Nejhorší je žádné rozhodnutí

4. díl: Závada, kam se podíváš

Cvičení se nám přehouplo do druhé poloviny a čtvrteční den byl krom jiného věnován zdokonalováním střelby. Tudíž jsme se znovu po snídani ocitli na Plešivci. Naším úkolem tentokrát nebylo odrážet simulované útoky, nacvičovat taktiku a vystřílet co se dá za nejkratší možný čas. Hlavní důraz byl kladen na míření a manipulaci se zbraní a ostrým střelivem. Než jsme obdrželi náboje a stoupli si před terče, proběhlo sušení drilu (cvik přeci dělá mistra). Uprostřed střelnice jsme vytvořili linii, opakovali si již naučené pohyby, ke kterým nám instruktoři něco málo přidali. Navíc jsme prováděli ještě vizuální kontrolu prostoru kolem cíle (jestli je ten bastard mrtvej) a pohled za svá záda (jestli neměl kámoše). Zatímco někdo sérii jel plynule bez jediného škobrtnutí, já si musel kroky odříkávat jako básničku. Siréna na kontrolní věži zahlásila začátek střeleb a protože se tak nějak nestíhalo (navíc nám byl zkrácen pobyt na střelnici), bylo potřeba jednat rychle. Samozřejmě žádné zpoždění nemohlo ovlivnit dvacetiminutové čtení (se zkoušením) poučení o bezpečnosti střeleb, kterého se museli (rozhodnutím nejmenovaného) zúčastnit i instruktoři. Na závěr si vzala slovo paní kapitánka (s červeným křížem na rukávu) a upozornila nás na maximální pečlivost při nasazování chráničů sluchu. Mohli bychom totiž utrpět "akutrauma". Po této zábavné situaci, kdy se nejvíc smáli instruktoři, jsme se rozdělili po četách a rozešli se k dalšímu plnění úkolů.

čtvrtek 21.03.2019 publikovaný vojenské zážitky Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / sever / západ /
KDO (osoby a obsazení) aktivní zálohy AČR /
KDY (období a interval) jaro / více dní /
PROČ (důvody a účely) adrenalin /

Ostré střelby totiž nebyly jedinou aktivitou dne. Ze Žatce k nám zavítali medici (doktorka - již zmíněná kapitánka a pan řidič) s cílem ukázat nám poskytování první pomoci v boji a použití různých pomůcek k zastavení krvácení (vytvoření škrtidla). V horní části střelnice probíhalo praktické cvičení v maskování techniky a živé síly (sám sebe). Naším prvním stanovištěm byla zdravotnická příprava. Shlukli jsme se kolem sanitky a vzhledem k prvnímu dojmu neočekávali příjemný přístup. Ale opak byl pravdou. Paní kapitánka, stejně jako její parťák, byli velmi příjemní odborníci a poskytli nám spousta informací (třeba jako že bez třícípého šátku ani ránu). Dostali jsme samozřejmě i prostor k tomu, abychom si vše vyzkoušeli. Protože já jsem byl ve dvojici s Petrem a ten je kovaný záchranář, zůstalo omotávání gázou na mě. Řešili jsme mimo jiné průstřel plic, tepenné krvácení a odsun zraněného. V podání některých jedinců se jednalo o profesionální činnost, někdy to byla komedie. Závěrem si odvážlivci vyzkoušeli i nakládání zraněných do sanitky. A nezvolili si žádného drobka, ale pořádného chlapáka. Pokus skončil úspěšně, Žabák se ocitl na horním lůžku sanitky. Daleko zábavnější bylo pak pozorovat, jak se ze stísněného prostoru voják snaží vyprostit. Chvilku se sanitní vůz pohupoval ze strany na stranu, chvilku stál téměř na zadních, ale jak bylo vidět, jednalo se o terénní vůz. Veškeré zátěže v klidu ustál.

Vytlačeni další skupinou jsme se přemístili k ženijní přípravě. Pan praporčík nás přivítal, vyjevil nám úkol a smutně konstatoval, že se vzhledem ke stanovenému času nedá stihnout. Ve dvojstupu jsme si vyslechli, co je základem maskování. Rozbití kontur, zamaskování pleťové barvy, splynutí s terénem. A abychom nezůstali jen u poslouchání, rozutekli jsme se do polí a začali s realizací. Jednou z nemilých povinností stanoviště bylo si zmalovat obličej voskovými barvami. I když většina ze zúčastněných dělala co mohla, aby obličejové poskvrnění bylo co nejmenší, nedařilo se to. Jako žoldákům z džungle, i nám hrály tváře zelenou a hnědou. Nastrkali jsme si trávu, větve a někteří i kusy stromů na helmu, do vesty a za blůzu. Siluety vojáků zmizely, zato četa silně připomínala Entí sraz.

Dalším úkolem bylo maskování techniky. K dispozici byl pod dvěma vzrostlými stromy zaparkovaný UAZ a nepojízdná štábní V3S, zřejmě inventář střelnice. Svobodně jsme losovali a naše družstvo vyhrálo náklaďák. Přenesli jsme si maskovací síť a začali s ukrytím. Obecně jakákoliv týmová práce nám šla od ruky a tahle nebyla výjimkou. Fyzicky zdatní jedinci vyskočili na střechu polorozpadlého vozidla, silnější vyhodili maskovačku za nimi a já, no já chodil s rukami v kapsách a radši nepřekážel. Během pár minut byla přes celou "Vejdu" natažená síť a my začali s přivazováním a zápasením s pavouky (dráty k rozboření kontur maskované techniky). Spokojení s výsledkem jsme oznámili panu praporčíkovi splnění úkolu. Ten však naše nadšení nesdílel a začal poukazovat na chyby. Maskovací síť byla špatně ukotvená, na několika částech se na spíše objektu válela, než by ho kryla a pavouci byly instalovaní spíše k náhodnému odstranění čidla zraku kolemjdoucího, než k účelu, pro který sloužil. Navíc by Tatra nebyla schopna rychlého výjezdu, aniž bychom si úkryt nezničili. Upozornili jsme, že vozidlo stojí na podvozku, protože koly nedisponuje, ale na to nebyl brán zřetel. Zkrátka a dobře nebylo naše snažení hodnoceno kladně. Na druhou stranu vzal zkoušející v potaz nedostatek času. Jako na výměnný pobyt jsme se šli podívat ještě na zamaskování UAZu, které první družstvo pojalo jako naskládání větví a jiných plodů lesa na vozidlo. Ani tady se to panu praporčíkovi nelíbilo, ale výčitky a slova kritiky nám jaksi fyzicky neublížila. Všechno jsme sbalili, poděkovali za představení a rozloučili se.

Nadešly nám střelby. Vzhledem k tomu, že je měly ve svých rukách instruktoři, dal se očekávat zážitek. A také tomu tak bylo. Napáskovali jsme si dva plné zásobníky do pistole a pět patron strčili do kapsy a stejný počet zásobníků do pušky (a deset do kapsy). Naskládali jsme se na palebnou čáru, každý před svůj terč a v pár větách si vyslechli poučení. Cílem střeleb bylo naučit nás správné manipulaci, míření a mačkání spouště. K tomu jsme měli výjimečné množství munice a i nějaký ten čas. Začali jsme hezky od začátku. Zhruba metr od terče. Na zcela nevojenský pokyn "hop" jsme vytasili zbraň a vedli střelbu na určený terč. Krom klasických zmenšujících se kruhů jsme měli k desce přišpendlený arch rozdělený na čtyři sektory s různými grafickými obrazci. Na papíře se nacházel čtverec, trojúhelník, kružnice a množinu zkrášloval i polygon. Byl jsem až překvapen, že při chybném uchopení zbraně a dalších nedůsledných úkonech může člověk terč z metru minout o třicet čísel. Provedl jsem soukromou sebekritiku, sám sobě promluvil do duše a rozhodl se, že vlastní iniciativu naprosto potlačím. Budu dělat pouze to, co jsem se naučil. Raději pomalu a správně (tohle není má věta), než rychle a do polí. Moje úsilí přineslo ovoce a dírka, kterou jsem vyrobil se blížila místu, na které jsem mířil. Dostavila se radost a nadšení.

Hodina a půl, kterou jsme měli vytyčenou na střelby utekla jako voda. Nejprve jsme zvětšovali odstup od terče. Samozřejmě se vzdáleností klesala i přesnost, ale tu a tam se mi podařilo poslat kulku, kam jsem si přál. Na samotném konci jsme stáli od terčů zhruba patnáct metrů. Samozřejmě to není žádné umění, ale pro mě, který začínal s nosem nalepeným na terči, to byl úspěch. Střelba probíhala v krátkých sériích. Instruktoři nám řekli, co po nás chtějí a pak nás nechali vyniknout. Zkoušeli jsme mířenou střelbu, pudovou (rychlou), dvojvýstřel (jedna rána na kolečko, druhá na čtvereček). Za chvíli došlo i na změnu pozice během střelby (ve stoji, pak v kleku). I když bylo ještě co ládovat do pistole, pustili jsme se do Sa-58. V podstatě podle podobného scénáře. A na závěr, kdy se ke slovu dostaly patrony zatím odpočívající v kapsách, proběhl nácvik potlačovací střelby. Deset ostrých z pušky jsem pustil do terče a když mi zůstal závěr vzadu, shodil jsem dlouhou zbraň na záda, tasil pistoli a pokračoval s ní. Exkluzivní zážitek.

Nemůžu opominout dvojitý zásah požárního oddílu po střelbách našich kulometníků. Těžko viditelný dým po chvilce zhoustl a nakonec se objevily i plameny. Družstvo připravené ze statečných dobrovolníků zabojovalo a požár zahnalo. Bohužel při třetím poplachu už na živel byli krátcí a problém museli přijet řešit hasiči.

S posledním výstřelem jsme byli od řídícího střeleb informování, že nastal problém. Do odhoukání střeleb zbývalo sotva deset minut, ale bedna před stanovištěm obsahovala ještě spousta ostrých. Dle standardních postupů, které armáda (a hlavně my) musíme dodržovat se to nedalo v žádném případě stihnout, takže nastoupili instruktoři. My zastávali funkci nabíječů a profíci spustili kakofonii. Co několik desítek vteřin na našem stole přistály prázdné zásobníky různé ráže a ruka, která je přinesla bleskurychle popadla plné a zmizela. Celá operace připomínala soutěž. I když náboje mizely, čas také. Bylo to napínavé. Nakonec se zadařilo a poslední výstřel padl pár vteřin před signálem oznamujícím ukončení střeleb. Jediné, co nám kazilo dojem byl fakt, že tyhle zbraně pak budem muset čistit. Vlastně dojem to kazilo ostatním. Mě se totiž moje zbraň nevrátila. Našel jsem jí ve shluku profíků, řídícího, zbrojíře a pana ředitele. Jejich počínání ze začátku připomínalo laborování, pak byla vidět zoufalost, ke slovu se dostala síla a nakonec byla moje pistole označena za poškozenou, hlaveň byla obtočena izolačkou a v mých rukách se do konce cvičení už neukázala.

Rozloučili jsme se nadobro s instruktory (skoro se slzami v očích) a pustili se úklidu střelnice. Zobání hilzen se zdálo býti nekonečným. Ono taky nebylo se čemu divit, když vezmu v potaz fakt, že se na place 20 x 30 metrů vystřídalo zhruba pětatřicet lidí a standardně z nich každý vytrousil kolem sedmdesáti nábojnic. A to nepočítám střelecký maratón v podání instruktorů. Chvilku jsme čekali na něco konkrétního, chvilku jsme čekali na něco a nikdo nevěděl na co. Na nástupu, při kontrole zbraní, jsem všechny vyděsil hlášením, že postrádám osobní zbraň. Sice událost byla již nahlášená a zaprotokolovaná, ale dopustil bych se velkého přečinu, když bych svému veliteli neříkal pravdu. Náklaďáky nás odvezly zase na Dlouhou a pro dnešní den se žádné operace venku nekonaly.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 25.05.2019 07:57:20

vynikající

Dominik hodnotil(a) 11.05.2019 18:25:00

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Dominik napsal(a) 11.05.2019 18:27

Jo dobré vážně se mi líbí všecko co tam napíšeš i když se nakonci hruba rozmzávalo

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 10.05.2019 10:51

Zjistil jsem, že poslední větou rozhodně den neskončil. Jako večerní zaměstnání byla topografie pod vedením pana nadporučíka a následovalo velmi působivé přezkoušení z chemičárny. V jídelně zazněl pro čtyři desítky přítomných "plyn, postřik".

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Počítání oveček

Poslední dobou chodí povolávací rozkazy na vojenská cvičení v kratších intervalech a počet dní, na které poukazují, se zvyšuje. Březnový výcvik se měl konat od pondělí do středy. Nikterak následující, ale až té po dalším pondělku. Tudíž jsem měl zmizet z civilního života na dlouhých deset dní. V práci jsem s tím moc zdaru nesklidil, ale uvolněn jsem nakonec byl. V jakémsi blíže neurčeném rozpoložení (nevím, jestli jsem se těšil, anebo obával) jsem trhal kalendář a odpočítával zbývající dny. V neděli, co jsem se rozloučil s rodinou a nechal jí klasicky svému osudu, jsem si zabalil podle navrženého seznamu a přihodil ještě pár součástek, které standardně nevozím (některé ještě nikdy). Rozhodl jsem se, že tentokrát nepovezu žádné mazácké výstřelky, jakými jsou sušenky, oříšky, čokoláda, ba ani káva. Navíc by se mi to při všech těch zbytečných krámech do zavazadel stejně nevměstnalo.

2. díl: Dostali jsme Ivana

Po snídani jsme nastoupili na buzerplace, jehož okolí už nebylo pokryto námrazou a věnovali se pořadové přípravě. Ze vskutku naučných listů jsme se učili, jak stát správně v pozoru, jak v pohovu a jak končit (cokoliv). Druhým levelem bylo splnění příkazu vlevo a vpravo v bok. Většinou nám to šlo správně, jen tu a tam se stalo, že měl někdo problémy se správným určením směru. Stačilo si to několikrát prakticky vyzkoušet a rázem jsme se točili ve stejném direktu. Když jsme byli u procvičování snímání pokrývek hlavy, dostavily se k našemu plácku hvězdy. A hned pět. Zavítal k nám podplukovník s plukovníkem (řazeno časově, ne hodnostně). Chvilku nás pozorovali s úsměvem na tvářích a pak se velení a hlavně vysvětlování zmocnil pan podplukovník. Celkem srozumitelně nás seznámil s faktem, že člověk, který vymýšlel povely, byl pravděpodobně velký šprýmař. Vysvětlil nám, že existují dva druhy tvarů. Pochodový (v něm se překvapivě pochoduje) a nástupový. A teď následovaly ty záludnosti. Pro stejnou činnost, zhezčení tvaru, se jednou velí "zákryt", jindy "vyrovnat". A to není jediný rozpor. Další synonyma jsou "přímo hleď" a "paže zpět". No, někdo to tak vymyslel, od císařpána to nikdo nezměnil, tak mi nepřísluší to hodnotit. Ale je fakt, že díky těmto zapeklitostem jsem měl hodně velké problémy družstvu velet tak, ja se správně mělo. A moje nervozita, s počtem upozornění od důstojníků, stoupala. Naštěstí tryzna v podobě parádamarše končila po hodině.

3. díl: Broušení diamantu

Po snídani, trávené na cimře, jsme zase navlékli taktiky (v čepicích, bez masek) a shromáždili se před ubytovnou. Slunce, které se vyhouplo přes horizont dávalo tušit, že arktické doplňky nebudou potřeba. Vzhledem k tomu, že stále platilo nařízení velitele roty určující hromadnou ústroj (goráč, anebo kabát), trochu jsem se potil. Na korbě jsme se díky novému Martinovi dopravili na pěchotní střelnici Plešivec. Tématem pobytu v areálu byla zase "Taktická příprava" pod vedením instruktorů. Hlavní událostí byla ale plánovaná inspekce generála.

4. díl: Závada, kam se podíváš

Cvičení se nám přehouplo do druhé poloviny a čtvrteční den byl krom jiného věnován zdokonalováním střelby. Tudíž jsme se znovu po snídani ocitli na Plešivci. Naším úkolem tentokrát nebylo odrážet simulované útoky, nacvičovat taktiku a vystřílet co se dá za nejkratší možný čas. Hlavní důraz byl kladen na míření a manipulaci se zbraní a ostrým střelivem. Než jsme obdrželi náboje a stoupli si před terče, proběhlo sušení drilu (cvik přeci dělá mistra). Uprostřed střelnice jsme vytvořili linii, opakovali si již naučené pohyby, ke kterým nám instruktoři něco málo přidali. Navíc jsme prováděli ještě vizuální kontrolu prostoru kolem cíle (jestli je ten bastard mrtvej) a pohled za svá záda (jestli neměl kámoše). Zatímco někdo sérii jel plynule bez jediného škobrtnutí, já si musel kroky odříkávat jako básničku. Siréna na kontrolní věži zahlásila začátek střeleb a protože se tak nějak nestíhalo (navíc nám byl zkrácen pobyt na střelnici), bylo potřeba jednat rychle. Samozřejmě žádné zpoždění nemohlo ovlivnit dvacetiminutové čtení (se zkoušením) poučení o bezpečnosti střeleb, kterého se museli (rozhodnutím nejmenovaného) zúčastnit i instruktoři. Na závěr si vzala slovo paní kapitánka (s červeným křížem na rukávu) a upozornila nás na maximální pečlivost při nasazování chráničů sluchu. Mohli bychom totiž utrpět "akutrauma". Po této zábavné situaci, kdy se nejvíc smáli instruktoři, jsme se rozdělili po četách a rozešli se k dalšímu plnění úkolů.

5. díl: Návštěva města chmele a potu

Nakonec dodám z předchozího dne ještě dvě události, které jsem úplně přehlédl, které se nemůžou přehlédnout a které jsem nakonec zmínil v komentáři minulého článku. Po večeři jsme se shromáždili v jídelně a probrali témata, která měla přímou spojitost s pátkem. Přesněji s druhou, odpolední částí posledního pracovního dne. Nejprve nám poručík Luboš ozřejmil topografii. Od usevernění mapy a zorientování se v ní, přes stanovení souřadnic až po určení pochodového úhlu a sledování orientačních bodů. I tentokrát jsem měl radost z faktu, že výklad se nikterak nelišil od toho, co bylo v mé hlavě již zakotveno a drobné úlohy jsem byl schopen (s pomocí zapůjčeného a později darovaného pravítka) sám splnit. Po spíše teoretické výuce následovala zcela praktická lekce chemické přípravy. Stoly jsme sesunuli ke stěnám a proměnili tak jídelnu v taneční parket. Namísto kreací tanga či valčíku jsme předváděli soukání do zelených pláštěnek. I když můj chemický oblek byl největší velikosti, zdálo se mi nemožné, provést všechny potřebné cviky aniž by došlo k perforaci ochranné pomůcky. Navíc se u mě dostavil dosti silný záchvat vzteku, takže když jsem absolvoval ustrojení v podřepu a protáhl hlavu límcem (finální stav), igelit poukazoval jisté známky mechanické únavy. V tomto bodě jsem se zachoval ničemně a opotřebení nenahlásil. OM jsem smotal znovu do brašny a odebral se na kutě.

6. díl: Hadry, olej a čerň

Po snídani se konala jakási dohrávka předchozího akčního programu. Měli jsme ještě cvičnou munici a ne ze všech témat naučené látky jsme byli vyzkoušeni. Znovu jsme byli vyvezeni na Plešiveckou střelnici. Během nutné administrace ve tvaru jsme se dozvěděli, že každá četa zvlášť podnikne tajnou cestu na jejímž konci nás něco čeká. Vydrápali jsme se na korbu, spolu s panem kameramanem Jirkou a vydali se vstříc dobrodružství. Martin nás odvezl mezi houštiny obklopující rozbahněnou cestu, po zastavení nám spustil korbu a s úsměvem (který má on pořád) nám popřál hodně štěstí.