Velký výlet po Třeboňsku

2. díl: Třeboňské prokletí

S veselou náladou a hopsáním holky vstoupily do prvního celého dne dovolené. I když jsme s Luckou bručeli, že máme volno, navíc je dovolená a chceme si odpočinout, nebylo to nic platné. Museli jsme vstávat. Ranní rituál jsme samozřejmě dodrželi. V pískací konvici (mé srdce zaplesalo, když jsem jí spatřil) jsme uvařili vodu na čaj, holky zasadili do židliček a přichystali jim snídani. S drobnými defekty na zemi a blízkém okolí v nich první strava skončila. My jsme se také nasnídali a vydali se na dopolední procházku.

neděle 01.07.2018 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Lucík a Jenda
KDE (polohy a umístění) Čechy / jih /
KDY (období a interval) letní dovolená /
PROČ (důvody a účely) výlet, procházka, turistika /

Již po prvních ujetých metrech bylo jasné, že mámin instinkt vzít s sebou motorky byl správný. Výrazy dcer, které uháněly po chodníku, byly k nezaplacení. Navíc byl přesun i daleko rychlejší, než když capkají po svých. Nechtěli jsme trápit děcka tím, že budou jezdit v kole na dvorku, stejně, jako jsme nemínili otravovat drnčením plastových koleček další obyvatele. Lucka objevila v mapách blízko položenou cyklostezku a tak jsme se vydali k ní. Bohužel správně se orientovat v mapách nezáleží někdy jen člověku, ale i na čitelnosti mapy. Na druhý pokus, při prvním jsme skončili na čísi rozestavěné zahradě, jsme se ponořili do lesa a nalezli červenou stezku vedoucí ke kýženému cíli.

Jakmile jsme se ocitli pod korunami stromů, holky objevily neznámé. Je pravdou, že v opravdovém lese, nemyslím tím remízek na kraji Prahy, ještě nebyly. Pozorovaly kořeny, poslouchaly ptáčky (pipinky) a sbíraly šišky a větvičky. Opravdová osvěta ale přišla ve chvíli, kdy Lucka ukázala cácorám borůvčí. Nastalo u nich zjištění, že se malé modré kuličky nevyskytují v plastových mističkách, že se nemusí platit a omývat. Prostě okamžité potěšení bez čekání. Trvalo opravdu jen chvilku a jak Terezka, tak Julinka měly pusy modré. Spokojeně zobaly borůvky. Vlastně se dá říci, že byly hodné. Bohužel problém nastal (nám) ve chvíli, kdy jsme po holkách chtěli, aby popošly. Nic, absolutní ignorace. Z luxování bobulí je nevyrušilo ani naše volání, návrhy, hrozby, nic. Spokojeně se prodíraly houštím a cpaly se.

Po několika minutách urputného snažení se nám zadařilo holkám odvést pozornost a vylákat je zpět na pěšinu. Možná to nebylo dáno tak naší schopností ale spíše nedostatkem borůvek na keříkách. Pokračovali jsme dál a přibližovali se stezce, na které by mohly holky pořádně rozparádit své stroje. Nedošlo k tomu. V zatáčce, za níž začínala krásná asfaltová cesta, nám Terezka se slzami v očích oznámila, že by ráda "hají". Pravdou je, že se blížil dopolední odpočívací čas. Provedli jsme čelem vzad a vydali se stejnou cestou k penzionu. Zapomněl jsem zmínit, že jak cestou tam, tak i zpátky kolem nás projížděly skupiny turistů a holky podle pravidla předešlého dne mávaly.

Únava se nedotkla jen holek, ale i nás. Proto jsme se natáhli, samozřejmě po uspání, i my s Luckou a odpočívali. Potřeba spánku byla tak nutná, že jsme vydrželi, kromě maminy, spát skoro dvě hodiny. Abychom neproleželi celý den, musela nás vzbudit Lucka. Protože byl čas oběda, vyrazili jsme na jídlo. Nacházejíc se v kraji Třeboňském, rozhodli jsme se okusit nějakou rybí pochoutku a vydali se do restaurace "U vodníka".

Když jsme objevili na jídelním lístku směsici kapřích a candátích hranolků, měli jsme vybráno. Pro holky jsme objednali malé kuřecí řízky, abychom nemuseli lovit v malém krčku maličkou kůstku. Pití v podobě domácí limonády s dvěma brčky se stalo pravidlem. Já jsem si navíc dal i rybí (ať je toho co nejvíc) polévku. Čekání jsme si krátili každý po svém. Zatímco holky skotačily na dětském hřišti, my s Luckou jsme se střídali u stolu, anebo hlídání. Když nápady malých darebnic překračovaly míru únosnosti (Terezka se opakovaně mrzačila na houpačce), byli jsme nuceni uchýlit se ke lži. Dřevěný, přes dva metry vysoký vodník, který stál uprostřed parku restaurace, se stal naší zbraní. Pohrozili jsme, že pokud budou holky ještě chvíli divočet, figurka si je odnese pryč. Chvilku byl klid a pak naštěstí přinesli jídlo.

Na skleněných mísách (ve tvaru ryby) byly servírovány různé tvary obalené ve strouhance. Pustili jsme se do toho. Nejsem gurmán, ani znalec a naprosto odsuzuji, když někdo remcá u jídla, ale z pokrmu jsem nebyl nadšen. Stejně jako Lucka (holkám to bylo jedno). Spíše než kousky ryby mi to připomínalo odřezky pod nánosem trojobalu. Zklamaní, ale najedení jsme vyrazili znovu do Třeboně, tentokrát za kulturou. Náměstí oproti minulému dni výrazně pozbylo lidí. Dostali jsme tedy prostor (doslovně) si ho v klidu projít a pokochat se krásou zdobených štítů domů. Navíc jsme ve středu placu objevili i kašnu.

Navštívili jsme Dům přírody. Holky byly nadšené. Schovávačky v útrobách stromu se trochu bály, ale z expozice místních zvířat byly nadšené. Hlasitě popisovaly všechno, co vidí. A když náhodou něco přehlédly, upozornili jsme je na to. Tu a tam proběhly pokusy o bližší seznámení se s faunou, ale naše bystré smysly a pohotové končetiny vždy včas zasáhly. Projekce s malém kinosále holky nenadchla. Parta do gumáků obutých lidí mlátící klacky do vody nepůsobila ani na mě moc přitažlivě. Ale já nejsem rybář a jako jediné podvodní druhy rozeznám kapra (na talíři) a chobotnici.

Protože naše večerní příprava byla vždy velmi důkladná, měli jsme nachystanou hned další atrakci. Holky obdivují poslední dobou mašinky. Ať už je to v jakékoliv podobě. Jedno, jestli je na obrázku, za výlohou, anebo kolejích. Proto jsme se vydali k lázním Aurora, na zastávku motorového vláčku poskytujícího poznávací okružní jízdu po Třeboni (vláčkem Třeboňáčkem). Prvních pár set metrů holky šly celkem spokojeně a nadšeně, ale když zjistily, že mašinka je pořád ještě v nedohlednu, nespokojenost začala nabírat na intenzitě. Poslední půl kilometru (přeci jen, bylo to z náměstí trochu z ruky, navíc jsem navigoval já) jsme nesli holky za krkem a postupovali svižnou chůzí. Následující Lucčina několikadenní bolest za krkem se však vyplatila, protože jsme nečekali ani pět minut a lokomotiva dorazila k nám. Zabrali jsme poslední vagónek a s hlavami otáčejícími se na jednu a druhou stranu, vyjeli.

Během jízdy jsme poslouchali vyprávění pana Nárožného o místním kraji. Dozvěděli jsme se něco z historie i současnosti a rozhodně to bylo zajímavé, ale právě proto, že komentář četl Péťa, připomínalo mi to hlavně večerníčka. Trasa vedla mimo jiné kolem rybníku Svět, Schwarzenberské hrobky a Třeboňského zámku. I když konečná zastávka byla zase u lázní Aurora, pohodlnější pro nás bylo vystoupit na náměstí. Vlastně to byla i trochu nutnost, protože holky to začalo nudit.

Odměnili jsme se zmrzlinou a vyzkoušeli jsme trdelník z malého stánku. Protože cedule zvala k ochutnání několika druhů, experimentovali. Lucka si objednala skořicový, já ořechový. Výsledek bohužel nebyl takový, jaký jsme čekali. Zatím jsme neměli na jídlo moc štěstí (nepočítám zmrzlinu). Začali jsme se bát, že na nás padlo nějaké prokletí a v Třeboňsku nám nebude chutnat. Naštěstí jsme se mýlili a obrat se blížil.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lukáš hodnotil(a) 27.08.2018 18:29:28

vynikající

Lucík hodnotil(a) 24.08.2018 18:01:10

vynikající

Milda hodnotil(a) 22.08.2018 09:58:15

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

slovo od slova

Lucík hodnotil(a) 24.08.2018 18:01:22

slovo od slova

článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Jak Terezce utíkala holčička

Z našich holek se pomalu ale jistě stávají bytosti, s kterými je možno komunikovat, stávají se řiditelnými (nemám na mysli manipulaci) a je s nimi obrovská zábava. To výrazně rozšiřuje možnosti, kde a jak lze trávit volný čas, potažmo několik dní volného času. Tedy dovolenou. Tentokrát jsme neplánovali rodinné aktivity ve smyslu jednodenních výletů s večerním návratem domů. Také jsme nemuseli brát ohledy na nutnost konzumace vlastní stravy a další rodičovské povinnosti vůči ratolestem. Cílem dovolené bylo ukázat holkám krásy naší vlasti a vzbudit v nich zájem cestovat a nebát se neznáma. Samozřejmě jsme měli jisté obavy, ale těšili jsme se.

2. díl: Třeboňské prokletí

S veselou náladou a hopsáním holky vstoupily do prvního celého dne dovolené. I když jsme s Luckou bručeli, že máme volno, navíc je dovolená a chceme si odpočinout, nebylo to nic platné. Museli jsme vstávat. Ranní rituál jsme samozřejmě dodrželi. V pískací konvici (mé srdce zaplesalo, když jsem jí spatřil) jsme uvařili vodu na čaj, holky zasadili do židliček a přichystali jim snídani. S drobnými defekty na zemi a blízkém okolí v nich první strava skončila. My jsme se také nasnídali a vydali se na dopolední procházku.

3. díl: Špuntárium

Za uplynulé dva dny nám ranní procedura šla nádherně od ruky. Kafe, čaj, snídaně, všechno bylo ve chvilce hotovo. Navíc, i když měl stůl v kuchyni přístupné pouze dvě židle, snídali jsme pohromadě. Vzít stoličky holek byl naprosto dokonalý nápad (taky nebyl můj). A co jsme připravili na pondělí? I když pondělí je obecně zavírací den pro zámky, hrady a jiné pamětihodnosti, Lucka objevila že nedaleko Hluboké je velký Sportovně relaxační areál se spoustou atrakcí. Pro nás jasná volba. Ale trávit celý den pozorováním poskakujících dětí a strachovat se, z čeho spadnou, se nám nechtělo. Trochu kultury jsme přece jen zařadili.

4. díl: Hrad a (ne)zámek

Třikrát čaj, jednou káva, snídaně u stolu. Dopoledne jsme holky znovu odvedli do lesa, aby si rozšířili hrudní košíčky a nasáli do jejich plic trochu nezkaženého vzduchu. Ovšem krom nasávání jihočeského kyslíku by se akce dala pojmenovat "sběr klíšťat". I když naše cácorky tentokrát nebrouzdily houštinami, protože borůvky už byly vybrané, ale ťapkali způsobně po pěšině, stejně Lucka po několika minutách strávených pod korunami stromů našla na Julince obávaný hmyz. Nechtěla se nám riskovat titěrná práce s vytáčením (jak klíštěte tak následně Julči) a tak jsme se otočili na podpatcích a vrátili se.

5. díl: Když k nám zavítala Anička

Ani jsme se nenadáli a byli jsme v polovině dovolené. To přinášelo smutnou skutečnost, že máme polovinu za sebou, ale radostné bylo, že nás čeká ještě druhá polovina. A navíc, ve středu jsme očekávali návštěvu. Anička, která trávila s Martinem poblíž cyklodovolenou, se s námi rozhodla trávit den. Hned po snídani jsme holky vypustili na zahradě. Zatímco tam tůrovali své stroje a drandili sem a tam, ostatní obyvatelé penzionu se připravovali, stejně jako každý den, na vyjížďku. Celá parta asi pěti rodin, dávala hned od prvního dne najevo jistou náklonnost k našim holkám. Včetně majitele penzionu. Asi z toho důvodu pan majitel nainstaloval, když nás viděl venku, na trám stříšky houpačku. Ta měla u holek neuvěřitelný úspěch. Odrážedla skončila během vteřiny u plotu a už se oba drobečkové dožadovaly kývavého pohybu. Na pár desítek minut bylo o zábavu postaráno. Před odjezdem do Třeboně, kde jsme měli s Aničkou sraz, jsme ještě s holkama nasbírali kytičky pro maminku.

6. díl: Když se sejdou rodiny, tak se radost násobí

Naše obavy a strach z další klíšťové invaze rozhodl, že i přes velké přání holek jsme nejeli dopoledne do lesa. Motorky byly sice vyvezeny z garáží, ale drnčely jen po příjezdové cestě a na parkovišti za penzionem. Naštěstí naše fyzické výkony ještě stačily na doběhnutí dcer, takže jakýmkoliv pokusům o úprk a svévolné opuštění jsme zamezili. Chvilku jsme pořádali závody, pak demoliční derby a nakonec hru na šerify a bandity. Holky se nám podařilo dokonale unavit a po zalehnutí do postýlek usnuli a odpočívaly.

7. díl: Vzhůru do finále

Již předchozího dne jsme dostali od Míry (Mirďáka) zprávu, že má toulavou (věnuje se mimo jiné horské turistice) kolem Třeboně a několik volných minut by nám věnoval. Samozřejmě jsme nadšeně souhlasili a poslal mu svoje koordináty. Svůj příjezd ohlásil na dopolední hodiny. My jsme se od rána s holkama věnovali lumpačení na zahradě a lehkému balení věcí. Druhou činnost povětšinou prováděla Lucka. Šiškovaná, závody motorek, sběr lučního kvítí, houpání a zmatené, ale urputné pobíhání nám vydrželo až do ulehnutí holek do postýlek. Zatímco Lucka uspávala slečny, já jsem se zhostil role uvítacího výboru a šel vyhlížet Míru.