Velký výlet po Třeboňsku

4. díl: Hrad a (ne)zámek

Třikrát čaj, jednou káva, snídaně u stolu. Dopoledne jsme holky znovu odvedli do lesa, aby si rozšířili hrudní košíčky a nasáli do jejich plic trochu nezkaženého vzduchu. Ovšem krom nasávání jihočeského kyslíku by se akce dala pojmenovat "sběr klíšťat". I když naše cácorky tentokrát nebrouzdily houštinami, protože borůvky už byly vybrané, ale ťapkali způsobně po pěšině, stejně Lucka po několika minutách strávených pod korunami stromů našla na Julince obávaný hmyz. Nechtěla se nám riskovat titěrná práce s vytáčením (jak klíštěte tak následně Julči) a tak jsme se otočili na podpatcích a vrátili se.

úterý 03.07.2018 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / jih /
KDY (období a interval) letní dovolená /

V Šumavském kraji jsme několikrát trávili příjemné víkendy s členy aktivních záloh. Proto nám Landštejn přišel k chuti. Hrad byl dostatečně daleko (kvůli odpočinku dcer) a současně dostatečně blízko (kvůli dojezdu). Při přejezdu jsme se ještě zastavili ve Slavonicích (také již několikrát navštívených), abychom uspokojili tužbu hmotnou, v tomto případě obědovou. I když jsme restauraci vybranou dopředu neměli, Lucka objevila jednu příjemnou hned za historickým centrem. Hezké slunné počasí nám pobyt na zahrádce vylepšilo a zážitek z dobrého jídla byl dokonalý. Navíc holky jedly bravurně.

Ze Slavonic do podhradí je to nějakých čtvrt hodiny cesty autem, takže před bránami jsme se ocitli za chvilku. Se zakoupením vstupenek byl trochu problém, protože podle pana kastelána, anebo co to bylo za pána, nefunguje v hradu elektrický proud a z toho důvodu není možné vydat platnou vstupenku. Nicméně si osoba rady věděla, vypsala nám jakýsi lístek potvrzující zaplacení vstupu a oznámila nám, že jestli stojíme o plnohodnotný lupen, máme se připomenout při odchodu.

Jakmile jsme vstoupili na nádvoří, začal tambor (a já se nesprávně domníval, že se jedná o bubeníka) virblovat na buben a zvát návštěvníky k vystoupení. Posedali jsme si tedy na kameny a s holkama v náručí vyčkávali netrpělivě počátek. Protože přednes hlasatele byl hlasitý, začala mi dávat Julinka najevo jistý strach. Vrtala se hlavou pod mou ruku a následně mě tahala pryč. Bylo jasné, že středověk není zatím jejím šálkem kávy. Těsně po začátku jsem tedy s dcerkou zmizel a šel si prohlédnout hrad. Naše osamění netrvalo dlouho. Terezka byla statečná jen do té chvíle, kdy o sebe poprvé křísly zbraně. V rodinu jsme se zase spojili pod schody věže. Chvíli jsme s Luckou přemýšleli o tom, jestli nožičky slečen vystoupají těch 208 stupínků. Jakožto rodiče podporující svobodu projevu jsme se zeptali a obdrželi jednoznačné a sborové "ano". Začali jsme tedy, ruku v ruce, stoupat. Bez jediného hlesu, na jeden zátah jsme se vyšplhali až na vrchol a byli vystaveni nádhernému výhledu po okolí. Neplánovaně nám byla potvrzena nebojácnost z výšek obou dcer.

Pochopitelně jsme museli prolézt všechna zákoutí hradu a někdy jsme museli holky z nepřístupných míst vyhánět. Jejich nadšení bylo skoro hmatatelné a tak jsme některé prostory navštívili opakovaně. Nakonec jsme se v hradním příkopě svalili na trávu, nechali se hřát slunečními paprsky a posvačili. Během konzumace ovoce a zeleniny jsme hledali v okolí další možnosti zábavy. Vsadili jsme znovu na historii. Manželka nalezla v nedalekém okolí zámek Dobrohoř. Cesta proběhla bez nejmenších potíží, navigátor pracoval bezchybně a na parkovišti bylo jedno stání volné. Přesně připravené pro nás. Zprvu nás venkovní vizáž budovy trochu překvapila. Omítka na několika místech chyběla a u zadní části zámku bylo patrné lešení. Informační cedule, umístěná před hlavním vchodem, ale zvala ku návštěvě a poukazovala na vnitřní a provozuschopnou kavárnu.

Vstoupili jsme dovnitř a ocitli se na staveništi. Znovu jsme znejistěli. Naštěstí jsme byli odchyceni paní domácí, která nás mile uvítala na Dobrohoři, ujistila nás, že jsme zde správně a nabídla nám komentovanou prohlídku. Když jsme poukázali na dva mrňousky s tím, že bychom se stejně nesoustředili na výklad, stejně se rozhodla, že nám zámek ukáže. Začali jsme v místnosti hned nalevo od vchodu. Nejsme architekti ani historici, ale v tomto případě jsme uhádli, že z historie tam na zdech či stropě není ani kapka. Představitelem umění byly v několika vitrínách a na stolech vystavěné skleněné výtvory. Chvilku jsme pohledem pátraly po místnosti a pak se naše zraky zastavily na paní průvodkyni, protože začala mluvit. O historii zámku nám řekla to, že se historii dohledat nepodařilo, že nemovitost někdo opustil a jejich spolek (anebo co to bylo) se snaží stavbu zachránit a restaurovat. Proto ty lomoz dělníků. Zatím slouží prostory zámku hlavně jako výstavní sály.

Když jsme se s Luckou podívali na sebe, bylo nám oběma jasné, co si myslíme. Jak se z toho vykroutit? Zatím nápad nějak nepřišel a tak jsme setrvali v dívání se. Další místnost odhalila krom dvou dělníků, jednoho uřvaného rádia a několika stavebních pomůcek na zemi cosi růžového u stropu. Popsat to je velmi těžké, možná si to lze představit jako obrovskou, tři krát jeden metr velkou haldu cukrové vaty, která se navíc ještě lehce smršťovala a natahovala. Zatímco my jsme na to nechápavě čučeli, Terezka, jen to spatřila, začala jančit strachy. Šlo se dál. Minuli jsme několik obrazů, soch a jiných exponátů a zastavili se zase u něčeho zajímavého. Rodokmenu. Dozvěděli jsme se znovu, že mezi současností a prapůvodním majitelem je velká díra a větve na genealogickém stromě jsou spíše orientační. Následovala cesta do schodů a tam to teprve začalo. V prvním patře byla instalována výstava jedné paní, která svým uměním chtěla upozornit na nezdravý životní styl lidstva, potažmo obžerství. K vidění byl keramický koláč s mouchou, rohlík s mouchou, tlusťoch s mouchou, moucha s tlusťochem a pak to plynule přešlo k šokujícím navzájem se požírajícím tlusťochům a místy nechyběly ani fekálie. No, síla. Byli jsme celkem rádi, když jsme dorazili do místnosti bez dalších dveří a tím se ocitli na konci výstavy. Poděkovali jsme, rozloučili jsme se a pod plným plynem ujížděli pryč.

Protože byly holky celý den moc hodné, rozhodli jsme se s maminou, že si zaslouží odměnu. Slíbený měly zmrzlinový pohár. Dojeli jsme tedy do Třeboně a našli cukrárnu se zahrádkou z volným stolkem. Z pohárového lístku jsme si vybrali každý svou odměnu a čekali. O zábavu se nám, stejně jako ostatním, staral obsluhující číšník, který svým stylem mluvy zároveň pohoršoval i rozesmával. Když se k nám přihnal se čtyřmi poháry, limonádou a kafem, nastal problém jak umístit všechno to nádobí na stolek. Nakonec se zadařilo a my se pustili do jídla. Dětská zmrzka byla krásná, naaranžovaná jako paňáca, ale pro nás dost nepraktická. Holky se totiž rozhodly, že místo pojídání zmrzliny si budou hrát s pišingrem. Z kopečků se pomalu stávala velká louže a my s Luckou to zachraňovali rychlým konzumováním. Celá akce nakonec skončila tak, že jsem snědl svůj pohár, Julinčin a Terezky, protože maminka funěla nad svým. Odkutálel jsem se od stolu a chtěl si zahrát na hodného otce, který občas pustí chlup.

Zavedli jsme holky do hračkářství a oznámili jim, že si můžou každá vybrat jednu hračku. Pak nám jí ukážou a pokud jí schválíme, půjdeme k pokladně. Ale jak už to tak bývá, dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Moje iluzorní představa, že v krámě strávíme maximálně pět minut, byla mylná. Terezka se s Luckou zasekla u koníků a nemohla si vybrat kterého z dvou. Julča oproti tomu pobíhala po krámě a ani nevěděla, co vlastně chce. Nejdřív přitáhla motorku. Na to jsem jí řekl, že máme jednu v autě. Pak balón a moje odpověď byla stejná. Po chvilce tápání popadla auto a to jsem jí schválil. Jenže zájem o něj dcera projevovala jen pár vteřin, nechala auto autem a už šla rejdit někam jinam. No, za silného breku jsem oznámil, že když si neumí vybrat, holt půjde s prázdnou. Od té chvíle jsem musel korigovat ještě paní pokladní, starší paní, která nad Julinkou nezlomila hůl jako otec, ale snažila se jí radit.

Nakonec se přece jen Julí vrátila pro auto a s uslzeným, ale radostným výrazem si ho odnesla k pokladně. Terezka přicupitala s hnědou hajtrou a bílým hříbětem v jednom balení. Platební karta udělala píp, holky se rozzářily a my měli hřejivý pocit u srdce, jací jsme skvělí rodiče. Cestou zpátky jsme se stavili ještě pro pečivo a něco na něj. Když jsme vyndavali holky ze sedaček, bílý koník už postrádal ocas. Nakoupili jsme, doma dali večeři a s lehkými obtížemi uspali děti.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 22.11.2018 12:09:47

vynikající

Milda hodnotil(a) 15.11.2018 12:42:38

vynikající

Lucík hodnotil(a) 15.11.2018 08:37:58

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

není to do detailu přesně

Lucík hodnotil(a) 15.11.2018 08:38:14

není to do detailu přesně

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

Lucík napsal(a) 15.11.2018 08:51

Jeste mam otazku. Kde je fotogalerie?

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 15.11.2018 09:01

Fotogalerie samozřejmě bude, jen to udělám až odpoledne, protože... né, že bych tohle dělal v práci, ale z firemního počítače mi Googlí fotky nechodí :)

vytvořit / odpovědět

Milda napsal(a) 15.11.2018 12:43

Co fotografie, ale kde je ten ocas toho kone? :D

vytvořit / odpovědět

Jenda napsal(a) 19.11.2018 15:25

Mildo, ten ocas je nenávratně ztracen. Bohužel jsme se s tím museli, celá rodina, smířit. Ale ona Terezka za 13 let (doufám) zase nějaký ocas najde :D.

vytvořit / odpovědět

Lucík napsal(a) 15.11.2018 08:39

Je to super, procitat, vzpominat a pritom se usmivat. Diky za clanky.

vytvořit / odpovědět

Seriál a související články

1. díl: Jak Terezce utíkala holčička

Z našich holek se pomalu ale jistě stávají bytosti, s kterými je možno komunikovat, stávají se řiditelnými (nemám na mysli manipulaci) a je s nimi obrovská zábava. To výrazně rozšiřuje možnosti, kde a jak lze trávit volný čas, potažmo několik dní volného času. Tedy dovolenou. Tentokrát jsme neplánovali rodinné aktivity ve smyslu jednodenních výletů s večerním návratem domů. Také jsme nemuseli brát ohledy na nutnost konzumace vlastní stravy a další rodičovské povinnosti vůči ratolestem. Cílem dovolené bylo ukázat holkám krásy naší vlasti a vzbudit v nich zájem cestovat a nebát se neznáma. Samozřejmě jsme měli jisté obavy, ale těšili jsme se.

2. díl: Třeboňské prokletí

S veselou náladou a hopsáním holky vstoupily do prvního celého dne dovolené. I když jsme s Luckou bručeli, že máme volno, navíc je dovolená a chceme si odpočinout, nebylo to nic platné. Museli jsme vstávat. Ranní rituál jsme samozřejmě dodrželi. V pískací konvici (mé srdce zaplesalo, když jsem jí spatřil) jsme uvařili vodu na čaj, holky zasadili do židliček a přichystali jim snídani. S drobnými defekty na zemi a blízkém okolí v nich první strava skončila. My jsme se také nasnídali a vydali se na dopolední procházku.

3. díl: Špuntárium

Za uplynulé dva dny nám ranní procedura šla nádherně od ruky. Kafe, čaj, snídaně, všechno bylo ve chvilce hotovo. Navíc, i když měl stůl v kuchyni přístupné pouze dvě židle, snídali jsme pohromadě. Vzít stoličky holek byl naprosto dokonalý nápad (taky nebyl můj). A co jsme připravili na pondělí? I když pondělí je obecně zavírací den pro zámky, hrady a jiné pamětihodnosti, Lucka objevila že nedaleko Hluboké je velký Sportovně relaxační areál se spoustou atrakcí. Pro nás jasná volba. Ale trávit celý den pozorováním poskakujících dětí a strachovat se, z čeho spadnou, se nám nechtělo. Trochu kultury jsme přece jen zařadili.

4. díl: Hrad a (ne)zámek

Třikrát čaj, jednou káva, snídaně u stolu. Dopoledne jsme holky znovu odvedli do lesa, aby si rozšířili hrudní košíčky a nasáli do jejich plic trochu nezkaženého vzduchu. Ovšem krom nasávání jihočeského kyslíku by se akce dala pojmenovat "sběr klíšťat". I když naše cácorky tentokrát nebrouzdily houštinami, protože borůvky už byly vybrané, ale ťapkali způsobně po pěšině, stejně Lucka po několika minutách strávených pod korunami stromů našla na Julince obávaný hmyz. Nechtěla se nám riskovat titěrná práce s vytáčením (jak klíštěte tak následně Julči) a tak jsme se otočili na podpatcích a vrátili se.

5. díl: Když k nám zavítala Anička

Ani jsme se nenadáli a byli jsme v polovině dovolené. To přinášelo smutnou skutečnost, že máme polovinu za sebou, ale radostné bylo, že nás čeká ještě druhá polovina. A navíc, ve středu jsme očekávali návštěvu. Anička, která trávila s Martinem poblíž cyklodovolenou, se s námi rozhodla trávit den. Hned po snídani jsme holky vypustili na zahradě. Zatímco tam tůrovali své stroje a drandili sem a tam, ostatní obyvatelé penzionu se připravovali, stejně jako každý den, na vyjížďku. Celá parta asi pěti rodin, dávala hned od prvního dne najevo jistou náklonnost k našim holkám. Včetně majitele penzionu. Asi z toho důvodu pan majitel nainstaloval, když nás viděl venku, na trám stříšky houpačku. Ta měla u holek neuvěřitelný úspěch. Odrážedla skončila během vteřiny u plotu a už se oba drobečkové dožadovaly kývavého pohybu. Na pár desítek minut bylo o zábavu postaráno. Před odjezdem do Třeboně, kde jsme měli s Aničkou sraz, jsme ještě s holkama nasbírali kytičky pro maminku.

6. díl: Když se sejdou rodiny, tak se radost násobí

Naše obavy a strach z další klíšťové invaze rozhodl, že i přes velké přání holek jsme nejeli dopoledne do lesa. Motorky byly sice vyvezeny z garáží, ale drnčely jen po příjezdové cestě a na parkovišti za penzionem. Naštěstí naše fyzické výkony ještě stačily na doběhnutí dcer, takže jakýmkoliv pokusům o úprk a svévolné opuštění jsme zamezili. Chvilku jsme pořádali závody, pak demoliční derby a nakonec hru na šerify a bandity. Holky se nám podařilo dokonale unavit a po zalehnutí do postýlek usnuli a odpočívaly.

7. díl: Vzhůru do finále

Již předchozího dne jsme dostali od Míry (Mirďáka) zprávu, že má toulavou (věnuje se mimo jiné horské turistice) kolem Třeboně a několik volných minut by nám věnoval. Samozřejmě jsme nadšeně souhlasili a poslal mu svoje koordináty. Svůj příjezd ohlásil na dopolední hodiny. My jsme se od rána s holkama věnovali lumpačení na zahradě a lehkému balení věcí. Druhou činnost povětšinou prováděla Lucka. Šiškovaná, závody motorek, sběr lučního kvítí, houpání a zmatené, ale urputné pobíhání nám vydrželo až do ulehnutí holek do postýlek. Zatímco Lucka uspávala slečny, já jsem se zhostil role uvítacího výboru a šel vyhlížet Míru.