Dovolená po Ischitánsku

2. díl: Jak jsme nedobrovolně drželi hladovku

Prodělali jsme první noc a zjistili jsme, že spát při klimatizaci není až taková legrace, jak jsme si představovali. Bez ní to nešlo a s ní také ne. Buď se člověk převaloval mokrý jako hadr na podlahu, anebo pokojem neustále drnčela vzduchotechnika a musel se chránit před návalem chladu. Příjemné ale bylo, že po noci přišel den a s jeho začátkem se dostavila snídaně.

neděle 02.08.2015 publikovaný příběhy Lucíka a Jendy Lucík a Jenda
JAK (prostředky a způsoby) letadlo /
KDE (polohy a umístění) jih / zahraničí /
KDY (období a interval) letní dovolená / více dní /
PROČ (důvody a účely) jídlo, pití / kultura / odpočinek / výlet, procházka, turistika / zábava /

Ta se podávala ve stejné restauraci (překvapivě) jako jsme večeřeli. Na mísách byly k dispozici salámy, sýry, pečivo (sladké i slané), ovoce, jogurt, čaj a džus. Možná by Vás udivilo, jakou kombinaci jsem schopen spořádat ke snídani, ale "když ono se to tak smutně koukalo". I na počátku dne jsme se ládoval způsobem od každého něco. A protože mi bylo hloupé narvat si talířek až ke stropu, chodil jsem na několikrát. Samozřejmě jsem se pak nemohl divit tomu, že jsem od stolu odcházel se stejnými pocity, jako u večeře.

Nad náplní dne nebylo nutno dlouho přemýšlet. Ihned po návratu z rituálu obžerství (snídaně) jsme se vsoukali do plavek, napatlali na sebe poctivou vrstvu krému, sebrali ručníky a vydali se k bazénu. Já jsem sice u zamašťovacího rituálu trpěl, ale vzpomněl jsem si, co slunce dokáže a jak jsme vypadali v Chorvatsku. Našli jsme si dvě pěkná lehátka, na ta umístili svoje ručníky (tak probíhala rezervace) a hurá do vody. Lucka mě pozorovala, jak se poperu s osmělovacím procesem, ale ten se vzhledem k teplotě vody nekonal. Byla teplá jako kafe, ale i tak osvěžující a příjemná. Bazén nebyl sice konstruován pro olympijské klání, ale povoloval větší skupince lidí, aby se rochnili a neustále přitom do sebe nenaráželi. Co nás ale udivilo s prvním lokem vody byla její chuť. Po chvilce jsme si s Luckou sdělili své zážitky a ujistili jsme se, že voda je slaná.

Protože jedinou povinností dnešního dne bylo se dostavit na schůzku s Patricií, oddávali jsme se vodním radovánkám až do dvanácté hodiny. Krom plavání, cákání a šplouchání jsem se odhodlal i k potápění. V poledne jsme se odebrali se zkulturnit a odebrali se na recepci hotelu. Bylo čtvrt, delegátka nikde, bylo 12:20 a ve dveřích se pořád nikdo neukázal. Se spolustolovníky, kteří se po chvilce v recepci ukázaly také, jsme dostali podezření, že se ocitáme v jiném místě. Vzpomněl jsem si na cedulku, která je vylepená ve vestibulu naší budovy. Byl na ní uveden název cestovky a pár slov v tom významu, že tady je místo setkání. Něco jsem zamektal a vyrazil.

Mé tušení bylo kupodivu správné a v protisměru jsem potkal mladou slečnu. Představili jsme se, vyzvedli jsme Lucku a druhý pár a ona dala věci do pořádku a odvedla nás ke skupině čekajících. Sedánek začal přípitkem (což bylo hodně příjemné) a přáním krásného pobytu. Patricie se rozpovídala a z našeho seznamu otázek jsme si mohli odškrtat většinu bodů. Mezi popsáním ostrova, navigací k centru a plážím bylo i upozornění, že voda v místních hotelech (všech krom výjimek) je termální (proto je slaná) a je velmi nedoporučeno, téměř zakázáno se v ní potápět. Může dojít k zánětu ucha a kdoví čemu ještě. Vida, pomyslel jsem si, třeba se podívám do nemocnice. Tuhle mojí myšlenku Patricie jakoby slyšela, protože další instrukcí bylo za žádnou cenu se nedostat do spárů pánům doktorům. Medicína tu totiž byla na úrovni "věř a víra tvá tě uzdraví". Lucka zakoupila výlety a pozjišťovala zbytek odpovědí (jako kde je kopečková zmrzlina). Spokojeně jsme se vrátili k dřině z dopoledne. Sedli jsme si k bazénu a užívali si sluníčka.

První hladová krize přišla kolem čtvrté hodiny. Vydatná snídaně byla vytrávena a nás pomalu přepadal hlad. Ale protože jsem člověk šetřivý a peníze jsme nepřivezli v kufrech, zdál se nám hamburger za pět a půl euro celkem drahý. Do obchodu jsme se vydat nemohli, protože taliáni zrovna prožívali siestu a rolety byly dole. Tak jsme hladověli. Hladověli jsme až do půl osmé (na vteřinu), kdy jsme se dostavili na večeři. Naše prázdná bříška byla po dlouhém dni zase naplněna a my spokojení. O svých strastech jsme u stolu raději nepovídali, ale vyposlechli jsme si, jak se dostaneme do víru ostrova. S Luckou jsme si naplánovali po večeři výlet a opět narvaní vyrazili.

Po směru hodinových ručiček jsme kráčeli nejrušnější ulicí ostrova (byla to hlavní) až jsme dorazili na uzavírku a své kroky směřovali prapodivnými uličkami do vnitřku ostrova. Protože ulice, kterými jsme procházeli byly o půl metru užší než ta hlavní a protože auta neměla jinou možnost než jet tudy, pěší postup byl peklo. Místo romantického výhledu a čerstvého mořského vzduchu jsme pochodovali temnými zákoutími s odérem benzínu a neustále jsme uhýbali nějakému dopravnímu prostředku. Navíc vedoucí Lucka nasadila záchranné tempo (rychle odsud pryč), takže mi celá procházka přišla jako honba za posledním vlakem. Pátrání jsme vzdali, protože lidmi naplněné centrum a spousta obchůdků jsme nenašli, ani se k nim nepřiblížili. Stejnou trasu jsme tedy absolvovali ještě v opačném směru. Jediným pozitivem na výpravě bylo ale nalezení malého krámku nad naším hotelem, kde jsme si opatřili pití. Navíc cena celého balení se moc nelišila od ceny jedné lahve nabízené u bazénu.

Pokračování příště...

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 19.08.2015 16:49:55

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.

Seriál a související články

1. díl: Jak jsme chtěli hotel

S touhou po dovolené, kde se nebudeme kodrcat busem přes deset hodin do pokojíku na jedno přespání, jsme obraceli stránky katalogů cestovních společností. Rozhodli jsme se pro klidný, pohodlný a odpočinkový zájezd. A protože ruka zaměstnavatele byla po dlouhé době poněkud štědrá, mohli jsme s velkou radostí objednat letecký týdenní zájezd s polopenzí na Italský ostrov Ischia. Ruku mojí manželky vedl při objednání nejspíše šestý smysl a poručila si ještě klimatizaci (za všechno se platí) a pokoj s terasou. První srpnový týden jsme trávili ve společnosti slunce, moře a žádným pravidlem neřízených Italů.

2. díl: Jak jsme nedobrovolně drželi hladovku

Prodělali jsme první noc a zjistili jsme, že spát při klimatizaci není až taková legrace, jak jsme si představovali. Bez ní to nešlo a s ní také ne. Buď se člověk převaloval mokrý jako hadr na podlahu, anebo pokojem neustále drnčela vzduchotechnika a musel se chránit před návalem chladu. Příjemné ale bylo, že po noci přišel den a s jeho začátkem se dostavila snídaně.

3. díl: Jak Lucka v moři objevila pavouky

Možná si myslíte, že bych se já mohl poučit a nenarvat se na snídani. Omyl. Nebylo tomu tak. Přes noc vyhládlo a vidina celodenního čekání na večeři bičovala mé odhodlání nacpat si na talíř další pečivo. Opět jsem opouštěl stůl s pocitem, že se musím už o východu roztrhnout. Ale jsme na dovolené.

4. díl: Jak jsme kroužili po ostrově

U snídaně jsme místo klasického objednacího lístku na večeři objevili pozvánku na galavečeři (takový gala večer s večeří). Byli jsme napnuti, co nás čeká a abych s tím očekáváním nebojoval sám, zase jsem si narval břicho. Dopoledne nás nečekalo nic náročného, než se uvelebit na lehátka u bazénu a jednou za pět minut se dojít zchladit. I když naše těla pokrývala celkem nepřehlédnutelná vrstva hnědi a krému, pro jistotu jsme se ukrývali pod slunečníky. Nechtěli jsme podcenit Italské sluníčko (a dobře jsme udělali).

5. díl: Jak jsme objevovali ztracené město

Když nám budík začal o čtvrté hodině ranní řvát, nevěřícně jsem na něho mžoural. To byla krutá daň za výlet do dávno zmizelého a znovu oživeného města Pompejí a výšlap na sopku Vesuv. Samozřejmě, že v tuto nelidskou hodinu (zvlášť, když je člověk na dovolené) je hodně těžké svou mysl přesvědčit, že kultura je fascinující a spánkový dluh se dožene, ale jako silný argument stačila ledová sprcha a rozsvítit. Na Lucku jsem musel trochu jemněji, ale také se nechala přemluvit. Nastal nám celodenní (jediný z dovolené) program.

6. díl: Jak jsme ochutvánali pravou Italskou

S pátkem přišel zase den kulturního vyžití. Po snídani (v normální, lidskou hodinu) nás Schiano Bus, s průvodkyní Bárou, odvezl na druhou stranu ostrova do oblasti Ischia Ponte. Krom malebných a historií poznamenaných uliček se na malém skalnatém ostrově, spojeného s pevninou jen malým můstkem, nalézá krásná středověká pevnost. Bohužel, podle prvního sdělení průvodkyně, nemá název hradu nic společného s hobitky a koncem světa. V Aragonském hradu jsem tedy po stopách hraničáře nepátral.

7. díl: Trochu komplikovaný návrat domů

Poprvé mě chození po pokoji vzbudilo kolem druhé hodiny ranní. Lucka, bílá jako stěna, mě při odchodu do koupelny informovala, že jí není moc dobře. Sice jsem vydal zamručení, jakožto převzetí, ale brzká ranní hodina můj organismus zase uspala. O pár hodin mě zvuk chodidel plácajících o dlážděnou podlahu probudil znovu. V šest. Barva mojí manželky byla o poznání bělejší než prve. To, že je jí hodně špatně mi nemusela ani oznamovat. Bylo to vidět. Vylezl jsem tedy zpod deky a začal trochu fungovat.