svátek má Sabinapondělí 22. říjen 2018
článek
12.02.2016 události s kamarády a přáteli vynikající ★★★★☆ Hodnocení 1 / 1 Fotogalerie 1 Komentáře 0

Seriál: Abertamy soukromě

1. díl: Noc před horami

Kdy jindy jet na hory kvůli lyžování, stavění sněhuláků a běžkování, nežli v době, kdy únor připomíná jaro? Nadšení z tradičního zimního společného týdne s Lukášem a jeho rodinou se malinko měnilo v obavy. To když teplota lednových dnů začala povážlivě stoupat a sníh člověk našel jen na internetu. Termín jsme měli ale vybraný, uvolnění z práce bylo dohodnuto. Nezbývalo tedy nic jiného, než doufat. V polovině února, na den přesně jako před šesti lety, nadešlo osudné setkání. Tentokrát jsme jeli brázdit sněhové pláně Krušných hor.


JAK (prostředky a způsoby): auto / pěšky /
KDE (polohy a umístění): Česká republika / sever /
KDO (osoby a obsazení): Lukáš /
KDY (období a interval): více dní / zima / zimní dovolená /
PROČ (důvody a účely): kultura / odpočinek / sport, hry / výlet, procházka, turistika / zábava /

V pátek jsme se sešli ještě dříve, než jsem odemkl dveře našeho bytu. Celá sestava, včetně mojí manželky, mi vyšla naproti do nedalekého parku (soudruhy pojmenovaného jako "přátelství"). I když úmyslem bylo zřejmě provést zdravotní provětrání, partička školáků stojící opodál a hulící travku, dodávali atmosféře jiný rozměr. Kluci dovádějící za brankou můj příchod zaznamenali velmi okrajově. Když napotřetí Lukáš své syny zavolal, rozhodli se dále netrápit malého chlapečka (očividně oběť) a přidali se k nám. Jinak neustále pozitivní Káťa k mému překvapení trochu rozčileně konstatovala, že pražské trávníky jsou plné nástražných min. Jediným důvodem je, že obyvatelé hlavního města tyto pasti neuklízí. Právě proto navigovala oba kluky po asfaltu.

Dorazili jsme domů, naplnili hrnečky kafem a probírali plány budoucna. Když už jsme se dohodli na všem, odebral jsem si zabalit věci. Celá operace mi netrvala dlouho, hlavně proto, že každou položku jsem konzultoval s ostatními (krom dětí, jinak by mi nestačily čtyři kufry). Po bohaté večeři bylo tak nějak nejisté, jaká bude další zábava. A protože se Lukáš pustil do rozhovoru s Luckou, já jsem předvedl švagrové poslední upgrade své kytary (kombo). Zvukový počin nebyl nic moc, ale všechny přihlížející uchvátil vyrvál, který bedna vydávala a upravený zvuk. Kluci z hru na strunný nástroj pochytili jen to, že je potřeba struny přervat co největší silou.

Od mého dalšího ztrapňování mě zachránila pokročilá večerní hodina, nakázaný klid domovním řádem a odchod synátorů do postelí. Nastalo ticho, ale spát se nám ještě nechtělo. Lucka vytáhla knihu plnou otázek ("Víš, nevíš") a přímo nás konfrontovala s vědomostmi. Někdy jsme se trefili, jindy to byla tragédie. Trochu nám bylo stydno, když jsme se dozvěděli, že 46ti procentní úspěšnost jsme měli u otázek z kapitoly "Tohle ví i dítě". Zřejmě nároky na základní vědění rapidně stouply.

Debaty u barevného osvětlení (to mělo úspěch) nám vydrželo skoro do půlnoci. Po hodně dlouhé době jsme usínali ve společnosti ptáčat (ložnici jsme propůjčili ve prospěch početně silnějších). Ty k nám projevily velkou dávku ohleduplnosti a nechali nás bez jediného pípnutí spát. Stejně šlechetně se zachovali i kluci, kteří vstávali o poznání později, než je u nich na denním pořádku.

... pokračování příště


pdf

Článek si můžete vygenerovat a uložit jako PDF dokument.

články seriálu

Noc před horami (1. díl)
Vzhůru za sněhem (2. díl)
Zase na laťkách (3. díl)
Jiná ochutnávka sněhu (4. díl)
Jak jsme byli za vodní kulturou (5. díl)
Jak jsme bloudili na Abertamském okruhu (6. díl)
Dávka sjezdovky podruhé (7. díl)
Jak jsme se loučili s horami (8. díl)
Zobrazit celý seriál

fotogalerie

Krušné Hory mobilně

01.03.2016

přejít na fotogalerii

hodnocení

Ohodnoťte zpracování článku. Je článek čtivý, anebo by to malé dítko sesmolilo lépe?

Tento článek je starší než 3 měsíce (2 roky, 8 měsíců) a proto jej nelze hodnotit.

Ohodnoťte věrohodnost článku. Je článek pravdivý, anebo výplodem autorovi fantazie?

hodnocení věrohodnosti článku

komentáře

Tento článek nebyl komentován.
Chcete vytvořit komentář?

Tento článek je starší než 6 měsíců (2 roky, 8 měsíců) a proto jej nelze komentovat.

vizitky

Chcete přiřadit vizitky?

Bohužel nemáte právo zobrazit formulář: přiřazení vizitek článku.