Žltačka v openspace, aneb čekáme na vybarvení

Jednoho dne se na dveřích skříňky, která uchovává erární hrnečky ČP, objevilo velmi stručné, leč značně šokující psaní. Přesně znění si již nevybavím, ale kázalo něco ve smyslu: „Nepoužívejte hrnečky, musí se to tu odmořit, je tu žloutenka.“ Každý, kdo si lístek přečetl, vytáhl ze skříňky hrneček a poveselen jachal ke svým kolegům oznámit jim, že v kuchyňce někdo vylepil džouk. A tak se stalo, že oznámení se změnilo ve směšný cár papíru.

úterý 10.02.2009 10.02.2009 00:00:00 publikovaný historky z práce Jenda

Vlastně pouze jen po tu dobu, kdy se na pracovišti objevila drobná žena s gumovými rukavicemi, byla na sto kroků cítit savem a v ruce třímala kufřík nesoucí na víku lebku. Viroložka, epidemioložka, deratizátorka, terminátorka... Zmateně pobíhala po našem pracovišti a pracovníkovi ČP, který měl na starosti naši sekci, ukazovala, kde se má co umatlat savem. Pak nám projekťák přeposlal mail, kde se psalo o výskytu „žltačky“ v ČP a jaká budou opatření. Než jsem se dočetl k posledním řádkám, kde se psalo o vývoji této choroby a jejích příznacích (v podstatě cokoliv), inkvizitorka nemocí svolala poradu. Zmatení obyvatelé sekce D2 se sešli v nejužším místě pracoviště a vesele začali poslouchat pohádku o žlutých človíčkách.

„Dobrý den, jmenuji se Valerie Infekční (nebo tak nějak to znělo) a jsem zaměstnankyní antibakteriologickoinfekčněparazitické společnosti Bacil. Ve vašem okolí došlo k výskytu žloutenky typu A. Chtěla bych hned na úvod říct, že tento typ se rozšiřuje fekálně-orální cestou.“ Tak zněla první slova šílené vědátorky. Shromáždění žlouteníci se začali tiše pochechtávat. Kolega vedle mě prohlásil diskrétně: „Fekálně-orální, to jako nemáme žrát hovna?“

Divadelní představení – z velké části komedie – pokračovalo dalších dvacet minut. Slovní spojení fekálně-orální se v různých pádech objevilo během přednášky asi patnáctkrát. Dotyčná se nejspíše dobře naučila příručku „Vyděste své pacienty I“. Když se přednášející vyčerpala vlastní dokonalostí a nemohla najít větu, kde by své oblíbené slovní spojení použila, dala prostor pro dotazy. Jako první se přihlásila jedna neznámá pojišťovačka.

„Dobrý den, já jsem se chtěla zeptat, jak je to s ledničkou?“ Ano, samozřejmě všichni jsme pochopili, na co se vlastně potencionálně nakažená (nejspíše nejenom žloutenkou) ptá. Nad hlavami fóra se objevili otazníky. „A co jako?“ zeptala se fekálně-orální profesionálka. „No jako že v něm máme mlíko.“ Ó, no tak to je úžasné. Vyjádření na jedničku. Honem Aničko, vezmi si pastelky a radši nám to nakresli, protože každý tu víme hovno, na co se vlastně ptáš...

„A co je s mlíkem?“ položila otázku žloutenkopotlačitelka. „Mlíko je jako otevřený a my máme doma malý děti.“ Zakousnul jsem se do stonku nedaleké rostliny, abych nevydal zvuk podobný nadávce. I když si chci v práci udržet image zcela normálního, psychicky nenarušeného jedince, dostával jsem nutkání tento obrázek zcela znehodnotit. Naštěstí mi v kapse zavrněl mobil se zprávou, a mé srdce začalo pumpovat krev o trochu pomaleji.

Zdravovědátorka asi pochopila, co se chce tazatelka dozvědět a spustila: „Žloutenka se přenáší fekálně-orální cestou...“ a já jsem si tiše dodal: „... takže jestli Ti do toho mlíka nenasrala, můžeš být v klidu.“ Po tomto výstupu už jsem musel opustit tuto kvalitní přednášku a jít se posadit ke svému stolu. Chvíli jsem se klepal a z huby mi šla pěna. Někdo (nevím kdo) se u mě zastavil a konstatoval, že tohle nejsou běžné příznaky žloutenky a tak nemusím být utracen.

A co jsem si z celé té frašky odnesl?
Žloutenka se přenáší fekálně-orální cestou,
když máte v lednici mlíko, můžete mít děti,
každého, koho potkáte, se zeptejte, jestli si myje cestou z hajzu ruce
žloutenka se přenáší fekálně-orální cestou,
na pracovišti se nekouří, protože je tam prostor (to je na delší povídání)
všechny dveře společných místností rozkopávejte, protože na klice může být žloutenka
žloutenka po slovenky je žltačka
a hlavně... žloutenka se rozšiřuje tou... fekálně-orální cestou.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

nehodnoceno
článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.