svátek má Monikapondělí 21. květen 2018
letopis

Za nula, tedy civil

Jak jsem bránil vlast (10.2000 - 09.2001)28.09.2001KronikářJendaPoznámka0Fotogalerie0

I když se to na samotném začátku zdálo nedosažitelné, čas přeci jen svolil a pozval podzim. Tak se stalo, že mé působení, coby vojáka základní vojenské služby, začalo pozbývat platnosti. Sice, jak jsem se již zmínil, jsem povýšil na velitele stanice, hodnost vojína mi však zůstala až do konce. Ze Suchého Vrchu jsem byl odvolán asi pět dní před civilem. Na osudný den jsem se nemohl dočkat a zabaleno jsem měl několik hodin před tím. Spokojeně jsem vyhlížel UAZe, který mě nadobro odveze do Prahy. Před odjezdem se ovšem odehrála dost zajímavá atrakce, která mě i celému osazenstvu stanice nahnala strach. Velitel se totiž nechal slyšet, ze před samotnou výměnou sloužících provede inventuru.
S otevřenou pusou jsem zůstal koukat na několikastránkový seznam věcí, které by se údajně měli v útrobách budovy nalézat. Položky, jakými byly petrolejové lampy, lano a podobně, jsem nikdy neviděl. Když jsem začal bránit svou čest a odmítat nařčení, že jsem zloděj a tolik mě potřebné lampičky mám doma, zmínil jsem se, že předávání se při mém nástupu na stanici 916 neuskutečnilo. A to jsem neměl. Do již hořícího ohně jsem hodil kanystr benzínu. Vzduchem začaly lítat paragrafy a zákony s ciframi, které budu muset uhradit. Naštěstí, díky telefonátu Lukášovi, se vše uklidnilo, já jsem podepsal dodatek o tom, že to co tu není tu nebylo ani před tím a vyšel jsem z toho jen s trestem zamračeného velitele. Rozloučil jsem se s Adamem a zbytkem osádky, naposledy jsem pohladil Bublinu a na pár let (díky Lukášovi jsem dostal později možnost se tam vrátit) se Suchým Vrchem rozloučil.
V Ruzyňských kasárnách jsem se potkal se starými známými, ze kterých se za tu dobu stali mazáci. Převázané kanady, číslo na hodnosti, stříbrné cvočky na šňůrce baretu. Mazačinek bylo nepřeberné množství a každý byl hrdý, že se může pochlubit svým číslem. Život na kasárnách byl veselejší a každou minutu jsme si připomínali, že doháníme civil. Nebyl bych to ale já, aby to bylo bez komplikací. Nejednalo se samozřejmě o nic závažného, ale předposlední den na mě spadla služba s psovodem.
Člověk mající na starosti psa byl celkem zajímavou postavou. Když jsem ho viděl poprvé (to bylo při rozkaze), připadal mi celkem normální, inteligentní člověk. Podruhé jsme se minuli pár hodin před nástupem do služby. To měl ovázanou paži a konstatoval, že pejsci jsou dneska mírně podráždění, protože mu potrhali bicák. Po několika minutách strávených s ním při rozhovoru jsem zjistil, že moje poslední vojenská služba nebude nic náročného, protože psovod dokonale ovládal "ojebávací" techniky. Párkrát jsme obešli blok kasáren, jednou jsme dostali vynadáno, že během pochůzky kouříme a pak jsme (nepovoleně) spali až do rána.
A jak vypadal samotný vstup do civilu? Velitel nám oznámil, že pouštěni budeme o půlnoci. Nesetkalo se to samozřejmě s velkým nadšením, ale tu a tam někdo pronesl, že se termín možná upraví směrem dolů. V ten den jsme na práci rozhodně nesáhli a střídali pouze dvě činnosti. Spánek a zevlení. Neustále jsme někde postávali nebo posedávali a bavili se o svých budoucích plánech. Den plynule přešel ve večer a všichni čekali na jedenáctou (konečný termín našeho propuštění). Energie se kolem deváté pomalu ztrácela a všichni říňáci nasoukaní ve velkém pokoji usnuli. Když pro nás pak velitel přišel, abychom koukali jít domů, nikomu se nechtělo. Nakonec jsme se překonali, posbírali svá unavená těla a shromáždili se u brány. S každým z nás si pak velitel podal ruku a při rozloučení nám popřál hodně štěstí. Každý do jednoho při průchodu branou zařval z plných plic "Civil". Samozřejmě nemohlo následovat nic jiného, než odchod do hospody, kde se musel konec vojny zapít. Je pravdou, že hledání otevřené knajpy kolem půlnoci byla věc trochu obtížná, ale zadařilo se. Vměstnali jsme se do nějakého nonstopu a já (s rozumem) zapil rok trvající etapu mého života. Můj mladický život definitivně skončil.

Chcete vytvořit poznámku?
přidání poznámky k letopisu kroniky
Před odesláním prosím vyplňte i kontrolní součet protirobotího opatření.