svátek má Monikapondělí 21. květen 2018
letopis

Přísaha

Jak jsem bránil vlast (10.2000 - 09.2001)28.10.2000KronikářJendaPoznámka0Fotogalerie0

Velkolepé šou, kdy několik stovek vojáků připochoduje na první nádvoří Pražského hradu (privilegium říjňáků) a ve tvarech si vyposlechne politické povídání zakončené výkřikem "tak přísaháme", předcházelo mnoho hodin příprav. Neustálá pořadová příprava na buzerplace Dejvických kasáren byla nekonečná. Nohy mi poskakovaly už i ve spánku a v pozoru jsme stáli i při vykonávání základních potřeb (jen malé). Vypilovat u nás pochodování, vystupovaní z tvaru, obraty za pochodu a recitace přísahy se zdálo na začátku naším velitelům věcí nemožnou (jeden voják chodil pravá noha, pravá ruka), nakonec úspěšně splněnou.
K našemu velkému překvapení jsme dostali den před slavnostní přísahou vycházky (Forrest to odmítal s tím, že si vožerem držky a pak budeme blejt na Vaška) a dostali se poprvé od narukování mezi cilní obyvatelstvo. S pár vojáky (mezi nimi byli i taťka s profesorem) jsme si sedli k pivku v jedné Dejvické hospůdce a povídali si jak jinak, než o vojně. Únavou a z obavy z našeho velitele jsme to nikterak nepřehnali a spát šli jen s dobrou náladou.
V sobotní ráno jsme s velkou parádou (předskokany nám dělala hradní stráž) vdupali před okna pana prezidenta a přívítali se se špičkami naší soudobé vlády. Poslechli si nám tolik známou přísahu a s jejím zněním dobrovolně souhlasili (jeden člověk se zeptal, co když to nepodepíše. Odpovědí byla jednoznačná argumentace, že dotyčný nedostane zbraň a tudíž se bude jen otáčet s koštětem). Na zbytek víkendu jsme pak dostali opušťák a ihned po návratu do kasáren jsme se rozutekli do svých domovů (bohužel ne všichni, jednomu klučinovi z Uherského Brodu se domů jet nevyplatilo).
Já jsem se cítil jako bych vynalezl kdovíco. Stejně i doma na mě byli pyšní. Stal se ze mě plnohodnotný voják a tím pro mě skončilo období přijímače.

Chcete vytvořit poznámku?
přidání poznámky k letopisu kroniky
Před odesláním prosím vyplňte i kontrolní součet protirobotího opatření.