Jak jsem přesedlal z koňských sil na černé zlato

3. díl: Vstupní maraton

Jako zatím v každé firmě, kde jsem působil, byla součástí zaškolení série vstupních školení. V tomto případě mi přišla pozvánka hned na dva dny. Z harmonogramu jsem měl možnost dozvědět se o tématech, která budou probírána. Na některá jsem se těšil, na jiná méně, u dalších jsem ani nevěděl, o čem pojednávají. Co mě ale po několika vteřinách studia šokovalo, byl jazyk, ve kterém budou školení vedena. Nepředpokládal jsem, že EN je zkratkou pro češtinu. Pocítil jsem naplno handicap, který mě provází již několik let. Obavy mě vybičovaly k tomu, abych se svěřil kolegům. Tým mě ovšem ujistil v tom, že úroveň náročnosti není vysoká a běžně znalý jedinec musí rozumět. Licitovat nad tím, jestli jsem právě tento jedinec, se mi nechtělo.

pondělí 12.08.2019 16.08.2019 14:56:50 publikovaný historky z práce Jenda
KDO (osoby a obsazení) kolega(ové) /
PROČ (důvody a účely) práce /

Několik minut před začátkem jsem se dostavil do velké místnosti, kde stoly byly umístěny ve tvaru U. Uvnitř seděly dva páry žen, z nichž jedna byla očividně zodpovědná za průběh. Čeho si ale nešlo nevšimnou, byly tácy napěchované jídlem, umístěné na chodbě před zasedačkou. Zatím jsem jim ale nevěnoval žádnou pozornost, abych na sebe neupozornil. Nenažranec, který ani nerozumí, by byla hrozná vizitka.

Když byly židle obsazeny (ne všechny) a začátek školení minul, chopila se slova paní v kostýmu. Rozdala nám vizitky, které jsme si hned nato připnuli na hruď, přivítala nás a seznámila s průběhem následujících dvou dnů. Zeptala se, kdo z dotyčných vyžaduje prezentaci v anglickém jazyce. Ze všech rukou se zvedla pouze jedna. Patřila Bulharské slečně nastupující ve funkci obchodníka. Samozřejmě i jeden z jedenácti byl dostatečným argumentem k tomu oslovit společnost „hello everyone“.

První věty mi nebyly cizí. Ovšem nebylo to dáno mírou lingvistické vědomosti, ale obsahem tématu. Odtušil jsem, co nám dotyčná chce sdělit. Úvodní proslov netrval dlouho a plynule přešel k prvnímu tématu. Zhostit slova se měl původně sám ředitel společnosti, ale užíval si dovolené a tak před nás předstoupil jeho zástupce. Právě on rozptýlil můj klid, neboť nás vyzval ke krátké prezentaci sami sebe. Byl by rád věděl, s kým má tu čest. Má předtucha něčeho podobného mi zakazovala posadit se na kraj stolu. A vyplatilo se to. Bohužel dva lidi přede mnou, s kterými jsem před několika dny sdílel malou přijímací zasedačku, uměli anglicky velmi výtečně a několik vět vypustili během několika málo vteřin. Zrak pana Martina, přednášejícího, spočinul na mě. Vyplodil jsem tři věty. Představil jsem se, prozradil odkud přicházím a zbytek monologu jsem se omlouval za slabé komunikační schopnosti.

Spustil se maraton prezentací. Na pódiu se měnili přednášející, slajdy lítaly po plátnu jako zběsilé a tu a tam byla prohlášena pauza. To byl můj nejoblíbenější úsek. Sladké i slané občerstvení bylo totiž neustále doplňováno, takže i když po deváté hodině zely tácy prázdnotou, o hodinu později tomu už tak nebylo. Jistě pochopíte, že nechci a nemůžu prozrazovat firemní strategii. Navíc množství informací, které jsem vstřebal, by neúnosně prodloužily velikost článku. Jen prozradím, že obsahem byla i návštěva jednoho pracoviště v Praze, při níž se uskutečnil vskutku netradiční oběd (vezměte si cokoliv z regálu a řekněte, že jste od firmy). Povídáno nám bylo historii i budoucnosti, produktech i zákaznících, působení jednotlivých oddělení, byli jsme poučeni o povinnostech, právech a nebezpečích, financování i možnostech vzdělávání. Někomu jsem rozuměl krásně, někomu málo a někdy jsem tápal u každého slova. Co je ale nejdůležitější, že jsem bez větší újmy obstál a nadto si královsky mlsal. Při posledním motivačním proslovu nám pan Martin (opět) kladl na srdce, že firma má ráda žraloky ve smyslu lidí, kteří touží jít dopředu a pro spící medvědy tu není místo. Doufám, že nepoukazoval na mě. Velkým finálem bylo vyplnění dotazníků se spokojeností školení. Bez jakékoliv nadsázky jsem napsal, že to bylo nejlepší školení, které jsem podnikl.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Milda hodnotil(a) 20.08.2019 11:37:33

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Jiří Kvasnička napsal(a) 17.08.2019 14:19

Dobrý, Honzíku. Ta představovačka v EN je super počin. Měl jsem takto školení na 2 dny s rodilým mluvčím a byl to mazec. Hodně to vyčerpává, pokud na to nejsi zvyklý. Jinak : gratuluji k nové práci. A ještě si neodpustím jednu krátkou testerskou vsuvku. Když jsem stál na článku, který byl ozn. jako část 1 a chtěl použít navigační tlačítka, tak jsem předpokládal, že na část 2 se dostanu kliknutím na tlačítko s popiskem následující (nebo tak nějak se jmenuje). Omyl. Musel jsem kliknout na předchozí a když se chtěl dostat na díl 3,tak opět předchozí. Nepřipadá mi to moc logické... Jinak fajn články.

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 19.08.2019 13:23

Ahoj Jiříku, vzhledem k tomu, že jsme všechny problematiky uvedené v Tvém komentáři probrali nad Italskou plackou, asi to tu nebudu zdlouhavě vypisovat. Nicméně musím souhlasit s oběma body. Poslech byl pro mě daleko náročnější, než kdyby byl v rodném jazyce a spousta věcí mi uniklo. A s druhou, testerskou, připomínkou se pokusím něco dělat. Máš pravdu, je to nelogické.

vytvořit / odpovědět

Lucík napsal(a) 23.08.2019 07:27

Jeníku, a neřešili jsme to s těmi články i doma?

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 23.08.2019 10:27

Samozřejmě, že jsme to řešili. Však mi taky trvalo si zase vzpomenout na důvod, proč to tak funguje. Nakonec jsem to vysvětlil i Jiříkovi. Ale výsledek je stejný, jako u Tebe. Prostě to nedává smysl a lepší by bylo, kdyby... Jen netuším, jak na to.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: První minuty

Po osmi dlouhých, krásných a zajímavých letech jsem se rozhodl změnit firemní barvy a odložit žlutočernou s logem koně. Pro nezasvěcené, nebyl jsem zaměstnán jako závodní jezdec, neboť Ferrari má ve znaku sice oře, ale na červeném podkladu. Jednoho dne mi zazvonil telefon, ze sluchátka zazněl známý hlas a pozval mě k nezávazné schůzce ohledně nabídky nové práce. Již nějakou dobu jsem rozmýšlel nad pracovní změnou a proto souhlasil. Na první schůzku navázala druhá a já dospěl k názoru, že změna bude dobrou volbou. A jak to tak bývá, během procesu přeměny se samozřejmě událo mnoho nevšedního.

2. díl: Zdravotní prohlídka

I když jsem zdravý jako řípa (zatím), chápu, že nasadit si do firmy bacily prolezlého, nahluchlého, anebo chromého člověka je risk. Proto jsem nepřikládal nutnosti podrobit se vstupní lékařské prohlídce žádnou nevoli. Bohužel pro mne, nepřikládal jsem tomu ani pozornost a pořízení výpisu ze zdravotní dokumentace jsem neustále oddaloval. Když se přiblížil termín mého nástupu, musel jsem začít jednat. Vstupní lékařská prohlídka musela být provedena ještě před nástupem do nového zaměstnání. A ouha. Narazil jsem. V den, kdy jsem začal úkol řešit, nastoupil můj obvodní lékař dvoutýdenní dovolenou. A vracel se až pátého následujícího měsíce. Tep se mi zrychlil a začal jednat. Zjistil jsem si kdo je zastupujícím lékařem, telefonicky se s ním spojil a zjistil, že supl je určen pouze pro urgentní případy a nemá (v tomto případě doktorka) přístup do kartotéky pacientů. Tudíž mé žádosti, ať byla jakkoliv zoufalá, nemohlo být vyhověno.

3. díl: Vstupní maraton

Jako zatím v každé firmě, kde jsem působil, byla součástí zaškolení série vstupních školení. V tomto případě mi přišla pozvánka hned na dva dny. Z harmonogramu jsem měl možnost dozvědět se o tématech, která budou probírána. Na některá jsem se těšil, na jiná méně, u dalších jsem ani nevěděl, o čem pojednávají. Co mě ale po několika vteřinách studia šokovalo, byl jazyk, ve kterém budou školení vedena. Nepředpokládal jsem, že EN je zkratkou pro češtinu. Pocítil jsem naplno handicap, který mě provází již několik let. Obavy mě vybičovaly k tomu, abych se svěřil kolegům. Tým mě ovšem ujistil v tom, že úroveň náročnosti není vysoká a běžně znalý jedinec musí rozumět. Licitovat nad tím, jestli jsem právě tento jedinec, se mi nechtělo.

4. díl: Rozloučení

A to nejlepší, ale bohužel také nejsmutnější, na konec. Protože se z některých mých kolegů stali přátelé a kamarádi, naučil jsem se díky nim spousta věcí a prožil mraky veselých příběhů, rozhodl jsem se se s nimi pořádně rozloučit. Tedy až poté, co mi bylo Michalem sděleno, že jestli to neudělám, už se mnou nepromluví. Tento akt lze pojmout různými způsoby, ale já jsem zvolil posezení a rozjímání u společné tabule. Jinak řečeno, uspořádal jsem hospodu. Ovšem nebylo to tak lehké, jak se zprvu zdálo. Nalézt podnik, který splňuje nemalá kritéria (kapacitní, cenová i komfortní) a navíc je dostupný není lehké. Nechtělo se mi tahat pětadvacet lidí na druhou stranu hlavního města, cpát je do sálu pro deset, anebo je pozvat do pajzlu. Proto jsem se obrátil na kolegy a provedl malý průzkum.