Hledání psíků v okolí Prahy

Zdenda s Míšou v poslední době propadli kulturně-sportovní zábavě zvané Geocaching. Pro zcela nezasvěcené se to pokusím ozřejmit vlastními slovy (a budu se svým výkladem na hony vzdálen skutečnosti). Hledání kešek je skvělá motivace, jak nesedět doma a přitom nechodit venku nazdařbůh. Na mapě si najdete místa (blízká anebo vzdálenější od Vašeho gauče) a vydáte se k tomu místu s tím, že úmyslem je nalézt ukrytou krabičku. V ní je mimo jiné třebas papír, na který se zvěčníte a doma si můžete místo označit, jako navštívené. Pokud to nechápete, anebo Vám to nepřijde nikterak zajímavé, asi rovnou zavřete okno prohlížeče (ať nebolí Vás hlOva).

čtvrtek 08.05.2014 04.06.2014 18:36:49 publikovaný události s kamarády a přáteli Jenda
KDO (osoby a obsazení) Zdenda /

Kolem Prahy existuje uskupení 101 kešek (z toho důvodu se jmenuje tato trasa 101 dalmatinů), které je určeno pro začínající hledače. A právě část této trasy se chystali Míša se Zdendou ve volný čtvrtek podniknout a mě pozvali k sobě. Při pohledu na zamračenou oblohu jsem sbalil krom foťáku do batohu ještě pláštěnku a nasoukal se ke Zdendovi do auta. Cestou jsem byl Míšou poučen o základech a principech geocachingu (abych nedělal svým nevěděním tichou ostudu), takže jsem neměl možnost klasicky usnout. Plánovaný sraz s Mírou, Verčou a Spíďákem (Mírův čtyřnohý spolunocležník) se nekonal, protože železničáři položili šraňky přesně před Mírovou kapotou.

Na lov jedničky (aby v tom nebyl zmatek, jsou skrýše označeny číslíčky) jsme se tedy vydali ve třech. Já jsem pozoroval činnost hledačů zpovzdálí, abych překážel co nejméně a upoutal pozornost mudlů (osoby nemající ponětí o geocachingu) na sebe. Zdenda chvilku chodil kolem svatého místa a pak velmi odborně zašťoural kolem skříně vysokého napětí, kde na dveřích zel obrovský nápis „Životu nebezpečno, nedotýkati se.“. Kousek od tohoto varování našel váleček opatřený magnety s papírovým obsahem. S radostí se oba podepsali, schránku znovu uschovali pod proud a šli jsme hledat dál.

Zatímco Zdenda obsluhoval pojezdové zařízení dosti kaskadérským způsobem (v několika momentech v podstatě neměl volnou končetinu k držení volantu), ozval se Míra s tím, že dorazil na místo a rád by se s námi spojil. Řidič upravil směr (otočil se o 180 – nazpět, ne na boudu), nabrali jsme druhé vozidlo a mazali k druhé kešce.

Na betonovém plácku u řeky (byla to Labe – to jsem nezapomněl) jsme se společně přivítali. Krom Míry přibyla do hledací party i Verča a… no, na psa Speedyho se trochu pozapomnělo a mohl se s námi přivítat až po několika minutách. Ještě teď, když si vzpomenu na psí čumák smutně hledící zpoza zadního okna s obrovskou trpělivostí, se musím smát. Vyrazili jsme vstříc druhé kešce. Zaujali jsme hledací postoje a lezli kolem místa, kam ukazovaly souřadnice, jako zběsilí. Trochu jsme se obávali, že u nedaleko posedávajících rybářů, naštěstí sedících za karavanem, vzbudíme pozornost, a budeme je muset naházet do řeky (nemůžeme být přece spatřeni mudli). Nestalo se tak, ale skrýš ne a ne najít. Na řadu přišla nápověda. Informace nám neprozradila nic nového. Odkazovala na objekt (zábradlí), kolem kterého jsme pobíhali asi čtvrt hodiny. Až další čtení informací o úložišti přineslo rozřešení. Keška není, někdo jí odkeškoval.

Změna souřadnic netrvala nikterak dlouho a my jsme nabrali kurz k dalšímu objevování. Pustili jsme se podél břehu (jestli to bylo proti, anebo po proudu fakt nevím), vyděsili ryby několika rybářům (nejkvalitněji, když Speedy šupsnul do řeky) a kolem něčího přírodního obýváku dorazili do civilizace. Velmi nenápadně (pět lidí a pes motající se kolem trafačky) jsme ohledali místo určení. Štěstí měla tentokrát Verča, která po několika vteřinách třímala malou krabičku. Protože popisovat každou skrýš a přesuny (pěší i kolové) k nim nepovažuji za zábavné, zkusím průlet dnem (jako den, ne dno).

Hledání předcházel většinou motorizovaný přesun k bližšímu místu. I když kešky byly umístěny velmi podobně (trafačka), v několika případech jí majitel schoval tak důkladně, že jsme se jejím hledáním trápili hodně dlouho. Třeba takový vyschlý a zlomený strom. I po půl hodině, co jsme jeho útroby i okolí doslova prošmejdili od paty po třísky, nechtěl vydat své tajemství. Ale soutěživost je věc mocná a tak jsme se nevzdali. Skrýš jsem nakonec odhalil já, zcela náhodně. Prostě jsem nacpal ruku někam, kde ještě předtím nikdo nešmátral.

Na druhou stranu se stalo, že jsme krabičku nalezli pár minut (a nějaký ten krok) poté, co jsme vylezli z auta. Jasným vodítkem navíc byla vyšlapaná cestička v neposekané trávě, takže Míše stačilo jen sáhnout k pařezu. Nejparadoxnějším nálezem se ale blýskl Zdenda, který našel kešku neplánovaně. Když jsme míjeli velký billboard, přehopskal ulici, koukl na konstrukci a vida, byla tam.

I když se nejednalo o nikterak fyzicky náročný pochod, energie kolem oběda (no, asi ve tři) poklesla na únosnou mez a my jsme se stavili na oběd v jedné restauraci. V prázdném sále jsme obsadili dvojstůl a jak jinak, při čekání na potravu dělali tu a tam trochu té ostudy. Zatímco ostatní si nacpali bříška sýrem v instantním rohlíku, já jsem si dal maso na špejli. Dobrou náladu u stolu nám zvedla ve fázi placení i paní servírka, když předvedla pár triků s čísly a matematikou.

Celkem jsme ve čtvrtek našli asi 9 kešek, z toho jednu bonusovou (ty je potřeba také nasbírat, protože ukazují na superbonusové a ty pak na jednu megahyperbonusovou). Počasí nám přálo, takže den strávený pod nebem byl naprosto skvělým nápadem. Organizátorům děkuji za pozvání a všem děkuji za společnost, která mi umožnila příjemně se odreagovat v dnu volna. Do příštího hledání hodně štěstí.

Hodnocení

Zpracování článku (jak je článek čtivý)

vynikající

Lucík hodnotil(a) 19.05.2014 22:35:48

vynikající

Zdeněk hodnotil(a) 16.05.2014 15:45:34

vynikající

62.168.7.193 hodnotil(a) 16.05.2014 15:31:42

vynikající

článek je starší 3 měsíce a nelze jej hodnotit

Věrohodnost článku (jak odpovídá článek skutečnosti)

nehodnoceno
článek je starší 6 měsíce a nelze jej hodnotit

Komentáře

Komentář můžete vložit i jako nepřihlášený uživatel.

CAPTCHA Image

K tomuto článku dosud nikdo nevložil komentář.