád rovně a dál a najednou tam jsme. Měli jsme tedy plán na večer.

Absolvovali jsme večeři, která oproti minulým obsahovala i špetku společenské konverzace. Vyprávěli jsme si se spolustolovníky, jak oni a my prožívali den. Samozřejmě jsem nemohl opomenout Lucčin příběh s pavouky. Také jsme předali informaci o cestě do centra. Po jídle jsme vyrazili a drželi se instrukcí paní od bazénu. A skutečně. Nebylo to nic těžšího, než jít pořád po hlavní silnici, po levé ruce si držet moře a jednou přejít ulici. Z ničeho nic na nás vykoukla tolik hledaná, široká, osvětlená a ruchem a lidmi zaplavená pěší zóna.

Byli jsme s Luckou v sedmém nebi. Krámky, kavárny a hlavně kopečková zmrzlina. Čert vem, že můj žaludek se ještě nevzpamatoval z večerního přídělu. Tady se to bude nakupovat. Suvenýry, suvenýrky, pohlednice, prostě všechno. Na malém náměstí jsme objevili obchod se spoustou klobouků. A Lucka konečně našla takový, který její hlavu nehyzdil a držel. Po dlouhých útrapách se nám podařilo splnit velký úkol. Lucka má slušivou pokrývku hlavy. Radostně jsme si prošli místo nočního života tam a zpátky a spokojeni se odebrali do postele.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 19.08.2015 16:49:47

vynikající

Milda hodnotil(a) 19.08.2015 11:44:51

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Fotogalerie

Seriál a související články

1. díl: Jak jsme chtěli hotel

S touhou po dovolené, kde se nebudeme kodrcat busem přes deset hodin do pokojíku na jedno přespání, jsme obraceli stránky katalogů cestovních společností. Rozhodli jsme se pro klidný, pohodlný a odpočinkový zájezd. A protože ruka zaměstnavatele byla po dlouhé době poněkud štědrá, mohli jsme s velkou radostí objednat letecký týdenní zájezd s polopenzí na Italský ostrov Ischia. Ruku mojí manželky vedl při objednání nejspíše šestý smysl a poručila si ještě klimatizaci (za všechno se platí) a pokoj s terasou. První srpnový týden jsme trávili ve společnosti slunce, moře a žádným pravidlem neřízených Italů.

2. díl: Jak jsme nedobrovolně drželi hladovku

Prodělali jsme první noc a zjistili jsme, že spát při klimatizaci není až taková legrace, jak jsme si představovali. Bez ní to nešlo a s ní také ne. Buď se člověk převaloval mokrý jako hadr na podlahu, anebo pokojem neustále drnčela vzduchotechnika a musel se chránit před návalem chladu. Příjemné ale bylo, že po noci přišel den a s jeho začátkem se dostavila snídaně.

3. díl: Jak Lucka v moři objevila pavouky

Možná si myslíte, že bych se já mohl poučit a nenarvat se na snídani. Omyl. Nebylo tomu tak. Přes noc vyhládlo a vidina celodenního čekání na večeři bičovala mé odhodlání nacpat si na talíř další pečivo. Opět jsem opouštěl stůl s pocitem, že se musím už o východu roztrhnout. Ale jsme na dovolené.

4. díl: Jak jsme kroužili po ostrově

U snídaně jsme místo klasického objednacího lístku na večeři objevili pozvánku na galavečeři (takový gala večer s večeří). Byli jsme napnuti, co nás čeká a abych s tím očekáváním nebojoval sám, zase jsem si narval břicho. Dopoledne nás nečekalo nic náročného, než se uvelebit na lehátka u bazénu a jednou za pět minut se dojít zchladit. I když naše těla pokrývala celkem nepřehlédnutelná vrstva hnědi a krému, pro jistotu jsme se ukrývali pod slunečníky. Nechtěli jsme podcenit Italské sluníčko (a dobře jsme udělali).

5. díl: Jak jsme objevovali ztracené město

Když nám budík začal o čtvrté hodině ranní řvát, nevěřícně jsem na něho mžoural. To byla krutá daň za výlet do dávno zmizelého a znovu oživeného města Pompejí a výšlap na sopku Vesuv. Samozřejmě, že v tuto nelidskou hodinu (zvlášť, když je člověk na dovolené) je hodně těžké svou mysl přesvědčit, že kultura je fascinující a spánkový dluh se dožene, ale jako silný argument stačila ledová sprcha a rozsvítit. Na Lucku jsem musel trochu jemněji, ale také se nechala přemluvit. Nastal nám celodenní (jediný z dovolené) program.

6. díl: Jak jsme ochutvánali pravou Italskou

S pátkem přišel zase den kulturního vyžití. Po snídani (v normální, lidskou hodinu) nás Schiano Bus, s průvodkyní Bárou, odvezl na druhou stranu ostrova do oblasti Ischia Ponte. Krom malebných a historií poznamenaných uliček se na malém skalnatém ostrově, spojeného s pevninou jen malým můstkem, nalézá krásná středověká pevnost. Bohužel, podle prvního sdělení průvodkyně, nemá název hradu nic společného s hobitky a koncem světa. V Aragonském hradu jsem tedy po stopách hraničáře nepátral.

7. díl: Trochu komplikovaný návrat domů

Poprvé mě chození po pokoji vzbudilo kolem druhé hodiny ranní. Lucka, bílá jako stěna, mě při odchodu do koupelny informovala, že jí není moc dobře. Sice jsem vydal zamručení, jakožto převzetí, ale brzká ranní hodina můj organismus zase uspala. O pár hodin mě zvuk chodidel plácajících o dlážděnou podlahu probudil znovu. V šest. Barva mojí manželky byla o poznání bělejší než prve. To, že je jí hodně špatně mi nemusela ani oznamovat. Bylo to vidět. Vylezl jsem tedy zpod deky a začal trochu fungovat.